Je rok 1842. Němcovi se právě přistěhovali do Prahy, kde se Josef snaží etablovat jako finanční úředník. Báře je dvacet dva let, je matkou čtyř dětí a po posledním těžkém porodu už nemůže rodit. Před mladou ženou toužící po společnosti se rázem otevře nový svět. Osudným je pro ni český ples na Žofíně. Josef ji přivede do společnosti české kulturní elity. Bára svou bezprostředností získává nové přátele a její srdce se nečekaně rozhoří. (Česká televize)

Šandík

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vcelku souhlasím s tím, že kdyby ve druhém díle bylo méně intimností a více společenského života, nebylo by to špatné. V tomhle podání to byla místy nuda. Velkově ale napětí mezi oběma manželi i mezi manželem a milencem nebylo uchopeno špatně. Stále si troufám tvrdit, že tohle je nejlepší český film o historické osobnosti za hodně dlouhou dobu, navíc televizní... Celkový dojem: 75% ()

Skuby47

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ze školního učiva a z četby jsem si uchovala v paměti vzpomínku na spisovatelku, jejíž díla byla ještě po stovce let čtena a filmována, jako na krásnou a inteligentní ženu. Její pohádky, povídky i Babička mne od dětství doprovázejí. Na tom jakýkoliv film pitvající její život v zájmu komerce a na základě neprověřených skutečností či autorské licence, nic nezmění. Netoužím ji vidět jinak, chci si svou dětskou vzpomínku uchovat. Když pod praporem reality zhanobíme svou literární minulost, jaká nás čeká budoucnost? Spisovatelka už nežije, nemůže se bránit. K žádné současné autorce by si scénáristé něco takového nedovolili, ať už by její morální kredit byl jakýkoliv. ()

Garch

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

2. část) Sotva dospělá Božena, ovšem už se čtyřmi dětmi a mužem, který je čestný a vzdělaný vlastenec. Ovšem, stále jsme v polovině 19. století, kde se ženám muži dvoří, doma jsou však v pozici vládce (výborně a uvěřitelně obsazen Jan Hájek) a žena je součástí majetku. Drží ale slovo, bere ženu do společnosti a seznamuje s národními buditeli.  Nadšená Božena objevuje krásu češtiny, ale i prvního živého básníka. Prvně propadne žáru lásky. Natolik, že by v tu dobu byla ochotna i opustit rodinu (moment, za který jí mnohý divák vyčinil v hodnocení ;). No, není to také známka toho, jak dobré je zpracovaní námětu? ()

fabecc1222

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Znatelně lepší než první díl. Ke zlepšení určitě přispělo zapojení dobových autorů, které většina známe ze školní docházky. Konečně je tu tak více cítit atmosféra dané doby. Člověk se také dozví i nové fakta, aspoň pro mě je novinka třeba Erbenova koktání. Chválím opakující se klavírní motiv. Na škodu tak jsou akorát řekl bych na tu dobu nereálné sexuální scény, nějak si nedovedu představit, že si Božena užívá s milencem opřená o zeď někde na ulici. ()

Amonasr

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Druhá epizoda působí bohužel ještě povrchněji a prvoplánověji než ta první. Už jen těch šest zobrazených souloží, z toho jedna dokonce narychlo v průjezdu - komu se tím autorky podbízí? Řada scén je silně přitažených za vlasy, včetně hysterických výstupů hlavní hrdinky, a pokud měla být Božena Němcová podle současníků noblesní a okouzlující žena, tak v tomto filmovém zpracování po něčem takovém zatím není ani stopy, pokud pominu známý Hellichův portrét v záběru. ()