Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

sepp

Proste a jednoduse filmovy klenot. Sam jsem byl nucen Memento shlednout trikrat, nez jsem pochopil zakladni kostru deje, proto tem s mensi hranici trpevilovisti doporucuji obstarat si tzv. chrono edition. A nosna myslenka mozna pro nekoho nebude tak objevna, ale zpusob jejiho podani a predvedeni je ojedinely. Pro me nejlepsi film roku 2000. ()

-bad-mad-wolf-

Film s velmi zajímavým námětem a originálním zpracováním, bohužel i přes řadu hezkých dílčích nápadů (fotografie, tetování) postrádající silnější moment. Herecky mě to taky zrovna nenadchlo, jen ten scénář je umělecké dílo, nutící přemýšlet od začátku do konce a schopný tvrdě překvapovat, pointovat. Skvělé. ()

lesumir

Tenhle thriller stejne jako napriklad Donnie Darko nebo Mullholand Drive dava cloveku opravdu hodne zabrat a slabsi duse to vubec nepochopi, hodne zvartu, dejovych linii a tady je to jeste dost ojedinele. Zacina to koncem a zacatkem konci. Drive uvidite nasledky, nez co tomu prechazelo. Nastesti si diky tomu Nolanovka nechala jeste nejakou pevnou strukturu, takze oproti druhemu jmenovanemu jsem se stale drzel a nakonec pochopil. Dalo by se rict, ze Memento nepostrada vubec nic, z proste zapletky vzniklo hodne zajimave dejove pole, scenarista si s tim poradil hodne dobre a Guy Pearce podava hodne solidni vykon. Anne Moss je vic sexy nez v Matrixu a Jarju Fox radeji nehodnotim, pouze do poctu, coz je jen dobre, protoze mi tam nesedela. Porad nemuzu prijit na to, proc bych mel dat vice, nez tri hvezdicky, asi to na me nejak nepusobi... 6/10 ()

Hrabka

Jo jó. Tak na to se musím podívat znovu, abych si to přebral. Ale jinak je to hodně dobře vymyšlený a poskládaný film, který byl vytvořen pro nás - pro filmové labužníky. Hlavní hrdina, který nemá krátkodobou paměť, se musí pomstít za vraždu svojí manželky. Jenže je všechno tak jak to vypadá a kdo mluví pravdu a kdo mu lže. A nelže si on sám. Dokáže rozpoznat kdo je přítel a kdo nepřítel jen podle nákresů, fotek a tetování? A co když je pravda úplně někde jinde než se zdá. Pozpátku poskládaný příběh plný napětí a otazníků je SUPERORIGINÁLNÍ ve všech směrech. Výborná podívaná, podruhé si film užijete na plné pecky. 100% ()

cheyene

Při sledování jsem chvílemi měl pocit, že moje krátkodobá paměť už také není to, co bývala a pomalu mi nastupuje anterográdní amnézie, protože v retrospektivním způsobu vyprávění jsem rychle zapomínal, která scéna má dále následovat. Jinak je to ovšem velmi povedená kriminálka se zajímavým příběhem v kabátě neobvyklého střihu. ()

kinej

Film stojící na geniálním námětu, a co potěší, jehož filmový potenciál je ve scénáři naplno využit. Skvělý důkaz toho, že když někdo umí, dokáže natočit strhující film i s minimem prostředků. Pro mě dodnes nejlepší Nolanův film. ()

Jamal

Krásně naporcovaný příběh a pořádně promíchaný, tak že se budete muset pekelně soustředit (( :: ()

juta

Šíleně poskládaný film, kde si divák musí dávat hodně velký pozor, aby něco důležitého neprošvihl, ale až se přelouskáte do konce, tak pochopíte, proč to takhle bylo sestříháno. :D Docela zajímavý počin od Nolana, který pár zvraty alespoň trochu překvapí. ()

