Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

BOURQUE

Ridley Scott vo svojich 84 rokov je v plnej sile a dokazuje, že má ešte čo ešte ponúknuť svetu kinematografii. Jeho jeden z posledných filmov Posledný súboj je silnou drámou, ktorej príbeh je veľmi dobre umiestnený do stredoveku s nefalšovanou atmosférou (stačí keď si pomyslíte na poznámku, že „z nechceného sexuálneho aktu sa žena nemôže otehotnieť“) . Spôsob opakovaného predstavenia príbehu z pohľadu hlavných postáv nie je ničím neznámym, ale s danou koncepciou rozhodnutie pána Scotta dáva zmysel a má svoje opodstatnenie (v každej „verzii“ dostaneme nový kúsok dôležitej informácii). Výprava, herecké kostýmy, práca s kamerou, herecké obsadenie, atď. sú nadpriemerne, miestami v podstate bezchybné. Hlavná herecká trojica Matt Damon, Jodie Comer, Adam Driver hrá sebaisto a v podstate nemá slabý moment. Vo vedľajšie roli „prekvapuje“ Ben Affleck, ktorý namysleného „pána“ stvárňuje prehľadom. Záverečný súboj dvoch „priateľov“ je na dobrej úrovni, nehovoriac o skvelom post pokojnom snímku, kde Marguriete si so svojím dieťaťom užíva slnečné počasie na lúke. Avšak medzi týmto scénami mi chýba ešte jeden, ktorý tieto dve spojí „obsahovo“. Inak film je vo svojom žánru silný nadpriemer, ktorému nevadí ani dlhší časový pasáž.. Osobné hodnotenie: 86% (****) ()

JB2203

Prostý příběh (jehož děj by se dal odvyprávět během pěti minut) jaksi mimoděk vyčuhující z velkolepé filmové fresky. Ploché charaktery ústředních postav bez hlubšího psychologického ukotvení v premise narativního toku. Žádný mravní, morální ani etický apel, žádné hlubší společenské, filozofické či teologické téma (vrcholný středověk), toliko jediná zásadní otázka, a i ta bez uspokojivé odpovědi. Po technické stránce dokonalé (režie, kamera, zvuk, výprava...), co se týče samotného děje - bída. Sečteno a podtrženo: mistrný obraz překrývající jalový a bezvýznamný scénář. ()

massdonfel

Tento film je krásná ukázka toho, že na dobré filmy se do kina nechodí, normies chodí se jen na samé  p***y.. silných 8/10 ()

CaptainCzech

Tak na toto jsem čekal celý rok. Po dlouhé době kvalitní historický snímek ze kterého čiší špína, drsnost, nekompromisnost a chlad. Žádné romantizování, přesně takový byl středověk. Herecké výkony v podání Matta Damona a Jodie Cormer jsou bez konkurence. Za mě hlavně Matt Damon dokazuje v každé části příběhu svůj charakter lehce pozměnit, tak aby odpovídal vypravěči. Za to velký palec nahoru. Různé úhly pohledů na dané situace od úvodní bitvy až po poslední souboj jsou rozdílné a zároveň se doplňují, čímž vzniká celá mozaika snímku. Osobně si z filmu odnáším mix pravdy z příběhu Jean de Carrouges a Marguerite. Bitvy i samotný souboj výborná práce, nic načančaného, zkrátka surová řežba na život a smrt. Jediné co mi sráží hodnocení (i když bezvýznamně) je že nám film podsouvá, verzi Marguerite jako tu pravou, což neuznávám a každý by si měl vzít podle svého uvážení. Spokojenost, které posílám plnou palbu jakožto mému poslednímu filmu roku 2021. ()

strikeman

Hooooooodně dlouhé kostýmové drama se závěrečnou katarzí v podobě nekompromisně pojatého a skvěle natočeného souboje, který to vytáhl na 4* (společně s překvapivým hereckým výkonem Bena Afflecka ve vedlejší roli, jenž dokázal tentokrát výjimečně vypitvořit ve svém obličeji více než 2 grimasy)... 75% ()

Evander

Poslední souboj je pro mě velmi milým překvapením. Už opravdu dlouho jsem neviděl žádný skutečný velkofilm. Výprava tohoto filmu je až neuvěřitelná, herecké obsazení a jeho výkony jsou taktéž výborné. Celkově se mi velice líbilo zdejší zpracování doby a její atmosféry. Co mě obzvláště zaujalo, je podání příběhu ze tří různých pohledů, to je možná na celém filmu nejzajímavější a diváka tak film drží v napětí až do úplného konce. Upřímně jedno z nejpříjemnějších filmových překvapení posledních let. 87% ()

baiskon108

Když už ty úhly pohledu, tak bych čekal nějaké pestré odlišnosti a obecně prostě chytřejší zpracování, při kterém se vše postupně rozkryje a vygraduje, ale kromě pár pozměněných vět jsem se vážně jen třikrát díval na ten totožný průměrný příběh. ()

HenryIvan

Názorná ukážka toho, aké množstvo hlúpych mužov ponúka história. Pokiaľ si z toho človek neodnesie nič, tak aspoň to, že Jodie Comer je fantastická. Záverečný súboj pôsobí vierohodne a verte, že mnoho aspektov bolo znázornených presvedčivo, ale moje oko historika stále objaví niečo, čo sa dá vypichnúť. O tom to však nebolo. ()

geek.ondra

Skvěle natočeno a brilantně zahráno. Toť vše. Nový opus Ridleyho Scotta je dle mého až příliš utahaná a ve výsledku prázdná podívaná s finálním poselstvím které prostě v takovém žánru nepotřebuju a ani nechci. I přes ty klady smutný průměr. 6/10 ()

wejaxinka

Keď čakáte vojnovú a historickú akčnú sršť a je z toho feministický manifest o sile pravdy a práv žien - tak je to že to úúúf.. nečakané. A rozporuplné..pretože sa konečne využije naplno sex appeal Adama Drivera a vy ho musíte neznášať, lebo tu nejde o to čo urobí, ale o to čo sa ženám robilo tisícročia pred nami a muselo sa mlčať. A vy cítite v tej rodovej línii a ženstve tak silné zranenie, že ho proste "potrebujete" potrestať a očistiť. A Ridley Scott na staré kolená proste fičí luxusne a jednoznačne prekvapil. Spoiler alert! Keď sa vám však niekedy páčil Ben Affleck, tak asi si ho radšej zachovajte v pamäti ako hezouna , inak samozrejme skvostne zahrané ()

Kubeska

Rašómon o středověku v Evropě s nejlepším rytířským soubojem na život a na smrt. Ridley Scott nepatří do starého železa, jak si někteří myslí. O to víc se těším na House of Gucci. ()

kluzo

Silný motiv a excelentně natočený. Klobouk dolů před hereckými výkony 3 hlavních postav a světe div se, i Bena Aflecka musím pochválit. ()

mi-ib

Byl by to tak pěkný příběh, ale proč se mám na nějaké jeho části dívat dvakrát nebo třikrát? Kdyby aspoň jednotlivé pravdy nějak zásadně měnili můj pohled na danou situaci, ale treba třetí pravda mi přišla pro děj docela zbytečná. Prostředí středověku je zde vykresleno celkem atraktivně a i jednotlivé postavy jsou dostatečně zajímavé, ale ten způsob vyprávění mě spíš rozptyloval, než pohlcoval. ()

Johny M.

2,5 hodinový historický drama točící se kolem jednoho malýho znásilněníčka (v tý době jistě dost běžná záležitost), kde jsem musel prakticky celou dobu poslouchat samý superlativy na hnusáka Drivera, obzvlášť na jeho vzhled. Ridley a castingovej personál jsou asi slepý a už tak dost průměrnej počin ještě snižuje ta jeho tlama (a herec to taky nijak výjimečnej neni). ()

hrudka

Chválím, že se film neřadí k těm, kteří #MeToo zesměšňují. Problémem pro mě je žánrové a historické zařazení filmu, respektive jakým způsobem tvůrci - scenáristi se scenáristkou a režisérem - chtějí do současného problému mluvit. Použít jako argument příběh ze 14. století prostřednictvím nějakého pravidla, který tak úplně neprokazuje, že žena mluví pravdu? Žena říká pravdu a prostě si to mezi sebou vyřídí muži? Pokud by její muž v souboji prohrál, bralo by se to jako "důkaz" toho, že žena nemluví pravdu, i když mluví, a aby upálena? Ale oceňuju formální provedení a snahu o feministický podtext nebo přesah. ()

Rockerman

Ridley Scott mě trochu překvapil. Čekal jsem válečnou vřavu rytířů na bojišti a ta je tu jen okrajově. Děj ve kterém jde čest, křivdu a pravdu se odvíjí ze tří různých pohledů a to mě moc bavilo. Soudní spor o počestnost mylady Marguerite však nerozhodne soudce, ale o pravdě a lásce, která musí zvítězit nad lží a nespravedlností rozhoduje Bůh. Lehce feministický film je výborný. ()

Razzor_82

Nečekaně komorní a pomalu vrstvené drama od Ridleyho Scotta. Špičkově syrová výprava do středověku ve kterém se rochníte jako čuník v blátě. Ústřední trojice je skvěle obsazená. Deamon a Driver si poměřují neustále svá nabubřelá ega. Comer je zase neskutečně křehká. Všechny tři pohledy úhlu dobře odvyprávěny až na místy opakující se sekvence. Finálový souboj je od Gladiátora nejbrutálnější co jsem viděl. Obě hlavní postavy mají celkem chladný charakter, takže je to dech beroucí napětí až do samotného konce, kdo bude vítěz a kdo poražený. Tenhle film není postaven na epických bitvách ale na silně doutnajícím příběhu o životě a smrti. Vše kořeněno precizní kamerou a perfektní hudbou. 9/10 ()

DAPDO

Příběh z konce patnáctého století v režii Ridleyho Scotta s hvězdným obsazením. Ten příběh můžeme vidět z pohledu třech hlavních postav, takže se vlastně spousta situací opakuje s různýma odchylkama až do závěrečnýho souboje. Ten je bravurní, to všechna čest, ale ten předchozí děj by mi stačil zkouknout jednou….Fakt nebudu dávat vysoký hodnocení jen kvůli tomu, jak to tu skoro každý vynáší do nebes, kouknout se na to určitě dalo, ale není to nic, co bych musel vidět znova a několikrát- 60%. Jo a Matt Damon mi do role rytíře nepasoval stejně jako Affleck jako hrabě. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix