Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 138)

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Převyprávět Illiadu bez bohů je jako převyprávět bibli bez Boha. Ne že by to nebyl zajímavý pokus, ale jaksi ztratíte hlavní důvod dění... A je z něj tupá akční řachanda.... kterých je 12 do tuctu (narozdíl od Illiady, která se čte již 2500 let). Asi tak -- film standardní zábava pro masy, a zmíněné pojetí mě trochu otrávilo a sejmulo další hvězdičku. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Za prvé v Illiadě se o deseti letech ani nemukne, až v Odyssei je o tom zmínka. Za druhé líbila se mi fyzická absence bohů. Za třetí celkové pojetí mi na hollywoodský velkofilm překvapivě sedlo. Za čtvrté postavy jsou dobře napsané (a jeden z mála případů kdy mi je klaďas opravdu sympatický - samozřejmě Hektor). Za páté vadil mi Orlando. Za šesté souboj Hektor vs. Achilles je vedle souboje v Robu Royovi nejlepší filmový souboj vůbec. ()

Reklama

dO_od 

všechny recenze uživatele

// To je hrozný, jak už člověk není ta 15letá holka, takže mu najednou opálenej Brad Pitt se svojí bujnou hřívou přijde nejhorší věc na celým filmu. A to jde od člověka, kterej Pitta jinak může. Ten film každopádně stárne mnohem míň, než jsem čekal. Jasně, sledovat naklíčovaný vojska a většinu bitev vyřešených přes 1 na 1 je s odstupem docela sranda, hlavně když vezmu v potaz, že třeba taková sedmá série Hry o trůny by strčila Tróju i s celým Řeckem do kapsy, ale jako odraz doby, kdy ten film vznikl, je to překvapivě pořád dost dobrý. Mimochodem, ještě abych tu Hru o trůny nezmínil, když obojí pochází z hlavy Davida Benioffa. 7,5/10 ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

V žádném případě nemůžu souhlasit s některými kritiky. Troja je vysoce profesionálně udělaný film, jemuž se možná dají vytknout některé detaily, ale nelze jej šmahem označit za průšvih. Možná už začínám být nakažený filmovou komercionalitou, ale nemohu si pomoci - ne každá hollywoodská komerce je špatná a ne každý nezávislý film je dobrý. Smiřme se s tím. Btw. Eric Bana je skutečně v tomto filmu výraznější, než ostatní jeho herečtí kolegové. A Brian Cox je sympaticky nesympatický. :-) ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Filmová veľkostrata! Oku a uchu lahodiace, no mozog, city a ostatné očakávané aspekty ostávajú chladné. V kine pridáte o hviezdičku navyše, no inak film ostáva len pri zbytočne predĺženej zábave, ktorá vďaka svojmu času začne nudiť. Finálna bitka bola nezmyselne zrežírovaná a dialógy tiež nestáli za nič. 65%. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (75)

  • Kvůli hlavní bitvě bylo třeba vyrobit spoustu usekaných hlav a končetin či probodnutých hrudníků. Mezi použitými materiály byla např. pryskyřice, pěna, vosk, silikon, ale také kečup nebo vodní meloun. (HappySmile)
  • Hektor byl známý tím, že uměl krotit koně. Eric Bana, který jej ztvárnil, na koni nikdy před natáčením nejel. (don corleone)
  • Film měl premiéru 13. května v nesoutěžní sekci MFF v Cannes a do světové distribuce ve 48 zemích zamířil hned následující den. Jeho rozpočet se vyšplhal přibližně na 175 mil. amerických dolarů a za první víkend promítání celosvětově vydělal 101,7 mil. dolarů (z toho v USA 46,9 mil.). Nakonec jeho severoamerické tržby dosáhly 133,4 milionu, součet těch celosvětových pak 497,4 mil. (imro)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno