Greta

• Švédsko I Am Greta (více)

Příběh dospívající aktivistky Grety Thunbergové je vyprávěn prostřednictvím působivých, dosud nevídaných záběrů. Počínaje školní stávkou jednoho člověka pro klima před Švédským Parlamentem, režisér Grossman sleduje Gretu – stydlivou školačku s Aspergerovým syndromem – v jejím vzestupu k výjimečnosti a jejím podněcování povědomí o globálního dopadu tím, že podněcuje školní stávky po celém světě. Film vrcholí úžasnou větrnou cestou přes Atlantský oceán, aby promluvila na summitu OSN. (Film Europe)

JASON_X odpad!

Zjevně mentálně retardovaná holka s mozkožroutem v hlavě a s poruchou osobnosti, toť nechtěně komický vzor všech pseudoekologických hysteriků, naivních mladých hejlů, či hlupáků. Její vzteklé teatrální kázání v OSN tamním pokryteckým panákům, kteří jí za to ještě tleskali, je jeden z mnoha absurdních mediálních výjevů z dnešní nemocné, nezdravé doby. Figurka ve spárech všelijakých levičáckých pomatenců, většinou práce se štítících neschopných příživníků z různých "neziskovek", hodlajících za vydatné pomoci novinářských filcek co nejvíc zmrvit naši (už beztak notně namrvenou) euroamerickou civilizaci. Ve staré Spartě by letěla ze skály. ()

Sidonka

Ekologii fandím, proto ta symbolická jedna hvězdička, která přímo s kvalitou filmu nesouvisí. "Projekt" Greta je umělej a nepřesvědčivej, stejně jako tento nezáživný, nicneříkající dokument. Nebavilo mi to sledovat a papouškující Gretě nevěřím ani slovo.  Podobné povrchní, strojené a stylizované pseudo-dokumentární výtvory, které jen něco teatrálně předstírají, nadělají víc škody než užitku. ()

Martin741

Planétu je treba chrániť, to nikto rozumný nespochybňuje, no určite nie tak jak tvrdí IPCC a jak mele hovna Greta. Taxom si dal tu prácu ze reku urobím aj ja zoznam toho, co pozornostným kurvám, pardon investigativnym novinarom zas nevyšlo.   Je toho pozehnane  1967: predpoveď hrozného hladomoru do roku 1975  1969: do roku 1989 všetci zmizneme v oblaku modrej pary  1970: doba ľadová do roku 2000  1970: v Amerike bude do roku 1974 voda na prídel a do roku 1980 aj jedlo  1971: do roku 2020 alebo 2030 príde nová doba ľadová  1972: nová doba ľadová do roku 2070  1974: vesmírne satelity dokazujú, že sa rýchlo blíži nová doba ľadová  1974: ďalšia doba ľadová?  1974: stenčenie ozónovej vrstvy „veľkou hrozbou pre život“  1976: vedecký konsenzus o ochladzovaní planéty, bezprostredne hrozia hladomory  1980: kyslý dážď zabíja život v jazerách  1978: koniec 30-ročného ochladzovacieho trendu je v nedohľadne  1988: regionálne suchá (ktoré nikdy nenastali) v 90-tych rokoch  1988: teploty v okrsku Columbia dosiahnu rekordné výšky  1988: ostrovy Maldivy budú do roku 2018 pod vodou (nie sú)  1989: stúpajúca hladiny morí vyhladia národy, pokiaľ do roku 2000 niečo neurobíme  1989: newyorská West Side Highway bude do roku 2019 pod vodou (nie je)  2000: deti nebudú vedieť, čo je sneh  2002: hladomor do 10 rokov, ak sa nevzdáme konzumácie rýb, mäsa a mliečnych výrobkov  2004: Británia sa do roku 2024 zmení na Sibír  2008: Arktída bude do roku 2018 bez ľadu  2008: klimatický génius Al Gore predpovedá Arktídu bez ľadu do roku 2013  2009: klimatický génius princ Charles tvrdí, že máme 96 mesiacov na záchranu sveta  2009: britský premiér tvrdí, že máme 50 dní na „záchranu planéty pred katastrofou“  2009: klimatický génius Al Gore presúva predpoveď na Arktídu bez ľadu z roku 2013 na rok 2014, potom ju presunul na rok 2015....  2013: Arktída bude do roku 2015 bez ľadu  2014: len 500 dní zostáva do „klimatického chaosu“  1968: celý svet sa preľudní  1970: svet vyčerpá všetky svoje prírodné zdroje  1966: do desiatich rokov dôjde ropa  1972: vyčerpanie zásob ropy do 20 rokov  1977: ministerstvo energetiky tvrdí, že v 90-tych rokoch dosiahne ťažba ropy vrchol  1980: vrchol ťažby ropy v roku 2000  1996: vrchol ťažby ropy v roku 2020  2002: vrchol ťažby ropy v roku 2010  2006: superhurikány!  2005: Manhattan bude do roku 2015 pod vodou : nie je a Manhattan funguje veselo ďalej  1970: obyvatelia miest budú do roku 1985 potrebovať plynové masky  1970: kvôli hromadeniu dusíka bude všetka pôda nepoužiteľná  1970: znečistenie spôsobené rozkladom zabije všetky ryby  1970-te roky: vraždiace včely! ()

