Je těžké být Bohem

• Západní Německo

Es ist nicht leicht ein Gott zu sein

• Sovětský svaz

Трудно быть богом

• Sovětský svaz

Trudno Byť Bogom

• Francie

Un dieu rebelle

Sci-Fi / Dobrodružný / Historický / Drama

Západní Německo / Sovětský svaz / Francie, 1989, 119 min

Snímek velmi dobře evokuje atmosfétu primitivního agresivního totalitního režimu, výborně popsaného v knize. Po druhém shlédnutí jsem si uvědomil, že i přes ty televizně vypadající dekorace je to film opravdu neskutečně dobrý a hlavně chytrý. Nikoli "intelektuálně-" (či pseudointelektuálně stavěný, jak je dneska v módě), vlastně je to poměrně přesně až ploše adaptovaná skvělá předloha. Plochost a dořečenost v tomhle filmu vůbec nejsou na škodu, v tom je naopak jeho síla. SPOJLERS: Musí být hodně zoufalé pohybovat se ve společnosi, kde kdokoli se ukáže, že dovede trošku přemýšlet, je pronásledován a zabit, a nesmět zasáhnout. A stálé cyklení a posouvání se pozic pozorovatele a pozorovaného je už samo o sobě geniální. Že tuhle planetu nezkoumají kosmonauté, ani historici, ale sociologové. Zkoumající ještě k tomu své lidi, pozemšťany. mazec.(19.3.2011)

Bohužel jsem zatím nenašel čas přečíst si předlohu, takže nemohu posoudit jak dobře se povedlo ji zpracovat, nicméně na mne film zapůsobil, a to i přes svůj starší kabátek. Ale nedalo se říct že by to dnes působilo úsměvně, trikové záběry jsou relativně na úrovni. Jen se mi zdálo, že ono prezentované dilema je ve filmu rozebráno příliš povrchně, za to ta jedna hvězdička dolů.(5.11.2009)

Zaujímavý príbeh tohoto euro-science fiction. Naviac je dobrodružne a sem-tam aj komicky ladený, takže nudit určite nebude. Spracovanie je obstojné, herecké výkony už veľmi nie. Celkovo ale cítit poctivé prevedenie z knižnej predlohy, teda na akú Západné Nemecko a Sovietsky zväz vtedy mali. Hodnotenie: 65%(17.8.2013)

´Trudno Byť Bogom! Ne zrovna velký rozpočet, ne zrovna velký počet komparzu, kulisy které jsou všechny jednobarevné a polorozpadlé (což třebas při scénách na královském dvoře působí poněkud nepatřičně a to obzvlášť, pokud se porovná se scenériemi jinými, kde to u chudiny vypadá v podstatě stejně). Ono to ale vůbec nevadí, příběh samotný je nosný, herec v hlavní roli mě bavil, šedomodré vlasy/paruky postupem času vypadali čím dál lépe a zábavněji... Jen bych možná pokrátil stopáž o pár minut v druhé polovině filmu, která by mohla vnitřnímu přerodu postavy xy (nebo také postav, nebo koně, nebo kamene, nebo také vědra na vodu - antispoiler, ha!) sloužit lépe. Závěr krásně funguje a já se jdu zbičovat kabelem od napájení mého počítače, protože jsem ke své smůle ještě nečetl předlohu, kaji se, já bídný červ.(21.9.2013)

Ani polsko-rakousko-rusko-francouzské "herectví" nezničilo sílu předlohy... Svým zvláštním způsobem v osudovosti dost jiné, ale myšlenkou nakonec poměrně věrné mému oblíbenému románu... Btw. proč tu v "hrají:" je pár osob, ale nikoli představitel hlavní mužské ani dvou hlavních ženských rolí, to nějak nechápu.(9.8.2011)

• - Náklady na film se vyšplhaly z původních 16 až na 50 milionů německých marek. (Hans.)

• - Havárie reaktoru v Černobylu zhatila plány zahájit v okolí Kyjeva natáčení v létě 1986. Prvním natáčecím dnem se tak stal až 7. květen 1987 na Jaltě. (Hans.)

• - Nejdřív měli před kamerou stanout Kurt Russell, Ed Harris a Claudia Cardinalle, pak je vystřídali William Petersen a Desireé Nosbusch, kteří však z vyčerpávajícího natáčení odstoupili. (Hans.)