Známý americký herec Sean Penn zdařile debutoval jako režisér pozoruhodným dramatem Indiánský běžec (1991), které jsem před časem uvedli. I jeho druhý snímek Křižovatka smrti (1995) patří k nadprůměrným ukázkám současné americké tvorby. Stárnoucí klenotník Freddy Gale (Jack Nicholson) ubíjí svůj volný čas s kamarády v barech a náhodnými známostmi se striptérkami. Čeká na den, kdy bude z vězení propuštěn John Booth (David Morse), který v opilosti přejel před školou jeho dcerku. Freddyho existence se smrskla na stravující touhu po pomstě. Všechno ostatní pro něho dávno ztratilo cenu, jeho manželství se rozpadlo a jeho obchod pomalu ale jistě chátrá. Když však propuštěného Bootha chce zabít, věci nabírají nečekaný směr a mezi oběma muži se vytvoří zvláštní pouto. Pennova úvaha o zločinu a trestu je postavena na brilantních hereckých výkonech. Vedle vždy strhujícího Nicholsona vyniká i méně efektní ale stejně přesvědčivé herectví Davida Morseho (který se objevil už v hlavní roli Pennova debutu), jenž byl za svůj výkon nominován na výroční nezávislou cenu Independent Spirit Award. Na podstatně menší ploše Freddyho bývalé manželky zaujme také Anjelica Hustonová (nominovaná na Zlatý glóbus), na jejímž výkonu jsou patrné dozvuky jejího skutečného vztahu s Nicholsonem, který ukončilo jeho notorické sukničkářství. Epizodní roli umělkyně JoJo vytvořila Robin Wrightová, která se několik měsíců po dokončení snímku provdala za Seana Penna. (oficiální text distributora)

Brain-D

Po dlouhé době opravdu lidský film. Film plný pocitů, který vyžaduje tu až nudnou pomalost. Jinak se citově obalené filmy vyjádřit nedají než takhle utahaně. No já se naštěstí ani nenudil a soucítil jsem se všemi zúčastněnými. Jack Nicholson a David Morse výborní !!! Sean Penn a jeho detajlní kamera také. ()

JohnSmith

Tři dlouhé nudné dny po barech při čekání na pomstu. Tohle se moc nepovedlo. Nebýt Nicholsona, tak nedám ani ty dvě hvězdy. ()

ZkuKol

Sean Penn točí vždy hodně osobité snímky, které jsou skvěle zahrané a vizuálně působivé. Bohužel tyto dvě Seanovi"jistoty" ubíjejí zcela zbytek filmu i přes naléhavost jeho tématu a sdělení... ()

Lookass

The crossing guard má pomalé tempo, ale na rozdiel od režisérovho neskoršieho projektu - Prísahy (2001) - nie je nudný. Penn ako scenárista potvrdil, že má talent na detailné vykreslenie charakterov. Pohral sa so zaujímavou témou, mierne si zafilozofoval o vine, treste a odpúšťaní a v hereckom obsadení stavil na osvedčenú istotu - Nicholsona. Výsledok je príjemný. Nie je to nič svetoborné, skôr taký "malý veľký" film na poobednú depresiu. Ale ako liek to nezaberá.. Skôr naopak.. (čo je v prípade drámy dobrá vizitka) ()

FrajerLuke

Skvěle obsazená, příšerně napsaná, špatně zahraná a bez nápadu zrežírovaná nudná ptákovina. Jak může Nicholson při svých kvalitách brát tyhle role ... to na něj Penn asi něco ví :) ()

Wolvie

Výborný Pennův režisérský debut s tradičně skvostným Nicholsonem a spoustou dalších skvělých herců ve vedlejších rolích.Nedoceněný snímek s parádní atmosférou. ()

agassi68

Veľmi bolestné zistenie, že kombinácia Penn - Nicholson zlyhala. Aspoň v tomto prípade. Rozťahaná nuda s predvídateľným koncom nie je to, čo by sme chceli od tejto dvojice vidieť.. ()

Guran

V první řadě se mi líbila režie Seana Penna. Jack Nicholson mi místy neseděl, ani nevím proč vlastně, ale David Morse se mi líbil víc. Český dabing není tolik dobrý a ani výběr hudby ve filmu není nejlepší, je zde spousta scén, kam bych přidal smutnou muziku, aby se divák lépe vžil do děje filmu. Příběh je velice dobrý, ale myslím si, že snímek byl na svou dobu příliš velké sousto pro Seana Penna. Chybělo mi tam ještě více zápletek a smutná atmosféra, která by v těchto filmech neměla chybět. Nicméně nelituji toho, že jsem se na tento film podíval a udělal jsem si pěkný večer. Přece jenom jsem se pobavil a určitě se někdy ještě kouknu znovu. ()

Gortyna odpad!

To se snad ani nedá komentovat. "Vždycky, když začal Nicholson usedavě plakat", tak jsem se rozplakal taky. ()

nash

Tady sice čtu samou kritiku, nicméně pro mě osobně je Křižovatka smrti lepší než Pennův poslední film Přísaha. Styl filmu je sice zvláštní, záběry se pomalu střídají a film se jakoby vleče, ale všechno je to záměrné. Konečné rozuzlení překvapí a dělá z filmu nečekaně pozitivní zážitek. ()

BarVo

Zápletka zaujímavá, samé herecké esá a režírujúci Sean Penn k tomu - no nepozrite si to! A teraz vážne. Nepozrite si to. Ja som skôr zo zvedavosti čakala, že ako už len toto môže skončiť. No, príšerne. Tak zúfalý scenár nezachráni už nikto a nič. Ani Jack Nicholson. ()

katakomb

Průměrný průměr, cit vzbuzující téma, ojediněle zajímavé rozmluvy, občas vykoukl i herecký talent, zejména v menší roli Robin Wright. Jinak nic převratného, konec tradičně emotivní a ve finiši zůstává jen dojem z tuctového filmu. ()