Reklama

Reklama

Jízda vysočinou

  • USA Ride the High Country (více)
Trailer

Obsahy(1)

Měl převézt zlato pro banku, svůj úkol chtěl splnit čestně, za každou cenu... Stárnoucí Steve Judd a Gil Westrum bývali kdysi vynikajícími střelci a strážci zákona a ještě stále se těší slávě a uznání. Když se spolu po dlouhé době opět setkají v Sacramentu, má Judd pro banku zajistit převoz vykoupeného zlata od zlatokopů v horách Sierra Nevady. Je to hodně nebezpečný a nevděčný úkol, který může jen těžko provést sám. Proto je rád, když mu Gil přislíbí pomoc. Oba muže spojuje přátelství, nezávislost, a také to, že vlastní jen koně a pár dolarů. Jako třetího k sobě přiberou Gilova mladého přítele Hecka Longtreeho. Na cestě do hor se k nim ještě připojí mladá farmářská dcerka, emancipovaná Elsa... Vynikající western natočil režisér Sam Peckinpah (Divoká banda, Balada o Cable Hogueovi, Pat Garrett a Billy Kid, Železný kříž), jenž příběhu o přátelství vtisknul působivost a osobitou poetičnost. Přitom nenápadnými detaily narušuje obvyklé schéma samotného žánru. Film zaujme kamerou Luciena Ballarda, která mistrně využívá obrazy krásné krajiny, kde se natáčel (Inyo National Forest) a hudbou skladatele George Bassmana. Výrazným hereckým projevem upoutají Joel McCrea v roli prošedivělého a rázného Stevea Judda a Randolph Scott v úloze jeho poněkud nevyzpytatelného přítele Gila Westruma. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (92)

sud 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý western. Sam Peckinpah svým druhým snímkem plně vystihl svůj pohled na western, zatím sice bez brutality, ale jeho úcta ke starým tradicím a pohrdání koncem Divokého Západu je tu jasně patrná. Soustředí se také více na mužské protagonisty, ženy jsou pouze na okraj. Slabou stránkou filmu je bohužel jeho krátká stopáž. V tomto případě 90 minut nestačí. Kdyby se film natáhl o dvacet minut, bylo by to jistě lepší. Ale i tak od ranných děl velkých géniů nelze čekat zázraky. Sam Peckinpah si zde teprve budoval formu na "Majora Dundeeho", "Divokou bandu" nebo "Pata Garetta a Billyho Kida". Zůstává nám atraktivní western o dvou vysloužilcích ve výtečném podání taktéž dvou westernových vysloužilců, Randolpha Scotta a Joela McCreay. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Hezký western od Sama Peckinpaha. Dvě westernové legendy se tímto filmem pomalu loučí se svou kariérou. Spolu s mladým chlapcem se jako dva bývalí strážci zákona vydávají přepravit zlato z dolu do banky. Do cesty se jim ale připlete mladá žena a vše se zkomplikuje. Po cestě zpět narazí na odpor a dojde i ke zradě. I tak se s tím ale tito dva staří pánové hravě vypořádají. "Všichni muži jsou hříšní." ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Kromě toho, že film dobře i poutavě udělaný, tu nemáme žádné "indiány", ale poměrně dost "náboženství", které do westernů samozřejmě také patří. V co věřil Judd (Joel McCrea) je to nejspíš spravedlnost a přátelství. Zřejmé je to i u Gilla (Randolph Scott). Heck (Ron Starr) věří v lásku, i když dost zmateně; ještě zmateněji Elsa (Mariette Hartleyová), u které by se dalo očekávat, že jako jediná ženská charakterní role bude mít i nějakou víru (to je ale u Peckinpaha běžné, a navíc to byl její první filmová role). Při jízdě vysočinou si to každý průběžně ujasňuje - až je to všem, a jednomu o druhém, naprosto jasné. V co však věřilo těch pět hamounů (pardon: Hammondů), že se všichni nechali postřílet? Pozn."Otce" a "soudce" tu přehlížím, protože oba nevěřili asi ničemu a v nic. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Jízda vysočinou je prozatím první Peckinpahův snímek, kterému dám plné hodnocení. Pokud jde o westernovou tvorbu, tak zde režisér drží nejvíce tu klasickou westernovou atmosféru a to i přesto, že podobně jako v ostatních zde popisuje sklonek divokého západu, což je patrné z počáteční scény. Následně však servíruje příjemný příběh se solidní zápletkou, dávkou jisté naivity a sentimentu. Film se odehrává v krásné přírodě, hlavní role ztvárnili sympatičtí herci a celkově mám z tohoto počinu příjemný pocit. ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

Tak smekni ten klobouk, starouši.¬         Navoněnej příběh mající se skutečností pramálo společného. A v porovnání s "Pokladem na Sierra Madre" Johna Hustona to je odpad.¬                 Sam Peckinpah a skutečnost byly a jsou antonyma. V některých jeho pozdějších snímcích se to snese (Zabijácká elita); ale v tomhle westernu vychází lacinost vyumělkovanosti až příliš na povrch. Dodám, že po umělecké stránce má tento tvůrce co říci — je na divákovi, kam se jeho srdce přikloní, zda k mystifikaci a nebo ke tvůrčí odvaze. Jako byl Peckinpah nejednoduchou osobností, tak nejednoznačně je třeba postaviti se k jeho tvorbě. Prohlédnu-li si nejen obě strany mince, ale i to, co je na jejím obvodu (což zastupuje porovnání s okolím), nemohu nepřiznati tomuto dílu charm, tvůrčí velikost a osobitost. ()

Galerie (98)

Zajímavosti (2)

  • Jako bonus se na soundtracku objevují i skladby z Bassmanova projektu z roku 1964, komediálního westernu Mail Order Bride. (Terva)

Reklama

Reklama