Život Davida Galea

• USA The Life of David Gale (více)

Davida Galea, muže pevných morálních zásad a kultivovaného profesora filosofie, studenti velice obdivují. Profesor Gale se zapojil do hnutí, které sleduje všechny aspekty a dopady soudních rozhodnutí, v nichž padne trest smrti. Je zásadním kritikem "absolutního trestu". Podivnou souhrou okolností je tento výjimečný člověk sám odsouzen za znásilnění a vraždu a v cele smrti čeká na popravu. Tři dny před jejím termínem se profesor rozhodne dát exkluzivní rozhovor ambiciózní reportérce Bitsey Bloomové a zveřejnit svůj příběh. Souboj s časem a honba za pravdou může začít. Z Bitsey i z jejího asistenta se stávají opravdoví detektivové, kteří nakonec odhalí celou záhadu kolem profesora Galea.

Slavný režisér Alan Parker (Evita, Andělin popel) natočil s dvojnásobným držitelem Oscara Kevinem Spaceym (Americká krása) strhující kultivovaný thriller, který napne nervy diváků až do poslední chvíle. "Života Davida Galea" dospěje k fantastickému rozuzlení. Ve fiktivním příběhu, plném otázek a překvapivých řešení, uvidíme i hvězdu Titaniku Kate Winslet v roli investigativní reportérky. (oficiální text distributora)

Alciele

Byli přátelé, měli dokonale propracovaný plán a neměli co ztratit. Dva z nich obětovali svůj život, aby poukázali na chybu v systému, proti které bojovali a kterou se jim nepodařilo za jejich života zvrátit. ()

calculus

Tak nevím, K. Spacey a K. Winslet táhnou film výrazně nahoru, to bezpochyby. Ale vrtkavá hranice balancující nad absurditou celého příběhu tady byla podle mě hodně překročena. I když konec vyjasnil vše a beze zbytku, chyběl mi tu ten slastný pocit "prozření" a následovalo pouhé "aha". A ještě, když už něco z gradace příběhu bylo provaleno hned v úvodu, proč to potom pro jistotu ještě párkrát připomněli? Naopak odhalení závěrečných scén bylo hodno schopností člověka posedlého konspiračními přeludy. ()

Weany

Úchvatný film, který mi vyrazil dech. Někteří ho považují za překombinovaný, ale já rozhodně ne. Já jsem to prostě Parkerovi sežrala i s naviákem. :) Příběh byl strašně zajímavý, originální a hlavně poutavý a ke konci nabral takový napínavý spád, až jsem si málem začala kousat nehty. Samotný konec mě totálně odzbrojil svou nepředvídatelností a emotivností. Dlouho jsem tak šokující a působivý závěr, který by se mnou takto pohnul, neviděla. Obsazení nemohli vybrat líp; bezkonkurenční Kevin Spacey si mě jako David Gale omotal kolem prstu (zase), na Lauru Linney, která mi vždycky připadala příliš nevýrazná, jsem po tomto filmu trochu změnila názor - teď se mi moc líbí, že je tak výrazná právě svou nevýrazností. A nesmím opomenout Kate Winslet, které role Bitsey vyloženě sedla, protože ona umí zahrát zejména emotivní scény opravdu výborně a tomuto filmu tak dodala na pořádné dramatičnosti. ()

FrankieSS

Víte mně se to libilo, má to velice zajímavý konec, i kdyz v pulce filmu to docela ztrácí dech, i tak je to velice nadprumerný film, navíc mám rad Kevina S. A proc nekomu kruci vadí, že do filmu se dávají politické názory .... Hmmm není to trochu diskriminace? Svoboda projevu je snad i ve filmu a kdyz se to nekomu libí, tak proc to netocit, navíc kdyz se jedná o takové aktuální tema jako trest smrti ... Velice slušné......!!!!!! ()

0Fusion

Skvělá skličující atmosféra umocněná úžasnou hudbou dvojice Parker-Parker, která jako by z oka vypadla některým kouskům Angela Badalamentiho (kdo hrál hru Fahrenheit / Indigo Prophecy, ví, o čem mluvím). Kevin Spacey opět podává skvělý výkon, i když se na plátně neobjevuje zdaleka tak často, jako Kate Winsletová a její nevýrazný filmový parťák. Přidejte k tomu špičkový závěr, který vám nafackuje ve chvíli, kdy už jste si mysleli, že všemu rozumíte, a máme tu skvělý čtyřhvězdičkový film. ()

Pepe1783

Celý film zachrňuje Winslet a Spacey. Hondě sem od něj očekával, málo dostal. Nezaryl se mi pod kůži, na druhý den sem si na něj už nevzpomenul. Průměr. ()

Vitex26

Ano, je to poměrně překombinované. Ano, scénář v mnoha místech hapruje. Ano, v ději je řada nelogičností. Ano, velká část faktů je nám servírována polopaticky (že by vliv amerických "konzumentů"? :-)). Ano, konec nebyl takovým překvapením, jako pro mnohé z Vás. Ale když ono se na to tak pěkně dívá, člověka, tedy alespoň mne, to dokázalo strhnout, a navíc, Kevin Spacey je skutečně výborný! Zajímavé komentáře: StarsFan, PanthercOY. ()

T.S.Garp

Vynikající film. Už mi jen na konci chybělo to "podle skutečné události", napadla mě totiž hned otázka - dokázali tím svým činem něco? Myslím, že ne. Ale ten konec mě teda fakt dostal. ()

Dexter666

Poriadne depresívna kriminálka, ktorá na mňa doľahla celou svojou tiahou. Celá dejová konštrukcia je zámerne vybudová s dôrazom na to, aby ste zostali zaskočení, ba až šokovaní. Parker tomu dokonca obetoval aj klasické dejové šablóny a zašiel oveľa ďalej. Môžem len vrelo odporučiť. ()

Johnysman

Oceňuji nadšení a vervu...se kterou se tvůrci tohoto filmu pustili do tak ožehavého tématu. Líbili se mi i výkony herců....jen některé ty úžasné náhody... jako špehující kvoboj...nebo ten zavařený motor...a pak následujcí běžkyně Kate Winslet, co utíka 3 míle...nu klobouk dolů. Ale dohromady jde o zdařilý počin. ()

pierre9

Tentokrát možno neboli určujúcimi herecké výkony, aj keď boli fajn, ale príbeh, ktorý bol dostatočne silný a napínavý, aby udržal pozornosť diváka do poslednej chvíle. To sa mu, napriek tomu, že som zápletku predvídal dosť dlho, podarilo aj v mojom prípade. Dôležité je, že mi nebolo jedno, čo sa s Galeom stane a to je pre mňa jedno zo základných kritérií dobrého filmu. Aj preto 4.5* ()

RoB23

Originální příběh. Skvělé obsazení. Hned po dokoukání jsem začal shánět další filmy od Alana Parkera, poněvadž jako režisér UMÍ. ()

Evbad

Nebylo to zas tak špatné pokoukání, a i když děj působi trochu nereálně, nebylo to nic, co by se opravdu stát nemohlo. Pokud člověk přijde o všechno, proč by nepoložil život za "vyšší cíl?" Kate Winslet - příjemné překvapení. ()

confuoco

Ako politický film by to bolo príliš nudné a ošúchané, ako krimi by to bolo príliš plytké. Ako veľmi vydarená fúzia týchto žánrov a akýsi thriller s humanistickým posolstvom to funguje skvelo. Scénar je síce nepopierateľne nerealistický, ale who cares, keď tento film patrí medzi tie, u ktorých nedýchate. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker