Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do Krásného Pole přijíždí opravář varhan (Jiří Vala) a veze s sebou obálku s kontakty a penězi pro agenta Bláhu, který se skrývá v nedalekém klášteře. Obálku v tajné skrýši však objeví farář (Luděk Munzar) a zničí ji, čímž se Bláha dostává do neřešitelné situace. Představená kláštera (Nina Popelíková) mu proto nabízí plastickou operaci u známého chirurga. Mezitím je v kostele nalezen zavražděný farář a do obce přijíždějí Hradec se Zemanem. Vrah je odhalen, je jím řidič památkového ústavu (Josef Čáp), kterého farář přistihl při krádeži. Zeman s Hradcem odvádějí z kláštera k výslechu mladou řeholnici (Marta Vančurová), která se o Bláhu starala... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Boží prozřetelnost určila mě, abych viděl člověka, který ukládal tuto obálku do úkrytu. A určila mě, abych rozhodl následnost činu." A taky postavila farářovu hlavu do cesty svícnu, takže Honza Zeman mohl vyrazit vyšetřovat mezi věřící na venkov. Já jsem mu to tedy nezáviděl, protože já bych určitě nedokázal rozlousknout, kdo je opilec, kdo muzikant, kdo gigolo, kdo abatyše, kdo agent a kdo vrah. Mě to tradičně bavilo a to zejména ve chvíli, kdy Jirka Hradec zrušil církevní řád na základě toho, že sestra Marie vystoupila z řady a omdlela. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Proč mě sem vůbec vozili do týhle země? Co já tu můžu dělat? Jenom skrývat ten svůj blbej ksicht kterej zná každej esenbák v týhle svatý díře! Bláha opět na scéně a jeho úloha je po pravdě trochu nejasná, ale možná, že to byla snaha jak ukázat, že neschopné západní rozvědky nemůžou rozbít socialistický řád, protože jenom agent překročí hranice, tak už je jednou rukou v klepetech. Každopádně je fajn, že za vraždou kněze která se zde vyšetřuje nakonec není žádné politické pozadí, ale jedná se o běžnou loupežnou vraždu. Takže v rámci druhé řady se jedná o jeden z těch podařenějších dílů, ale zamrzí malý prostor pro Honzu Zemana. Nicméně Jelínek a jeho zrušení církevního řádu je rulez! To bez debat a přidává i tu čtvrtou hvězdu.70% ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Luděk Munzar vstal z mrtvých a z jeho fanatického nacisty se po reinkarnaci stal spravedlivý kněz. Ze seriálu tedy vyšel neutrálně, jednou v roli ryze záporné, podruhé v roli ryze kladné. Ve většině vedlejších rolí to fungovalo tak, že do těch záporných byli obsazováni herci, kteří minulý režim příliš nemilovali. Do rolí kladných hrdinů pak byli povětšinou obsazeni členové KSČ. Z tohoto pohledu je překvapivé obsazení komunisty Valy do role náboženského fanatika, který těm zlým minimálně napomáhal v šíření zla. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Já třeba chápu, proč zase „očernili“ církev i v tomto díle – ta sama samotinká se očernila již mnohokrát v minulosti a bohužel i přítomnosti. Mezi černoprdelníky je spousta nejrůznějších úchylů a nejen komunisti je měli ve svých mířidlech – uměli s touto nejmasovější sektou nejednou řádně zatočit. Nejsem věřící ani komunista, takže by mi to mohlo být celkem u řiti, ale já se ani v tomto případě zrovna moc nebavil. Zeman a spol se dostali na scénu až ve druhé polovině, Munzar to opět koupil, Vančurová byla vcelku pohledná i v jeptiškovském mundůru, ale jako celek to moc kvalitní atmosféru i samotnou zápletku nemělo… ()

špaček421 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Čtvrtý a desátý díl nestačily, je třeba církev očernit ještě jednou a pořádně. Munzara střelili do zad, nyní je umlácen svícnem coby fanatický kněz. Fanatičtější jsou ovšem jeptišky v blízkém klášteře, které ukrývají západního agenta Bláhu (takže je tu aspoň chvíli Brzobohatý, což je fajn) a chtějí, aby byl zničen komunistický režim. To tak Zeman, Hradec a Stejskal nemohou nechat. Na závěr vystoupí mladá jeptiška (Marta Vančurová) z řady a omdlí a následně Hradec zruší celý řád. Tak je to správné, tak to má být. Kromě pánbíčkářů jsou nebezpeční také památkáři, studují, rozumí věcem, které dělník nepotřebuje, to se taky musí zatrhnout. Od tohoto dílu se také v titulcích objevuje dlouhý, nudný a zbytečný úvodní komentář a díly jsou o deset až dvacet minut delší než dosud byly. Vemte si to. Skvělí Hříšní lidé města pražského - 35 - 60 minut maximálně. Zeman se protahuje na 70 - 80, občas skoro i devadesát. Proč??? ()

NinonL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ve vesnici Krásné Pole je kostel se slavnými varhanami a slavnou Křížovou cestou. Poblíž je klášter, který působí ještě podle starých, nekomunistických pravidel. Do kostela přijíždí opravář varhan a má za úkol také vložit obálku pro agenta Bláhu, který se zde skrývá, pod jistý obraz Křížové cesty. Obálku však objeví zdejší farář a zničí ji. Byly v ní peníze pro agenta, který se takto dostane do velkých problémů. Abatyše z kláštera mu však nabídne pomoc, ubytování v klášteře na Moravě a plastickou operaci, kterou provede bratr tamní matky představené. Faráře však najdou v sakristii mrtvého a přijíždí poručík Zeman se svou squadrou, aby případ vyřešili. ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Díl seriálu, v němž se tvůrci vyrovnávají především s církví. Ve skutečnosti byla řada klášterů zrušena již v roce 1950, kdy proběhla i represivní akce K namířená proti klášterům (neplést s jinými akcemi K, proti soukromému zemědělskému sektoru a proti překročitelům státních hranic). Nedělám si o římských katolících i jiných křesťanských směrech iluze, ale případy ubičování dvou řádových sester v roce 1835? Tady tvůrci pustili svou fantazii hodně z uzdy. Snad dobře, že Hradec (Rudolf Jelínek) nepopsal, co se mělo v ženském klášteře přihodit v roce 1944. Zjevně se jednalo o narážku, že církev čile spolupracovala s nacisty. Ve skutečnosti se řada farářů i jiných představitelů církve zapojila do protinacistického odboje, což však tvůrci normalizačního seriálu z pochopitelných důvodů ani nenaznačili. Křížová cesta je nejen nejslabší díl s Pavlem Bláhou (Radoslav Brzobohatý), ale také jedna z nejslabších epizod seriálu vůbec. Taky nechápu, proč zde opět vystupuje herec Josef Čáp, kterého diváci viděli v jiné roli předminulé epizody (Loď do Hamburku). ()

regentor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Český venkov se stává středobodem pozornosti zájmů a průsečíkem událostí v tomto díle. Uvědomělý farář náhodou odhalí tajemství pod jedním obrazem Křížové cesty a tím se dají do pochodu věci které přivedou do Krásného Pole Honzu Zemana Na scéně událostí se objevuje opět agent Bláha který čeká na předání zprávy i peněz...marně.Farář je zavražděn a Zemana čeká nelehký úkol , odhalit vraha v prostředí náboženských dogmat, bizarních postav i obyčejné zlodějiny které se protnou do jediného příběhu, kde klíč k objasnění celé záležitosti i se nachazí v přilehlém ženském klášteře.Řečeno s Jirkou Hradcem: Váš řád je zrušen,vy už nám nemůžete zabránit vůbec v ničem !.Widorova Toccata jako ústřední hudební motiv tohoto dílu je opravdovým zážitkem. ()

subic 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rok 1954. A je to tu, druhá série a budovatelské kecy během počátečních titulků, ty mě neskutečně serou. Na scéně se opět objevil Bláha, který se tu ukrývá v ženském klášteře. Zároveň na vedlejší faře probíhají restaurátorské práce a řidič z pamáťáku je tak trochu vykuk, krade církevní fragmenty a prodává je někde v Plzni a toho faráře zabíjet nemusel. Jinak by to totiž nepřijel vyřešit Honza Zeman a nepřišli tak na stopu Bláhovi. ()

Salvator 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Do církve si komouši museli kopnout za každou cenu. Jinak díl přináší začátek příběhu agenta Bláhy po jeho návratu do republiky. Vedle toho parta Honzy Zemana s agilním Jirkou Hradcem tradičně bravurně vypátrá ostatní zločince, zde vraha faráře. Zajímavostí je opětovné obsazení Luďka Munzara - viz epizoda Vyznavači ohně. ()

Lesik 

všechny recenze uživatele

Tenhle díl mám rád pro jeho barokní atmosféru. Prostředí kláštera a kostela je nádherné a matka představená je zahraná skvěle a uvěřitelně. Ostatní jako vždy dost toporní a Munzar jako vždy přehrává - fanatičtí idioti mu šli celý život. ()

Související novinky

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (více)

Reklama

Reklama