V roce 1989 natočil režisér Štěpán Skalský film o posledních letech života Karla Čapka. Ačkoliv je film pojat jako drama rodinné, v němž významné postavení mají lidské vztahy, v jeho celkovém vyznění převažuje rozměr společenský. Lze jej také nazvat Čapek proti zkáze - proti nastupujícímu fašismu, proti ohrožení křehkých demokratických svobod, proti neblahým rysům české národní povahy. Film je jakousi mozaikou událostí a vztahů, které na Karla Čapka působily a které se mu v době jeho nemoci v horečnatých snech a ve vzpomínkách vracejí. Vzpomíná na dávnou lásku, na ženu Olgu, bratra Josefa a sestru Helenu, ale také na přátelství s T. G. Masarykem. Velkou hodnotou filmu je solidní a poctivý přístup autorů k tématu, kdy Čapkova osobnost je vystižena jak ve své velikosti, tak v souvislostech dobových. Přesvědčivé je rovněž herecké ztvárnění - výkony Josefa Abrháma v hlavní roli, Františka Řeháka jako Josefa Čapka, Hany Maciuchové jako Olgy Scheinpflugové a Svatopluka Beneše v roli T. G. Masaryka. (oficiální text distributora)

DZOUKR

Na konci filmu jsem brečela a bylo mi z něho smutno jako z málokterého filmu. Vše to bylo ještě zesíleno tím, že herci si byli vzhledově i povahově tak podobní s postavami, které hráli. Nikdy nepochopím jak se lidi tak neskutečně hnusně, nevděčně a necitlivě mohli ke Karlu Čapkovi zachovat. Od určité doby filmu jsem trnula, jak Karlu Čapkovi zase ublíží. Zrovna čtu už třetí knížku od Karla Čapka, a zrovna to trio, kvůli kterému ho tak nenáviděli: Bílou nemoc-Matku-Válku s mloky. Karel Čapek byl vlastně takový doktor Galén, který chtěl pro lidi jen to nejlepší a oni ho zato nakonec zabili Ať už byla historie jaká byla, v některých věcech jsme byli stejní jako fašisti. ()

jungewolf

Výborný film, herecký koncert J. Abrháma i všech dalších, hlavně S. Beneše, který si (se zadostiučiněním) zahrál T.G.Masaryka . Takže - 5 * a 87 % . ()

honzic

Krásný film, moc dobře zahraný Abrhámem i dalšími, myslím si, že byl i docela dobře natočen. Hodnocení: 80 % ()

Gortyna

Půldruhé hodiny pronášejí sympatické postavy učebnicové monology, sedíce v křeslech. Natočeno naprosto bez invence, statické. Snad jako televizní inscenace, ale tohle nezvládli ani scénáristé, ani režisér. Jen Abrhám to zvládnul mistrovsky. ()

rigby

Pana Čapka si nesmírně vážím a větší čest mu žádný jiný film než tento nemohl udělat. Abrhám je zcela uvěřitelný, vynikající. Zřejmě jeho největší životní role. Jak tu někdo napsal přede mnou - Abrhám JE Čapek. A myšlenky protiválečné či úvahy o demokracii, to je velká učebnice pro současné politiky. Bohužel v současné době přehlížená. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 4/10. Film představuje závěrečné roky života Karla Čapka. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá predvojnová dráma zobrazujúca atmosféru predmníchovského a pomníchovského Československa prostredníctvom spomienok a práce Karla Čapka. Hustnúca atmosféra ohrozenia pred rozpínajúcim sa nacizmom je citeľná. Žiaľ film nemá veľký spád a produkčne pôsobí veľmi civilne a samotná naliehavosť sa často prejaví len prostredníctvom existenciálnych otázok kladených hlavným hrdinom. Čítanie anonymných vyhrážok môže byť mrazivou paralelou k niektorým súčasným diskusiám na sociálnych sieťach. Herecké výkony sú výborné a Josefovi Abrahámovi v hlavnej úlohe ani Hane Maciuchovej v roli jeho manželky niet čo vytknúť. 70% ()

Reyak

Výborný film zabírající život jednoho z největších Čechů předválečného Československa. Nesmím opomenout také vynikající kostýmy pánů Abrháma a Beneše. ()

Nitol

Jeden z nejlepších životopisných filmů, který vypráví příběh Karla Čapka, jeho ženy Olgy, bratra Josefa a nejbližších přátel. Film se týká období Karlovi největší a pravděpodobně i nejvýznamnější tvorby. Kromě života a smrti K. Čapka je zde perfektně zaznamenaná doba předválečného Česko-Slovenska. Josef Abrahám o filmu a panu K. Čapkovi řekl spoustu krásných a pravdivých věcí, ovšem ta nejpodstatnější pro mě byla, že Karel Čapek nezemřel na zápal plic, ale na uštvání lidí českého národu, kteří byli stoupenci režimu a odpůrci demokracie. ()

ssarka

nesmrtelné dílo...co věta to perla a nadčasová-bohužel...ani dnes by pan Čapek radost neměl...tohle by se mělo povinně pouštět na školách a probírat 20 století podrobně a ne jen okrajově na konci povinné školní docházky,kdy to už nikoho nezajímá...ohledně zpracování nemám výhrad,vše výborné a dle mě patří do zlatého fondu... ()

DanušeGr.

Vynikající herecký výkon Josefa Abrháma jenž zde ztvárnil postavu našeho velkého spisovatele Karla Čapka, upozorňujícího svým dílem a projevy na hrozby německého nacismu. ()

Jandecka

Na tomto filmu lze bohužel ocenit jen zachycenou historii, ale film sám o sobě ani náhodou. Nuda, plitkost, nevyužitá podstata celého příběhu, divně ořezanè záběry, napínavá hudba u nudných scén bez děje... Raději to měli zpracovat jako klasický dokument. ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu