Volání divočiny

Lester Cole

Kenneth Talbot

John Barry

Paul B. Radin

achjo...co k tomu dodat....dechberoucí závěr SPOILER...."Nothing. Ve start back today..." a vzápětí "rauuuuuuuuu" a Elsa jde...i s dětičkama. V tu chvíli prostě mi kapou slzy, i když to vidím popadesáté, posté, je mi to jedno, jsem prostě jako uřvaná stará k....a :-D a vůbec se za to nestydím. "Hlas jeho pána..." a vzdalující se Elsa s malýma, to je další vlna breku a do toho spustí Born free...a mám zaděláno na hysterák...KONEC SPOILERU ne, opravdu. Volání divočiny je moje srdeční záležitost. Doma ohmataná knížka a na posledních stránkách stopy od slz dodnes znatelné. Kdybych měla nabrečet do staré VHS, na které jsme tento klenůtek měli nahraný, tak vyplaví nejen video, ale i přilehlé prostory. Jednoduše nádherný film. Hlavně profesionální práce se zvířaty, člověk ani na minutu nepochybuje, že se to opravdu děje, že je tam s nimi v divočině mezi zvířaty, že se snaží vrátit Elsu do divočiny i za cenu zármutku ....neumím si ani představit, co muselo stát sil a profesionálů a výkonů zvířecích herců a jejich cvičitelů, aby to všechno vypadalo jako pravda, aby divák vlastně ani nevěděl, že je to jen film. Fim mého mládí. Já chtěla mít Elsu doma, představy dětské - znáte to, jdu přes to naše sídliště a vedle mě moje lvice a všichni trapiči ze základky čumí jako puk a můj dětský idol osmák David Sadílek se mi kvůli Else vrhne k nohám :-D škoda, že není vyšší stupnice, hned bych dala sto hvězdiček.(27.7.2011)

Překrásný příběh podle skutečné události o svobodě a zároveň lásce k zvířatům, zejména k lvici Else, se kterou si hlavní postava příběhu vytvoří doslova mateřský a přátelský vztah, který se jen tak nevidí. Dojemná atmosféra, dobrodružství, nádherná hudba a příroda Keni dělají z tohoto filmu opravdový klenot...(5.7.2011)

Nezapomenutelný životní příběh Joy Adamsonové a mladé lvice Elsy nezestárnul ani po letech a milovníky překrásné fauny a flory opravdu potěší, takže si působivý příběh (nejenom o svobodě) patřičně vychutnají. Překrásná písnička "Born Free" je jen třešničkou na dortu. Pokud diváka "zvířecí" příběh opravdu zaujme a je to jeho "krevní skupina", může si dát jako přídavek o dvacet let novější "Gorily v mlze" se Sigourney Weaver.(17.8.2017)

Jestli něco nesnáším, tak jsou to filmy o zvířátkách typů a názvů ve stylu "můj přítel levhart" apod.! Ale tenhle jediný uznávám naprosto a bez výhrad! - "proto" těch pět hvězdiček - To bude prostě ten druhý extrém nebo taky výjimka potvrzuící pravidlo o nedívatelnosti přírodopisně-rodinných filmů... :)) zkrátka šedesátá léta, africká krajina (nádherně podaná skoro jako ve Vzpomínkách na Afriku), příroda je přeci jen příroda, herecké ztvárnění maželů Adamsový bylo skvělé, hudba neměla chybu... Tohle je ten pravý klenot filmoték, leč na prach! :)(5.12.2003)

Přenádherný pravdivý příběh lvice Elsy a její náhradní (lidské) matky natočený podle autobiografického románu české rodačky (20.1.1910 Opava - 3.1.1980 Shaba, Keňa), spisovatelky, malířky a ochránkyně zvířat Joy Adamsonové (navrátila do přírody nejen lvici Elsu, ale i levhartici Penny a gepardici Pippu), natočený v polovině 60.let, s fantastickými exteriéry Africké přírody a skvělými hereckými výkony Virginie McKenny (Zlatý globus) a Billa Traverse v hlavních rolích manželů Adamsonových i všech zvířecích herců. Vše dokresluje fantastická oscarová hudba Johna Barryho s třešničkou na dortu v podobě oscarové písně Born Free na závěr filmu, u které si myslím, že zůstane suché pouze oko člověka, který film a vlastně celý životní příběh Joy Adamsonové nepochopil. Mé hodnocení: 10/10 (5*) s dodatkem, že ve své kategorii tento film nemá konkurenci a celkově se jedná o jeden z největších kinematografických klenotů všech dob...(7.12.2014)

• - Hrob lvice Elsy je současně místem posledního odpočinku autorky původní knihy Joy Adamsonové, která si přála, aby bylo její tělo po smrti spáleno a popel rozptýlen nad hrobem milované lvice. [Zdroj: lideazeme.cz] (Komi.xxx)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Joy Adamsonové, proslulé ochránkyně zvířat, malířky, spisovatelky. Podle jména by se to na první pohled nezdálo, ale tato žena se narodila v roce 1910 v Opavě. (Vacablatna)

• - Bill Travers je i ve skutečném životě manželem Virginie McKenny. (Terva)