Již název filmu vypovídá o tématu, kolem kterého se příběh točí. Existuje totiž teorie, že by se každý člověk měl narodit s určitou dávkou alkoholu v krvi. Tato malá intoxikace totiž otevírá naši mysl k poznání světa okolo nás, zmírňuje problémy a zvyšuje naši kreativitu. Tato teorie zaujme Martina (Mads Mikkelsen) a jeho tři přátele, unavené středoškolské učitele, a pustí se do experimentu, při kterém si po celý den udržují hladinu alkoholu v krvi. Když Churchill dokázal vyhrát druhou světovou válku s notnou dávkou alkoholu, kdo ví, co způsobí pár kapek jim a jejich studentům? Prvotní výsledky jsou povzbudivé a tento malý projekt se stane opravdovým akademickým výzkumem. Jak jejich hodiny, tak výsledky se zlepšují a skupina znovu dostane chuť do života! Když však výzkum přeženou, někteří musí skončit. Je stále jasnější, že i když alkohol mohl dopomoci ke skvělým úspěchům v historii, některé odvážné činy mají své následky. (Film Europe)

barteca

Problém s chlastem přiblížen s humorem i vážně. M.M. jako vždy skvělý, cena zasloužená, závěrečná scéna famózní. .....Dnes Oscar zaslouženě !!! ()

Saur.us

"Mám v hubě tak sucho, že bych moh pískovat kola." Jednoduchá a určitě zajímavá myšlenka provozního opilství, z které by se dala udělat skvělá komedie nebo skvělé drama. Výsledkem je další skvělá vinterbergovská tragikomedie, kde jediným neduhem je nutné a silně předvídatelné moralní ponaučení. Rčení pít jako dán je zde 100x potvrzeno. ()

warrenur

Uvod mi prisiel prilis pozvolny, dianie v skole ma tiez moc nechytilo a premisa, ze styria "pedagogovia" by v Dansku pristupili na spominany experiment, pritiahnuty za vlasy. Avsak asi po prvej tretine sa to uz odvija celkom zaujimavo. Po Polare Mads urcite na sebe zamakal aj po stranke "fyzicky". Obcas usmevna drama. Prekvapuje ma, ze vsetci v skole boli bez cuchu. Zeby tam uz vtedy vyvadzal Covid? ;) 65% ()

adriane9

Mads je srdcovka a severské filmy mě prostě nikdy nezklamou. Chlast byl o chlastu přesně v takový míře jak jsem chtěla, všechno to bylo silný a zapadlo do mojí duše. Životní příběh Martina se tak nějak dotýká toho mého a mě to neskutečně sedlo a jeho taneční scéna byla topovka. Líbilo moc a připíjím na nás všechny :-) ()

Mr. Sandman

Snaha hlavního hrdiny vyrovnat se s pocitem vyhoření a přijmout krizi středního věku, připomíná v něčem režisérův dřívější boj se svazující dogmatičností tvůrčích manifestů, kterou na sebe sám spolu se svým neméně geniálním kolegou v mládí uvalil. Tento vnitřní konflikt nakonec vyřešil uvolněnější a konvenčnější tvorbou, ze které však nezmizela ona poctivost a snaha o autenticitu, jež oba autory kdysi pudila k vytvoření rigidních pravidel způsobů uměleckého vyjadřování. S životní zkušeností přichází větší nadhled a rutina člověku rozvazuje ruce, jelikož věci dříve náročné činí banálními. Nicméně tápání ohledně vlastní hodnoty, nuda a všechny existenciální otázky, které si člověk klade, s věkem nezmizí, jen je jim zapotřebí čelit odlišnými prostředky. Některá řešení těchto otázek mohou být zprvu jednoduchá, zdánlivě účinná a dokonce pseudovědecky legitimizovaná, jako soustavné požívání drobného množství alkoholu. Životní rovnováhu, vyrovnání se s minulostí a odvahu čelit budoucnosti ale člověku nakonec nepřinesou. Osvobozující je tedy spíše tančit společně hrdinou a přijmout katarzi vycházející ze samotné ambivalentní povahy života. ()

Mona-Lisa

O tom, jak chlast po čase neovládáš ty ale on tebe se můžeš přesvědčit tady během dvou hodin. Mikkelsena jsem snad nikdy neviděla ve slabém filmu a tady hraje první ligu. ()

Folky

Žádná protialkoholová agitka, jako spíš zobrazení alkoholu ve všech jeho podobách, s pocity středního věku. A je to naprostá bomba. ()

Rathalos

Tak ohlasy z medii sa potvrdili,perfektna zalezitost z Danska,ktora vynikajuco vystihuje,co dokaze sposobit pozivanie alkoholu,ak sa to cloveku vymkne z pod kontroly,vtipne,zabavne,ale aj dramaticky podany film so skvelymi hereckymi vykonmi ako to byva zvykom u severanov,Mads Mikkelsen je pan herec a dokazuje to aj tu,som totalne spokojny a samozrejme davam plny pocet hviezdiciek,ak by to slo,dal by som aj desat...:-) ()

anatheman

Dánové to prostě umí... Možná nejlepší film, co jsem za poslední rok viděl. Zároveň snad nejlepší filmový počin o alkoholu ever. Především oceňuji, že tato problematika je zde rozebrána ze všech možných úhlů. Není zde žádná moralizace a žádné předsudky. Co dále říci? Úžasné herecké výkony (Mikkelsen opět dokazuje, že je dokonalý herec), skvělé postavy, vypiplaný scénář... A hlavně ty uvěřitelné emoce. Doporučuje 5 najebaných učitelů z 5. ()

Hapretor

čekal jsem více vtipu ... jako drama málo úderné ... výpovědní hodnota o ničem ... skoro ... zklamalo ... nehrát tam Mads, ani to nezapnu ... ()

Rockerman

Norský filosof a psychiatr Finn Skärderud tvrdí, že se všichni lidé narodí s půlpromilovým deficitem alkoholu. Když se tedy člověk chce dostat do "normálu" musí udržovat hladinu alkoholu v krvi na 0,5 promile, aby ten deficit vyrovnal. Čtyři kamarádi - učitelé chtěli vyzkoušet na sobě, zda tato teorie funguje. Zpočátku ano, byli skutečně sebevědomější, veselejší a tím pádem oblíbenější mezi studenty. Jakmile začali hladinu zvyšovat, vymklo se jim to z rukou. Dobrý film, ale přece jen jsem vzhledem k tématu čekal více. 4* dávám hlavně za opět výborného Madse. ()

JB2203

I ve středním věku může být život snesitelný. Díky serotoninu. Přirozené, nepřepjaté, bez moralizování. Vzhledem k závěrečné katarzi pro mě skoro za 4 hvězdy. ()

agassi68

Namiesto siahodlhého vysvetľovania a moralizovania tu máme Madsa and kompany, ktorí nám na vlastnej koži ukážu účinky alkoholu v dobrom aj zlom. Má to tú správnu severskú atmosféru.. ()

Ombak▼Penari

Skvělý Vinterberg, skvělý Mikkelsen. Nápad snímku více než zajímavý, jeho příběhové zpracování ještě lepší. Nejzajímavější je ovšem závěrečné vyústění, které alespoň já považuji za sympaticky nejednoznačné. ()

xdutchx

Vlastně ani ne hluboký a ani vypovídající snímek. Scénář nezajímavý, zpracování velmi slušné a Mads Mikkelsen hraje jako o život. Vinterberg by se mohl mnoho učit od filmu Naděje Karla Kachyni. Jasně, tady to je barevné, zpěvné a roztančené - aby se panstvo dobře bavilo. ()

Pat_rick_fan

5 hviezdičiek, 5 bodov: 1. Keď už európsky film, ktorý je aj mega zábavný a divácky, vyberám si radšej toto ako Nedoktnuteľní. 2. Je dobré alebo zlé, že midlife crisis som vedel perfektne precítíť už ako dvadsiatnik? :( 3. Presne ten film, ktorý si s radosťou pozriem na nejakom letnom kine s nejakým tým Chľastom po ruke (alebo v krvi). 4. Jeden Mads Mikkelsen do každého filmu. 5. What a life! (Áno, pri písaní komentáru som bol 0,05 % :D). Top 2020. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (více)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (více)

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)