Stvořeni pro lásku

• Hongkong Hua yang nian hua (více)

Příběh se odehrává v šedesátých letech, kdy se do hongkongského bytu nezávisle na sobě stěhují dva manželké páry: novinář Chow se svojí ženou a krásná sekretářka Li-zhen s manželem. Jejich protějšky tráví mnoho času na cestách a tak si Chow a Li-zhen společně zkracují osamělé večery. Dokud se neobjeví podezření na mimomanželské aktivity jejich partnerů. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Dont

Dveře, chodba, dveře a zase dveře, tentokrát ale ty druhé… Takhle nějak by se daly charakterizovat úvodní desítky minut tohoto nevšedního thajského snímku. Jenže co naplat, tenhle lyrický příběh o osudové lásce, o nikdy nevyřčených slovech (alespoň ne na tom správném místě) podbarvený perfektním hudebním doprovodem má svoje kouzlo a těžko mu lze upírat čtyřhvězdičkové hodnocení. Není to ale pro snímek zrovna pro mainstreamové publikum, vyžaduje to jistou míru pozornosti a ochotu „spolupracovat“. ()

Aleee89

Říkala jsem si: "Páni, to bude film, tolik ocenění, nic komerčního, romance mezi kapkami deště, to se mi bude líbit." Líbilo i nelíbilo. Na můj vkus byl děj pomalý až moc, až tak pomalý, že mě film sem tam uspával a nudil. Herci fajn, hudba a scenérie nádherné, ale samotný příběh mi moc neučaroval. Připadalo mi to docela chladné a bez vášně. Na romantické komedie nejsem vůbec, spíše na ta vážnější romantická dramata, ale tohle nesplnilo mé očekávání... ()

radektejkal

Proč mě tento romantický film plný jemných citů, náznaků a myšlenek příliš nenadchnul, bude asi tím, že jsem ho neshledal romantickým ani plným čehokoli. Snad jen pokusů udělat artový film s použitím "všeho možného pěkného", od hudby zřejmě od středozemního moře, přes kompozičně brilantní fotografii (včetně zpomalených záběrů), až po krásu vysokých hongkongských žen s dlouhým decentně zakrytým krkem. A to poslední je také důvodem, proč jsem k nebi vystřelil tři krásné hvězdy. Pozn.: V některé recenzi, kterou už teď nedokážu najít, je položena řečnická otázka, zda se milostné city dají vyjádřit jen náznakem, bez jejich explicitního zobrazení. Autor si odpovídá: Dají. Já dodávám: Bohužel. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2000 - Najlepší herec (Tony Leung Chiu Wai), Cena poroty za kameru a výpravu (Christopher Doyle, Ping Bin Lee, William Chang) ◘◘◘◘ nemôžem si pomôcť, ale pri spomienke na tento film sa mi vybavia vždy "slíže" :) ...... Po druhom, treťom a štvrtom videní žasnem nad svojím prvým "komentárom"....Niečo tak citlivé, formálne dokonalé, podmanivé, osudové, herecky maximalistické, so zmyslom pre detail ale i citovú komplexnosť sa len tak nevidí....Ďakujem Zóne, že som mohol prežiť túto "nirvánu"-osvietenie k tomuto filmu......Prekrásna kamera, kolážovitá kompozícia záberov, presný strih, majstrovskí výrazovo odmeraní herci, úžasná výprava (prod.design, art direction) a samozrejme...omamný hypnotizujúci ústredný hudobný motív v rytme valčíku, nota bene celá hudobná linka filmu....nepamätám sa, kedy naposledy som videl hudbu, obraz a scenár "zosynchronizované" do takto mámivého filmového rytmu, priam extaticky zduplovaného v spomalených záberoch. Na detail zameraná kamera, úzke chodby, schodiská, malé zapratané kancelárie a izby, stolové a nočné lampy prispievajú k atmosfére stiesnenosti a strachu z odhalenia jemného, úprimného ale spoločensky nežiadúceho citu. Táto emočná klaustrofobickosť vrcholí (a zároveň sa uvoľňuje) pri scéne v chráme Angkor Wat....Všetko toto robí zo "Stvorení pre lásku" jedno z najúžasnejších diel súčasnosti, ktoré možno vidieť na filmovom plátne (príp. monitore:) ()

honajz2

No, a teď lituji, že jsem to neviděl dřív než 2046... Protože kdybych si to pustil tak, jak to jde za sebou, tak z 2046 budu mít zážitek značně silnější - nebo si to aspoň myslím. Z tohohle filmu sice žádná silnější myšlenka nevzejde, ale jako pomalá poetická romance je to hodně příjemné. Když se vám povede do té Wongovy poetiky dostat, odmění se vám tenhle film i dostatečně zajímavým příběhem, kupodivu dobře představenými postavami a nenásilnou romantikou, která nepůsobí ani přehnaně zamilovaně a ani lásku nezaměňuje za hromadu sexu, prostě ji z toho lze opravdu cítit a když už koukám na nějaký romantický film, tak přesně takový styl mám nejradši. Navíc je to i úžasně natočené, s citem pro jednotlivé záběry a jelikož si mě to opravdu získalo, nemůžu říct, že bych se u toho nudil. Snad jen posledních 20 minut mi přišlo příliš dlouhých, ale jinak mi to sedlo bez větších problémů. Jen si s tím filmem divák musí sednout, jinak se tím pronudí a rozhodně to není ničí vina. 4* ()

Zóna

Pan Čou vypráví: "Kdysi dávno, když měl někdo tajemství, našel strom, vydlabal do něj díru, do ní tajemství zašeptal, a otvor ucpal bahnem." Režisér Wong Kar-wai ve svém snímku Stvořeni pro lásku (2000) jeden z nejhlubších otvorů prozkoumává a v něm nalezenou minulost zachycuje v "okamžiku nehybnosti" - zaprášenou, ale intenzivní tak, až se propaluje skrz filmové plátno k divákově duši. Ne ale ke každé - úplné přijetí Stvořeni pro lásku je, obávám se, podmíněno divákovou životní zkušeností... Je to totiž film mimo jiné i o tom, jak zvláštně, zničehonic, se umí zrodit láska - den za dnem někoho potkáváte, mluvíte s ním, a aniž byste věděli proč a jak, v jedné vteřině se všechno změní, a vy si uvědomíte, že bez něj nemůžete být. Není k tomu žádný "důvod", nic se od předchozího okamžiku vlastně nezměnilo, oba jste stejní jako dřív, ale náhle stojíte paralyzovaní, a jediné, nač dokážete myslet, je ten druhý. A je to film bolavý, sycený nenaplněností od chvíle, kdy se oba hrdinové, ač svými pravoplatnými partnery podvádění, rozhodnou (vedeni až jakousi hyperionskou zdvořilostí) vzdorovat, a jejich láska se tak realizuje jen v pohledech a gestech. To vše Wong Kar-wai vypráví s nespornou - jak to jen říct - elegancí? Ta zvláštní snovost většiny scén, to, jak jsou hrdinové v záběrech sami, vždy snímáni přes okno, přes roh zdi, přes záclonu, to jejich míjení na schodech, na rozích ulic rozpitých deštěm, v rytmu zapomenuté hudby, která jejich jednání zposvátňuje, takže jejich každodenní gesta díky jejímu podkresu náhle působí sošně, svátečně, až máte pocit, že se díváte na něco osudového už jen kvůli tomu, jak je příběh vyprávěn... Stvořeni pro lásku - film pro ty, kdo už pár dutin ve stromech či zdech, plných kradmo zašeptaných tajemství, ucpali hlínou… ()

Martin741

Cinska kinematografia a Kar -Wai Wong mi sice toho vela nehovoria, a a cinsku kinematografiu vobec nevyhladavam /raz darmo, ceskoslovenska porovnavacia baza je Europa/, ale tento film je podla mna jeden z tych lepsich. pekny pribeh o laske ona + on a on +ona , stretavanie sa na spolocnej domovej chodbe, pricom rodicia su odcestovani ma hodne do seba. Takze spravim vynimku pri mojich nizkych hodnoteniach thajskych, cinskych ap. snimkov, a napliaskam tomu 88 % ()

Hees

Wau tak tento film je skutočným klenotom medzi filmami čo som videl v poslednej dobe. Je tam výborná dvojica hlavných hrdinov, ktorých výkon bol neskutočne dobrý. Neskutočne sa hlavný hrdina (Tony Leung Chiu-wai) a hlavná hrdinka (Maggie Cheung) k sebe hodili, ako keby boli sebe súdení aj v reálnom svete a nie len vo filme (preto chválim výber týchto dvoch hercov). Film je poetický, hravý a koniec je tak krásny, že ma mrazilo po konci ešte pár sekúnd z tej krásy. Proste toto sú filmy, ktoré u mňa zanechajú veľký dojem, keď krása ktorú vidím mi spôsobí mrazenie na mojom tele. Prečo hravý? Mal som pocit ako keby sa hlavný predstavitelia spolu na niečo hrali a pri tom ... no keď uvidíte pochopíte, že ako to naozaj je. Práca s kamerou a úžasný záber strieda ešte úžasnejší záber. No ja proste nemôžem slovami vyjadriť tú krásu, aká ma objala a akú som cítil, z tohto filmu. Koniec filmu naozaj podčiarkuje úžasný zážitok, aký som z filmu mal (musel som to napísať aj druhý krát). Hudba je tiež výborná. ()

Crawler-D

Po geniálním Šťastni spolu Kar-wai Wong ubírá jak na technické stylizaci, tak i na příběhové rovině. Vztah ústřední dvojice se nijak nevyvíjí od začátku do konce a chybí mu jakákoliv šťáva. ()

boogieman

Jeden z tých absolútne najlepších filmov nového milénia... Dosť možno aj Wongov opus magnum, ale ja pevne dúfam , že ten ešte len príde. ()

tomtomtoma

Velmi netradiční a strhující romantický snímek, plný nádherně doplňujících detailů. Hraje si s obrazy, lehce je uchopí, jemně je převaluje, aby je po chvíli odložil a uchopil další a další. A příběh dvou lidí, kteří prahnou po lásce, kteří mají partnery, a kteří jsou shodou náhod zrazováni a podváděni svými partnery. Vzniká vztah, založený zpočátku na samotě, který se rozvíjí v lásku a vyúsťuje ve spirále zpět do osamocení. Láska je odložena do pozadí, tajemství je zavřené do díry v kambodžském starobylém chrámu. Láska, která vzniká spíše mimochodem, je přesto silná, ale snad už předem odsouzena ke smutnému konci vzájemného, i když nechtěného odloučení. Paní Čan (elegantní Maggie Cheung), svědomitá a kreativní sekretářka, je trochu naivní ve své důvěře k manželovi a nešťastná z odloučení od náhodně nabyté lásky. Pan Čou (Tony Leung Chiu Wai), novinář, nedokáže v ničem odporovat své ženě, nachází svůj vhodný protějšek a utíká se zármutkem z nemožnosti úplného naplnění možného krásného vztahu. Z dalších rolí: Čouův kamarád Ping (Siu Ping-Lam), užívající si všeho tělesného, paní Suen (Rebecca Pan), hodná domácí paní Čan, a služka Ama (Chin Chi-Ang). Netradiční, zajímavé, pozoruhodné ve svém zpracování, kdy se zdá, že vše se děje spíše jen tak mimochodem, neplánovaně a přesto krásně. Ach ty vztahy a ta potřeba hledat a nalézat naplnění citů a lásky. ()

Topco

Typicky ázijsky náročná intelektuálna vec: podobnosť tvárí a mien, úsporné dávkovanie informácií, forma prebíjajúca obsah. Meditatívne tempo podporené krásnou kamerou a hypnotickou hudobnou zložkou. Scény postávania a prechádzok v daždi boli čarovne smutné... PS: Prirovnania Posledných večerov na Zemi (2018) k Wongovi (a Tarkovskému) boli naozaj na mieste. Spokojnosť, rád sa k tomu po čase vrátim. ()

Wormboy

Dalsi prijemny romanticko-dramaticky zavan z vychodu, ktory vsak u mna oproti kusok podobnemu Ki-Duk Kimovmu 3 Iron prehava, avsak stale ponuka pohodove sledovanie. ()

Pajky3

Pro někoho možná film jeho života, pro mě docela nuda u které jsem se poměrně často ztrácel v ději, hlavně co se týče času. Jedna z mála věcí, kterou si zapamatuju je, že on při jídle hrozně mlaská. Věděl jsem, že film s označením poetický nebude pro mě asi to pravé ořechové. ()

zette

Vyborny scenar a zajimave zpracovani. Nevim, do jake miry se Francouzi koprodukcne podileli, ale onen francouzsky nadech to ma. Zdarile dialogy, atmosfera, kterou umocnuje libiva hudba a za zminku stoji i rada nadhernych satu, ktere maji obe hlavni herecky na sobe. ()

Jim_Beam

Film, ze kterého srdce zabolí... Film o dvou "křehkých" lidech, pro jejichž "křehkost" je milujete a pro niž oni trpí... ()

Machrovic

No nevím vysílat takovéto filmy v podvečerních hodinách není zrovna nejšťastnější nápad. U filmu pak musí každý jen trochu unavenější usnout. Pominu-li pár oživujících momentů, které mou mysl dokázali dostat z letargie (jako např. občanka spolupracovníka hlavního hrdiny :) ), tak to bylo děsná nuda. Nevím, co se komu líbí na 5x opakovaném naprosto stejném hudebním motivu a zpomalených záběrech. Na tom já rozhodně neulítávám. (Přitom to byli méně nudné pasáže filmu než ty ostatní.) A že se podobné téma (SPOILER!?) o nenaplněné lásce dá natočit živěji a zajímavěji dokládá tento počin http://www.csfd.cz/film/13136-lazebnik-sibirsky-sibirskij-tsiryulnik/. A film http://www.csfd.cz/film/162-milenec-amant-l/ není aspoň tak nudný. ()

Carrie_3

Mají k sobě tak blízko a přesto jsou si vzdálení. Asijská kinematografie je pro mě neprobádané zákoutí, a proto jsem ráda, když narazím na nějaký ten skvost. Tento snímek pro mě skvostem je. Nevím, zda lze správně označit jako artový, ale já jej tak vnímala. Každý záběr je precizně zpracován, režisér si hraje s jednotlivými záběry a dovádí je do dokonalosti. Pro někoho možná tato "dokonalost" představuje kýč, pro mě v tomto případě nikoliv. Příběh možná lehce ustupuje do pozadí a hlavní důraz je kladen na vizuální stránku, ale musím se přiznat, že mě osobně to vůbec nevadilo. Obecně nemám ráda, když se děj příliš vleče a nepostupuje kupředu, v tomto případě tomu tak bylo, ale musím přiznat, že mě to nerušilo a velmi jsem to oceňovala. Protože tento snímek není o spěchu, je o atmosféře a tu dokázal vykouzlit. Tento film rozhodně není pro každého, není určen pro masy, ale své diváky si určitě najde, jen by se měli připravit na to, že si vyžaduje tu "pravou" atmosféru, protože se u něj příliš nepobavíte a i přesto, že je označen jako romantický, příliš romantiky zde nenajdou. V neposlední řadě musím vyzdvihnout výkony hlavních představitelů. I přesto, že jsem žena, musím uznat, že Maggie Cheung působila neuvěřitelně elegantně a sexy. Velmi se mi také líbilo, jak hlavní hrdinka měnila téměř v každé scéně šaty, byla to opravdu nádherná podívaná. ()

danliofer

Stvořeni pro lásku jakoby byli stvořeni skrze hudbu a efemérnost okamžiku... po jehož odeznění vám však stále zní v uších evropská hudba a zvuk tříštících se kapek asijského deště... a k tomu, jako bych začala rozumět čínštině... myšlenka "Nebudeme jako oni" mě oslovila celoživotně:-) ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků