Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

ANTYCHRYST

3 různé pohledy na ten samej děj..Hodně zajímavé a netradiční..Dobrá kamera a téma..Špinavý a krutý středověk ..kde ženská sloužila jen k plození deti..Do poslední chvíle nebylo jasné jak to všechno dělo a s napětím jsem sledoval jak to dopadne:) Ben Afleck tam byl celkem zbytečnej..ještě jako blondýn..:) 75 % ()

honeja

Ridley je zpět! Že ve svém věku dokáže natočit tak vynikající film je zkrátka k neuvěření. Dlouho jsem se filmu kvůli jeho délce a pověsti spíše komorního dramatu vyhýbal, hned od prvních minut jsem však poznal, že to byla chyba a že sleduji klenot. Že má Ridley u historických filmů nádherný vizuál je známo. Zde se to však pojí s mistrně vyprávěným příběhem. Jodie Comer podává oscarový výkon, Matt Damon i Adam Driver jsou skvělí, středověká atmosféra sála z každého záběru a film vámi pohne. Bohu díky, jsme se jako lidstvo od té doby už o něco posunuli. Hudební doprovod pěkně podkresluje celý film a já mám radost, že se pořád takové filmy točí. ()

Anopheles89

Už z prvních záběrů na člověka dýchne ten středověký drsný humus, nebo jak to nazvat. Vizuál je skutečně vtahující a je i jedním z pilířů autenticity, díky které je Poslední souboj tak skvělý. Dalším pilířem jsou, často jen tak mimoděk ukázané, reálie středověkého světa. Opravdu mě pobavila lékařova diagnóza zdůvodňující, proč se Marguerite nedaří otěhotnět. Úplně přirozeně je pak v ději podsunut vhled do praktického fungování a spravování léna a samozřejmě povinnosti vazala vůči králi. A když už jsme u těch reálií, nelze pominout to, co se táhlo celým filmem: vnímání a postavení ženy ve středověké společnosti. I přes rozdělení celého příběhu do tří pohledů, jež se v několika stěžejních bodech prolínají, jsem měl pocit skvělé plynulosti děje a i přes pozvolné dopracovávání se k onomu bodu (znásilnění), ze kterého vzešlo konečné rozuzlení v podobě souboje, mě film po celou stopáže bavil (když už ne zásadními dějovými linkami, pak minimálně díky prvním dvěma pilířům). Třetím pilířem, na kterém film stojí, jsou pevná režie a vynikající scénář. Možná koukám na špatné filmy, když si říkám, jak strašně moc mi chybí tak skvělé, přirozeností a autenticitou protkané scénáře, kdy se člověk nemusí co chvíli ošívat, nebo se rovnou chytat za hlavu (nebo za to scénáristé nemůžou, protože jsem už moc náročný). A korunu tomu všemu nasadil krátký, přesto fantastický souboj, jehož význam dalece převyšoval vyřízení si účtů mezi dvěma sobeckými egoisty. Schválně jsem si dopředu nezjišťoval, jak celý spor, respektive souboj, tehdy skončil a dobře jsem udělal. Abych také něco vytknul: určitě bych si dovedl představit lepší obsazení některých postav, především Pierra d'Alençon (Affleck). Vtipný a trochu nepatřičný mi také přišel Carrougesův sestřih (netuším ale, jestli se něco podobného ve 14tém století nosilo). Nicméně, Poslední souboj je pro mě po dlouhé době konečně dílem, o jehož nejvyšším hodnocení jsem neměl ani na okamžik pochyby. ()

RedRose

Obsahuje spoiler!! Adam Driver je mi silně nesympatický, takže jsem vždycky poskočil na židli, když o něm ženy mluvily jak je pohledný, takže konec se mi moc líbil... Matt Damon a Jodie Comer zahráli parádně, Affleck naopak vypadá, jako by vylezl ze současného barber-obchodu... Ale jako celek je to svým obsahem opravdu ošklivý film a fakt jsem měl strach, že pokud by Carrouges prohrál, musel bych dát o 40% míň, protože takový rytíř a boj s takovým povalečem?! Už tak jak to probíhalo, mi přišlo, že ten Gris bojoval až přehnaně dobře...  86% ()

PlysovyMacko

Film je rozdeleny na kapitoly, a v kazdej z nich sledujeme to iste dianie len z roznych perspektiv troch hlavnych hrdinov. To znamena, ze sceny sa opakuju s drobnymi obmenami. Devatdesiat percent filmu tvoria dialogy, akcie je trochu na zaciatku a vysledny suboj, ktory je natoceny rychlo, realisticky a drsne je tiez kratky asi patminutovy, co ma sklamalo, lebo to ma byt vrchol a cakate nanho dve a pol hodiny. Velka vyprava ako sa na Ridleyho patri a skveli herci, Adam Driver v negativnej roli. Len to znasilnenie som nemusela vidiet dvakrat. ()

0verseer

Ridley je späť a po jeho posledných filmoch si dovolím tvrdiť, že je dokonca vo forme. Vrchnej Ratchedovej na geriatrickom zabúchol dvere pred očami a v Poslednom súboji dokazuje, že aj po 80ke na jeden duel stále ešte má. Žiaľ, pre generáciu, v ktorej má už pomaly každý druhý papier s diagnózou ADHD a zvláda udržať pozornosť akurát počas 30 sekundového videa na tiktoku, bude 2 a pol hodinovka komornej, skvele zahranej historickej drámy ťažko stráviteľným sústom. Kto si počká, ten sa dočká, záver totiž rozhodne stojí za to a ľuďom s arytmiami možno padne vhod dvojitá dávka medikamentu. Nervydrásajúci súboj na veľkom plátne skutočne pripútaval do stoličiek a v sále bolo priam cítiť zatajený dych obecenstva. Dokonca tu predčil aj samotného Gladiátora. Takže elegantne tým v konečnom dojme zastrie aj niektoré hluché miesta, bez ktorých by sa ako celok pokojne obišiel. Napriek kolísavému tempu je fajn vidieť, že Ridley podobne ako Marty Scorsese stále má na to ponúknuť poctivý kus filmariny, ktorá síce objektívne nie je tým osobným naj, ale stále ide o nadmieru podarený počin. P.S.: Ben Affleck sa ako slizký skazený mocipán konečne po 30 rokoch svojej hereckej kariéry našiel v úlohe, do ktorej sa hodí... ()

Mr.Wonderful

Jak je již zde zmíněno několikrát - rozhodně nečekejte typickou bojovku zasazenou do středověku. I přesto tu mám za sebe adepta na film roku. A Adam Driver konečně mohl předvést svůj obrovský herecký potenciál. ()

Kutkey

Skvělý vizuál, zvuk i herci. Dobová atmosféra je cítit na každém kroku. Bohužel mě trochu zklamal příběh, kde nebyla žádná hlubší zápletka, proto 80%. ()

PAVLIS

Tři pohledy na jeden příběh, tři nálady a od začátku jasný styl zakončení. Nic, co by tu už v jiných podobách nebylo. Když se ale sejde kvalitní režisér, scénář a herci sednou do svých rolí, tak i z viděného se může stát nevídané. ()

Joedas

Konečně zase zcela hmatatelnej středověk. Co se dobovosti týká, tak laťku nám tu musí posouvat třiaosmdesátiletej matador a bojím se bojím, že až Ridley odejde do zaslouženýho důchodu, odejde žánr historických filmů s ním. Takže za možnost zajít si na poctivou dobovou fresku od mistra nad mistry do kina musíme být vděční. Jinak ty dvě a půl hodiny se nijak nevlečou i přes to, že děj je navzdory velkorysý výpravě spíš komorní drama třech postav. Ten film samozřejmě vypadá a zní famózně, ale hlavní tažnou silou jsou za mě nakonec herecký výkony, konkrétně dokonalá studie, kterou předvedla Jodie Comer. Její postava i se zbytkem filmu jsou pak hezkym příkladem, jak se nenásilně, objektivně a věcně vyjádřit k problematice, u který jsme zvyklí spíš na hysterický výkřiky. ()

Mkartaylas56

Ridley Scott má po delší době v kinech nový film a po ještě delší době je to film historický. No a mě dokázal ohromit, ačkoliv jinak, než bych před zhlédnutím řekl. Jelikož jsem si o filmu moc nezjišťoval, tak mi v hlavě vyvstanul pocit, že jdu na další středověkou řezničinu, která bude sice komornějšího rázu, avšak nabídne několik bitev a půjde víceméně ve šlépějích Gladiátora či Království nebeského. Byl jsem ovšem na omylu, protože Poslední souboj je vysoce komorní záležitost plná dialogů a do bitevní vřavy se vydává jen zřídka. Ridleymu se zde povedlo pomocí výpravy, hudby a kostýmů navodit tu pravou středověkou atmosféru, jenž je jedním z hlavních highlightů tohoto snímku. Stejně důležitou roli sehráli herci, mezi kterými sice někteří vyčnívají více a někteří méně, ale obecně vzato jsem nenašel žádný špatný výkon. Dále bych vypíchnul styl vyprávění, kde nám tvůrci nabídli prakticky celý děj odvyprávěný z třech různých pohledů (vždy z pohledu dané postavy) a to snímek nejen ozvláštnilo, ale vzhledem k tomu, jak byly ty kapitoly poskládané za sebou, tak mohl film postupným vykládáním karet na stůl krásně gradovat a na úplném závěru vyvrcholit v samotný souboj. Krom těchto všech pozitiv bych ale chtěl Ridleyho a scénáristy (mimo jiné dvojici Ben Affleck & Matt Damon) mimořádně pochválit za to, jaké hlavní téma si snímek nese. A to pro historický epos netypické téma práv žen a návaznost na aktuálně působící hnutí #MeToo. Ono se to na první dobrou nemusí zdát, ale tvůrcům se tohle téma podařilo uchopit tak dobře, že dělá mnohem, ale jakože mnohem lepší osvětu, než když se o to snaží celebrity například během oscarů. Rázem tedy z na první pohled klasického historického fláku se stává i svým způsobem aktuální zpovědí a je jen škoda, že se nejspíš nedostane do povědomí většího počtu diváků. Za mě jde ale každopádně o celkem nečekaně silný zážitek, Ridley Scott má u mě za takto kvalitní a svými myšlenkami komplexní snímek velký plus a myslím, že při skládání žebříčku top filmů roku 2021 se bez Posledního souboje neobejdu. 90% ()

kedu

V prvé řadě je nutné se zabývat skutečnou událostí, která je prakticky nezfilmovatelná a naopak to zfilmovatelné je perverzně rozmázlé do naprostého blábolu. Samotný souboj je historicky popsán poměrně věrně a dá se říci, že to byla nuda, byť se smrtelnou koncovkou. https://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Le_Gris   Když Scott natočil Soupeře, svůj první film, měl jistě umělecké ambice. Jednou měl dokonce romantické ambice, když natočil Thelmu a Luisu, ale jinak nevím o co mu během kariéry šlo - scifi, řezničina, vojáctví, pseudohistorie, kriminálka - spousta takzvaně hezkých obrázků, kostýmy, dekorace, triky, ale prakticky nic z toho není pravda, jen bezobsažné iluze obsahu, prostě zábava bez přidané hodnoty. Je to smutné, protože jeho první film dával tušit rozměru talentu. Co se asi po tom prvním filmu stalo? Řekl si, že potřebuje peníze a podobnou produkcí si je nikdy nevidělá? Nevím a s ohledem na to jak je starý je to úplně zbytečná otázka. V každém případě to byl velmi nadějný tvůrce. ()

Grondal

Stredoveká konverzačná dráma s najintenzívnejším rytierskym súbojom aký bol doteraz natočený. Osou celého filmu je jeden súboj/duel (ako naznačuje aj názov) a ja sa nazdávam, že práve to je dôvod, prečo akcia tvorí naozaj iba mizivý zlomok stopáže a teda aby sa tento súboj neutopil v inej stredovekej akcii v akú zrejme mnoho divákov dúfalo. Historických filmov je v poslednej dobe v kinách ako šafránu a teda nejakou rúbanicou by som nepohrdol ani ja, ale v tomto prípade nám strýko Ridley pripravil hlavne okienko do histórie, cez ktoré sledujeme herecký koncert (dá sa povedať všetkých) zúčastnených hercov, ktorý sa nám snažia predať jeden príbeh, ale z rôznych uhlov pohľadu. Jednotlivé charaktery sú veľmi rozdielne (aj čo sa týka hlavných duelantov) a keďže pointou filmu nie je žiadne víťazstvo dobra nad zlom, tak pri rozprávaní príbehu z vlastného pohľadu, každá sa snaží vyznievať ako tá dobrá a keď už nie tá dobrá, tak povedzme tá v práve. Úžasne ma bavilo hľadať rozdiely v rozprávaniach jednotlivých postáv, pretože tieto popisovali tie isté situácie vo výsledku rovnako s iba drobnými nuansami, ktoré majú aktuálneho rozprávača postaviť do trocha lepšieho svetla. Predstavujem si, že takto naozaj funguje ľudská myseľ, keď si napríklad spätne spomíname na nejakú starú hádku (možno aj s dávnym priateľom) a presvedčujeme sami seba, že vina bola na tej druhej strane. V skratke film naozaj vyžaduje divákovu plnú pozornosť, pretože bez nej divákovi ujdú práve tie drobné rozdiely a môže sa mu zdať, že pozerá opakovane tie isté scény. Nakoniec až posledný pohľad očami ženy ukáže, že film je vlastne o postavení ženy/manželky v stredoveku (aspoň podľa mňa), ale film sa našťastie vyhýba nejakej okatej kritike vtedajšej spoločnosti, k tej sa musí dopracovať každý divák sám. Nakoniec nemôžem nespomenúť akčné sekvencie, pretože aj keď tvoria naozaj iba zopár minút filmu, tak sú nabité neuveriteľnou dravosťou a tvoria vynikajúci kontrast proti pomaly plynúcemu rozprávaniu deja. V žiadnom filme doteraz som tak intenzívne nevnímal dunenie kopýt ťažkej jazdy, škrípanie oceľových brnení jazdcov a takú nejakú ťažko definovateľnú energiu medzi bojujúcimi vychádzajúcu z jednoduchého "zabiješ, alebo budeš zabitý". Leví podiel na tejto atmosfére má určite zvyková kulisa a aj preto neľutujem návštevu kina. Komentár síce vyzerá ako chválospev, ale piatu hviezdu si zatiaľ schovávam na opakované zhliadnutie, pretože v strednej časti som mal pocit nejak rozťahanosti a nie som si istý, či nadšenie z vynikajúceho záveru nie je v tomto okamihu ešte príliš horúce. ()

SAINTS

The last duel je založeny na skutočnom príbehu odohrávajucom sa v roku 1386 a zobrazuje posledný súdny súboj schváleny francuzskou vládou.Obvinenie v tomto prípade bolo ohavné.Marguerite de Carrouges obvinila bohatého panoša Jacquesa de Grisa,že prišiel do jej domu a v spálni ju znásilnil.Zenám tej doby nebolo povolene vzniest obvinenie voči mužovi a tak zodpovednost padla na jej manžela Jeana de Carrouges aby začal súdne konanie.Jean vedel,že nemôže vyhrat riadny súd,lebo svedestvo ženy by nikdy neprevážilo svedestvo muža.A tak presvedčí mladého krála aby umožnil súdny súboj.Ludia v tedi verili,že Boh vynesie spravodlivý rozsudok tým,že rozhodne kto bude žit a kto zomrie.Ak by Jean prehral jeho manželka by bola vyhlásená za klamárku a upalili by jú na hranici.Pribeh je vyrozprávany v troch častiach(podobne ako Rashamon)Začne Jeanovou perspektívou,potom nasleduje pohlad Jaquesa a vyvrcholí pohladom na obet Marguerite.Male detaily sa menia v každej verizii udalostí.Mudro zdôraznujuc,že pravda sa líši v zavislosto od toho kto ju hovorí,ale o Jaquuesovej vine niet pochýb.Ridley Scott nám rozpráva hodnotný príbeh,ktorý sa oplatí vidiet. ()

