Hercule Poirot - Season 13 (2013) (série)

Velká čtyřka (S13E02)

(epizoda)
TV spot 2

Svět je pouhé divadlo, smrt je ale skutečná. Setkání dávných přátel obvykle bývá důvodem k radosti, tentokrát je tomu ovšem jinak. Inspektor Japp, povýšený mezitím na zástupce komisaře, slečna Lemonová a kapitán Hastings se scházejí na pohřbu svého drahého přítele Hercula Poirota a rekapitulují události posledních čtyř týdnů, které vedly k jeho předčasné smrti. Vše nasvědčuje tomu, že se geniální detektiv ocitl jen krůček od odhalení Velké čtyřky – tajemné skupiny zákulisních hráčů, jež se pokouší vehnat svět do další válečné katastrofy – a proto musel být odstraněn. Zdání ovšem může klamat a zastírat skutečnou podstatu věcí. (Česká televize)

Lupes

Poirot má bohužel tentokrát pravdu. Mnoho povyku pro nic. Zbytečná fraška, málo uvěřitelná, o to současnější. Thriller za každou cenu, včetně pohřbu Poirota, jemuž nikdo nevěří. A efektní závěr, včetně bomby. Útěchou je snad jen to, že literární předloha je tentokrát ještě horší a spíš než Agathu Christie připomíná Iana Fleminga. Zlaté krásné doby jemných psychologických fines a vztahových propletenců... ()

Tanmut

Knižní Velká čtyřka byla příjemně akční, tento film se stejným názvem (ani s nadsázkou nelze říci, že by šlo o adaptaci) je nepříjemně unylý a doslova přehnaně teatrální. A ještě jednou někde uvidím to trapné klišé s namířenou pistolí, která poté udolána argumenty terče klesne k bokům, vypnu to, smažu, pohaním a napíšu tvůrcům vulgární e-mail. ()

petrik11

Rozvláčnené, prekombinované, ale herculovsky bravúrne zvládnuté. Až na tú intuíciu s výbuchom. Zároveň som sa zhrozil, keď som videl ostatných hercov. Sakra roky bežia. Poirot nám roky pozvoľna "starol", ale je to šok vidieť po rokoch Hastingsta, Jappa či slečnu Lemonovú. Asi sa dlho do zrkadla nepozriem. ()

mosem

I v tomto díle Poirot působí méně "starosvětsky", což trošku postrádám. Vytrácí se trošku anglická atmosféra, i děj samotný se stává "akčnější", rychlejší, modernější. Scéna s úprkem z místa výbuchu působila stalonovským dojmem. Mám pocit, že to ale není to, co by diváky k tomuto seriálu lákalo. Poirot má lákat svým intelektem, svojí neotřelostí, sympatickou ješitností a naprosto dokonalou "skromností". Snaha takto vyvážit stárnutí představitelů nebyla podle mne šťastná. Ano, stárnou představitelé a je to na nich vidět, stejně jako je vidět na nás, divácích :-) ()

maoc

Mnohé případy slavného detektiva jsou překombinované, ale žádný dosud nebyl směšný. Proto nemohu, přes mnohé klady a silné momenty, dát vyšší hodnocení. ()

Reiner

Což o to, Hercule unikl pasti a podle mého názoru to bylo skvělé! Vždyť i Hercule musí jít s dobou a ne být jen sotva chodící dědeček! Takže ano, tohle chybělo!! Nyní splněno, můžeme jít dál :) ()

djbarrel

Dost možná nejslabší z celé série o Poirotovi. Né tohle se vážně nepovedlo. Celá velká čtyřka byla o ničem. Ty scény okolo Poirotovo smrti byli krásně temné a tesklivé, ovšem celý zbytek, jak protivník, jeho pohnutky a vůbec všechno, to byla skutečná tragédie. A ten úprk před výbuchem ? To jsem vyprskl smíchy, opravdu komické, tragikomické. 42 % ()

PMakufka

Nemůžu jinak. Pro mne je velká čtyřka Poirot, Hastings, Japp a slečna Lemonová. Škoda, že se už blížím ke konci. Ale nevadí.... zase po x-té celý seriál začnu sledovat od začátku. :-) ()

ifca88

Knížku jsem četla a tak jsem se těšila na nejakčnějšího poirota, jaký kdy byl...ale přišlo zklamání, sice si už přesně nepamatuju, jak to v knížce bylo, ale rozhodně to bylo nohem víc akční, Poirot opravdu předstíral svou smrt, ale na scénu nastoupilo jeho fiktivní dvojče, mělo jim jít s Hastingsem o život, když byli uneseni a měla se tam objevit i Poirotova platonická láska. Takže tohle zpracování mě dost zklamalo. Kdybych nečetla knížku, asi bych to viděla jinak, ale takhle dávám jen tři hvězdy (což se mi ještě u žádnýho Poirota nestalo). ()

Marcoman1972

Chvíli jsem si nebyl jistý, jestli se opravdu dívám na Agathu - spíš mi to připadalo jako nějaký Edgar Wallace, jenže první dáma detektivky to rozkřísla pěkně, takže z toho byl zase starý dobrý Herkule (kéž má na obrazovce život věčný!). ()

rey17

U Poirota je řemeslné zpracování samozřejmostí. Hodnotí se tedy jen příběh a tento byl jeden z nejslabší ze všech... Kdyby to nebyl Poirot, řekl bych, slátanina... ()

LencaN

S13E02 - Strašně zdlouhavé až mě chvíli i přestalo zajímat, jak to je doopravdy. Nějak mi to bylo jedno. Začátek mě hodně navnadil, protože se vrátila stará dobrá parta Japp, Lemonová a Hastings, ale ti sem byli nastrčeni asi jen pro umocnění dojmu, že Poirot skutečně zemřel. Když už je přizvali, neměli je jen takhle využít. Pro mě to bylo jako vidět staré přátele a upřímně se mi i zaleskly oči. Jenže to byl začátek. Pak jsme se vrátili o pár týdnů zpět a koukáme, jak se to Poirotovi vlastně stalo. Velká čtyřka, hrozící válka, Čínani, šachy, herečka, každý má nějakého synovce, který nemá se zbytkem rodiny dobré vztahy - překombinované a ztrácela jsem se v přehršli jmen a klepů. Tuším, že by chemická látka na omámení a vyřazení z provozu ani nedovolila člověku udržet hlavu... nebo proč zrovna hlavu a zbytek těla ne? Nevím no, jako laik neposoudím, ale přišlo mi to nanejvýš divné. To bylo tak divadelně zpracované ten konec a celý ten motiv všeho, že ani 4* nedám. ()

house336

Na největší škodu byl fakt, že pozměnili děj od knižního. Prakticky si z toho udělali politicky, špionážní pokus o cosi, co se nepovedlo. Kdyby se drželi více knihy, mělo by to lepší napětí a neskočilo to do typického stereotypu, kdy Poirot psychicky rozloží všechny. ()

cipokomon

Herculův únik explozi je zlý... Tento díl má zvlástní "motiv" a opravdu divného hlavního padoucha. Vymyšlen není vůči ostatním dílům této série tak špatně, ale je to prostě divné. Vůbec celá 13tá série je pro mě zklamáním. ()