Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. (Pilot Film)

Skuby47

Zvláštní film. Pokud to byl životopisný příběh o našem v Itálii slavném skladateli, měl by být pravdivý, nikoliv jen divácky atraktivní. Prostopášný život tvůrce nebyl svědecky doložen a tak lze o jeho pravdivosti pochybovat. I tak, čeho je moc, toho je příliš, i když se to týká erotiky. Viděla, nebo spíš slyšela jsem ho celý, i když jsem si při tom hrála na mobilu karetní hru, což svědčí o nudě. Naslouchala jsem hudbě a jen občas zvedla oči k obrazovce. Vojta Dyk to zvládl s bravurou. Přílišná délka filmu naředila už tak nezajímavý děj. Těžko říct, jakou představu o životě tohoto umělce si odnesou z filmu budoucí generace diváků. ()

Qitek

Na tuzemské poměry příjemně ambiciózní. Režie soustředěná. Pro mě přesto až moc unylé a první třetina přímo nezáživná. ()

filmmovier

Pro mě osobně je Il Boemo jedním z nejlepších filmových zážitků uplynulého roku a v paměti mi zůstane ještě dlouho. Na Amadea samozřejmě nemá, i tak se ale jedná o naprosto vynikající a výjimečnou podívanou, kterých se točí málo. Výprava je samozřejmě naprosto ohromující, ale není v tom ani zdaleka sama - scénáři nemám prakticky co vytknout, herci jsou do jednoho fantastičtí, jen famózní Vojta Dyk je ještě převyšuje, strhující výkon! Svých 140 minut film opravdu utáhne, sotva jsem se jednou nadechl, a už byl konec - přistihnul jsem se vlastně, že bych to snesl i delší. I kdyby byl ten film špatný, tak aspoň konečně dostane do našeho povědomí velikána klasické hudby - i já jsem ho doposud spíše míjel, a to je to můj jmenovec! Film je ale naštěstí výborný, takže mise je kompletně splněna. 85 %. ()

Johnny.ARN

Film, kde sa buď jebe alebo operne spieva. Aspoň, že tam boli cecky, inak by to bolo nepozerateľné a ešte k tomu aj extrémne nudné a dlhé hovno. Utrápená 1 z 5 ()

Thommie

Tak tohle absolutně nemělo duši. Amadeovi to nesahá ani po kotníky. Scéna s Mozartem působila tak kýčovitě a na sílu, že fakt nevím, a přesto šlo o nejzábavnější část. Dyk hrál asi slušně, ale nebylo moc co hrát. ()

Timak

Takhle, pojďme si říct, že druhý Amadeus se nekoná. Ale nebylo to špatné. Jen mám z toho dost rozporuplné emoce. Protože samotná vlastní Myslivečkova tvorba tam vlastně nehraje zásadní roli - moc z ní tam ani není. Lidé mu říkají “mistře”, ale mám z toho pocit, že zase takový mistr to nebyl, že bez not nebyl schopný zahrát svoji vlastní tvorbu a že se k úspěchu spíš prošukal, což ho vlastně stálo půlku obličeje. Nicméně hlavní hrdina sympaťák, kostýmy perfektní, prostředí skvělé, stejně tak to samotné zpracování. Těšil jsem se na italštinu, která měla být něco jako bonbónek, ale ve většině pasážích to bylo dost nepřehledné, takže jsem přepínal do českého dabingu. Tam jsem měl zase pocit, že Vojtu namluvil někdo úplně jiný, což působilo hrozně rušivě. Takže jsem vlastně byl pořád někde jakoby na půl cesty. A takový mám celkový dojem z filmu. Tak prostě nějak na půl. ()

Eleanor05

Je to nuda. Špatný scénář, průměrné až podprůměrné herecké výkony a nezajímavá hudba Josefa Myslivečka. Zde by byla silnější inspirace nedostižným Amadeem Miloše Formana skutečně na místě, aby byla vidět alespoň snaha přiblížit se ideálu historického snímku o hudebním skladateli. Il Bohemo byl místo toho mdlým sestřihem souložení a zdánlivě nekonečných výjevů z oper. 1,5*. ()

Master19

Jsem trochu zklamaný. Ale nutno uznat, že filmu potažmo autorům nechybí odvaha. Odvaha nazývat toto dílo velkofilmem. Odvaha natočit světový film o člověku kterého zná i u nás jen zlomek lidí. Odvaha zobrazit plnočelnou nahotu. Odvaha vložit do filmu tolik práce... Jsou tu skvělé momenty a autoři je dokázali rozpoznat a příslušně akcentovat. Ať už je to setkání s králem, s Mozartem nebo zásadní vztahové kotrmelce. Není to špatné, ale není to pro každého. ()

vyfuk

V něčem jsem to bral jako takový Žižka, který je v ústraní ale bude mnohem lepší. A nakonec ano. Bylo zajímavé vidět takového nového Amadea opět v české verzi. Až se zdá, že to muselo dát příšernou práci. A peněz. Jasně, postava je taková lavírující s charakterem. Příběhem se musí tak nějak prošukat. I tak je to zajímavé. Kdybych to bral tak, že máme nějaký dějinný příběh, tak v pohodě. Přesto to asi nemá moc velké poselství do dnešních dní. Asi snad na to, že pýcha předchází pád, což je postulátní pravda, která navíc z filmu moc nevyzní. Zajímavá je scéna s hovnem. A ty česká camea ve stylu lízající Roden, kývající Vlasáková a nestoudná Babišová. Suma sumárum, hezký film. Jeden z těch českých lepších. To říkám furt ale. Je fajn mít trochu odvážnější nebo různorodější filmy, ale ta snaha se držet při zemi nás spíš nese do pekla. ()

vitekpe

Nizke hodnoceni predevsim za urcitou zdlouhavost, ale predevsim proto, ze me osudy hlavni postavy vubec nezaujaly. On to vlastne neni klasicky zivotopisny film, ale spise epizody z obdobi cca 10 let Mysliveckovy italske slavy. ()

Rousse

Nevím, díky čemu u mě snímek narazil. Hodně jsem se těšila (asi možný důvod), hodně jsem čekala (ještě možnější důvod) a ve výsledku jsem jen na konci seděla a představovala si to královské éňo v nočníku. Absolutně nechápu, proč má film 140 minut, když zásadní prostřih by jej osvěžil a udělal z něj něco koukatelného. Smekám před Dykem a italštinou, tenhle tah režiséra se mi hodně líbil, stejně jako kostýmy. To byl skvost za skvostem....ale ve výsledku je to bohužel na takový noblesní tyjátr málo. ()

DavidS.

Mysliveček jako gigolo v obyčejné vztahovce, která přeceňuje magii karnevalové masky...Prvních čtyřicet minut je čiré utrpení v rovině klasicistního soft porna...O scéně s panovníkovou stolicí nemluvě... Proč 14 letý Mozart vypadá jako 7 leté děcko? Dyk navíc není herec, které by to celé utáhnul... ()

klukluka

Přeskakuju v hodnocení mezi 4 a 5, už jsem to otočil dvakrát a nakonec zůstanu u pěti, protože to bylo krásný. A něžný a citlivý a zajímavý a podporuje to národní hrdost pro jednou pro změnu něčím jiným, než Naganem. Český skladatel, který se dokázal prosadit v Itálii, to je přece úžasný téma! Děkuji za tak nevšední podívanou, Vojta Dyk je mužská (nejen) herecká star, jakou jsme u nás dlouho neměli. ()

Rema

Z filmu The Libertine, který tehdy lidi nedokázali strpět pro jeho nekompromisně nastavené zrcadlo, se Češi pokusili opsat to, co ho dělá výjimečným, jenže protože správně nepochopili, co ho dělá výjimečným, a nepoznají rozdíl mezi dekadencí a nevkusem (a nejsou ani technicky stejně dobří), vzešla z toho průměrná sračka, kterou zachraňuje hudba. Trapné a zbytečné. ()

Hanys_

Pořád se nemůžu rozhodnout jestli tady hodně materiálu přebývá nebo naopak chybí. Každopádně to bylo ale dost nezáživné, byť se kulisy a kostýmy (jak z Amadea) činí. 4.5/10 ()

Merkin

Měla jsem to štěstí, že jsem snímek zhlédla v originále. Fakt, že je Vojtěch Dyk, byť nesdílíme hudební krevní skupinu, skutečně nadaný muzikant, jsem zaregistrovala už dřív. Co mu však musím uznat nyní je jazykové nadání. Výborná italština, mluvil také německy a samozřejmě česky. Když se přidá jeho vizáž a typický sklon k buřičství, jak ho v naší kotlině známe, nebylo asi lepší volby. Docela si umím představit, že Josef Mysliveček se od našeho Vojty Dyka zase tolik nelišil. Ano. Uznávám, že čtvrtá hvězda má co do činění s tím, že na český snímek jsme byli svědky nebývale pestrých kostýmů, nezvykle exotických míst a díky bohu i jiných jazyků kromě slovenštiny (která už mi leze krkem). Zároveň se však nedá Václavovi a Llanosovi upřít cit pro umění - vždyť nechali zaznít poměrně dlouhé operní árie, aniž by diváka unudili k smrti! ()

Asmodin

Před Il Boemo jsem ani netušila, že existoval nějaký skladatel Mysliveček, ale myslím si že jeho skladby nejsou tak populární jako Mozartovy a s filmem opět upadne do zapomnění společnosti. Nedostatkem je jen herecké obsazení, které je nevýrazné. Možná v Itálii jsou za celebrity, ale pro českého diváka... Prakticky film táhne Dyk a v ostatních postavách máte chaos. Film dokázal šokovat a než Myslivečkova tvorba zaujala spíš jeho nemoc. ()

bloodcountes

Děs a běs. Ani nevím, kde bych měla začít s kritikou. Špatně všechno, včetně obsazení nehercem dykem, který nemá na víc, než blbě čumět jako spráskanej pes nebo se plazit po ženských či předstírat vervu při dirigování. Chudák Mysliveček, těžko uvěřit, že byl slavný. Celý film je jenom jakási maškaráda a předstírání, chybí tomu duše, chybí tomu opravdové emoce, něco, co chytne za srdce. Sex, krev, kýč, hnus a dokonce i smrad pohlcují hudbu jako těžká deka a tak není šance, aby  mě tento film povznesl nebo alespoň potěšil. Jedna hvězda za hudbu, která nezvítězila. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky