Proroctví z temnot

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2002, 119 min

V prvé řadě je Geer opravdu velmi nesympatický herec. Příběh měl být podle skutečné události, ale kolik z té události se skutečně promýtlo do filmu? Radši o tom nechci moc spekulovat. Děj byl hrozně zkratkovitej, jednou vidíme jak Geer potká policistku a pomalu další scéna je, jak jsou spolu v bytě a baví se spolu o nejzásadnějších věcech svýho života... dost divný a hlavně do očí bijící a nepřesvědčivý, to mi vadí. Navíc nemám rád laciné vtípky s kamerou ve stylu zaostřím na něco, rozostřím to, opět zaostřím a vidím jiný předmět. Kdyby to bylo jednou dvakrát, ale ono ne, museli to nacpat do každýho třetího záběru. HUDBA: tomandandy - ještě v první čtvrtině jsem ji hodlal považovat za jeden z největších kladů filmu, byla totiž výrazná, zajímavá a lehce rušivá, to se mi líbí. Pak ale hudební doprovod sklouzl do klišoidních "jeden prst na klávesnici každých 30 sekund" blbostí, na který už jsem trošku alrgickej.(1.6.2008)

Doba okolo roku 2000, kdy filmy s mysteriózní tematikou byly v módě jako akční béčka v 80. letech, je (s přihlédnutím k tomuto filmu) naštěstí pryč. Scénáristický neduh snad většiny filmů této vlny, kterým byla urputná snaha v závěru silně šokovat, se bohužel projevil i zde. Přitom solidní zápletka rozehraná na nepříliš originálním podkladu, je díky technickému zpracování posunuta mnohem výše. Práce s kamerou, která efektně i efektivně střídá pozice, nálety či pomalé plížení, je na jedničku. Stejně tak je tomu u střihu, zvuku a v neposlední řadě i hudby. Pomocí těchto do poslední mrtě využitých prostředků se režisérovi daří budovat nadstandardní atmosféru strachu, která však v druhé polovině začne díky děravému scénáři a tím pádem neodbytnému natahování, ztrácet dech a závěr už je i přes svou formální dokonalost sprostým výsměchem. Avšak vzpomínky na „anděly“ jsou natolik silné a sugestivní, že hodnocení tří hvězdiček je šité jako na míru.(14.1.2006)

SPOILERY! Za kameru, hudbu, atmosféru, režii a herecké výkony jednoznačných pět. Problém filmu spočívá ve scénáři. Celý film se tváří hlubokomyslně a já osobně jsem čekal velkou fiální pointu. O to větší bylo moje překvapení, že situace je přesně taková, jak to celou dobu vypadá, a zhruba od poloviny hraje film blafovanou hru a zastírá fakt, že už všechno víme. Příběh jsem předtím neznal, ale to, co mělo fungovat jako velká pointa (neštěstí na řece Ohio), mě napadlo hned jak Gere přijel k zácpě. A film nám to o dobrých pět minut později servíruje jako VELKÉ ODHALENÍ alias "Ten Gere je ale chytrý!"!!! Naštěstí má celý film atmosféru takového napětí, že ačkoliv se zpětně jeví jako zcela bezpředmětné, činí film silným zážitkem. Jen taková perlička: není pravda, jak nám tvrdí závěrečné titulky, že se nikdy nzjistila příčina neštěstí - naopak, bylo prokázáno, že na vině byla špatná konstrukce. Ale to jen tak na okraj, film jsem si užil a silně doporučuji i ostatním!(14.1.2006)

Príjemný, mysteriózny thrillerík s vydarenou tajomnou atmosférou. Priznám sa, najviac ma bavilo to tajomno a nezodpovedané otázky, ktoré ma dráždili čím ďalej tým viac. Trocha som sa preto obával konca, ale veci sa našťastie vysvetlili k mojej spokojnosti. Jeden z vydarených filmov s R. Gere. 70/100(18.8.2014)

:::::::::::::::::::::: Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Miluji horory, ale strach z nich obvykle nemám, spíš se jen tak bavím. Ale tenhle film je naprosto něco jiného ( :-D zdravím Pythony ), nejen, že jsem měl z něj husí kůži, ale opravdu jsem se bál ! Film má opravdu mrazivou atmosféru, která by se dala krájet. Hodně mě překvapil Richard Gere, kterého jsem do té doby, než jsem uviděl tento film, moc nemusel. Musím říci, že je to skvělý herec. Taky Will Patton byl výborný, úplně mu sršel strach z očí. Musím taky pochválit skvělý soundtrack. Film je podle pravdy, a o Motýlím muži jsem hodně četl. V Americe žije novinář, který se s ním setkává, už o něm napsal spoustu knih. Za zmíňku třeba stojí, že Motýlí muž se vždy objeví pár minut před nějakou velkou nehodou. Když se v Brně ( nevím jestli si to pamatujete ), na dálnici, před několika lety, stala ta velká nehoda, pár lidí ho tam prý před tou nehodou zahlédlo, byly s nimi i rozhovory. Určitě se na film podívejte, chápu, že nemusí sednout každému, ale film mě osobně velmi potěšil. Myslím, že by se o Motýlím muži mělo mluvit více. Nemyslím si, že je inteligentnější, prostě je to jiná energie, zcela něco jiného. Cituji z filmu: "Vydíte toho chlápka na té budově, jak myje ty okna ?", "Jo, no a ?", "Kdyby se 200 metrů odsud srazily auta, on to uvidí, my ne, ale to neznamená, že je inteligentnější !". Myslím, že by se nad tím mělo více zamyslet. ::::::::::::::::::::::::::::::(2.10.2007)

• - Hodiny s rádiem v motelovém pokoji Johna ukazují 6:14, což je odkaz na Bibli, Janovo evangelium, kapitolu 6, verš 14, který praví: "To je skutečně ten Prorok, který má přijít na svět". (Nedhelborn)

• - Při zhroucení Silver Bridge roku 1967 nezemřelo 36 lidí, jak se údává ve filmu, ale 46. (Dawid199)

• - V slovenčine vyšla kniha „UFO a iné zjavenia“ v roku 2002. Táto kniha, ktorá sa stala predlohou k filmu je plná aj ďalších a desivejších autorových zážitkov, ktoré vo filme neuvidíme. (Popo)