Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

InJo

Poměrně nedoceněný, ale velice podařený výpravný snímek, u kterého mě trochu zklamal jen ne úplně domyšlený konec. IMHO zhruba na stejné úrovni jako Scorseseho Kundun a Annaudův Sedm let v Tibetu - všechny ty filmy jsou výborné, bohužel žádný z nich nijak zvlášť nevyniká. A to mě budhismus dost zajímá (snad jediné náboženství, které nejen uznávám, ale i mu docela fandím). Scéna s obří kobrou je nádherná! ()

Anderton

Pre mňa zbytočne zdlhavé a ako odporcu všetkých náboženských odvetví na tejto planéte príliš patetické a neuveriteľné.....ale Bertolucci vedel, čo točí a pre koho, tak sa do toho radšej nebudem vŕtať a tých, ktorí sú jeho poetikou a neuchopiteľnosťou nadšení, nechám na pokoji.....nech aj oni nechajú na pokoji mňa. Mám DVD, napriek tomu si film už nikdy znova nepozriem. ()

marhoul

Bertolucci je jiný level. Jeho epické počiny nesedí každému, ale mě ohromit dokáže. Tady se mu to podařilo polovičatě. Nevadí mi jeho rozmáchlost ani pomalé tempo, buddhažel se mi líbila jen rovina "historická", která je snově podmanivá. Keanu byl dobrou volbou. V linii současné mi prapodivně nesedělo obsazení Isaaka, ani malé Fondové, ani toho dítěte... A navrch mi celkový zážitek výrazně kazil mizerně nazvučený dabing a vůbec nepochopitelně mizerný dabing. Disciplína, v níž Češi, obzvláště u velkých filmů, vynikali, takže nechápu, kdo tohle takto zmastil.. Ale uznávám, je samozřejmě moje chyba, že jsem skočila po nejpohodlenější verzi. Výprava, hudba, řada pasáží je překrásná, příliš často mě však vyrušovaly vstupy ze současnosti. Osobně mám v oblibě jiný počin, Kundun (1997), který snad můžu doporučit všem mladým Neználkům. ()

Sofia

Dva filmy v jednom - velký epický příběh o zrození buddhismu a rodinné drama. Není to špatný film, ale celé mi to přišlo takové moc uhlazené, nerealistické. A Keanu Reeves mluví strašně divným přízvukem. ()

JASON_X

Čekal jsem podobný průser jako buddhistické softporno Samsara, "spielbergovský" slaďák o buddhismu pro průměrnou euroamerickou populaci, ale nakonec se mi to docela líbilo. Jistě, bylo to hloupoučké, ale ne pitomé, s hezkou výpravou (zvlášť se mi líbily kašírované scény z Buddhova mládí a i Keanu Reeves coby mladý princ Sidhártha Gótama) a aspoň trochu poučné. Ideální film pro rodinku s inteligentními rodiči a zvídavými dětmi, kteří neradi zabíjejí čas na Transformers a podobných mozkových klystýrech. ()

BigDeal

Ja si nemôžem pomôcť. Úžasná vizuálna stránka, alebo krásny výpravný film, ktorý má svoje čaro? Keď som si kupoval DVD tak som sa tešil, pretože budhizmus ma celkom zaujíma a hneď na začiatku, keď mnísi čítali deťom príbeh o kňazovi a koze, som si myslel, že ma čaká výnimočný film. Keď sa ale dej preniesol do USA, táto "úžasná vizuálna stránka" sa skladala len z pridania neónovej modrej farby, čo ma už po nejakom čase hrozne rozčuľovalo. Navyše postavám rodičov som neveril ani pol slova a tak som začal pochybovať, či sa nepozerám len na nejaký TV film. Po príchode k budhistickým mníchom sa mi dostalo pár obrazov, ktoré stáli za to, no stále sa tento dej vliekol a dal by sa vypovedať behom pár minút. Preto som sa tešil, že popri hlavnému deju beží aj časť o tom, ako sa zo Siddharthua stal Budha, ale bohužiaľ aj táto časť bola mierne zabitá zvláštnymi autorovými víziami, ktoré mne neboli vôbec sympatické a došiel som k názoru, že to, čo mi autor ukazuje, by som si radšej prečítal a keby nepoznám Keanu Reevesa, tak si myslím, že je to nejaký začínajúci herec, ktorého nečaká sľubná budúcnosť. Páčilo sa mi ale budhistické filozofovanie a tak som si povedal, že tie 3* tomuto filmu dám...to som ale nevedel že ešte nie je koniec a natiahne sa to o 30 minút. Takže bohužiaľ, ale tá posledná polhodina, ktorá tam bola z neznámych príčin, to dorazila na 40% ()

corpsy

No, nemastné neslané, skôr na zadumanie sa, ako na zábavu a ani Keanu Reeves po tom všetkom, čo pre úlohu obetoval, nevyniká z priemeru. ()

curunir

,,ČO JE TO MEDITOVAŤ?" ,,TO ZNAMENÁ MLČAŤ, UVOĽNIŤ SA OD VŠETKÉHO, ČO JE OKOLO TEBA A MAŤ DUŠU SLOBODNÚ AKO VTÁK. POTOM MÔŽE ČLOVEK VIDIEŤ SVOJE MYŠLIENKY AKOBY TO BOLI LETIACE OBLAKY." __ ,,Malého Budhu" vysielaného u nás niekoľko krát STV, zväčša okolo Vianoc v čase milénia, som si pozrel až ako spomienku na zosnulého Bernarda Bertolucciho. Rozporuplné reakcie a výčitky smerujú na povrchnosť a komerčný ráz filmu odzrkadľujúci sa v strete západnej a východnej kultúry, s čím nesúhlasím, pretože budhizmus tu slúži skôr ako kulisa veľkého rozprávania pôsobiaca na diváka viditeľnou skúsenosťou schopného režiséra, uhrančivým vizuálnym štýlom, kamerovými filtrami a nemenej dôležitou fascinujúcou hudobnou zložkou Rjúičiho Sakamota, pre mňa ešte pôsobivejšou než v oscarovom ,,Poslednom cisárovi." Dokonca aj s výkonom Keanu Reevesa som bol spokojný, pretože ozaj neviem, ako inak zahrať Budhu na pomerne oklieštenom priestore. Azda by posledná štvrťhodinka mohla byť podaná vo svižnejšej skratke, ale záverečná scéna s lámovým popolom bola pôsobivým ukončením filmu, predsa len s mierne nedotiahnutým filozofickým posolstvom. (3339. hodnotenie, 98. komentár k filmu) ()

Kryton

Koukat se na to dá. Má to pěkný vizuální kabát a kamera je opravdu dobrá. Jen je těch 140 minut opravdu moc. ()

depony

Propojení dávného příběhu o probuzení Buddhy s dneškem a hledáním převtěleného lámy. Keanu byl výborný a celkově to působilo velmi mile, intenzivně a nenásilně. díky tomuto filmu jsem dal kdysi zkoušku z buddhismu :)) ()

Freemind

Srdcovka - své nostalgie si jsem vědom, a proto nebudu komentovat. Tři hvězdičky za "modré" pasáže, pět za "žluté", nebo spíše "kari". ()

slunicko2

Ilustrovaný život prince Siddharty pro děti. 1)  Chápu, že základní kurs budhismu pro Američany potřebuje názornost a jisté didaktické mistrovství._____  2)  Zde jsem byl ale svědkem polopatického vyprávění v malebných, pravda, exotických scenériích. Nic proti tomu, ale duchovní rovinu jsem v tomto vyprávění na dobrou noc nějak postrádal._____ 3)  Asi by nebylo správné odsoudit film s tím, že je plytký nebo dokonce nudný. Své diváky si našel a má jim co sdělit... především těm, kteří o budhismu nic nevědí a třeba z něho budou skládat zkoušku (depony*****). Konec konců někdy je zdravě osvěžující podívat se na svět naivníma dětskýma očima. Katechismus pro žáky obecné školy jsem taky čítával se zájmem, složité věci vysvětloval přiměřeně mému tehdejšímu chápání. I jako licencovaný průvodce Prahou jsem kdysi dávno s překvapením zjistil, že nejlepší pomůckou pro můj výklad je kniha o městě psaná pro malé děti. Takže tak._____  4)  Už před necelými třiceti léty mi snímek přišel málo zajímavý, což jsem si teď znovu potvrdil. Asi to není film pro mne._____  5)  Podobná zkušenost: revere**. Výstižný postřeh: Amonasr***. ()

tomtomtoma

Film, který nám vysvětluje výhody buddhismu a který nám popisuje vznik tohoto náboženství, kdy princ Siddhartha (Keanu Reeves) přijde na to, že v životě nejsou jen radosti, ale i strasti, bolest a smrt. A tak začne přemýšlet a vést asketický život, aby se dopátral odpovědi. Nakonec přichází na to, že správnou cestou je střední cestou bez extrémů. Správnou cestou k porozumění života. Meditacím, při kterých lze dosáhnout mymosmyslového cítění života. Zajímavě nám předkládá buddhismus jako cestu po které by se měl ubírat člověk za porozuměním smyslu. A jako prvek, který dokáže sjednotit lidi v pevný svazek, když se lama Dordže navrátí v těle třech dětí Raju (Raju Lal), dívky Gity (Greišma Makar Singh) a Američana Jesse (Alex Wiesendanger). Tento film mě zaujmul pouze svým vyprávěním o historii buddhismu. Zdůrazňovaný střet východní a západní civilizace, kdy američtí rodiče se dobrovolně vzdají svého synka, protože je jednou ze tří (zřejmě aby splnil svou myšlenku spojení různých kultur světa) mi přijde více než nepravděpodobné. ()

pakobylka

Snímek na mě neudělal zdaleka takový dojem, jak jsem očekávala. Možná i proto, že byl až příliš bezkonfliktní - obzvláště matka malého Jessea byla od samého začátku velice vstřícná a chápavá. Bezpečně vím, že já bych na jejím místě taková nebyla - a nijak to nesouvisí s vírou. Snažím se být tolerantní k nejrůznějším náboženstvím, ale zdráhala bych se nechat kohokoli tak zásadním způsobem zasahovat do života mé rodiny a ovlivňovat mé dítě. Druhá časová linie, pojednávající o životě prince Siddharthy - zakladatele buddhismu, pak nebyla dost opravdová. Vzbuzovala spíš dojem podivného loutkového představení, navzdory účinkování Keanu Reevese. Její zakončení u velkého stromu pak bylo ještě podivnější: Byla to jediná scéna, v níž byli dětští herci naprosto nepřirození. Nedokážu říct, jestli věřím na převtělování, ale nijak zvlášť nevěřím "Malému Buddhovi“. ()

Juto

Pre mňa toto nie je určené. Nudil som sa ako sviňa. Dve hviezdy len preto že na začiatok sa to dá pozerať ale postupne ma to štvalo. 3/10 ()

forsythia

Tak nevím, co na tomhle filmu vlastně hodnotit. Exotičnost, příběh, Hezounka v roli Siddharty, hudbu? Největším přínosem byl asi pro moje děti, tedy alespoň do té doby, než u toho usnuly, protože se něco dozvěděly. Na mě to působilo jako velký, ale myšlenokove téměř prázdný prostor. Nicméně díky oku lahodícímu a preciznímu provedení celkem příjemně strávený čas. A toho Hezounka jsem tedy nějak přetrpěla, ač se mi tam vůbec nehodil. ()