LasT_Olt

Dokument jsem ještě neviděl, ale ani nemusím, protože prostě vím jak to dopadne. Tahle holčina je prostě moje největší nemesis. To je tak když, člověk studuje VŠ obor, který je z velké části založen právě na ekologii a kdykoliv se potká z kolegy z ostatních kateder jako jsou například chemie, fyzika, sociální vědy nebo třeba pajdák, tak slýchá jenom kecy typu „Tak co Greto v2.0? Jak pokračuje studium záchrany světa haha?“ Prostě jakoby byla nějaký náš mesiáš, na jehož příchod jsme čekali celá pokolení nebo co. Ona Greta je symbol jako Batman. Tady ale všechna spojitost končí. Zatímco Gotham dostal miliárdaře ze všema těma udělátkama, tak my ekologové jsme dostali krávu s aspergrem, která navíc mluví jako by ji nám tady poslali reptiliáni aby se infiltrovala a poznávala náš druh (podobně jako u Cukrberga, jí to ale absolutně nevychází). No co už, jak jsem psal již na začátku, tenhle dokument rozhodně nebude o tom jak moc je naše planeta k dnešnímu dni fucked up (a to bezesporu je), ale spíš o tom jak na to hrdinsky upozornila tahle osoba, která jenom zdrhla ze školy a stála v dešti s cedulí. To bych dokázal taky, ale na rozdíl od ní bych to měl i vystudované. Otázka zní, tohle je nástupce Davida Attenbourougha? ()

angel74

Švédský režisér Nathan Grossman natočil poměrně zdařilý dokument o statečné aktivistce Gretě Thunberg, jež obrazně řečeno vidí až za roh, kdežto převážná většina sobeckých primitivů, kteří ji z celé duše nenávidí (proč asi...), dohlédne jen do své vlastní tučně nadité kapsy. Nikdo nejsme prorokem, ale možná už brzy přijde doba, kdy popíračům klimatických změn ani všechny prachy světa nezachrání prdel. Ušetřen ovšem nezůstane žádný z nás. (65%) ()

honza7 odpad!

Pseudodokument o rozmazlenym frackovi který mele veřejně hovna se záběrem kdy má dokázat jak plachtí přes oceán. To že svoji úžasnou cestou vyprodukovala více škodlivých látek do ovzduší než letecká linka tam a zpět a to z důvodu aby se záchranáři průběžně ujišťovali, zda má Gréta správně nafouknuté rukávky, a že ji neschází kruh ve tvaru pelikána je zavádějící a nikdo jej nezmini. Navrhuji proto udělat dokument o tom, kdy milou Gretu vezmeme a vystrelime do vesmíru... ()

drackula

Pri hodnotení dokumentov funguje jeden zaujímavý fenomén. Ľudia často hodnotia tému/osobu a nie formu/filmárske umenie. V tomto prípade si dovolím tvrdiť, že 2/3 hodnotiacich tento dokument ani nevidelo, ale dali automaticky 1/10 alebo odpad. Dokumentu Nagano by som mal dať podľa tejto logiky tiež odpad!, keďže sa nám tam nedarilo, bez ohľadu na to ako je natočený. Greta je bez ohľadu na to, ako ju kto vníma fenoménom. V tomto duchu sa ju snaží predstaviť aj dokument Nathana Grossmana, ktorý bol pri mladej švédskej aktivistke prakticky od začiatku. Ako zmapovanie jej príbehu dokument funguje, avšak neprináša nič viac. Ak Grétu poznáte, povie vám tento film veľmi málo nového. Notoricky známe scény a prejavy mohli zachrániť zábery z domáceho prostredia, avšak bolo ich málo a neprinášali nič výnimočné. Ak ste o Grete nikdy nič nepočuli, dokument vám ju dostatočne predstaví. Ak jej život sledujete, nepovie vám nič nové. Ako celok je to teda pozerateľný priemer. 60% Scandi - Edison online ()

Skeksis odpad!

Severský snehuliak s Aspergerom sa topí! Pomoc! Počúvať ju pred mikrofónom mi znelo ako akustické disko - neustále opakovanie toho, čo už aj tak všetci vedia: ŽE SVET JE V RITI! Keby jej Asperger fungoval aspoň v duchu: "Saga Norén, polícia Tromso.", tak by bola znesiteľnejšia. Ale pozerať sa na otravnú autistku, ktorá vyzerá ako ostarok, mi neurobilo dobre na žalúdok. Neviem, aký postoj mám zaujať k jej rodičom - či ich ľutovať, alebo im vynadať. Nepripadá mi správne, že prakticky jej chorobu využili na kampaň, navyše nechodila do školy. Namiesto trmácania sa loďkou po mori mala sedieť v školskej lavici. ()

blackkocour

Prvně a popořadě, by mě zajímalo, proč je dokument v černých číslech? Kdo film hodnotil, či komentoval čistě ze svého sociálního komentáře, o globálním ojebáváním, jak to lidé co nejméně řeší, a proč by se mělo něco s tím dělat, nebo jen dětinský názor na Krétu? Já si myslím, že Verbalovic družinka se opět předvedla. Já to z valné většiny chápu, že aktivisty nemá nikdo rád, protože se místo stávajícího problému, radši snaží otrávit lidi svým všeznalkovstvím, a Gréta se nám dost podobá realné představě Lízy Simpsonové. Co Čech, to odborník na slovo vzatej, z Gréty dělá syndronomě postihnuté a uječené kuře, manipulované médii, hoaxy a Švédskou mantinelou svého nechutného fotra. Mimo hokejového trenéra, kovid epidemiologa, odborníka na politiku a na státní kasu, jsou tu i hodně odborných psychologů a lékařů. Nechci si zastávat Grétu, protože i já jsem obět, která si z proslovu v roce 2019, dělala z této šeredy úkrutnou prdel na sociálních sítích. Tak zase, když kdokoliv, nevýmaje věkově, zasahuje a stará se do politiků, tak v očích každého správného čecháčka, v něm vidíme hrdinu, a nezkorumpovaného experta. Teď názor na dokument. Snímek není něčím zas natolik zajímavý. Sleduje jen to začáteční dění, zrodu aktivistky, a nějaký ten mediální cirkus. A názor na osobu, díky které vznikl tenhle mezidegenerační výblitek - někdo na to upozornit musel, jen jeden fakáč do sněmovny nepomůže. Takže v podstatě, nijaký dokument, o nijaké osobě.. ()

Adramelech odpad!

Vybavilo se mi, jak u nás naháněli jednoho psychiatra za to, že prohlásil, že Greta je autistka. Raději se tedy zdržuji komentáře a místo toho sem vkládám záznam mého tematicky korespondujícího snu. - - - Sen o jednorožci (v noci z 21. na 22. ledna 2020) - - -     Sleduji internetovou televizi Stream. Mluví se o tom, že na některých místech světa byl pozorován výskyt jednorožců. Několik takových zvířat bylo za účelem vědeckého výzkumu skutečně odchyceno. Záběry ukazují lov jednorožce. Ke zvířeti se blíží skupina specialistů. Jednorožec se nedá na útěk, nýbrž jim bojovně vyrazí vstříc. Vypadá trochu jako bílá koza, jenom z čela mu vybíhá ostrý roh opatřený šroubovicí. Jeden z mužů znehybní zvíře odchytovými kleštěmi, které tvorovi obemknou krk a díky dlouhým držákům brání tomu, aby svým rohem lovce zranil.     Dozvídáme se, že jedno ze zvířat si koupila Sorosova pravnučka. Jednorožec se prý dá snadno ochočit. Je přítulný, čistotný a lze jej chovat na zahradě. Aktivistka Greta by chtěla také jednoho, protože by z něj ráda učinila symbol ekologického hnutí, ale nemá dost peněz ani vlivu, aby si ho mohla pořídit. Domluvila se tedy aspoň s malou Sorosovou, že jí umožní, aby se mohla s jednorožcem nafilmovat.     Záběry ze zahrady milionářské vily. Sorosová a Greta, obě holky asi ve stejném věku, pózují s jednorožcem. Zvíře okusuje listí z nějakého keře. Greta ho hladí po hřbetě a zubí se na kameru. Tvor si to chvíli nechá líbit, pak poodběhne, načež se obloučkem skotačivě vrátí a s gustem píchne Gretu rohem do zadku. ()

Shimargh odpad!

Zneužité, narušené, labilní dítě pro nechutnou eko agitku. Navrch je to totální ostuda všech vysoko postavených lidí, kteří tomuhle mongoloidovi dali jakýkoliv prostor se vyjádřit. Na první pohled je jasné, že tenhle svět jde do čím dál větších hoven a vládnou mu zkrátka nesvéprávní, hrabiví idioti, neschopní čehokoliv zásadního pro naši zemi docílit. m Musí přijet tahle držka aby jim ty vole poradila a všichni si u toho tleskají jako čuráci, no bliju. ()

BuddyO

Dokumentární film o jedné velice inteligentní teenagerce, která říká nahlas to, co ostatní směle přehlíží. Nejsmutnější na celém filmu je to, že vykresluje společnost v celé své nahotě. Rozebírat místní hodnocení nehodlám, na IMDb je relevatní... Zbytek si domyslete sami. 4* - 85% ()

kumite odpad!

Chyba v práci s technikou již podruhé odhalila, že Greta Thunbergová je na svých sledovaných sociálních sítích instruována jinými lidmi. Tentokrát už to není jen její otec, ale rovnou nezisková organizace z Kanady, která mladé hvězdě posílala instrukce k prezentaci, včetně hashtagů, které má použít. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Loutka-Greta-Noticky-z-neziskovky-Nechtene-je-ukazala-celemu-svetu-653057 ()

Danny88

Inšpirujúca postava s ktorou síce úplne nesúhlasím ale za to rešpektujem jej zanietenie, ktoré sa stalo symbolom boja mladej generácie za čistejšiu planétu. ()

Bozvav odpad!

Také jsem si jako malá stohovala plechovky, stavěla domeček z krabiček od zubní pasty, neustále chodila na záchod (nakonec to nebyla obsese, ale průjem), pěstovala bomboník a měla pocit, že chození do tak banálního ústavu, jako je škola, je zbytečné a chtěla změnit svět ( určitě k lepšímu). Sice jsem neměla ambice cestovat dlouhé hodiny vlakem, tančit v dešti, ani zvracet přes palubu jachty, ale potápět se ze žraloky a krmit je zlými neekology mne lákalo. Nicméně pak jsem (po pubertě) dostala rozum a začala dělat něco užitečného a hlavně konkrétního. Ostatně vzhledem k tomu, že jsem reletivně zdravá a kdysi i pohledná holčina, tak jsem neměla šanci hlásat veřejně nesmysly, aniž by mi hrozilo, že dostanu do řepy. Ne, že bych pro ekologii neměla pochopení, nicméně jak to už brilantně shrnul kolega Verbal, tím, že přestanu jíst maso, kadit začnu do jámy za panelákem a psa přeučím na zelenou stravu, to nezachráním. Souhlasím, že každý může pro tuto planetu něco udělat, ale v globálu je to na těch mega firmách, vládách a zcela určitě na tak rozsáhlé změně životního stylu, že je to tak, jak si představuje Greta zcela nereálné. Aby konzumní západní vyspělá společnost přestala konzumovat a ta méně vyspělá se přestala nekontrolovatelně množit a všichni dohromady jsme přestali produkovat ve velkém odpad, to je naprosto mimo realitu. Navíc, řekněme si upřímně, pokud by se například celosvětově regulovala porodnost, pro koho by nebylo místo? To nemůžu ani napsat, sic by mne mohli ukamenovat. Je smutné, že z umanutého nadšení pro ekologii jedné zjevně rozmazlované postižené holčiny (přece jí rodiče neřeknou ne, když je chuděra taková nemocná) se stal velký byznys a ani politici nemají odvahu, říci jí veřejně: "No seš padlá na hlavu", protože v dnešním multikulturním sluníčkářsky pokřiveném světe, by to byla politická sebevražda. Naopak, každý se může přetrhnout udělat si s ní sellfíčko. Takže za mne je to na jednu hvězdu za ten bizárd a provedení ( na stranu druhou i tento příběh jednou bude součást historie, jako bláznivá Johanka z parku), ale tu nedám, neb toto si poslání do kopru jako celek zaslouží. ()

Deleatur

Poznámka: Aspergerův syndrom není mentální retardace, ale porucha schopnosti socializovat se. Plusy: Thunbergová, když měla odstup, byla jen racionální a suše vtipná. Když smíchem a tancem odrážela hejty a negativní komentáře. Když občas připomněla, že je pořád ještě dítě. Dokument fungoval jako záznam boje se zmíněným syndromem a obecně outsiderstvím, ale i za mladické ideály a nakonec s realitou politiky a politikaření. Arnieho výstižný tweet a "spojovaní teček". Vznik hnutí, které vyvrátilo kritiku, že dnešní mládež není schopna za žádné ideály bojovat (přes využití "vykopávky" We Will Rock You). Srozumitelnost většího tlaku na bohaté země jako rodné Švédsko. Zazněly i argumenty opozice a kamera se nevyhýbala ani znuděným až otráveným posluchačům. Někde mezi: Ideály k jejímu věku patří, ale k předčasné vyspělosti už ne. Kompromisy budou potřeba. Mínusy: Thunbergová, když propadala emocím v nevhodných chvílích ("How dare you?!"). Náznaky, že rodiče s ní měli a mají trápení (hádka kvůli vychytávání chyb v projevu byla sheldonovská, byť civilnější). "Argumenty" protistran, když místo faktů nebo aspoň "faktů" na Thunbergovou útočily zcestně, podpásově až hovadsky. Špetka stejné viny u dokumentaristy za shazovačnou montáž na úvod. Putin mohl klidně přiznat i nízkou životní úroveň Rusů. Junckerovo tlachání o splachování. Ke konci dokument zdlouhavý. Rozohněný chlapeček v závěru skoro parodie. Hodnocení: 80% (ale 5*, protože Thunbergová). ()

TomasKotlant

Otázka je, jak moc je to objektivní, ale minimálně jako hlubší nahlédnutí do vzniku fenoménu "Greta Thunberg" hodně sympatický dokument. * kino Atlas * 90 % ()

TORTERAjirka

Je to kvalitně natočený dokument, který přináší nový vzhled na jeden z fenoménů posledních pár let. Odhaluje emoce které jsou za Gretou během jejího aktivismu a především také neuvěřitelnou obětavost jí a jejího okolí. Hodnocení bych za normálních okolností dala na 4* ale vzhledem k tomu, že se z toho tady stala politická estráda nadsazuji. ()

Ombak▼Penari

Pro potřeby představení Grety takové, jaká je a toho, co za polední dobu dělala a kam se dopracovala, je to zcela dostačující a nehodnotící dokument. Schází mě však hlubší analýza její osobnosti, díky které by si divák mohl z dokumentu odnést poznatky jak dospěla ke svému rozhodnutí protestovat nebo proč zrovna ona se v tom stala světovým fenoménem. Přeci jen nevyužitý potenciál. ()