adamix

Na úvod by som rád spomenul, že v rámci filmov zbožňujem stredovekú tematiku. Zahmlené a sychravé prostredie plné špiny, blata, rinčiaceho kovu, dobovej atmosféry a vierohodného zobrazenia tamojšej dávnej spoločenskej mentality. Toto všetko mi Scott naservíroval vo forme vizuálneho perfekcionizmu. Po príbehovej stránke to už škrípe, nakoľko sa o tej istej veci pojednáva tri krát a rovnako dlho. A povedzme si na rovinu, ani nie práve záživným spôsobom. Za celý film som si vytvoril vzťah iba k postave utlačenej Jodie Comer a čo sa týka hlavných ťahúňov, ich postavy boli jednoducho zmrdi. Z rozdielnych perspektív, ale stále zmrdi a to je kľúčovým faktom, keďže pri záverečnom súboji mi bolo jedno, kto koho skántri ako prvý (aj keď som to prial obom) a aj keď bol súboj zostrihaný, zahraný a zobrazený tvrdo a autenticky, nestrachoval som sa o život nikoho a preto som pocítil (nechcenú) ľahostajnosť. Prehnaná dĺžka tomu tiež na kráse nepridáva, ale v tomto žánri sa to dá rovnako očakávať, ako pri westerne. Každá retrospektíva onoho aktu aj doby, ktorá mu predchádzala, je bohatšia o niekoľko detailov, ktoré v tej predchádzajúcej neboli a ponúka prehľad o situácii z pohľadu každej postavy samostatne, čo film zároveň vylepšuje, ale aj zbytočne preťahuje. Štvrtú hviezdu dám za poctivú Scottovskú prácu so všetkým, rovnako ako aj z toho dôvodu, že v kinách to nespravodlivo dopadlo tak, ako to dopadlo. Ale tu návštevu kina by som si radšej rozmyslel. Slabé 4*. ()

Kanalizato

[SPOILER ALERT] Film je rozdelen na 3 svedectvi a zaverecny souboj. *Prvni, svedectvi hlavniho hrdiny je pochopitelne a popisuje vetsinu pribehu. *Druhe, svedectvi soka hlavniho hrdiny ocekavatelne popisuje nektere pasaze jinak. *Treti, svedectvi manzelky hlavniho hrdiny je naprosto zbytecne a tak zoufale nudne ze tato cast filmu je nekoukatelna. Druhe a treti svedectvi nepridavaji do pribehu zadne zasadni informace. Vsechny tri svedectvi se shoduji, ze: - hlavni hrdina byl dobry bojovnik, spatny strateg a mizerny politik; - sok znasilnil manzelku; - manzelka by na tom byla lepe, kdyby se ve 14. stoleti nesnazila dovolat spravedlnosti; ___Film ma 2.5 hodiny a vzhledem ke shode svedectvi ohledne zasadnich veci se jedine drama odehrava az v zaverecnem souboji. Ten je natoceny bravurne a napinave, ale nema sanci zachranit predesle vice jak 2 hodiny nudy a tlachani. ()

George8

Já to říkám pořád, že Ridley nepatří do starého železa. Troufnu si říci, že se za poslední roky jedná o jeden z nejlepších historických filmů. Neskutečná filmařina z doby středověku 14. století. Skvělé herecké kousky v podání Matta Damona, Adama Drivera a herečky Jodie Comerové. Ta závěrečná bitva ? AWESOME! Dííky!!🙌 ()

Mamlas

Posledních pár minut filmu s posledním soubojem budiž. Zbytek táhlá nuda. Mohlo to mít o 2 hodiny míň. (32%) ()

pity

Přemýšlím jestli jsem viděl stejný film, jako zdejší hodnotící? Vizuál ok, ale jinak šeď a nuda. Udělat z toho jeden díl v seriálu snad, ale ne celovečerní film. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix