Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

chelseaman22

Strašně podivný film, jež mne vždy uspokojí jak sviň! Divákovy trvá alespoň třicet minut, než začne akceptovat TEN děsivě suchý britský humor. Na nejvyšší míru by mě překvapil fakt, jestli se alespoň někdy někdo během filmu usmál nad vskutku "povedeným" šprýmem. Brutálně nejkouzelnější scénou je kombinace necek (jež vypadají jako rakev) a zvoníka z chrámu Matky boží. To, jak se v tom bobu řití do údolí je fabulózní! Ergo jen jediná věc mi vrtá hlavou - jak je možně, že ta rusovlasá děva byla paní s kusadlama, když v tanečním sále byla ještě úplně normal? 87% ()

filmmovier

Nádherná komedie s úžasnou atmosférou, kostýmy, prostředím i kulisami... Tenhle klenot jsem viděl už v dětství a popravdě mě docela překvapilo, když jsem zjistil, že ho ještě nemám ohodnocený, i když jsem si z něj nepamatoval zhola nic. Ovšem po dnešním opáčku se z toho stal jeden z nejkouzelnějších filmů, jaké jsem kdy viděl. Film plný úžasných hlášek, parádního děje, fantastického prostředí starého hradu a podzemí a asi nejvíc COOL upíry, jaké jsem kdy viděl. Mix hororu a komedie skvěle funguje, atmosféra je úžasná a co se týče herců a dabingu... Miroslav Moravec jako vždy nezklamal, ten jeho hlas se mi fakt líbí a hrabě von Krolock je skutečně ohromný sympaťák.. Einsteinovský Jack MacGowran je parádní, skvělá postava i image. No a Polanski ujde, vtipný chlapík. Jen škoda Sharon Tate.... Ten film na mě působí fakt magicky a kouzelně. Téměř všechno je dokonalé. Na tenhle film se určitě znovu podívám, protože tihle upíři jsou opravdu upíry... Fantastická záležitost. 90%. ()

LeoH

Nebudu přičítat hvězdičky za vynikající muziku a půvabně omšelou výpravu, protože navzdory jim jsem u toho trpěl jako zvíře. Pokud si nemám být jistý, jestli se smát nebo bát, nesmí se na mě jít s převážně vidlácky přisprostlým, přehrávaným humorem (byť i ten se dá dělat s jistou grácií – viz třeba Mladý Frankenstein) a hororová klišé nesmějí být přetažená tak daleko za hranici karikatury. — Chvilkovou naději ve mně vzbudilo zjištění, že existují dva sestřihy, přičemž americký producentský je prý tak prachmizerný, že se Polanski neúspěšně snažil nechat se v něm vyškrtnout z titulků, ale bohužel se ukázalo, že jsem viděl ten „správný“. — 30 % ()

Kamkon

Pořád mě to svádí přirovnávat to k Mladému Frankensteinovi, ale i tak je to dosti zajímavé, i když to občas ztrácí dech. ()

Sfinkter

Velmi zvláštní, ve své podstatě děsivý i komediální počin dohromady. Pro mě nejlepší surrealismus ve filmu od dob Andaluského psa. Polanski se mi herecky velmi zamlouval, Sharon Tate je zde nádherná. Luxusní záležitost pouhý rok před dokonalou Rosemary. ()

pytlik...

Film doopravdy obsahuje humor a horor - bohužel ten pravý upírský, který není vidět v zrcadle, a v tomto případě bohužel ani kdekoli jinde. A navíc se jedná o snímek vysoce nelogický. Když hlavní upíří hrdina učiní svým hostům neodolatelnou nabídku na filosofování po stovky let při svitu luny, tak každý normální člověk by přece vykřikl "jooooo, to chci" a sám by jeho tesákům nastavil krk. A ti dva jelimani naopak vezmou nohy na ramena, jak kdyby je chtěl zakousnout či co. ()

lucascus

Film, který nenudí, je příjemný na pohled a nejvíce potěší goticky laděné exteriéry plné hradních zákoutí, pavučin a dokonalých kostýmů. Pokud bychom měli pohnutky porovnat tento film s pozdějšími skvosty Polańského, zjistíme, že se tento poněkud vymyká jeho ostatní tvorbě. Ale na druhou stranu žádný jiný asi nesrší tolik vtipem a jemným humorem. Z herců zaujme půvabná Sharon Tate, a dále pak především hraběcí upíři v podání herce Ferdy Mayneho a Iain Quarriera, kteří zastiňují i hlavní hrdiny (i přesto, či právě proto, že v hlavní roli se objeví sám režisér Polański). Shrnuto působivý film, ale žádný majstrštyk. ()

venalce

Obávám se, že tenhle typ parodií je už překonaný, to přepáleně komické a hloupé chování postav mě neuvěřitelně otravovalo. Nakonec mě bavil jen "citlivý" syn od hraběte. Celkově je ale naše česká Svatba upírů daleko lepší. ()

jitrnic

Poměrně vtipná a zajímavě stylizovaná hororová pohádka s amatérskými ale celkem roztomilými hereckými výkony, občas malinko nelogickým dějem a nepřekvapivým koncem. 60% ()

headcrab

Taková trošku hororvější pohádka, tak to na mě působilo, hlavně první půlka měla super pohádkovou atmosféru. Potom to začlo trochu nudit, ale všechno bylo vynahrazeno perfektním závěrem. Navíc to byla strašná sranda, což vyvrcholilo na plese, kdy jsem byl už smíchy bez sebe :). A překrásná Sharon Tate o_O ()

ghatos odpad!

