xmy

Nolanův první (pokud nepočítáme předchozí kraťasy) film. Jsou zde vidět typické znaky pro jeho další tvorbu, nejvýraznější je samozřejmě nechronologický děj, dále pak skvěle napsaný příběh a vše zde dokresluje atmosféra umocněná černobílým zpracování. Velmi zdařilý autorův start. ()

Evander

Following je film s naprosto fenomenálním závěrem, kdy do sebe všechno zapadne a divák zůstane zírat v němém úžasu nad sofistikovaností scénáře. Bohužel tak úžasný je opravdu pouze ten závěr. Po většinu filmu jsem se spíše nudil i přes jeho krátkou stopáž a žádná z hlavních postav mi k srdci nepřirostla, což je u tohoto typu filmu poměrně velký problém. Ve výsledku je film nadprůměrný, ale i tak je pro mě spíše zklamáním. 68% ()

foundation

Chris Nolan. Osobitna kapitola kinematografie. Jeho ,,celovecernu,, prvotinu som videl az ako piaty film v poradi ale uz ked som Following zacal pozerat vedel som ze Nolan ma sklamat nemoze. Vyvstava otazka ci niekto ako ja dokaze byt pri jeho filmoch objektivny :D. Naozaj neviem. Jedine co viem je ze Following ma zaujal presne tak isto ako Memento, Prestige a Batman. Vyborna rezia, skvele zahrane, necakany koniec. 69 minutova stopaz navyse nedava priestor nicomu nepotrebnemu. 90 percent. ()

Biopler

Nolanov rozprávkový debut. Ten chlapík má, sakra, talent. Originálny námet, z ktorého sa podobne ako z Mementa, budem dlho spamätávať. Taktiež musím pochváliť troch hlavných hercov, pomerne neznámi, no zahrali to skvele. Generálka na Memento na výbornú. ()

JimiH

Perfektní moderní noir, který proslavil jednoho z nejlepších současných režisérů. Nolan zvládá perfektně vše, čeho se osobně chopil - kameru, režii i scénář. Postavy jsou stylizované precizně do noiorových šablon a casting jejich pojetí odpovídá. To, že Nolan natočil snímek černobíle (občas i s lehkým rozostřením) dodává snímku perfektní atmosféru. ()

candy_daze

Samozřejmě, dávno vím, že Nolan je záruka kvality. Pořád jsem ale čekala, že alespoň někde šlápne vedle. Režisérský začátky nejsou určitě jednoduchý....a sakrblé, ten chlap je prostě génius. Following je stylová černobílá parádička s opravdu chytrým scénářem. Navíc má sympatickou stopáž, proto neztrácí na driveu. Zkrátka sen filmovýho fanouška. ()

actor-SP

Za ťažké milióny pritiahnúť ľudí do kín, to sa darí väčšine zvučných mien v Hollywoode, no natočiť prostý a čo sa týka nápadu výnimočný film bez väčšieho obnosu peňazí, nato musíte byť viac, než len talent. Following nie je geniálny film. Má zopár prázdnych miest, ktoré sa dnes neodpúšťajú. Jeho originalita spočíva v jeho režisérovi, ktorý ho vytvoril skôr za zámerom skúšať niečo nové, netradičné, ukázať sa. Takéto filmy dnes ťažko hľadáme, čo je škoda a vytráca sa originalita snímok, ktoré spoliehajú hlavne na prostriedky. Following musíme vnímať teda ako jednoduchý, pokusný nenápadný snímok s prvkami existencionalizmu, kde nachádzame dôkazy ľudského cinizmu, malichernosti a spoznávame život a pocity ľudí, ktorých spoločnosť nechce akceptovať takých, akí sú. Natočte film za symbolickú sumu a urobte dieru do sveta! ()

Stíba

Hodně silné sociální drama, které ve finále sepne ve velmi promyšlenou a skvěle provedenou krimi návnadu. Perfektní stylizace postav, příběhu a i všeho ostatního. Nolan si svojí prvotinu hodně vypiplal. ()

ortoncz

Debut jednoho z nejlepších režisérů současnosti, možná všech dob. Snímek vyniká složitostí a výtečným příběhem. Černobílá tomu dává trochu jinou příchuť. 80% ()

Kingjiri

Slušnej Nolanův debut, kterym ukázal, jakej talent v něm dříme. Ono totiž natočit za pár tisíc dolarů (téměř) celovečerák, u kterýho uplně nezíváte nudou nebo ho nemáte chuť vypnout kvůli tristní technický / herecký kvalitě, je fakt umění. Nejde o nic dechberoucího, ale příběh je i svojí atmosférou docela sympatickej a hlavně v tomhle případě stoprocentně platí - za málo peněz hodně muziky. ()

FanKalEl

Film s nenormálnou zápletkou, úžasným vyvrcholením, kvalitným a pútavým scenárom. Tak inteligentný film, žeby som ani nepovedal že toto môže byť režisérov debut. Každým filmom mi len dokazuje Nolan prečo ho mám na prvej priečke a je jedno či to je kasový trhák alebo nízkorozpočtový film! (100%) ()

Razzor_82

"Je to velká taška s nápisem lup." Nolenova celovečerní prvotina. Na snímku je znát kontrastní úspora filmu ale to není vůbec na škodu. Naopak jednoduchá černobílá kamera má své kouzlo. Příběh postupně graduje až v nápaditý konec, který znamená obrat o 180°.  Silný debut a start božské kariéry. 8/10 ()

Shizle

S rozpočtem $6000 udělat takhle propracovaný film a ještě k tomu celovečerní debut... To je umění. Nolan ve Sledování ukázal světu základní kameny, na kterých později staví většinu svých vysoko rozpočtových celovečeráků. Paralelně, avšak zcela srozumitelně vyprávěné příběhy, Skvělé jak monology tak i dialogy a ve finále úchvatný plot twist, to všechno tady je. A to opakuji že za 6000 dolarů. Celá hudební stránka filmu je skvělá, sice hudby jako takové je tu málo, ale protivné, eskalující zvuky podtrhující fakt, že se v pozadí děje něco, o čem Bill (Jeremy Theobald) nemá ani páru, se do konceptu skvěle hodí, a už díky nim, si Nolanova pozdějšího, téměř dvorního skladatele zapamatujete, a ještě o to víc s pomrknutím na to, že veškerá hudba tady stála osm dolarů. Taky herci, na to že drtivá většina z nich byli čistí amatéři, a kvůli pracím mohli být na place jen o víkendech, hrají skvěle a Nolan je skvěle vede. Samozřejmě má Following s ohledem na rozpočet a nezkušenost začínajícího Nolana nějaké nedostatky, pár zvláštních střihů a ne zrovna nejlíp natočená bojová scéna, ale i tak je to poutavej film, kterej trochu zamotá hlavu, ale pobaví a po zhlédnutí nasadí do hlavy pár rýpavých otázek... Byl Cobb teda skutečnej? ()

JohnnyKladno

Bill je nezaměstnaný, neúspěšný spisovatel. Rozhodne se hledat inspiraci pro nějaké nové dílo v tom, že sleduje lidi a snaží se navnímat jejich pocity, zvyky. Vymyslel si pro sebe a svou činnost jasná pravidla, ale jak to tak bývá, pravidla se poruší rychle. Díky tomu se Bill seznamuje s vykutáleným zlodějíčkem Cobbem a začínají spolu „chodit“ po bytech. A tady začíná zajímavý, krásně plynoucí příběh. Je to výborně vymyšlené, nádherně zrealizované a po všech stránkách skvělé. Je to první celovečerní počin pana Nolana (kredit za režii, kameru, scénář, střih, produkce) a myslím, že tím ukázal, že se od něj máme do budoucna na co těšit. Chci si od tohoto pána doplnit vše co jsem ještě neviděl, parádní začátek této mé cesty. Chci víc a těším se na další. 90% ()

Prince

Mladý začínající spisovatel Bill hledá inspiraci pro svůj román v ulicích, kde si vždy vybere náhodného kolemjdoucího a toho pak sleduje. Má ale zásadu, že nikoho nesleduje dvakrát. Na jedné ze svých "výprav" je odhalen chlapíkem jménem Cobb, který se mu svěří, že se vkrádá do cizích bytů a nabídne Billovi, že ho do svého "řemesla" zasvětí. Při jedné návštěvě bytu se Billovi zalíbí fotky ženy, kterou už kdysi sledoval a rozhodne se ji sledovat znovu. Tím svoji zásadu poruší... Debut režiséra Christophera Nolana byl pro mě velice napínavý a těšil jsem se, jak to všechno dopadne. Dopadlo to dost zajímavě, ostatně jako všechny jeho filmy, posuďte sami. Určitě stojí za víceré shlédnutí. ()

BDMarty007

Zvláštní film svým nápadem i technickým pojetím (působí jako starý černobílý film), ale navzdory minimalistickému pojetí velmi dobře koukatelný, rychle mě vtáhnul, atmosféra pohltila a vyloupnul se z toho slušný komorní thriller. Výborně napsaný scénář, skvělí herci a atmosféra. Zároveň to netrvá příliš dlouho a nepouští se to do příliš košatých konstrukcí. Nevím přesně proč, ale něčím mi to připomíná kriminální povídky Karla Čapka (Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy; 1929). A to je dobře. ()