Křižovatka smrti

Križovatka smrti

Rušná hodina

Akční / Komedie / Krimi / Thriller

USA, 1998, 97 min

V zanru buddy cop filmu je tezke uspet, protoze na "Lethal Weapon" (LW) serii proste nic nema. Ale Ratner vsadil na multikulti duo a kupodivu se to podarilo. Chemie ustredni dvojky policajtu je vzdy alfou a omegou tohoto zanru. Pribeh muze byt sebelepsi, ale pokud vas nebavi hrdinove, je to o nicem. Tady se podarilo zajimave skloubit cerneho, malery privolavajiciho showmana, solistu a pistolnika Cartera (Tucker) s usluznym, poctivym a kungfu umenim nadanym asijskym detektivem Leem (Chan). V Hong Kongu prebira vladu Cina a mistni konzul je prevelen do USA, kde mu zahy nekdo unese dceru. Povolava tedy sveho pritele Leeho, aby vypomahal FBI. Ti ale o zadnou pomoc nestoji a nasadi ho na krk policistovi Carterovi, ktery zase neni zrovna obliben u mistniho policejniho sboru. Nesouroda dvojice cernoch-Asiat si zpocatku samozrejme leze na nervy, ale postupne se mezi nimi vytvari hezke pouto, to vsechno v akcne-komedialnim havu. Tucker dodava ustni kulomet, hlasky a tanecni kousky, Chan zase ty sve akrobaticke eskapady a kungfu sceny. Je to lehke, nenarocne, zabavne...takze ok :) Ale LW je stale nejlepsi :)(31.7.2017)

Dcera čínského konzula byla unesena a proto se na záchrannou misi do Los Angeles vydává hongkongský detektiv Lee. Detektivní špičky L.A.P.D. však nepotřebují, aby jim do vyšetřování strkal svůj žlutý nos nějaký gumový asiat a proto pověří všeobecně podceňovaného čokoládového kolegu Cartera, aby Leeho zabavil při prohlídce města andělů. Lee se s Carterem neshodne na ničem, jeho asijská zdvořilost se střetává s černošskou velkohubostí a uprostřed tohoto nezávazného jiskření se tito dva odstrčení ochránci zákona pouštějí do vyšetřování případu zcela mimo oficiální linii.(29.10.2009)

Když jsem se poprvé - ano, až v roce 2014 - díval na tenhle film, uvědomil jsem si, jak moc je Jonah Hill podobný Chrisovi Pennovi, a to nejen postavou, ale i dikcí. Zajímavé. Ale k filmu. Kdybych ho viděl tak před deseti lety, kdy nebyly filmy ještě tak plné uřvaných černochů, asi by mě to hned od začátku chytlo trochu víc. