Jízda vysočinou

Guns in the Afternoon

Guns in the Afternoon

Western

USA, 1962, 94 min

Peckinpah zde ještě nezachází do takových brutalit jako ve své Divoké bandě. Začátek je poněkud zdlouhavý. Ale kamera je dobrá, nádherná krajina, kladná postava dívky, dcery protestanstého otce. Asi nejzajímavější je pasáž filmu se špatnou svatbou, vše ostatní je šedivější průměr. Zachraňují to jen pěkné záběry krajiny.(28.6.2007)

Úprimne povedané, takýto oldschool( ktorý vlastne vznikol v čase oldschoolu), som už pekne dlho nevidel. Pre toto mám asi rád staré filmy a tie westernové a easternové obzvlášť. Peckinpah dokázal vždy vytvoriť silné mužské charaktery. Bratský kódex u zloduchov a dobrákov a hlavne to bol skvelý filmár. Ride of High Country je naozaj tradičnou žánrovkou, bez zbytočného násilia, alebo neskorších strihových zaujímavostí. Od prvej minúty do poslednej ale vťahuje do deja. Máme tu dvoch starochov, jedno mladé ucho a pekné dievča, aké nájdete len v starých amerických filmoch. Je síce pravda, že mi prišla tá dramatická hudba v dramatických scénach trochu smiešna, ale tak ako som napísal, je to oldschool. No a do toho si prirátajte ešte peknú americkú prírodu a dostanete veľmi podarený kúsok približujúci sa poetikou k True Grit - tej od Hathawaya aj tej od Coenovcov.(4.5.2015)

Western ... takže přestřelky by patrně měly být tím nejlepším ... nebo - když trošku slevím, alespoň by neměly být tím nejhorším, co lze v průběhu stopáže potkat. Pro tentokrát je to ale naopak - akční scénky obstarožních pistolníků poněkud shazují vcelku vydařenou dramatickou linii. A jen tak mezi námi: Pokud budete prakticky při každé příležitosti roztrubovat do široširého světa, že hodláte přes hory a doly převážet ZLATO vykoupené přímo od zlatokopů, nevsadím si na váš život ani zlámanou grešli.(18.5.2017)

Prvotina rezisera Sama Peckinpaha sa az tak nepodarila. Pribeh je tuna dost nudny, len o 3. ludoch, ktori idu z bodu A do bodu B a pritom sa dohromadey nic nedeje. Film nezachranila ani nadherna sceneria Divokeho Zapadu, dialogy boli dlhe, rozvlacne a nudne. Keby tej zaverecnej prestrelky nebolo, tak dam ledva 2 hviezdy. Vobec by som podla tejto prvotiny nebol povedal, ze Peckinpah raz natoci kultovu Wild Bunch alebo Straw Dogs. A este jedna vec : Tento film porazil na akomsi belgickom festivale Felliniho 8 a 1/2, co mi tiez rozum 2x neberie. Takze 60 %(26.7.2014)

Snad mé tři hvězdičky zesnulého maestra neurazí, jsou dobře míněny. Nemám rád westerny, až na výjimky, jako je Divoká banda nebo Patt Garett a Billy the Kid. Jsou to spíš antiwesterny a Jízdou vysočinou to antitažení myslím začalo. Závěrečná showdown ještě ctila staré vzory žánru, ale samotný závěr, tak rychle střihlý, dá se říct postřelený, přišel jako hořký škleb. Sdělení je až bergmanovské: přežijí ti, kteří nejsou bez poskvrny a nelpí na tradičních hodnotách, ale přece jenom se o něco snaží: být lepší, než jsou. A zemřou ti, kteří se změnit nemůžou a něchtějí, přestože právo a morálka je na jejich straně. A samozřejmě zařvou i ti, kteří jsou jejich opakem.(1.8.2007)

• - Jako bonus se na soundtracku objevují i skladby z Bassmanova projektu z roku 1964, komediálního westernu Mail Order Bride. (Terva)