Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

Adiemus

K filmu mám jedinou výhradu: celou dobu jsem se nesmířila s tím, že Adam Driver byl označován jako pohledný muž. To jako fakt? (Tím nemyslím, že to téměř odpudivě namaskovanému a nakadeřenému Mattu Damonovi sluší víc.) ()

M__

„Znásilnění není zločin proti ženě, je to škoda na majetku jejího opatrovníka.“ Každý jednotlivý pohled na danou věc, je ten pravdivý a přesto zcela jiný. Dozajista skvělá vizuální podívaná. To se však nedá říct o pohledu na Afflecka a vlastně i Damona, jimž stále nedokážu přijít na chuť a pochopit jejich oblibu. Jodie Comer, která znova a stále dokazuje svou velikost a snad každý by ji již měl zařadit do mladé generace geniálních herců. Ridley Scott jenž sice nepatří do mé nejužší skupiny nejoblíbenějších režisérů, však vždy, když si jeho film pustím, mám postaráno o zajímavou podívanou. Skvělý balanc mezi vnímáním mužského a ženského pohledu na věc. Ale i naprosto absurdní zvyklosti tehdejší doby, jenž dokazují vyřčené otázky při výslechu. 90 % ()

Toochman

Od Scotta jsem čekal mnohem víc. Film mě nudil. Banální zápletka a slabá výprava ze tří různých pohledů tří hlavních postav ve třech kapitolách dohromady 152 minut. Slovy klasika: " Kdyby to bylo o polovinu kratší, tak by to pořád bylo moc dlouhý." ()

bearmeedek

Ridley to podal jinak, než obvyklé historické a bitevní filmy, udělal to zajímavě a hlavně perfektně. Hlavní linkou je zde údajné znásilnění vdané ženy, boj za její čest (což se v té době nenosilo) a beznadějné hledání spravedlnosti u mocných. Jak šlechty, tak církve. Mimochodem církev měla v té době nějak velké zkušenosti se sexualitou! Hlásali, že dítě se narodí ženě jen když má orgasmus. A dále že je "vědecky" dokázáno, že ze znásilnění nelze otěhotnět. Příběh, dle skutečné události,  je vyprávěn ve třech liniích, vždy pohledem jedné hlavní postavy. Tím pádem některé scény vidíme znovu 2x až 3x. Ne, že by to nebylo zajímavé, ale jinou skladbou by se to dalo "narovnat" a dát se všemi odbočkami naráz a kapánek kratší. Ale vše je natočeno perfektně, závěrečný souboj na vysoké úrovni a úplný závěr po souboji úplně odrovnává. 90%. ()

junxi91

Ridley Scott se rozhodl na stará kolena vydat do staré doby – do pozdního středověku, do období mezi léty 1360-1386 ve Francii, kdy zrovna probíhala Stoletá válka. V té také bojovali bok po boku Francouzi Jean De Carroughes a Jacques Le Gris proti Angličanům za krále Karla VI. Po válce se oba stávají poddanými hraběte Pierra d’Alencona. Jean je spíše bojovník, který je ochoten vždy padnout za krále, Jacques je mnohem vzdělanější, umí číst latinsky, více o věcech přemýšlí a také má mnohem větší zálibu v ženách. Jean se na stará kolena ožení s krásnou a mladou Marguerite de Thibouville, jelikož díky tomu získá od jejího otce Roberta de Thibouville věno v podobě hodnotných pozemků. A plodit s takovou kráskou dědice také nemusí být špatné. Část z pozemků však získá Jacques, jelikož měl Robert u hraběte nějaký ten dluh a musel dát část pozemků Pierrovi, který je věnoval svému oblíbenému Jacquesovi. Jacques se stará Pierrovi o účty a vybírá daně, především díky své vzdělanosti a pracovitosti. Navíc je Jacques po smrti Jeanova otce jmenován kapitánem pevnosti Carrougesových. Nic z toho se nelíbí Jeanovi, ale i přes protesty s tím nenadělá. Pierre si užívá hraběcího života, účastní se lovů a také pořádá orgie se spoustou žen, ke kterým se jeho oblíbenec Jacques rád připojuje. Jean mezitím bojuje ve Skotsku a jeho družina dostane od místních divochů v lese pěkně na prdel, přesto je však pasován na rytíře. Po návratu domů se vydává na cestu do Paříže pro svou výplatu a nechává Marguerite doma samotnou, stejně tak odjíždí z pevnosti jeho matka a služebnictvo. A jako na potvoru se tu zrovna objeví nadržený Jacques, pomocí triku se svým kamarádem se dostane dovnitř a počestnou Marguerite pronásleduje až do ložnice, kde jí přes odpor řádně naloží zezadu. Zneuctěná žena se o tom svěří Jeanovi, ten tomu nejprve nevěří, ale nakonec s tím jde za Pierrem, který samozřejmě obvinění svého oblíbence odmítne. A tak jde přímo za králem Karlem VI., kterému navrhuje, že o vině či nevinně rozhodne duel. Karel VI. Je zde vyobrazen jako namyšlený mladíček, který si libuje v krutostech. Později dojde k soudu, kde se dozvíme něco o naprosto hloupém výkladu spravedlnosti, viny a neviny ve středověku – o vině rozhoduje Bůh tím, že nechá v souboji vyhrát toho, na jehož straně je pravda. A pokud by bylo obvinění ze znásilnění falešné, tak čeká Marguerite kožená maska, vláčení po ulicích, uvázání k dřevěnému kůlu a upálení, z čehož není zrovna nadšena a dost to Jeanovi vyčítá. Zato Karel se při vyslovení jejího možného trestu usmívá jako pravý psychopat. Celý příběh navíc sledujeme ze tří pohledů - Jeana, Jacquese a Marguerite, a každý se snaží sebe vykreslovat jako lepšího, toho druhého jako horšího, ale v každém případě ke znásilnění prostě dojde. Na závěr dojde k onomu očekávanému duelu, nejprve proti sobě vyráží Jean a Jacques s kopími na koních. Koně si však po několika střetech vzájemně zabijí, a tak je čeká boj na blízko, který je dost krvavý, brutální, a vypadá to, že Carroughes skončí s probodnutým stehnem a useknutou hlavou, ale na poslední chvíli se vzchopí a zasadí Jacquesovi pořádný úder. Nakonec mu probodne krk dýkou a tento hnusný naturalistický záběr je zde tak dlouho, že jsem musel zavřít oči. Film obsahuje nádherné historické kulisy z pozdně středověké Francie, ukazuje tehdejší poměry, kdy si hrabě dělal prakticky co chtěl a dřít za něj musel jeho účetní, a také to, že znásilněné ženy by to měly nechat být, protože šlechticové jako Pierre „si berou ženy které chtějí a jak často chtějí“. Nesmím také zapomenout na brutalitu bojů z blízka, a to jak ve válce, tak během onoho souboje. Nedovedu si představit, že bych v té době žil, natožpak se účastnil válek a soubojů, bodal mečem, sekal sekerami a sám bych občas pěkně schytal. () (méně) (více)

