Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

J.e.r.e.c

Poslední souboj je bezpochyby velice kvalitní historický (nebo na historii si hrající, jak chcete) film a pro milovníky podobných spektáklů prakticky povinnost, protože takových je sotva pár do roka. Řemeslnou stránku věci má Ridley pořád sakra v ruce a dokázal opět vytvořit uvěřitelný fikční svět s vymazlenými exteriéry, interiéry, výpravou i atmosférou „dobové“ špíny. Takže, i když budu spíš kritizovat, celkově jednoznačně doporučuji. Dění na plátně představuje kombinaci Rašomona a fenoménu #MeToo, což se při zasazení do středověkých kulis jeví jako téměř geniální nápad. Jeho provedení má však jedinou, pro mě dost podstatnou vadu: je tu explicitně řečeno, která verze příběhu je pravdivá. To ovšem jde zcela proti smyslu tohoto způsobu vyprávění a celkové vyznění tím v mých očích sráží hodně dolů. Ruku v ruce s tím kráčí další problém, že zatímco oba mužští protagonisté jsou komplikovaní a nejednoznační, takže jim budete fandit a zároveň je nesnášet, hlavní hrdinka je ve všech myslitelných ohledech až trapně dokonalá a do tohoto filmu, jinak plného zkažených a chybujících lidských bytostí (především tedy mužů), se hodí asi jako Panenka Maria na kandidátku ANO. Ridley tak ve finále předvádí tutéž doslovnost a černobílost, která pro něj byla typická už v Gladiátorovi či Království nebeském. Je to hrozná škoda, protože tentokrát byl tak půl hodiny od vynikajícího snímku, o jehož interpretaci se mohlo diskutovat dalších x let (stejně jako o nejasné skutečné události, která film inspirovala), ale on prostě zase musel diváka znásilnit a tu „pravdu“ mu narvat do... ksichtu. A že je to pravda poplatná současnému „společenskému klimatu“, které se šíří zejména z některých kruhů v USA, celé věci taky moc nepřidává. Menší výtku bych měl ještě k obsazení; zatímco Driver a (mně zcela neznámá) Jodie Comer jsou ve svých rolích brilantní, Démon s devadesátkovým účesem Jardy Jágra působí přes veškerou snahu (Klidně napíšu, že je to asi jeho nejlepší herecký výkon vůbec!) jako castingový přešlap a ŠunkAffleck s gay blond přelivem a zcela nepatřičným hláškováním se předvádí, jako kdyby točil nějakou gangsterku od Guye Ritchieho. Chápu, že když už si kluci napsali scénář, tak se chtěli blýsknout i na plátně, ale já si každou chvíli v duchu říkal, o kolik lepší by tam byl třeba takový Fassbender, nebo Bale, nebo... Marek Vašut! 75 % ()

alldo.raine

Tak toto pro mne bylo jedno velké zklamání. Tu výpravu a vše okolo té doby už od Ridleyho Scotta tak nějak čekáte. Zároveň ale doufáte, že Vás taky vtáhne ten děj, když už to  má skoro 3 hodiny. A to se bohužel nestalo. Dokonce jsem se díval i na hodinky. Herecky dobré, ale neubránil jsem se tomu, že Matt Damon a hlavně Ben Affleck  na mě působili až komicky (i když to mohlo být vzhledem k historii přesné dle informací o dané osobě). ()

Niflheim

90 %. Scott si ke zfilmování vybral látku, která je ve své podstatě velmi aktuální a dokázal ji naservírovat se ctí, bez přehnaně hyperkorektního patosu a urputného vnucování vlastního názoru. To, co zde mnozí popisují jako pomalé tempo, je poctivě vystavené „trojvyprávění“, které pozvolně a trpělivě graduje k eponymní závěrečné sekvenci. Toto dějové tělo Posledního souboje je přitom exhibicí nádherných scenérií a barev stejně jako explicitních, ale ne přímo pobuřujících výjevů. Můžu mít několik výhrad k vývoji nebo ztvárnění postav (a některým překladovým nepřesnostem v titulkách), faktem nicméně zůstává, že Ridley Scott historická dramata prostě stále umí a je pohlazení si na jeho snímky zajit do kina. Pokud se zvládne realizovat pokračování Gladiátora, přál bych si, aby vypadalo obdobně. S odřenýma ušima pětihvězdičková záležitost. ()

celticek

Nesdílím všeobecné nadšení. Líbily se mi interiéry, všechny hrady zvenku vypadaly zvláštně, nepovedené CGI. Výkony herců velmi dobré, nejvíc Damon. Zaujalo mě rozdělení na kapitoly. To jsem ovšem netušil, že některé scény uvidím 3x. Čí bylo to děcko?!? :) Finále bylo super. Edit: Jdu o hvězdu výš pod tíhou jiných snímků, které jsem v poslední době viděl. ()

RAFT

Režisér Ridley Scott  nám, zase po dlouhé době natočil historický film.Tohle se opravdu povedlo.Ve svém věku natočit takový skvělý film opravdu klobouk dolů,kdo v těhle letech by byl schopný něco ,takhle natočit.V poslední době se moc historické filmy netočí.Parádní příběh ,který je rozdělen na tři části a ukáže nám pohledy třech osob na stejné události.Ve filmu nečekejte bitvy.Herci zde předvedli skvělé herecké výkony Matt Damon,Jodie Cormer, Adam Driver,Ben Affleck.Ridley nepatří do starého železa pořád má v tolikati letch co nabídnout .Natočit takovou filmovou pecku Bravo mistře.Je sice pravda že, na Gladiátora to nemá u mě stále nejlepší filmem co natočil.Za mě 88% ()

.killer.

Film roku. Vybroušená, vyspělá filmařina, fungující absolutně na všech úrovních. Nuance v hereckých podáních stejných scén, ale třikrát jinak, jsou brilantní (před Jodie Comer smekám!). A finální, respektive "poslední" souboj, je totální masakr, u kterýho mi bez nadsázky bušilo srdce o závod - scéna, na kterou pravděpodobně nikdy nezapomenu. Duna, ze který se tu můžou všichni s prominutím pos*at, vedle tohohle majstrštyku působí jako ambiciózní pokus o telenovelu. Hluboce se klaním Ridleymu a doufám, že tu s námi bude (minimálně) dalších 80 let, protože zjevně po menší pauze chytá druhý dech a jemu rovných bychom v dnešní době nenapočítali ani na prstech jedné ruky. Netřeba více dodávat - tohle je opravdu povinnost pro všechny filmové fajnšmekry. ()

Maniik88

Ridley Scott a historický veľkofilm? To je proste skvelá kombinácia a nebolo tomu inak ani tu. Mne sa nápad prerozprávať príbeh z pohľadu 3 hlavných postáv páči. Každý to prerozpráva z pohľadu svojho a veru pohľad Marguerite bol hodne drsný, hlavne to vypočúvanie a čo jej hrozilo ak jej ctihodný manžel v súboji neuspeje. Každý z nich mal vlastne zo svojho uhla pohľadu pravdu. Kulisy a obrazová stránka bola samozrejme špičková. Záverečný súboj stál za to čakanie. Drzný, chladný, hnusný stredovek plný fanatických pánbičkárov bol zobrazený super. Herci fajn, páčila sa mi hlavne Comer ako fajne zahrala vznešenú šľachtičnú s neľahkým osudom. Damon ušiel a Driver je fajn herec. Affleck bol len postranné krovie, takže tiež fajn. Škoda, že tie bitky v úvode neboli trochu lepšie a dlhšie zobrazené. ()

Tosca

Můj oblíbený režisér Ridley Scott (už navždy budu zbožňovat jeho Vetřelce a Blade Runnera) poslal letos do kin krátce po sobě dva nové filmy: drama ze světa módy s krimi zápletkou Klan Gucci (House of Gucci) a historické drama ze středověké Francie Poslední souboj (The Last Duel). Co se týče Posledního souboje, asi půjdu trochu proti proudu spíše chváleného snímku, který ale v kinech propadl – mně se poněkud nudná historka kolem souboje dvou mužů, z nichž manžel (Matt Damon) bojuje před králem Karlem VI. o čest manželky (Jodie Comer), která obvinila bývalého manželova přítele (Adam Driver) ze znásilnění, vyprávěná ve třech kapitolách z odlišných pohledů tří hlavních protagonistů, příliš nelíbila. Film na mě působil zdlouhavě (152 min) a hlavně strašně chladně, to Klan Gucci navzdory mnoha nedostatkům měl úplně jiný drive a atmosféru. Až závěrečný souboj mě konečně trochu víc vtáhl do děje a byl napínavý do poslední chvíle. Na to, aby se tu mohly události, odehrávající se v roce 1386 a předtím, zobrazit ze tří různých hledisek (po vzoru nepřekonatelného Kurosawova Rašómonu), mi postavy přišly málo nejednoznačné, navíc mě strašně rozčiloval zošklivělý Matt Damon, proti němuž měl Adam Driver úplně jiné charisma (ale tak to mělo být), stejně jako Ben Affleck v menší roli zhýralého hraběte stranícího svému panoši Driverovi; velmi se mi líbila Jodie Comer a také kamera, výprava a kostýmy, výtvarná stránka filmu nebo třeba občasný pohled na středověkou Paříž s ještě nedostavěnou Notre Dame. Celkově ale zklamání. 60 % ()

pushover

Tyhle historický kousky dědovi Scottovi prostě jdou. Vyprávění ze tří úhlů pohledu taky zajímavý. A teda Afflecka jsem sotva poznal. ()

Emafera

Krásný příběh o cti a pravdě, na které zdánlivě nezáleželo, ale která nakonec stejně jako vždy, vyšla najevo. ()

BFG2000

Jak já mám Ridleyho rád a vždy a všude hájím jeho Promethea a Covenanta, tak tady se mně tedy zdaleka do noty netrefil. Nevím, zda má údajně skutečný příběh nějaký zásadní historický význam, ale za mě jde jen o ubohou story, nijak zajímavou a co víc, bohužel podanou na tři způsoby a pokaždé prakticky stejně. U pohledu Marguerite jsem se už doslova nudil a nenacházel příliš rozdílností, od předešlých pohledů. Obsazení mně vyloženě vadilo. Damon s tím účesem a umělou jizvou mně do té doby a příběhu absolutně neseděl, Driver klasicky nepříjemný a Jodie Comer prostě neslaná nemasná a slzy jsem jí také nevěřil. Hlavní trio doplňuje blondýnka Ben Affleck, který rovněž působí jako pěst na oko a není vůbec uvěřitelný. Nic moc atmosféra (kde je ten skutečný Ridley?), nudné kulisy, nic moc efekty (prostředí působilo až moc digitálně a uměle), minimum soubojů a bitev a ty, co byly, tak byly krátké a nijaké. Nulový pohled do tamní doby. Nevýrazná hudba (opět se ptám, kde je ten Ridley, jehož filmy měly vždy famózní a burácivý hudební podkres?), kterou si ani nepamatuji. A jako třešnička na dortu zcela komický Karel VI. Poslední, co bych si dovolil zkritizovat, je naprosto nudný, bez emocí, prostě naprosto nijaký finální souboj, jenž např. finále Gladiatora nesahá ani hluboko pod kotníky. Tohle se vážně nepovedlo. Kdyby to mělo 90 minut, asi bych dal 3*, ale nudit se 152 min je až příliš. Obdivuji a zároveň nechápu zdejší nadhodnocení! ()

Ex_Machina

„Je iba jedna otázka na ktorej záleží. Prisaháš na svoj život, že to čo hovoríš je pravda ?“ . Ak pred kráľom, súdom a cirkvou prisaháš, že áno a protistrana tiež, súboj na život a na smrť Ťa neminie. Ako šľachtic máš to privilégium, že si ten život môžeš vybojovať v sedle svojho koňa a v plnej zbroji. Pretože keď žena v stredovekom francúzsku povie nie, tak aj keď to nemusí vždy znamenať nie, nesiahneš na manželku svojho priateľa. Tri silné príbehy, tri iné pohľady na jednu vec, kde jediným východiskom na zachovanie cti je smrť bývalého priateľa. Čerešňou na torte je veľkolepý záverečný duel, kde nejde iba o to kto prežije, ale o oveľa viac. A nakoniec boh rozhodne kto hovoril pravdu ,kto klamal a kto za to zaplatí tú najvyššiu cenu. ()

Azrail

Absolutně skvělý film, který nenásilným způsobem přináší poselství o spravedlnosti a ženské síle v době, kdy žena nemohla stát na společenském žebříčku níže. Jodie Comer je naprosto skvělá a to samé se dá říci o Adamu Driverovi. Matt Damon je tak trochu v jeho stínu, ale Ridley z něj klasicky dokázal vyždímat maximum, stejně jako ze všech ostatních herců. Vše podtrhuje výborná Ridleyho režie, skvělý scénář a také okouzlující soundtrack, který sice není tak zapamatovatelný jako například v Kingdom of Heaven, ale i tak mi vykouzlil úsměv na rtech.    Film má trochu pomalejší tempo, ale rozhodně jsem se vůbec nenudil a oceňuji rozdílný pohled na věc všech tří hlavních představitelů. Závěrečný naprosto epický souboj je už jen třešnička na dortu tohoto v podstatě středověkého komorního dramatu. Již dlouho jsem ale nezažil, abych nervózně poposedával v křesle a při každém úderu nezadržoval dech. Tak moc jsem si přál, aby zvítězila spravedlnost a vůbec jsem si nebyl jistý, zda se tak nakonec stane. Neskutečný zážitek a brilantně natočený rytířský duel. Opravdu v něm byl cítit každý úder a každičká kapka potu a krve.    Závěrem bych chtěl říct, že Ridley to prostě zase dokázal a nadělil nám opravdu vynikající filmový zážitek, na který budu ještě nějakou dobu rozhodně s úsměvem vzpomínat. ()

Marty7CZ

Prostě fakt tak živě realnej ultra historickej bijak umí udělat jen a pouze Mistr Scott👍. Totální nářez s tradičně skvělou kamerou, famózní hudba, výprava, herci v čele s(mě hrozně nesympatickym, ale čím dál lepším) Driverem a úplně skvělou Jodie. Milovanej Ridley natočil mega pecku za 90% ()

HERGImanCZ

Famózní historické drama, které by si zasloužilo o něco více pozornosti. Poslední souboj mě zaujal už podle traileru a silně jsem zvažoval, že kino navštívím. Trochu jsem se ale obával, kolik toho film vlastně může nabídnout, když většinu dějové kostry vidíme už právě v traileru. Navíc, nalejme si čistého vína, Ridley Scott má sice velké množství opravdu kvalitních snímků, má ale také pár, které jsou zkrátka trefa vedle. S jeho interpretací historie to je také jako na houpačce, viz množství historickým hloupostí v opěvovaném Gladiátorovi. Bohužel jsem tak kino z výše zmíněných důvodů nenavštívil a teď toho trochu lituji. Vidět tento film na velkém plátně by určitě byl zážitek. Poslední souboj má úžasnou atmosféru a je správně špinavý. Když je potřeba, dokáže být až mrazivě drsný, a to nejen co se krve týče. Celá struktura děje je navíc úžasně promyšlená. Příběh, který se ze začátku jeví jako silně černobílý, se postupně rýsuje do něčeho, kde ztrácíte vůli soucítit s pohnutky obou rivalů. I přesto vám bude během finále tuhnout krev v žilách, protože sázky jsou emocionálně dost silné. To vše je umocněno tím, že vše vychází z událostí, které se kdysi odehrály. Vypíchnout musím také to, jak jsou jednotlivé kapitoly, ze kterých se film skládá, od sebe razantně odlišné. Vše sice vypadá stejně, je to ale jinak cítit. S tím se pojí i jakési poselství a kritika, která je divákovi podsouvána hlavně v poslední části. Nečetl jsem knihu, a tak nevím, kolik z toho všeho je zásluha filmu a co si sem tvůrci přidali. Jako celek to ale minimálně zde ale funguje na jedničku. ()

Taffey

Když začal děj potřetí z pohledu Jodi Komer, říkal jsem si, zda je Ridley normální. Film má 2,5 hodiny, a skoro celou dobu se díváme na totéž jen z jiného pohledu. Film byl natočen skvěle, to jo, Damon hrál, myslím, druhé housle, ty první jasně Adam Driver. Nemůžu si pomoct, přes všechno, co jsem o filmu četl, mě dvakrát neohromil. Jediný opravdu silný moment byl závěrečný souboj, kdy jsem byl napnutý jak kšandy. Jediné poučení, co jsem si z filmu vzal je, že jsem si opět potvrdil svůj letitý názor, že vládnoucí jsou hovada, jak ve středověku, tak dnes a ještě větší svině je klér. Ten bych postavil mimo zákon i dnes.  Tři hvězdy jsou moc, dvě jsou asi málo, ale přikloním se k nim. ()

oldy

O tom jak se z dvou přátel stanou rivalové a kvůli ženě i nepřátelé. Vše nakonec vede k boji 1vs1. Než se tak stane,musíme si počkat 2 hodiny povídaní o tom kdo je lepší a kdo má pravdu. Dobře natočene. Ale 152minut už je na mě až moc. Hlavně když se většinou něco řeší a malo kdy je to zajimave. 6/10 ()

Najt

Skvělý středověký film. Ze začátku nám servíruje seznamování s postavami, nějaké ty boje a středověkou atmosféru na přelomu 14 a 15 století. Cca po 40 minutách filmu se film dostane k jádru pudla a zápletce, o které tento film je. Příběh nám poskytuje třemi různými pohledy třech hlavních postav na jedno období. V tu chvíli probíhá soud a my vlastně ty pohledy můžeme vnímat i jako výpověď svědků. Soudce nemá k dispozici důkazy, nebyli žádní právníci a jelikož to je slovo proti slovu, i když to jedno slovo je váženější, tak soud rozhodne bůh. Čili boj, respektive duel na život a na smrt, kdy vítěz se stává nevinným a poražený viníkem. Na jedné straně stojí rodina, která hájí svojí pravdu a na straně druhé člověk, který měl tu danou věc spáchat. Každopádně vinný = smrt, je jen otázkou, zdali to bude smrt v duelu, nebo smrt, který by byla mnohem drastičtější a nebo život. A tak se rodina ocitá na tenkém ledě, kdy její osud rozhodne až konec filmu. Natočené to je parádně, dobře herecky obsazené, jen mi tam chybělo více akce. Těch dobových historických bitev mohlo být více, mohlo být i více soudu a závěrečný souboj mohl být napínavější a to je vlastně důvod, proč nedávám absolutní hodnocení. ()

papadoce

Vždy to beriem ako udalosť, keď Ridley natočí historický epos. Žiadny iný režisér sa v tomto žánri nevyžíva tak okato ako práve on. Last duel je toho dôkazom, ale predsa sa líši od ostatných. Za prvé, líši sa spôsobom akým bol príbeh vystavaný. Dej sledujeme z troch rôznych perspektív, pričom už film samotný určuje, ktorá je pravdivá. Kto vie, že? Za druhé, celé to postavil na parádnych hereckých výkonoch a nie na megalománskej výprave a teda najmä Jason Bourne bol podľa mňa úplne že skvostný. Btw, Ridley Scott je prvým režisérom v histórii, ktorý dokázal prinútiť hrať aj koženého Bena. Nie, nevymýšľam si. Bol tu síce hnusný, ale skutočne hral, takže mi po prvýkrát nevadilo, že je v titulkoch uvedený medzi hercami. No a potom tu máme ešte duel samotný. Svižný, surový, asi aj uveriteľný, no chlapci sa proste v tom 50 kilovom brnení vybláznili a zadýchali. Myslím, že divák má jasno v tom, na ktorej strane stojí, teda ak má trocha súcitu a rešpektu k ženskému pohlaviu. Možno aj to napomáha atmosfére v časti “kto z koho”, aby ste trpeli do posledného vpichu, že ako to vlastne dopadne. Jasno ale máte. Jednak pre čin, ktorý by mal byť aj dnes trestaný aspoň takto a jednak pre trest, ktorý čakal prakticky na jedinú obeť v tomto celom v prípade manželovej porážky. Vytkol by som asi len dve veci a to sú vlastne aj dôvody prečo nepäťkujem. Minutáž mohla byť kľudne aj mínus dvadsať a Jodie Comer mohla kľudne aj nebyť. Kto by sa už mečoval pre takú škarednicu chalani. Ale paradoxne v poslednom zábere bola veľmi krásna tak neviem. Zrejme štatistická odchýlka. Celkovo som opäť spokojný. Šiel som na istotu a dostal som kvalitu. Fajne. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix