Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu? (AČFK)

Tosi

Ten kluk v hlavní roli Bartosz Bielenia vypadal strašidelně a ani se o to nemusel snažit. Jako kněz nevypadal ani omylem, ale stejně mu postupem času visíte na rtech. Ani film to není typicky náboženský, je o druhé šanci a ty někdy vyjdou, někdy ne. Poláci mě nepřekvapili, tohle je jejich téma a umí ho podat dokonale. Zasloužená oscarová nominace. ()

Lachtaan

Severovýchodní sousedi zas a jednou dokazují, že na filmovém poli fakt umí, i když jsou v obecném měřítku neoprávněným terčem posměchu. Přitom takhle civilních dramat s tím pravým středoevropským nádechem se u nás moc nenatočí. Jako striktně nevěřící člověk bych se kvůli tomuhle kousku začal o náboženství i víc zajímat. [viděno v KVIFF.TV 15.8.2022] ()

venison

Pokud přežijete původní znění v polštině, tak tenhle film od sousedů je fakt pecka. Trošku z nadhledem zachycuje pokrytectví a (nabourané) vztahy místních věřících starousedlíků, kteří stanou tváří tvář mladému falešnému knězi, který z nich dokáže dostat to nejlepší. I když je divák schopen si domyslet většinu scénáře dopředu, tak jsem se nenudila a dvě hodiny mi utekly jako nic. Bartosz Bielenia je opravdový talent! Nominace na Oscara rozhodně nepřekvapila. |kino doma - aerovod| ()

Bobik9

Nic špatně. Po dlouhé době jsem viděl skutečně drama, které ve mně něco zanechalo. Jana Komasu si budu muset trochu ještě nakoukat, protože tohle bylo originální, silné, chytré a samozřejmě smutné. Ale kdyby to nebylo takové, jaké to je až do konce, tak by to ztratilo ten punc originality. Vždycky jsem překvapen, jak v Polsku udělají podobně kvalitní film na veškeré ceny prakticky každoročně a u nás to tak často nejde. ()

bizz_mjc

Postavit se vlastním činům i síle komunity a její moci chce dost odvahy stejně jako morálně nastoupit na trnitou cestu k jejímu následnému osvobození a očistě. Ale co je to vše platné, když peklo je nakonec silnější a vezme si, co mu patří, zas zpět. Archanděl Daniel není lilie, ale pokud by církev takto reprezentovali mladí, neměla by v moderní době na růžích ustláno a našla si cestu i k soudobé generaci. ()

LEGACY

Naprosto bezkonkurenční podívaná, která v nás musí zanechat silný dojem. Dobře zpracovaný nápad, vše promyšleno, herci zabijáčtí a celková vychýlenost, ale i důležitost církve v polské vísce je megalomansky krásně zachycena. Film není pro všechny, ale ti, co tohle dokoukají a něco uvnitř nich se pohne, tak to je skupina lidí, ke kterým bych se já rád s pýchou hlásil. ()

vyfuk

Sociální dramata asi budou nějaké moje guilty pleasures. Přijde mi, že nejdou asi ani udělat špatně. A přitom nejde o lehké, téma, které by mohl udělat každý. Letos jsou na to žně. Ve Varech mě zcela uzemnilo Budiž světlo, před pár týdny další karlovarský zážitek z Německa jako Narušitel systému a nyní toto. Začalo to v celku nevinně. Nijak konkrétně, nijak výjimečně, nijak extra zajímavě. Ale byl to třeba právě skvělý a dokonalý výkon Bielenia i hezky odlehčený i přesto vážný scénář, který z toho postupně udělal záležitost mnoha směrů. Mnoha skvělostí. V jednoduchosti je krása. A zde si krása oblékla i velmi sofistikovaný a přitom prostý kabát geniality. Film, který se k nám asi ani nedostane. Přitom jde o poklad, který jen tak nenajdete. ()

Autogram

Mám rád, a nie často sa objavia filmy, pri ktorých takú dlhú dobu netuším, o čom nakoniec budú. Či o base, svojskom tvrdohlavom kňazovi, nehode alebo povahe ľudí. Zo všetkého trochu a zo všetkého tak akurát. –––– Není důležité, odkud seš, ale kam směřuješ. ()

Maynard.

Amáme tu další kousek od našich polských sousedů a i tentokrát z prostředí knězů atd, voni asi toho moc inýho neznaj, když točejj hlavně o tomhle, ale dá se to pochopit. Steně jako rusáci jsou kokoti, tak je jasný, že točej samý pípčoviny :o). Tohle jepřéběh ztracenýho borce, kterej nalezne sám sebe tím, že začne na černo kázat v jednom zapadlým kostelíčku... Ale jak už to tak na Světě chodí, lež má krátký nohy. Začátek docela záživnej, ale postupně se tempo hodně zpomalilo a možná uplně vytratilo... ()

xLIGHTx

Prvá hodinka je vlastne nič moc, oboznamovanie sa s postavami, minulosťou obce atď. Ono je to dosť zvláštne dielko, ktoré je svojím spôsobom dosť poučné a zaujímavé a má svoj vlastný pôvab. Hoci sú tu aj drsnejšie scény. (Možný SPOILER - významov tam bude pravdepodobne viac. Bolo zaujímavé trebárs sledovať naprávanie zlých, nevraživých vzťahov v obci plnej problémov, animozít, krívd, pričom tieto vzťahy pomáha zlepšovať a riešiť paradoxne problémový delikvent z reedukačného zariadenia, keďže pôvodný duchovný ešte prilieval olej do ohnivého konfliktu. Koniec možného SPOILERU.) Veľkým plusom je sympatický hlavný hrdina. Silné štyri hviezdy. ()

M.Niccals

I přes velmi neobyčejný námět a poměrně cool kontrast liturgického prostředí s pozemskými neřestmi se film přece jen neubránil jistému schematismu a pasování do určitých scenáristických forem (klasická story o outsiderovi, který se stane winnerem - ale jen na chvíli, jak už to tak většinou bývá. Taky naprosto předvídatelná milostná zápletka). Film se snaží některým škatulkám vymanit, ale do některých bezmocně padá, je to tak půl na půl. Každopádně co bych za to dal, kdyby u nás vznikalo víc takových filmů. Můžeme Polákům poslední dobou jen tiše závidět. ()

Vajonek

- Vy možná máte moc, ale já mám pravdu. - Ale já mám moc... Působivý líně plynoucí emocemi nabitý a tak trochu jiný snímek o vině a odpuštění, naději i marnosti. Téma zpracované tak, že ač je vlastně v jádru docela obyčejné, působí tady (díky postavě charismatického "kněze z jiného světa", který nabourá a možná k lepšímu posune zavedené pořádky v jedné zapadlé vesnici) přitažlivě. Film provokuje, nutí diváka zamýšlet se nad obyčejnými otázkami lidské existence. Výborné je obsazení, kamera, celková atmosféra. Krásná a krásně provedená píseň na vesnické slavnosti, to jsem měla skoro husí kůži. Působivá závěrečná sekvence (i když konec mohl podle mě být přece jen trochu uzavřenější, jasnější). A nesmím zapomenout na dle mého největší přednost celého snímku a důvod, proč by stálo za to se dívat, i kdyby nebylo pozitiv, která jsem vyjmenovala - obsazení Bartosze Bielenii do hlavní role. Od první chvíle, kdy se objevil v záběru, na mě působil jako zjevení a bylo mi jasné, že má výjimečné charisma. Opravdu dlouho jsem neviděla herce, který by si dokázal takhle krást scény pro sebe, byl tak přesvědčivý, přirozený. Hodně mi připomínal Christophera Walkena za mlada. Doufám, že o tomhle herci bude ještě hodně slyšet. Takže hodně i díky němu opravdu zajímavý film, který určitě stojí za to vidět. Asi jediné, co mi tam výrazněji chybělo, bylo, jak jsem už zmínila, nějaké zřetelnější ukončení. 80 %. ()

Devadesát Dva

Věděl jsem, proč jsem tenhle film svého času přeskočil, věděl jsem, že mi to tématikou nesedne. Dvacetiletý Daniel, který má dvojí tvář ("jsem kluk z pasťáku zpívám při bohoslužbách a snažím se dostat do církve, ale tam mě nevemou, protože jsem z pasťáku a tak jen co vylezu a dostanu trochu svobody a prostoru, jedu tvrdý drogy a mrdám buchty na hajzlu" - very much Alexander DeLarge) se shodou okolností ocitá namísto na pile, kam má jít makat, na faře, kde se snaží najít svoje vlastní duchovní osvícení tím, že předstírá, že je představeným místní farnosti (nevím, do jaké míry je Danielův čin jen volbou toho, že se chce zašívat od práce a do jaké míry ve svoji zbožnost skutečně věří, protože jako legitimního představeného dogmatické církve jej vnímat nelze a tak hrdina brouzdá mezi dvěma břehy). Daniel se ocitne v roli, která mu je, shodou okolností, sežrána i s navijákem netušícími obyvateli vesnice, jenže tajemství takového rázu nelze skrývat napořád, člověk tak nějak pořád ping ponguje mezi tím, jestli je Daniel "ok" a nebo pokrytec, i přestože je to hezká tvářička, co opingluje ve filmu slušné množství ženských a i přestože vidím a vnímám kvality polské kinematografie a 'Boże Ciało' je sám o sobě skvěle natočený film, má morální rozměr, je i o jakéms hledání viny, přijetí, až k závěrečnému "zacyklení zpět" - takový polský moderní film, kde se hutně mísí jejich silně nábožensky orientované smyšlení se sociálním, zkrátka, jejich kinematografie, dle mě, převyšuje naši současnou, obecně, ale současně mě to prostě a jednoduše nebavilo, příběh mě nezaujal, a i přestože nebyl film z nejdelších, dokázal mě nudit. A to mu vlastně nemám co vytknout. ()

kolemjdouc

Opět se mi stalo to ,co už dlouho ne.Šly závěrečné titulky a já jsem zírala na obrazovku,: jakože co jsem to viděla?!Ten příběh toho kluka to mě fakt dostalo do kolen. Kdy z něj ten přiblej systém udělal ve finále zvíře. Bůh tohle vidí??????Systém ,kde na povrchu všichni spínají ruce a pod povrchem bublá odporné bahno..Chci se na to podívat ještě jednou ,ale ten konec asi nedám! Nevím proč, ale tady mi nevadil filtr na kameře.Velmi zdařilá  režie a v první řadě výkon  herce v roli Daniela.Byl neustále  v detailním záběru kamery ,takže ty emoce které hrál, byly fakt famózní .Každé mrknutí oka a záškub v obličeji a i ten poslední záběr s ním, to fakt mělo na Oscara. Poláci cinema fakt umí,ale je jen těžko si vybrat. Dosti se jim tam rozmáhá bezcenný škvár. ()

Disease

Sice teda hodně pomalý rozjezd, ale druhá půlka je hodně daleko. Parádní analýza pokrytectví věřících na malém městě, která se např. ve slovenském Budiž světlo moc nepovedla. ()

Rozjimatel

Absurdná dráma podľa skutočnej udalosti, zo sveta, ktorý mi je veľmi vzdialený. A to zo sveta zločincov, podvodníkov, narkomanov, náboženských fanatikov a pokrytcov. Vzhľadom na to a aj vzhľadom na nemožnosť stotožnenia sa s doslova odpudivým hlavným hrdinom bol pre mňa film veľmi nepríjemný na sledovanie. Hádam jediné, čo ma na filme bavilo, bolo postupné odhaľovanie okolností nehody a ešte musím uznať, že ten záver je veľmi pôsobivý. Inak som mal stále pocit, že sledujem dosť povrchné dielo s plochými postavami, ktoré hrá hlavne na efekt. ()

angloumene

Vlastně by se mi hrozně líbilo, kdyby Corpus Christi víc balancovalo na hraně komedie. Jenže lidi jsou vlci a tak tu místo toho máme prvotřídní drama. Neotřelá zápletka, charismatická hlavní postava, uvěřitelná psychologie všech charakterů. Jo tohle se Polákům povedlo. ()

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

30.04.2021

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům zdarma projekci filmů Chlast, Corpus Christi a Kolektiv. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června na základě… (více)

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště bude

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště bude

15.05.2020

15. květen 2020, Uherské Hradiště – Letní filmová škola v Uherském Hradišti proběhne. Pořadatelé festivalu se k tomuto kroku rozhodli po jednání s městem a ministerstvem kultury. Je samozřejmé, že… (více)