Výbuch bude v pět

• angličtina Explosion at Five (více)

Podle knížky Aleny Vostré vznikla v roce 1984 dětská komedie o žákovi páté třídy Ludvíkovi Čtrnáctém, jehož koníčkem je fyzika a chemie. Jeho experimenty, ač správně spočítané, většinou ale končí pěkným malérem. Nyní se Ludvík s kamarády chystá ne velkolepý pokus – pečlivě plánovaný výbuch by měl ověřit šíření zvuku ve vodě... (Magic Box)

SallyZen

Hezké rodinný filmek, spíše pro mladší generaci, ale na takové velikány, jako "Ať žijí duchové" nebo "Páni kluci" to vůbec nemá. 65% ()

cariada

Další s příjemných filmů pro děti z 80.let. Mladý kluk , kterého fascinuje fyzika. Pomáhá mu v tom jeho starší sestra Mahulena Bočanová. Některý pokusy jsou docela šílený. Kde jsou ty časy těhle filmů. ()

Kri-kri

Tento film donedávna unikal mé pozornosti, nebo si alespoň nepamatuji, že bych ho v dětství viděl. Každopádně je to velmi řízná sranda, chlámal jsem se od začátku až do konce. Hned úvodní dialog školníka s chovatelem králíků slibuje dobrou podívanou. "Co je to zač?" "Plemeno kastorex, ti se rychle množej." "To jsou cizinci?" "Já mluvím o králíkách.":) Film je doslova prošpikovám vtipnými situacemi a hláškami, ať už vyplývající z příjmení hlavního hrdiny nebo přeřeků jeho matky či učitelky: "Když každá slepice sezobne vajíčko..." "Házet ze střechy školníky... tedy melouny." A především trefnými poznámkami a svéráznými výklady učiva v podání fyzikáře Hálka: "Slepičková, kvokej si až o přestávce." Pobaví i scény s horlivými zapisovateli pozdních příchozích nebo výměna tašek Ludvíkovy sestry s tělocvikářem. Podle mě je zde tento film neprávem podhodnocen, rozhodně by si zasloužil dostat se do červených barev. Jedná se o jeden z nejpovedenějších českých filmů pro děti a mládež, jaké bylo možné natočit pouze za normalizace. Polistopadoví amerikanizací a komercializací zdegenerovaní filmaři typu Hřebejk, Mádl a jim podobný kavárenský póvl takovéto skvělé komedie nikdy nesvedou. 4 * a 85% ()

Dawid199

Pohodový a oddychový film, který si na nic nehraje a párkrát se u něho možná i trochu zasmějete. Stejně jako viperovi se i mne moc líbila krásná, mladičká Mahulena Bočanová, kterou jsem nejdříve ani nepoznal. ()

honz

Jeden z dětských filmů osmdesátých let, který i dnes příjemně pobaví. Úsměvný příběh školáka Ludvíka Čtrnáctého, "malého Einsteina", kterému dělá potíže násobilka. Z dospěláckých rolí velmi příjemný "fyzikář" Jiřího Hálka. ()

pytlik...

Za nejpovedenější považuju komentář kolegy Havaly, byť né se vším souhlasím. Ano, vidět tenhle film takový Scott z Apolla 15, asi si bude trhat zbytky vlasů, neboť by mu bylo jasné, že na Měsíc tahal kladivo úplně zbytečně, když tenhle kluk si musel znova dokazovat za pomoci vajíčka a melounu, že na hmotnosti nezáleží (za to ale záleží hodně na tom, kdo se zrovna vyskytuje v dráze padajících experimentálních objektů). Ovšem posléze se hlavní hrdina dostal k pokusům zajímavějším a složitějším, nad kterými by asi i ten zmíněný kosmonaut valil bulvy, páč byl z Ameriky. To nějaký sovětský kolega by nad házením výbušnin do rybníka mávl rukou, že tenhle způsob lovení ryb už dávno zná. A pevně věřím, že závěr Havalovy recenze neodpovídá skutečnosti, protože by se jednalo o velice špatný konec. Jako ať si má fyzikář s žákem mezi s sebou cokoli, to je mi celkem buřt, ale doufám, že Bočanová odolala námluvám tělocvikáře, který měl místo mozku z (tělocvičné) kozy kostku. A to proto, že se mi jevila jako správné děvče, takže měla rozhodně na víc - byla pohledná a chytrá, a tu absenci podprsenky bych v jejích 17 letech taky spíš viděl jako klad. Jo a skoro jsem zapomněl na nezapomenutelný dialog mezi Bočanovou a hlavním hrdinou: B: "Ona to na tebe nepráskla? Tak to tě miluje, Viki".. HH: "To nevadí". ()

Master19

Jedna hvězdička navrch je za nejslavnější filmové vystoupení "dlouholetého spolupachatele otrokovického undergroundu" Hynka Sedláka v roli služby u vchodu. ()

velkyvezir

Klasický dětský film 80. let, na který jsem vysazen, takže nekriticky dávám čtyři hvězdičky. Příjemná komedie na víkendové odpoledne. ()

Yardie

Leč nemám příliš v oblibě české filmy a ty starší zvláště, byl jsem docela potěšen. Celkem mě to bavilo, občas jsem se fakt docela zasmál. Určitě stojí za pokoukání, je to příjemný filmeček, jak pro mládež, tak i pro dospělé. Howgh! ()

mira007

Klukovský dobrodružný ( skrz fyziku!!!) film z roku 1984 o malém vědátorovi z páté třídy, který jede permanentně nějaké pokusy, kterými "obšťastňuje" své okolí. Jako asistentku má sestru - mladičkou Mahulenu Bočanovou. Milá věc, kterou jsem ještě jako malý chytl, ale nevím, zda takto staré věci osloví někoho do patnácti let dneska. ()

Brylin

Příjemná a zábavná podívaná pro celou rodinu, v niž hraje nemalou úlohu i fyzika. I díky tomuto faktu dávám pěkné tři hvězdičky. ()

tranquill

"Z toho pršet nebude." Roztomilá komedie z dílny (v té době) Gottwaldovských ateliérů, kde to s mladými herci vždy uměli. Chtělo by to navázat... ()