Shakers

Originálne kriminálka, ktorá vám stále vrtá v hlave a robí s toho guláš. Odtlačky Followingu sú zreteľné, no tento krát to Christopher Nolan natočil a hlavne zostrihal excelentne. Na druhu stranu, treba vyzdvihnúť aj predlohu Jonathana Nolana, ktorý ma rovnako veľký podiel na kvalite tohto opačne odvypravajúceho príbehu. 90% - 5* ()

filmfanouch

Jméno Christopher Nolan je sice vyzdvihováno do nebes, krapet nefér se ovšem přitom všem zapomíná na jeho bratra Jonathana Nolana. Právě vyvrcholení jejich spolupráce (Interstellar) je mnohými vnímáno jako konec vrcholné období tvorby Christophera Nolana, kdy se často objevují názory, že posledním třem filmům Nolana (Dunkerk, Tenet, Oppenheimer) chyběla tvůrčí opora v podobě absentujícího bratra. Byl to právě Jonathan, který s Christopherem stál za Interstellarem, Dokonalým trikem, trilogií o Temném rytíři, ale především Mementem. Pokud člověk nepočítá Nolanovo nezávislé a 70 minut dlouhé Sledování, právě Memento se v roce 2000 stalo Nolanovým velkým režijním debutem, kdy sám Nolan zavzpomínal, že zpočátku nikdo o film nestal. Šlo sice o film s úspěšnou šňůrou po festivalech a leckdo docenil Nolanův talent, pro například takový Miramax šlo o neatraktivní film, který je příliš matoucí na to, aby zvládl přilákat divácké publikum. Tehdy nezávislá produkční společnost Newmarket Films si tak nakonec film riskantně distrubovala sama, výsledkem byl film s tak výraznou poptávkou, že se v kinech při nákladech mezi 5-9 milionů dolarů podařilo utržit milionů hned 40. Film by ovšem nikdy nevznikl bez Jonathana Nolana.  Memento je totiž inspirováno povídkou od Jonathana s názvem Memento Moni. Jonathan přišel s nápadem, Christopher svého bratra popostrčil, aby příběh napsal, nakonec došlo k rozhodnutí, že se rovnou natočí film. Film, který se nutně neshoduje se zápletkou povídky vydané až rok po uvedení filmu, pracuje ovšem s anterográdní amnézií.  Memento sleduje vyloženého tragického antihrdinu. Film poté pracuje se dvěma různými přístupy k narativu, které se navzájem doplňují. Černobílé sekvence zobrazují chronologický průběh událostí, barevné sekvence poté zobrazují děj filmu pozpátku a jdou tak ruku v ruce s mentálním stavem protagonisty. Už u Mementa se tak projevují Nolanovi hrátky s časoprostorem, častou sázkou na nelineární strukturu a ještě častější hru s divákem na kočku a na myš. Nolan možná nenatočil experimentární film na úrovni Happy Endu Oldřicha Lipského, přesto natočil zásadní film. Příběh o smutku, zármutku, morálních hranicích i životním poslání. Jakmile Memento do sebe v závěru zapadne, nabízí vlastně několik volných možností k intepretaci. Nejdůležitější ovšem je, že Christopher Nolan vybral z předlohy svého bratra nejsilnější kusy, následně poté natočil film, který je i dle odborníků jedním z nejvěrohodnějších zpracování příběhu o někom, kdo trpí touto formou amnézie. Šlo o film, který se mohl snadno rozpadnout pod rukama, Nolan ovšem tehdy vůbec poprvé zvládl předvést, že dokáže s ambiciózními koncepty pracovat takovým způsobem, který zajistí, že se výsledek nerozpadne pod rukama.  Divák na samotném počátku tápe v podstatě stejně jako Leonard. Dvě narativní roviny sice pomalu cupitají k tomu, aby byl na konci jeden soudržný narativ, zároveň se ovšem sem tam vyskytuje klam v podobě nepřesvědčivého vypravěče, který diváka snadno svádí k falešným stopám. Memento je zcela jistě film, který divákovi udělá v hlavě paseku především při prvním zhlédnutí. Nejedná se ovšem o film s detektivním nádechem, který by po prvním zhlédnutí přišel o vše, co ho dělá zajímavým. Právě naopak Memento díky svému závěru láká k dalším zhlédnutím, případným novým interpretacím a postupným zjišťováním ohledně toho, že tu někdo s divákem skutečně hraje chytrou hru. Tyhle filmy jsou i dávno po svých propálených a mnohokrát zažitých vyvrcholeních lebedou. Stejně jako většina Nolanových filmů obsahuje Memento existencionální nádech, kdy v kontextu zbytku Nolanovi kinematografie mají k Mementu zřejmě nejblíže Interstellar nebo nedávný Oppenheimer. Ponoření se do filmu pomáhá i přesvědčivý a až mrazivý výkon Guye Pearce, který zde dost možná předvádí svůj životní výkon. Především proto, že se perspektiva na Leonarda v průběhu děje mění a Pearce zvládá představit různé polohy svého antihrdiny. I díky tomu je Memento filmem, který musí mít lineární tvar podobný puzzle nebo dominu.   Memento bylo počátkem spolupráce Nolana s kameramanem Wallym Pfisterem, které trvalo až do Temný rytíř povstal a bylo ukončeno až přehnanými Pfisterovými režijními ambicemi u sci-fi Transcendence. Už u Mementa ovšem zvládl Pfisterův vizuál strhnout a být základem plodné spolupráce. Pfisterova kamerova zvládá působit v černobílých i barevných pasážích, nemusí přitom vadit, že se Pfister tehdy jako kameraman ještě rozehříval a čekala ho ještě dlouhá cesta k Oscaru za kameru k Nolanově Počátku. Solidní základy přeci jen byly položené už tady. Memento je unikátní případ filmu, který v podstatě sází pouze na jeden výtečný nápad. A právě ten samotný nakonec bohatě stačí. Místo tuctového mysteriózního thrilleru tak vznikl výjimečná narativní psychologická kriminálka, která byla velkým skokem pro jednoho z nejzásadnějších filmařů tohoto století. Na Memento se vedle všech těch velkých Nolanových filmů často zapomíná, je to ovšem chyba. Právě Memento totiž položilo základy pro všechny Nolanova Batmana, jeho ambiciózní sci-fi i historická dramata. I po letech jde o zásadní filmový milník, který není nutné řadit mezi ty nejlepší Nolanovy filmy. Rozhodně ovšem Memento patří mezi ty nejzásadnější.... () (méně) (více)

ajuska

Vcelku průměrný příběh, který je ale originálně zpracovaný. Pokud nechcete tentokrát u filmu relaxovat, ale pořádně si provětrat mozkové závity, tak tohle je to pravé. Je to vážně psycho, na konci jsem měla vážně už co dělat, abych si to všechna v hlavě srovnala a uvědomila si, co se teda už stalo a co se teprve stane.. Rozhodně nezapomenutelný zážitek, ale na plné hodnocení u mě přesto nedosahuje (asi to bylo už trochu moc:-). ()

burina

Jediné čo ma na tomto filme zaujalo je spôsob rozprávania príbehu a herecký vákon hlavného hrdinu. Čakala som pecku, ale tá akosi neprišla. ()

lamps

Skvělé! Bezpochyby jediný film, na který kdybyste se měli možnost dívali od konce do začátku, tak by dával možná větší smysl než normálně. Pak by to ovšem byla jen nudná rutinní kriminálka a ne dokonalý příklad inteligentní filmařiny s výborným scénářem a s dokonale nepředvídatelným závěrem( vlastně začátkem), Pro mě vcelku neznámý Guy Pearce zazářil a Christopher Nolen získává další bonusové body................... A získává jich hooodně! ()

JohnnyD

Matka novodobého mindfuck movie a štartovacia raketa hviezdnej kariéry bratov Nolanovcov funguje (bohužiaľ) najmä vďaka svojmu novátorskému rozprávaniu a záverečnej pointe. A ako to býva pri podobných filmoch, to funguje len raz. ()

Boogeyman

Ze začátku člověk jen čumí a neví, pak už čumí a ví a nakonec čumí s otevřenou hubou. Tohle je bomba film. Když přistoupíte na jeho hru, dal by se nazvat až geniálním. ()

Madsbender

Ani po rokoch stále nie som schopný napísať riadny komentár. Nolan vypovedá o filmových (respektíve literárnych) štruktúrach a ich napojení na psychológiu a ľudskú myseľ vrámci i mimo vybudovaného fikčného sveta viac, než takmer ktokoľvek pred ním, aj po ňom. Pritom tak odzbrojujúco jednoducho a uprostred široko prístupného stredného prúdu. FILM až na pôdu, ktorý každým opakovaním len zreje. Nekonečná katarzia v závratnej špirále od prvej až do poslednej sekundy. 100% ()

sheen

Trochu mi to trvalo než jsem se k tomuto filmu dostal. Jakmile Bio Oko uspořádalo akci "Přehlídka filmů Christophera Nolana" bylo rozhodnuto :) Chtělo to hodně soustředění a přemýšlení ale zvládl jsem rozmotat to zamotané klubko, Nolan je fakt pán. [Bio Oko] ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července