Křížová cesta (S02E01) (epizoda)

Krížová cesta – 1954

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1976, 1 h 19 min

"Boží prozřetelnost určila mě, abych viděl člověka, který ukládal tuto obálku do úkrytu. A určila mě, abych rozhodl následnost činu." A taky postavila farářovu hlavu do cesty svícnu, takže Honza Zeman mohl vyrazit vyšetřovat mezi věřící na venkov. Já jsem mu to tedy nezáviděl, protože já bych určitě nedokázal rozlousknout, kdo je opilec, kdo muzikant, kdo gigolo, kdo abatyše, kdo agent a kdo vrah. Mě to tradičně bavilo a to zejména ve chvíli, kdy Jirka Hradec zrušil církevní řád na základě toho, že sestra Marie vystoupila z řady a omdlela.(29.9.2016)

Podobně jako u Loupeže sladkého I, hudba a prostory budují působivou atmosféru, s příběhem už je to o dost slabší. 60%(1.4.2018)

• špaček421

Čtvrtý a desátý díl nestačily, je třeba církev očernit ještě jednou a pořádně. Munzara střelili do zad, nyní je umlácen svícnem coby fanatický kněz. Fanatičtější jsou ovšem jeptišky v blízkém klášteře, které ukrývají západního agenta Bláhu (takže je tu aspoň chvíli Brzobohatý, což je fajn) a chtějí, aby byl zničen komunistický režim. To tak Zeman, Hradec a Stejskal nemohou nechat. Na závěr vystoupí mladá jeptiška (Marta Vančurová) z řady a omdlí a následně Hradec zruší celý řád. Tak je to správné, tak to má být. Kromě pánbíčkářů jsou nebezpeční také památkáři, studují, rozumí věcem, které dělník nepotřebuje, to se taky musí zatrhnout. Od tohoto dílu se také v titulcích objevuje dlouhý, nudný a zbytečný úvodní komentář a díly jsou o deset až dvacet minut delší než dosud byly. Vemte si to. Skvělí Hříšní lidé města pražského - 35 - 60 minut maximálně. Zeman se protahuje na 70 - 80, občas skoro i devadesát. Proč???(19.11.2016)

• - Jiří Vala (Michálek) tvrdí, že ide opravovať do dedinky Krásné Pole varhany z roku 1793, ale v skutočnosti sa jednalo o chrám Narození Panny Marie v Doksanoch, kde boli barokové varhany z roku 1732, ktoré však boli odvezené do Národného múzea českéj hudby v Prahe a tak v záberoch môžeme vidieť iba nové varhany z roku 1929. (Raccoon.city)

• - Toccatu na varhany nehral Jiří Vala (Michálek), ale Jiří Ropek ocenený prestížnou cenou Charlese Crosse. Bol prvým organistom, ktorý koncertoval v londýnskej sieni Royal Festival Hall. Roku 1968 zahajoval kultúrnu časť olympiády v Mexiku. V roku 1995 dostal ako prvý umelec z Východu, diplom čestného člena britskej Kráľovskej varhanickéj akademie - Royal College of Organists. (Raccoon.city)