Euforie - Série 1

(série)
USA, (2019–2021), 9 h 22 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvůrci:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Jacob Elordi, Sydney Sweeney, Austin Abrams, Alexa Demie, Algee Smith, Alanna Ubach, Maude Apatow, Storm Reid, Eric Dane (více)

Epizody(10)

Di.ana

Zapnutie tohoto seriálu bol omyl. Ale kurva celkom dobrý. Keby môjho kamoša sem tam netrhla schyza a občas by sa netočil presne opačne ako zem, nezložila by som mu telefón štýlom preraziť displej a diaľkový ovládač v ňom by zrejme nechtiac nezapol Eufória? Čo to do pekla vlastne je?! Pozerám herecké obsadenie a vďaka maximálne sympatickému Jacobovi tomu dávam šancu veď prečo nie? Aspoň do prvej scény, keď sa objaví ako balzam na nervy či dušu, či ako.. Prvé minúty pilotnej epizódy boli tak autentické, že ma to vytrhlo z reality a hodilo tak 11 rokov späť do čias kedy sa na môj vkus tato planéta krútila prirýchlo a môj mozog nestíhal. Boom flashback. Jajaj kurva. Opojená nostalgiou, opitá nenávisťou tak trochu sledujem spomienky na “plátne”. Tak trochu viem o čom je tento skurvený sfet. A tak trochu som sa aj bála že, zápory a všetky tie negatíva drog sa už ani nedostavia a po tomto seriály skončí trištvrte násťročných slabších jedincov na drogách. Alebo si minimálne položia otázku či je naozaj cool takto feliť? Nie. Nie je. Tento seriál si z vás jedine tak feli srandu. V tomto sfete to funguje na asi takom princípe, že, keď neojebeš budeš ojebany a keď sa na to nevyjebeš, vyjebe to s tebou. Veru, veru tak! Čo tak trochu odhalila druha epizóda a tým to aj tak trochu napravila. (dik bože) Do vtedy to bolo už fakt tak trochu sci-fi. Možno aj trochu na zamyslenie, že svojimi činmi, slovami a rozhodnutiami občas nekurvime život len sebe, ale hlavne tým, vôkol nás a hlavne vtedy, keď nás majú radi.  Seriály pozerám na šupu, tento bol občas nudný a plytký, ale! Nejakým zvráteným spôsobom to všetko akosi funguje. Pády a vzostupy. Zábava a hranice. Nepochopenie a boj. Útek a mier. Myšlienky a explózia. Nádych a výdych. A minúta ticha pre všetkých, čo si mysleli, že slovo svet som písala zle.    PS: dáš- dostaneš a/alebo aký požič taký vráť. ()

vecnevysmata

První dvě epizody jsem to chtěla vzdát, od třetí mě to docela chytlo. Jsem mileniál, svět amerických teenagerů je mi úplně cizí a navíc mi není sympatická Zendaya, takže nemůžu dát víc než 3 hvězdy - s žádnou z postav jsem se nemohla nijak ztotožnit ani mě to nechytlo hlouběji za srdce. Podobně to mám třeba s We Are Who We Are. Navíc závěr vyšuměl nějak do ztracena, což jsem nečekala, a dvě bonusové epizody jsou úplně nadbytečné a děj nikam neposouvají. Ale pro cílovou skupinu to může být výjimečný počin. ()

Meraxes

13 Reasons Why aj celý Netflix pri tomto vyzerá smiešne, nereálne a amatérsky. Euphoria je neuveriteľne tvrdá, realistická a naozaj veľmi, veľmi odvážna. Obrovské množstvo nahoty, sexu, alkoholu a drog s naozaj parádnou elektrizujúcou atmosférou. Kameru má naozaj výbornú, veľa záberov je výrazne sfarbených do modro-ružova a často rýchlo preblikáva svetlo, čo spolu s veľkým množstvom presvietených nočných scén z jarmokov a diskoték a výbornou hudbou vytvára tú správnu atmosféru daného miesta a momentu. Miestami halucinogénny, miestami až mierne zhulený, ale každopádne podmanivý vizuál. Herecké výkony sú na podobný snímok do jedného perfektné, je vidieť, že Zendaya nechala Disney Channel dávno za sebou a je výborná nespoľahlivá rozprávačka. No a Hunter Schafer, ktorá tu hrá samú seba, je veľmi prirodzená, elektrická, impulzívna, užíva život na plno, proste postava, ktorú si zamilujete, aj keď som na začiatku pozeral: To aká tranzka tam je? Taktiež Euphoria výborne buduje charaktery postáv, každému je venovaná jedna epizóda, kde je na začiatku predstavený so všetkými svojimi životnými úspechmi aj porážkami či úchylkami, ktoré by rozhodne nechcel vyťahovať a že ich je. Citový vývoj postáv naprieč celou sériou je značný a emocionálne veľmi silný. Nie sú to žiadne šablónové postavy z papierom šuštiacimi charaktermi. Má to síce niektoré štandardné vzory a korektné obsadenia, ale tu to všetko pôsobí neskutočne presvedčivo a vôbec mi to nevadilo. Taktiež Euphoria nie je žiadny feel good seriál, tvrdo a reálne rozpráva o skupine tínedžerov a o ich vysporiadavaní sa s dospievaním, sexualitou, o ich problémoch s alkoholom, drogami a pornografiou, o stratených životoch, ktoré vedú od jednej párty k druhej, pričom celkové vyznenie je ťaživé a depresívne. V určitých momentoch to je príliš genderové, čo mi nie je úplne po chuti, ale na svojej emocionalite to ani trochu nestratilo. Bohužiaľ kvalita dielov postupne trochu upadá a ďalšie a ďalšie diely neprinášajú takmer nič nové, ale aj tak by som celú sériu považoval za relatívne dosť vyrovnanú a teším sa na ďalšiu. Celkovo prevláda značná spokojnosť až mierne nadšenie. Rules rules! 4* 87% ()

Norrek

1. série mě vystřelila z kecek. Takhle explicitní, pod kůži se zažírající sérii z prostředí americké střední školy jsem vždycky chtěl vidět. Druhá projekce nebyla o nic horší. ()