Nix

Ridley je pořád ve formě, o tom žádná. Film působí velkolepě, má skvělý soundtrack a snaží se vymyslet zase něco jiného, co tu ještě nebylo. V poslední době ale musím říct, že těch originálních historických filmů bývá opravdu dost a to je dobře. Vyprávět svou pravdu ve třech verzích je velice zajímavý nápad, ale na mne to moc nepůsobilo. Přišlo mi to občas zdlouhavý bez pořádného napětí a akce, opakování stejných situací jen zaměnit pár slov nebo různý situace, moc mne to jako neoslovilo, ale nápad dobrej, o tom žádná. Každopádně konec byl fajn, ale taky moc krátkej a takový krátký i když krásně nasnímaný souboj nevyhradí skoro 2 hodiny konverzací no, škoda. Plná palba se konat nebude, ale jako pro fanouška Ridleyho nebo historických filmů je to určitě zajímavý počin. ()

rublik05

Poslední souboj je poměrně netradičně rozdělen do tří částí, kdy ten stejný příběh vidíme z několika různých úhlů pohledu, herci zde přímo září a na jejich výkony je radost pohledět. Díky fantastickému vizuálu se povedlo navodit vynikající dobovou atmosféru, moc se mi líbili všemožné kostýmy a zbraně, potěšili i nějaké souboje, byť mohly být delší, anebo jich mohlo být víc. Snímek je tak díky krátkým soubojům až moc dlouhý a místy lehce nezáživný, jednotlivé části se od sebe zas až tak moc neliší, takže víceméně sledujeme pořád to samé, jen s několika odlišnostmi. V tomto ohledu mohli být tvůrci trochu odvážnější a nebát se jednotlivé části od sebe více odlišit a zamíchat tak kartami mnohem víc, aby vše nepůsobilo až tak jednoznačně. Jinak ale snímku nemám co vytknout. Ridley Scott natočil nevšední, komorní, vizuálně nádherné historické drama, které vzhledem k nízkým tržbám asi není úplně pro každého, filmařské kvality mu však nikdo upřít nemůže. 7/10. ()

255085349

Skvělý, skvělý, skvělý. Vynikající historický spektákl, který má myšlenku, skvělý způsob vyprávění, kameru, hudbu, herce, historickou výpověď a současně se dotkne jak žen, tak mužů. Tleskám! ()

waska

Sice hrál Damon uktrakojota, ale hrál ho famózně. Skvělý Driver, skvělý Afflec, skvělý film s úžasným Posledním soubojem ()

Parm1

Drama zasazené do středověku, kdy jsem čekal bitvy ve jménu krále, ale dočkal jsem se čeho vlastně? Těchto zápletek jsou dneska plné různé telenovely, ale tohle je zasazené do středověku, to se asi lidem líbí nebo nevím. ()

Nemmonn

Ridley to zas dokázal. Vynikající medieval film, který mimo úžasný cast a herecké výkony sází na skvělý a napínavý příběh, který vás nechává pořád ve střehu. No ale medieval filmy moc nemusím, což je v tomto případě malinko vyjímka, protože jsem sice lepší medieval film asi neviděl, pořád to není na 5 hvězd. Ten hlavní problém, který jsem u nich vždy měl, je ten, že mi přijdou nudný a mě tolik nezajímají. V Last Duel je u mě největší problém ta nudná atmosféra, která vás uspává. Naštěstí ten napínavý příběh a ten finální souboj to hodně zachránil. Spokojen. 8/10 ()

ForGump

No vlastně celkem nadšení. Damon s Aflleckem a zase nezklamali, a to jsem jim moc nevěřil. Upřímně oni dva se tady ukazují spíš scénáristicky společně s výrazným vkladem Nicole Holofcener a jejich vyjímečnou stavbou vyprávění a absolutně parádní feministickou linkou. Jako herci mi do toho nepasovali ani za mák, ale to je asi můj problém, že jsem v Damonovi viděl ty jeho komediální kousky s Kimmelem a podobně, a v Affleckovi.. no musím to říct natvrdo. Ben Affleck v tomto filmu vypadá jako Martin Maxa když zpíval, že ho na márách ponesou, ale jinak jsem nadmíru spokojený s tím jak skvěle je film postavený, tři pohledy na stejnou věc byla bomba v naprosto krásném prostředí středověké západní Evropy pod taktovkou Ridleyho Scotta s perfektně zrežírovanými válečnými scénami bitev a bojů, hudbou a královnou tohoto filmu Jodie Comer, které uděluji už dopředu Oscara za nejlepší výkon v hlavní roli! 80% ()

Sebastianek1

Překvapení! A to tak, že obrovské! Ridley jede bomby, třesu se i na Gucci. Komorní, syrové, hodně upovídané, ale velmi zajímavé, u posledního duelu jsem slintal blahem. Pár věcí bych možná chtěl jinak, ale jsou to drobnosti, které mi kino zážitek nepokazily. Tento týden jsem měl na filmy šťastnou ruku, fakt že jo. ()

Flory14

Od filmu jsem si sliboval hodně. Skvělé herecké obsazení, silné téma, Ridley Scott v historickém dramatu, já jsem viděl ve snímku černého koně letoška. A jasně naplnil má očekávání. Drama s velkým D, je ukázkou výborné řemeslné práce a skvělých hereckých výkonů. Všichni tři hlavní protagonisté si zaslouží slova chvály. Mě rozhodně bavila Jodie Comer, s Driverem měli skvělou chemii a herečka pojala své scény tak, že člověk nemusel ani slyšet žádný dialog a přesně věděl co se jí honí hlavou. Bravisimo! Děj je zajímavě pojat a je nám ukázán ze všech úhlů pohledů, takže si jako diváci sami můžeme udělat obrázek o události (ikdyž tedy doufám že na konci se všichni shodnou). Dlouho jsem si říkal že snímek je sice natočený  "pro muže" tj. velice drsný, krvavý a chladný ale hlavní myšlenka filmu je spíše "pro ženy". Až po kině mi to se secvaklo a musím uznat že práce to byla geniální, téma násilí na ženách bylo ukázáno velice drsně ale za to realisticky tak jak spousty mužů potřebuje vidět. Je však smutné si připustit že co Margaret prožívala ve filmu, zažívá i dnes ( 700 let) po události stále dost žen. Film krásně ukazuje zvrácenost tehdejší doby avšak tak elegantně že není divákovi vmeten do tváře spíše si každý člověk s nějakou emoční inteligencí sám všimne jak nechutně to dříve chodilo. Menší mínus filmu je možná právě v tom černobílém pojetí postav, možná jsem čekal více "nejednoznačnou" údálost, zde bylo jasné kdo je bad guy. Dále ještě bych si rýpnul do ukázání událostí z pohledu hlavních postav, kdy bych si dokázal představit větší kreativitu jelikož bylo více scén které divák viděl dvakrát či třikrát. Oba mínusy jsou ovšem jen malé detaily protože i přes délku mi film neskutečně utekl. Chvilku jsem váhal u pěti hvězd ale zkrátka si je tento snímek zaslouží, hlavně za herecké výkony a celkovou messege filmu. Škoda že takových filmů do budoucna v kině bude ubývat. Oblíbené postavy: Margaret a král ( měl málo prostoru ale hrál dobrého blbčeka :D) Neoblíbená postavy: Tchýně a Le Gris ()

Skratik

S Dunou nejlepší film, který jsem tento rok viděl. Zachycení subjektivity a nevěrohodnosti výpovědi jako z Kurosawova Rašomóna aplikovaná do světa stoleté války vytváří s parádním castingem a režisérem, který ví, co dělá a na které emoce cílit, velmi slušné historické drama, které patří k více originálním filmům tohoto žánru z poslední doby. Moc jsem se během sledování bavil a finální souboj je jedna z nejvíce napínavých scén, které jsem v posledním roce v kině viděl. Je velká škoda, že se filmu takto nepovedly tržby, protože to je za mě Scottův nejlepší historický film. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix