Božská Julie

• Kanada Being Julia (více)

Film natočený podle románu W. Somerset Maughama Theatre adaptoval držitel Oskara, Ronald Harwood (Pianista). Opojná kombinace rozpustilé komedie a bolestného drama, v hlavní roli Anette Bening jako půvabná a okouzlující herečka Julia Lambert. V Londýně 1938 je Julia Lambert na vrcholu - jak po fyzické stránce, tak i z hlediska kariéry. Její úspěšná divadelní kariéra a její manželství s pohledným impresáriem Michaelem Gosselynim (Jeremy Irons) pomalu zabředává do šedi běžných dnů a přestává ji naplňovat. Julia touží po změně, rozruchu a jiskření. Znenadání vstoupí do jejího života Tom Fennell (Shaun Evans), mladší muž, který je jejím velikým obdivovatelem. Tomova bezprostřednost a nadšení jsou pro Julii neodolatelné, a tak se rozhodne podat tomuto vášnivému dobrodružství, který je nejlepším lékem na krizi středního věku. Život se pro ni stane najednou zajímavější a vzrušující, dokud se ji mladý milenec nepokusí bezcitně degradovat do vedlejší role. Ale jednoho večera Julia všechny přesvědčí, že je daleko lepší herečka, než si mohou představit. (oficiální text distributora)

quixote

Přehlédneme-li Szabóovu filmografii, zdá se, že tuhle látku si nevybral sám, ale že mu byla nabídnuta producentem. Ani román, ani film nejsou - a ani nechtějí být - žádná veledíla, ale "jen" hořko-sladká story, kterou zvláště ocení diváci, kteří mají rádi divadlo, "komedianty" a "blázinec" s ním spojené. Beningová v titulní roli nezklamala, perlí jako šampaňské a přesně vystihuje typ herečky, která - občas nevědomky - hraje (ostatně jako my všichni!) divadlo i v reálném životě. Nemám jediný důvod film nehodnotit na 100% - v rámci žánru je bezchybný. Soundtrack patří k mým velmi oblíbeným. ()

Oonika

Tak já vám nevím, čekala jsem, že zrovna divadelní svět mě usadí do židle a nebudu se moct hnout... Ale naopak, nic mi nebránilo pořád odbíhat, viděla jsem film dokonce nadvakrát. Taky moc nechápu, v čem přesně by to měla být komedie. Byla to taková příjemná záležitost na ukrácení dlouhého času, Anette Bening podala skvělý herecký výkon. Myslím si ale, že brzy zapomenu... Ale to s jakou elegancí uměla Julie pít pivo, to se jen tak nevidí! :) ()

josieaddms

Tahle ta doba, oblečení, hudba, jejich smýšlení, filozofie té doby, styl, to všechno já neskutečně zbožňuji. Divadlo a třicátá léta, to je něco pro mě. Neskutečně mě tenhle filmík potěšil, i když si uvědomuji že intelektuálně to není žádná vysoká výše, je to pro mě rozhodně nadprůměr. I když Benning není zrovna kráska, docela jsem si jí oblíbila, jako herečka má svůj styl. Ironsovi to v téhle době mimořádně slušelo, plus mám dost ráda Lucy Punch a všichni ti mladíčci v dobových kalhotách byli taky k nakousnutí. Teď sice píšu jako nějaká rozšafná stařenka, ale tenhle film byl ňamka. Strašně mě to bavilo, každý záběr, každý kostým, způsob jakým byla vystižená tamní morálka a společnost. Smetánka ve své nejzářivější divadelní době, do toho trochu lásky, trochu zklamání a trochu pomsty. Tři hvězdičky dávám protože zůstávám stát nohama pevně na zemi, i když tohle byl pro mě doopravdy skvost, jako film to vysokou hodnotu nemá. Ale díky za tenhle snímek. ()

Rodin

Příjemné, chytré, skvěle zahrané. Dokonce jde o jeden z mála filmů, v němž mi nevadí i jinak pro mě strašně studená a docela nesympatická Annette Bening, a jsem schopen jí konečně přiznat značné herecké kvality. Jeremy ovšem vede na všech frontách, tak, jako až na pár výjimek ostatně ve všem, v čem jsem ho kdy viděl hrát. A druhá část filmu je vynikající. 85%. ()

DadysGirl

hořkosladké vítězství jedné herečky, která si prožívá krizi a překoná jí jako správná žena - s grácií, hereckým uměním a smíchem... ()

Felicitas

Faye vyjádřila dokonale mé dojmy a mé pocity. Kniha „Julie, ty jsi kouzelná“ je převedena na filmové plátno, téměř se všemi detaily. Navíc Julie (Anette Bening) je, prostě omračující! ()

Hydr0gen

Tady není moc o čem mluvit-skvělý film po všech stránkách, s krásnou, jedovatou, marnivou, zábavnou a hlavně famózní Annette Benning ... 9/10 ()

jafuska

netradiční film o herečce, která nemá lehký život nejen s manželem, ale i sama se sebou, navzdory úspěchů divadelní hry, kreou hraje se svým manželem upadá do extravagance s mladým mužem prolíná se nevěra, její život, její úspěchy i pády v osobním životě, průměrný film ale hlavní hrdinka, mi nebyla moc příjemná, možná kdyby ji hrál někdo jiný, mohlo to být určitě lepší, ale zklamání to není ()

david666

Skvělý konec - tomu se říká pomsta. Jinak jsem ale čekal dějově lepší podívanou. Vše se točí kolem Julie, která nehraje určitě špatně, přesto mi po nějaké době připadalo, že se zde pořád opakují stejné scény - Julei brečí, pak je zamilovaná a šťastná, pak zace na dně a tak pořád dokola. ()

The_God

V rámci žánru nadprůměrná komedie, která ovšem dějem nejspíš nějak výrazně nepřekvapí, pokud podobný film nevidíte poprvé. Využívá snad všechna klišé a hodněkrát si během filmu můžete říct „Tohle už jsem někde viděl.“ Ovšem Annette Bening odvádí tak skvělý výkon (za který právem získala Zlatý glóbus a Oscarovou nominaci), že si to nepomyslíte a Jeremy Irons jí poměrně dobře sekunduje, i když hraje pouze nevýrazného manžela. A po spíše nadprůměrném filmu přijde výborné finále, u kterého jsem se neskutečně bavil, takže pokud nemáte k podobným filmům vyloženě odpor, mohu jen doporučit. 75% ()

acervena

Už od Valmonta mám tuhle zubatou paní ráda, a tady z ní ta mrcha taky trochu vykukuje, skvěle vygradovaný film, nádherná výprava, being Bening! ()

saaaky

Tak jak říká kolegyně kleopatra, říkám já - není můj šálek kávy :-) U filmu jsem se vyloženě nudil, pomalý, nezábavný průběh, tak trochu celkově "červená" knihovna, inu prostě a jednoduše to není mé gusto. Na druhou stranu chápu onu životopisnou stránku filmu a z ní také své hodnocení musím z části brát. I přesto - ne více než 65%. ()

robbez

Asi bude něco na tom, že lidé z divadelního prostředí často "hrají", předstírají a teatrálně předvádějí své emoce i v běžném životě. Možná to ale tak trochu děláme všichni. Co je vlastně v našem životě a v mezilidských vztazích skutečné, autentické, opravdové? ()

HHOKY

Příběh ženy ve středním věku,která se zaplete se "zajíčkem"-to už tu několikrát bylo.Aby to bylo nudné,nesměla by v tomto filmu hrát Annette Bening,která filmu dodává "šťávu" ,herecký koncert.Už jen za ten závěr si film zaslouží alespoň pět hvězd! ()