Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

CatcherBlock

Až intimně tichý Art, který jakoby rozpohyboval samotná umělecká díla na plátnech...... A přece je v něm toliko emocí...... Lyricky plynoucí, kamerově nádherné, Jemné, ušlechtilé...... ()

Skuby47

Umělecké filmy nepatří mezi moje nejoblíbenější, ale tento je moc krásný jak námětem, tak jeho realizací. Příběh spjatý s vytvořením obrazu Dívka s perlou nebyl nijak dramatický a možná, že se kolem tohoto obrazu ani žádné drama nekonalo. Prostě talentovaný malíř Johannes Vermeer namaloval v 17. století skvostný obraz. Nevšední působivost tomuto snímku dodává zvláštní kouzelná vizuální stránka, skvěle zchycená dobová atmosféra, úchvatná kamera, zajímavý kolorit holandských Delft, nákladná výprava, podmanivá hudba a decentní jemný platonický vztah mezi malířem a jeho modelem. Když k tomu přidám kultivované herectví Colina Firtha a plachou křehkost Scarlett Johansson, je to dokonalé. Tento film nebyl možná určen pro všechny, ale pro mne určitě. ()

andiek05

Moc pěkný film. Oceňuji prostředí, zajímavost, odraz té doby ve filmu i herecké obsazení. Musím říct, že Colin je zde nesmírně okouzlující :-) Ale příběhově to pro mě pokulhávalo. Přesto si myslím, že kdybych to hodnotila pouze ***, tak by to nebylo spravedlivé, takže ... ()

HonzaBez

"Jsou to jen obrazy, obrazy pro peníze, nic neznamenají..." Vermeerův obraz Dívka s perlou v dějinách malířství něco opravdu znamená. Film o jeho vzniku je patrně víc fikce než realita, přesto jde o fikci, na kterou se docela hezky dívá. Celkový vizuál a výprava jedna báseň, filmová hudba jakbysmet. Spolu s hlavní postavou, služkou Griet (nebo taky i díky její kásné přestavitelce Scartell Johannsonové) je tak divák lapen "jako moucha do pavučiny", z níž není úniku. Jen ten pobyt v oné filmové "pavučině" je místy trošku zdlouhavý. Ale jen místy.. ()

senor

Celkem banální scénář a žádné velké herecké výkony. Prostě jen taková příjemně plynoucí epizodka ze života průměrné domácnosti průměrného čmárala ve středověkých Delfách. Co ovšem dělá z tohoto filmu lahůdku, zejména pro příznivce holandských mistrů, je kamera, která se přímo vyžívá ve stylizacích Vermeerových maleb. Krásně NASTÍNĚNO. ()

haushinkaa

Pro mě dost nezáživné a zbytečně zdlouhavé. Kamera krásná, Scarlett Johansson taky krásná, ale na mě budou její rty asi vždycky působit vulgárně. A ten její výraz obličeje ve filmu nepřekousnu. ()

Ryuuhei

Dostal jsem, co jsem dle ukázek očekával - syrové, dobové drama, kde děj ubíhá velmi vláčně a vlastně se v něm nic tak zásadního nestane, ale poutá svou uměleckostí. Scarlett Johansson sice není kdo ví jaká krasavice (vážně ne), ale do role oné „Dívky s perlou“ pasovala jak zadek na rendlík. Podoba vystihnutá dokonale. Celkově, není to film, na který by se člověk koukl byť dvakrát, ale má svou jasnou hodnotu. 70% ()

Iroquaise

Snímku s velmi pozvolným, podmanivým tempem vyprávění dominují krásné, pečlivě komponované obrazy a výtečné herecké výkony Scarlett Johanssonové a Collina Firtha. V rámci příběhu se nic výrazného nestane, zápletka působí na první pohled vcelku konvenčním dojmem, výsledné emoce ovšem pramení z velmi nenápadných, intimních situací. ()

Pavlínka9

Vermeer je jeden z mých nejoblíbenějších malířů a tento obraz je pro mě jedním z nejlepších. Proto má tento film ode mě o 1* víc, než bych nejspíš původně dala. Ano, film se sice dost táhne, ale atmosféra, která čímdáltím víc houstne, díky manželce, která nestrpí v domě další mladou a krásnou služku - na tom celém je to postavené. Do toho nevinnost a nervozita, kterou Johansson do své postavy dala - přímo to čiší z jejího výrazu, který není ničím rušen, když má neustále schované vlasy pod látkou. Ať když se potká s Vermeerem či sama porozuje obrazy, které její pán namaloval. Ať už je spojitost s daným obrazem jakákoliv - s tímhle jsem spokojena. ()

Madadajo

Nádherný film stávající se živým obrazem. Kamera doslova dotýkající se dokonalosti výtvarného umění v každém jeho detailu a zároveň ponechávající filmu, co je mu vlastní, pohyb. Je až neuvěřitelné pozorovat s jakou pečlivostí kamera dodržuje zlatý řez. Navíc pro Vermeera a jeho dílo je typický jeden zdroj světla, povětšinou okno, zde se režie přesně drží jeho stylu, lehké hry světla a stínu, kompozice situované do hloubky a v neposlední řadě motivy jedné postav. V mnoha záběrech, mimo ateliér, se mi už pomalu zdálo, že se jedná o Vermeerovy oživlé obrazy, ale nakonec jsem zjistil, že tam ty obrazy opravdu jsou. Úchvatné. Navíc se musí přičíst i výborné připojení hudby a herecký výkon Scarlett Johansson, hudba podtrhuje herecký minimalismus a na malém prostoru vzniká něco velkolepého. ()

Brandon

Je pravdou, že Dívka s perlovou naušnicí je Vermeerův skvost a jeden z nejsmyslnějších obrazů vůbec. Ale natočit o tom film? To se musí vařit hodně z vody, protože ze života chudé služky, která uklízí, pere, nakupuje se jen těžko vytříská nějakej zajímavější příběh. Webber se to snažil dohánět po vizuální stránce, pěkně si pohrál se stíny, světlem, scénami, které jsou jak ze štětce malířova. Výkon Johanssonky byl standardní, dost se prala i s obyčejným kbelíkem na vodu nebo kartáčem. Evidentně takový nástroje v ruce nikdy nedržela. Faktem ale je, že její buclatá tvářička s plnými rtíky byla pro tenhle film jak stvořená. Není příběh, nejsou body. ()

skretik

Veľmi príjemný film... a hlavná herečka má fakt niektoré črty (hlavne oči a nos) podobné s dievčaťom z obrazu :)... Hudba fantastická ()

cross

Vizuálně úchvatně natočený film, s krásnou hudbou, dobovou atmosférou a nezaměnitelným feelingem. I když se při nástinu děje může zdát, že to bude nuda, film vás chtě nechtě vtáhne, zaujme a nepustí. Příběh prakticky o ničem na nějž se až neuvěřitelně dobře kouká... Bravo! ()

jitrnic

Nakonec mě film kupodivu do sebe celkem vtáhl a zanechal ve mně ten dojem, který ve mně pravděpodobně zanechat chtěl, takže námitky vůči němu opomíjím. Líbilo se mi to. ()

klima777

Večer strávený v Nizozemsku 17. století. Decentní, vizuálně krásné a mnohovrstevnaté jako Vermeerovy obrazy. Vydařené (nikterak zásadní), jemně melancholické překvapení. ()

Kurikmoon

Film pomalšieho razenia, avšak mne to vôbec nevadilo. Nádherná hudba ladiaca so zaujímavými postávami vytvárajú atmosféru, ktorá ma pohladila na duši. Citlivá a vnímavá Griet, hĺbavý Jan, odosobnená svokra perfektne zobrazený sympatickými hercami. Príbeh o jemnosti a detailoch. O inšpirácii k tvorbe obrazu a ešte pútavejšiemu príbehu skrytému za ním. A o tom, že k rozvinutiu silného citového púta nie je potrebné manželstvo, či milostné scény. Pohľady, prítomnosť a spoločná vášeň vytvárajúca osobitú súhru dvoch duší. Kvitnúca spriaznenosť a magično rozvíjajúce sa celým filmom ma dostalo... Zaujímavý koment: Kleopatra ()

Koryntos

Kdo by se nadál, že půl 6 ráno budou vysílat takový klenot. Když se tak zamyslím prvně jsem obraz dívky s perlou viděla, když jsme se školou byly v patologově kanceláři a poté následně na pitvě a už tam mě víc zaujal tento obraz, než slova patologova, ta byla ovšem jak z mramoru. Nicméně k filmu má ráda filmy, kde je osvětlení komponováno jako u obrazu, byl to takový tajemný snímek, nicméně tento film byl lahodící pro oko, ale takový Parfém příběh vraha se mi líbil víc, tam to bylo zajímavé nejen pro oko, ale hlavně nos si tam uměl více představit atmosféru doby. U Dívky s perlou mi maličko něco chybělo. ()

Ompus

NIc moc, i když kostýmy nevypalaly jako kostýmy, ale jako realistické oblečení (snad se stane to zvykem). ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)