Retardované - profesor mi těžce lezl na na nervy. Chápu úmysl všechno přehnat a zesměšnit, ovšem propast trapnosti je příliš nebezpečná. Ples upírů v ní uvízl na dně. 12%. ()

Dreadd

Očekával jsem, že hororová komedie bude místy vtipná a místy děsivá či snad půjde o stoprocentní upírskou parodii. Ale pokud měl být onen humor ztvárněn podivně se pitvořícím profesorem Abronsiem či snad idiotským společníkem nebo zaseknutím v okně (pokud to nemělo vyznít ad absurdum, jelikož profesor byl hubenější než jeho druh), zřejmě nejsem cílová skupina. Samozřejmě, pár vtipných míst se najde (nejvíc se mi zamlouval úplný konec) a Abronsius s Alfrédem představují nejhorší zabijáky upírů všech dob, protože měli dostatek příležitostí se vším rychle skoncovat, ale jinak v Polanskiho Transylvánii vládne královna Nuda. ()

giovanni3

Když se řekne parodie na horor, tak čekám hlavně fůru vtipu ve skvělé atmosféře, ale zde bylo za 2 hodiny jen málo vtipu a herci nebyly moc dobří. Naopak zajímavé bylo prostředí a vcelku i atmosféra. Dávám slabší 3z5 ()

3 AM Code

Fakt zvlastni dilko = ne pro kazdeho. Trochu komedie (ale takova hode 'jemna' - necekejte zadne sit-com eskapady), trochu horor ze stare skoly a uplne nejvic asi umelecky film. Vytvarna stranka je misty uplne fascinujici - nechapu kde tehdy zacinajici (v Hollywoodu) Polanski sehnal prachy na takovouhle vypravu. Hudba je taky dobra, hlavne na uvodni skladbu Christophera Komedy nikdy nezapomenu. Co tomuhle skvele naslapnutemu filmu schazi je scenar - pribeh je velice 'holy', zadne zvraty, zadny vyvoj a bohuzel i nijaky konec. Proste promrhana sance, ktera podle me i tak stoji za videni. ()

vitekpe

Divna infantilni kulisova parodie na upiry. Jedinym pozitivem je ucast nadherne Sharon, a zajimavosti pak Ferdy Mayne, ktereho muzeme znat jako hrabete/grofa z Tety. ;) 2+ ()

klúčik

Klasická komédia na ktorú sa chodilo do filmového klubu. Vždy bolo vypredané. Ja som to v tedy moc nebral ako komédiu. V tom období mal som asi 14 rokov sa mi to nezdalo moc smiešne. Dnes sa na tomto filme schuti zabávam. Pamiatka na S.Tate - ktorá tak smutne skončila. 80%. ()

korndaddy

Slušná tříhvězdičková zábava, kde bylo trochu napětí, slušná hudba a sem tam i vtipnej moment, kterej vytvořil na ksichtě úsměv. Jediná věc k nasrání byl hlas Petra Rychlýho. Ale co nadělám, že jo? ()

Han22

Ples upírů jsem kdysi viděl a zdál se mi jako nebetyčná sračka. S odstupem let to tak jednoduché není. Pokud má člověk nasledovány gotické a hammerovské horory, je jasné kam Polanski se svoji parodií mířil a proč film vypadá jak vypadá. Mezi klady patří stoprocentně zasněžená pohádková výprava (stejně jako Djkomu mě napadl Mrazík), krásná hororová atmosféra zatuchlého hradu, skvělá hudba a finální úprk z hradu korunovaný dobrou pointou. Mezi zápory pak všechno ostatní. Hlavní hrdinové jsou neuvěřitelnou dvojicí pitomců, která není vůbec vtipná. MacGowran v necelých padesáti hraje dědka tak 2x staršího s mizernou maskou, Polanski je jako herec příšerný a jeho postava nekňuby je na zabití. Sharon Tate je zde jen aby byla krásná a koupala se. Korunu všemu dávají teplý upír a banda vesničanů, která vzbuzuje svými zjevy strach více než všichni upíři dohromady - hodili by se do nějakého vidláckého hororu. No a zatímco jako horor to místy jakžtakž funguje, jako komedie je to děsný, většina vtipů je na úrovni animáků (někde zakopne, někde se zasekne atd.), pobavilo jen sáňkování v rakvi. ()

Billie777

Zimní atmosféra a kulisy v tomto filmu mi připomínají Mrazíka. Ples upírů je zábavná podívaná s mladým a roztomilým Polaskim, který je sice lepší za kamerou než před ní, každopádně do profesorova učně Alfréda se velmi hodí. Rusovlasá Sharon Tate byla moc půvabná, moc mě bavil také blonďatý upírský synek a samozřejmě také upírolog Abronsius. Některé vtipné situace, například Alfrédův útěk před synem hraběte, zaklíněný profesor a oba dva v přestrojení na bále, jsou skutečně fantastické. "Hádal jste správně, Vy rozkošný skřítku." ()