Po mnoha letech se musí vládce Akeem vrátit zpět do Ameriky, kde kdysi zažil neobyčejné dobrodružství, protože zjišťuje, že tam po sobě zanechal syna. Je tedy načase po tak dlouhém odloučení začít budovat vztah se svým potomkem... Eddie Murphy, jak už občas bývá jeho zvykem, se nám v pokračování slavné komedie představí hned v několika rolích. (C0r0ner)

tron

„To už si prehnal.“ Ak prvú Cestu do Ameriky občas dávajú v telke, tak si z nej síce vždy rád kúsok pozriem, ale nikdy si ju nepozriem celú. Rozhodne sa nejedná o žiadnu moju osobnú filmovú srdcovku. A dvojka? Dvojka je... fajn. Je síce dlhá, ale nejako extra to nevadí. Wesley Snipes si to užil, ale má len malú rolu. Eddie Murphy s Arseniom Hallom si s chuťou zahrali spolu osem (!) rolí. Cameá ma nechali chladným. Naopak, takým ma nenechal absurdný humor, ktorý obecne zbožňujem. Bohužiaľ, spravidla hneď po takejto úžasnej scéne to tvorcovia vlastnoručne pochovajú úpenlivým klišé, alebo nudnou scénou. Oceňujem návrat starých známych (šesťdesiatnici Paul Bates a Louie Anderson, osemdesiatnik John Amos, deväťdesiatnik James Earl Jones, Shari Heydley, Clint Smith...). ()

Tom Hardy

Těžko uchopitelný mix snahy o oživení nespoutaných komediálních osmdesátek (návštěva holičství, flashback), poměrně nezajímavého devadesátkového mustru "burani dostanou do pusy zlatou lžičku" a energicky střižených skoroparodických pasáží jak z Borata (pohřební oslava s promluvou Morgana Freemana, návštěva kempu v Nextdorii), které patří k tomu nejlepšímu, co jsem v žánru za poslední roky viděl. Pocitově tomu nejvíc ubližuje to, že samotný Akeem se na dobrou polovinu filmu stává vedlejší postavou. Linie o synovi je pro vyznění děje důležitá, ale Murphy se v ní až příliš často stahuje do ústraní a nastupující mladíček není tak zajímavý (charakterově ani herecky), aby ho plnohodnotně nahradil. A nejsilnější jsou samozřejmě pouta, která má divák k prvnímu filmu. Snaživou romantiku mladých o hledání pravé lásky. kde se jen opakují motivy z jedničky. proto nakonec hravě převálcuje prostý moment, v němž se jde tápající Akeem uklidnit do místního fastfoodu uklízením a rozmluvou s Cleem. Ne že bych se přímo dojal, ale bylo to jemné, lidské, nenucené a vtipné zároveň. Zbytek je často tlačený (Leslie Jones je přímo nesnesitelná). Je to škoda už proto, že Murphy na to pořád evidentně má, ale tady je většinu času zbytečně utlumený. Ale rozhodně nejde o není žádný trapas, za který by se autoři museli stydět. A to není, vzhledem k tomu, kolik vody uteklo od premiéry prvního filmu a jak se mezitím změnil svět, vůbec málo. ()

MrHlad

Král Akeem potřebuje následníka trůnu, a tak se mu celkem hodí, když zjistí, že má třicetiletého syna, který žije v New Yorku a o tátovi nic neví. Jenomže mladík z Queens není možná úplně ideální materiál na trůn. Eddie Murphy se vrací k jedné ze svých nejslavnějších rolí a očividně je po letech zase rád před kamerou. Dějově sice sequel hodně variuje originál, ale díky sympatickému obsazení, rychlému tempu a pohodové atmosféře ta hodina a tři čtvrtě uteče překvapivě rychle. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Ahoj, Zamundo!" Film se pokouší navázat na úspěch prvního dílu. Dokonce se připomínají i některé scény z něj, což společně se stejnými herci vyvolává silnou nostalgii. Nicméně tentokrát se skoro celé vyprávění odehrává výhradně v Zamundě, kam se dostává králův nemanželský syn z Queensu. Ten se učí být králem a hledá si ženu. Herecké výkony dobré, a u Eddie Murphy a Wesley Snipes dokonalé. Jinak absolutně bez myšlenky, nápadu, vtipu, děje. Jen vykrádačka nápadů z prvního dílu. A to je na tom všem nejhorší. To když vám největší radost udělají třeba ty flashbacky z prvního dílu. Žádný zázrak komedií to prostě není. - 40%. ()

Fr

,,VRACÍME SE DO AMERIKY!“... /// Tak nejdřív nás má posadit na prdel, kolik se vrátilo tváří z „jedničky“. A živejch. Musím si zvyknout, že prostě už nejsou, co bejvávali… Pak nás obdaří svojí trapnou vložkou taky Wesley Snipes… prostě černošskej film, no. Když si tak nějak zvyknu… přichází další level v podobě čůzy a nevlastního syna. (A já mám chuť to vypnout…) No a tyhle dva se maj starat – svým buranstvím, o ftip. Prostě černošskej film. Pak jsou tady kulturní vložky… kam se serou Indové! K trapárnám se postupně přidávaj i ostatní, takže se z pohádkovýho království stává vypíčená Amerika! Výhodou je, že tady nemůže nikdo nikoho obvinit z rasismu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Často vzpomínám, jak jsem hledal dokonalou vagínu. 2.) Nevím, kolik trapnosti se dá vtěsnat do jednoho filmu. /// Thx za titule ,,czmimi“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

• Původní premiéra snímku byla plánovaná na srpen roku 2020, avšak díky epidemii covid-19 společnost Paramount Pictures prodala práva k snímku společnosti Amazon Studios, která film distribuuje na své VOD platformě Prime Video od 5. 3. 2021. (Kuzmik)
  • Keď sa asi v 20. minúte filmu Lavelle Junson (Jermaine Fowler) zúčastňuje pracovného pohovoru, je to pre firmu Duke and Duke, čo je odvolávka na starší film s Eddiem Murphym Výmena z roku 1983. Mladý Duke aj ukazuje obraz Dukea a Dukea (Ralph BellamyDon Ameche) ako zakladateľov spoločnosti práve z uvedeného filmu. (ppapso)