Disease

Nolanova příprava na Memento. scénář je sice jednodušší, ale i tak v pohodě. Černobílost je jednoznačné plus. ()

Darth Maul

Máloktorý slávny režisér sa môže popýšiť takýmto vydareným debutom. Nolan vstúpil do sveta celovečerných filmov naozaj štýlovo, predviedol pozoruhodný zmysel pre detail i svoju záľubu v komplikovanom rozprávaní. Tieto prvky neskôr rozvinul do dokonalosti. ()

Fryštok

Působivý debut. Nolanův potenciál z tohoto snímku vyloženě bije do očí. Popravdě bych byl ale radši, kdyby byl film fakt vyloženě jen o sledování, ale ve filmu je to jen na začátku, jinak je to jen typicky propletené Nolanovo drama, což není špatně, ale když už se film jmenuje Sledování, tak bych od toho přeci jenom čekal něco trochu jiného. ()

Blondsky

Počátek Nolanovy geniality. Už v prvním filmu si tak dokonale zahrává s vnímáním diváka, přičemž to ke konci dává opět geniální smysl. Herecké výkony a noir nádech tomu dodávají to pravé ořechové, přičemž hudba tento snímek jen dokrašluje. Jen je škoda, že snímek nemá o 30-45 minut víc. To by pak byl pořádnej mindfuck. Takhle je to jen silně povedená zapletená podívaná. ()

angloumene

Podle všeho toho hipu okolo jsem čekala nějakou pecku... No a ono ne. Nevím, jestli to bylo náhoda, ale podařilo se mi vyluštit rozuzlení ještě před velkým finále a film tak hodně ztratil. ()

Rozjimatel

"You take it away to show them what they had."     Ultra-nízkorozpočtový debut slávneho filmového tvorcu, ktorý si, takpovediac, zbúchal celý sám na kolene. Vzhľadom na tieto okolnosti je to pomerne dobre nakrútený film, má celkom slušné napätie i zaujímavý zvrat v závere, ale tým by to tak aj zhruba končilo. Hlavne mi príliš nesedí ten námet - proste ma nebaví sledovať nejakého deviantného podivína, ktorý nevie čo zo sebou a najskôr sleduje neznámych ľudí, potom sa vlamuje do bytov a postupne robí čoraz horšie veci. A vlastne aj celá tá zápletka spolu s jej rozuzlením pôsobí až príliš vykonštruovane (je ale pravdou, že ak by sa zobrala tá fiktívna interpretácia celého príbehu, rozprávaného nespoľahlivým rozprávačom, tento argument by bol neplatný). Zaujať ma dokázala jedine postava Cobba (Alex Haw), ktorá je vskutku veľmi presvedčivá.     "Did you enjoy beating him up?" "Of course." ()

sona123

SPOILER!!! Docela dobrá bouda ušitá na hlavního hrdinu. Zbytečné černobílé ztvárnění. Zavádějící začátek. A vůbec, velký příslib a málo muziky, naštěstí za málo peněz. ()

Ollie235

Nolanův první celovečerní film určitě patří do žánrového nadprůměru už jenom tím, jak dokáže evokovat pocit napětí. O moc víc v tom ale bohužel není. Příběh je poměrně banální a kvůli černobílému provedení to ani vizuálně nezaujme, což mi oproti pozdějším snímkům tohoto výborného režiséra dost chybělo. Celkově je to ale pro mě kromě napínavého snímku se solidním koncem hlavně jakási předehra jeho pozdějších a třeba říci i zajímavějších filmů. ()

Rufete

"Jenom jsem se díval kam jdou. Co dělaj. A pak jsem šel domů." - "Proč jste to dělal?" - "Abych věděl, kam šli." Už z počátku filmu můžete z tohoto jednoduchého dialogu mezi hlavní postavou a inspektorem poznat skvěle odvedenou práci. Od začátku jednoznačné upoutání pozornosti, jsem rád, že se tahle výborná vlastnost Nolana drží už po řadu let. Film je skvělý. Něco jako starší Memento, obrazy se sice nemění retrospektivně, ovšem vždy se dozvíme něco jiného, něco, co nás zmate a nebo nám naopak dá mnoho věcí dohromady. Protínající se časové linky jsou skvělé, sice jsem se po zhlédnutí musel na určité pasáže vrátit, abych si dal vše dohromady, ale to snad každý nadšenec Nolanovy práce. Zamotané věci na rozřešení miluji. Pokud je něco pravdy na tom, že se Pan režisér nechal inspirovat situací, kdy mu byl vykraden vlastní byt, tak jsem rád, že byl vykraden. Sice nepříjemná věc pro něj, ale pro filmové nadšence poměrně radostná záležitost (vzhledem k tomu, co z ní vzešlo). Nolan je geniální režisér, on si může dovolit vskutku všechno. I natočit černobílý film, což se může zdát snadné, ale není tomu tak. No, zpátky k ději. Zaujala mě filozofie vloupání a krádeží, jakou se Cobb projevuje. Cenné věci z hlediska obchodu nechávat na místě, brát si věci, které jsou cenné pro majitele domu. Osobní věci. Vzpomínky. Důležité věci, u kterých nechtějí, aby do nich někdo zasahoval. Nebo aby o nich věděl. Nolanovi se tady povedlo ztvárnit něco, co bych jako nahlédnutí do mysli dnešních lupičů zrovna nepovažoval. Ale přesto to mělo něco do sebe. I mě fascinuje myšlenka, že bych se sám vloupal do cizího bytu a mohl z věcí na policích, uspořádání bytu či snad vymalování pokoje určit, jaký má daná osoba charakter. Bylo by to nesmírně zajímavé a upřímně bych ve své amatérské spisovatelské práci něco podobného zmínil. Ale pro mě je to pouze sci-fi, jelikož jsem přeci slušný a poctivý občan a něčeho takového bych se nikdy s čistým svědomím dopustit nemohl. Ale myšlenka vskutku zajímavá a cenná. Je to výborný snímek, Nolan odstartoval svým prvním "dlouhým" filmem úžasnou kariéru. Dlouhý film to sice zrovna není, což mě mrzí, ale na druhou stranu nebylo potřeba přidávat něco víc. Mě stačilo těchto 65 minut, abych se již podeváté (ano, je to poslední film od Nolana, který jsem až do dnešního večera neviděl) přesvědčil o tom, jaký je to vynikající režisér. Těším se na jeho další kousky, které budou jistě stejně skvělé, jako ty dosavadní. Během devíti filmů nepřišlo ani jedno zklamání, což je obrovský úspěch. Ani jedno klopýtnutí, samé hvězdné výkony. A proto si ho vážím. ()

Nethar

Je tu okolo hodně básnění o Nolanových kvalitách, možná proto, že na tenhle film se dívají asi hlavně jeho příznivci. Což jsem asi taky, kvůli němu jsem si jej "vyhrabal". A bylo to dobré, zajímavý chytlavý nápad, dobře zpracováno s časovým prolínáním jednotlivých scén. Ale ten námět samotný zase tak velký nebyl, naštěstí je to se sedmdesáti minutami dost krátké, aby to začalo nudit. Závěrečná překvapení mám rád a i zde oceňuji, ale nějak to nebylo úplně tak šokující, že bych z toho chrochtal blahem. ()

Mikino00

Jako debut za nemalý obnos obdivuhodné, ovšem bez přihlédnutí k tomuto faktu, se jedná o ne až tak překvapivý snímek, s poctivou atmosférou, dobrým nápadem, ale mizerným hercem v hlavní roli, tedy alespoň mne slušně iritoval. Velice sympatická je rovněž stopáž či konec. ()

jarmik

Paradoxně až po všech ostatních veledílech mistra Nolana jsem se dostal ke Sledování a, možná rovněž paradoxně, jsem uchvácen! Jestliže někdo dokáže tohle sám vymyslet, napsat, natočit a produkovat, navíc o víkendech a bez peněz, již opravdu nemůže být pochyb o jeho daru tvořit ty nejlepší filmy. A teď můžeme všichni odpočítávat, než přijde Interstellar... :-) ()

ADIO45

Někteří z fanoušků neváhají Nolanovu celovečerní prvotinu označit dokonce za jeho vůbec nejlepší film. Režisér Christopher Nolan ji v roce 1998 vykouzlil doslova na koleně za rozpočet uváděný v přibližné výši 6000 dolarů, přičemž podle záznamů Imdb.com jen v USA utržila něco přes 43 000, tedy 7x více. S ohledem na skutečnost, že jde o britský snímek natočený černobíle a s neznámými herci se jedná o počin hodný respektu. Film Sledování je zajímavé i v souvislostech k dalším položkám filmografie Christophera Nolana. To, co se v tomto filmu jeví jako ojedinělá autorská manýra a svévole vůči divákovi, dovedl v následujícím ,,Mementu" k ještě větší dokonalosti srovnatelné s neméně překvapivým a způsobem vyprávění stejně těžko zopakovatelným ,,Šestým smyslem" M. Night Shyamalana. A na debut Christopher Nolan navázal i ,,Počátkem", kde se postava ztvárněná Leonardem DiCapriem jmenuje stejně, jako jedna ze stěžejních ve ,,Sledování" - Cobb. Vzhledem k charakteru a úlohám obou postav to vypadá, že daleko více, než pozorování děje, je filmové vyprávění pro Christophera Nolana především prostředkem, jak s dějem manipulovat. ()

Emo-haunter

Precizní neo noirový snímek, který i přes kratší stopáž přikoval k židli a nabídl skvělou podívanou. O režisérských prvotinách se často říká, že každý nějak začína, ale zde Nolan hned maximálně překvapil. Až se divím, že Alex Haw, který předvedl skvělý herecký výkon nikde jinde už nehrál. Theobald se nicméně ukazuje i v Batmanovi, což bylo zajímavé zjištění - mimochodem, ty dveře s logem Batmana jako by věštily budoucnost Nolanovu.A těch odkazů ve snímku nalezneme doopravdy hodně - ještě třeba hudbu k Trainspottingu :) Perfektní hudba, atmosféra, herecké výkony, napětí se dalo každou vteřinu krájet nožem a závěr sladká třešnička na dortu. Nolane, smekám, takto se dělají debuty! ()

Phillo

Do bodky premyslený a s radosťou zrealizovaný debut, ktorý dokazuje dokonalú scenáristickú myseľ pána Nolana. A je neuveriteľné, že už svojim prvým filmom, nám dokázal režisér "zavrieť" ústa. ()

Perfo

Neuvěřitelné, co dokázal Nolan s tak nízkým rozpočtem a neherci. Podmínky byli navíc tak brutální, že se natáčelo jenom o sobotách.___Ostatní už vše napsali. Já jen doplním, že tohle je nejzářivější příklad toho jak postavit jednoduchý příběh na originálním nápadu a vytěžit maximum z minima. ()

panmroz

takový cvičení. až do konce sem netušil, z jakého že to je roku a když už to teda vím tak - hrozná hudba a hrozná práce se zvukem.a hrozná akční scéna. no...asi se to ani nemusí vidět. Nolan natočil minimálně...pět lepších filmů...tak...radši je...no... ()

Mr.Mick

"Everyone has a box ." Nechápem ako to ten Nolan robí ale všetky jeho filmy ma pohltili a nepustili ani na minútu. Až sa mi nechce veriť že je to jeho prvý celovečerný film. Sem tam sa mihnú náznaky jeho budúcich filmov ako je nálepka Loga Batmana na dverách. Meno Cobb zase použil v Inception kde ho dal taktiež zlodejovy, s rozličnými časovými rovinami sa zase naplno vybláznil v Memente a tak ďalej a tak ďalej. Filmu nemôžem nič vyčítať zaprvé preto lebo je to jeho prvotina a za druhé, až na pár maličkých chybičiek, ktoré su zanedbatelné. nieje čo. Videné 2.5.2011 na ČT2 ()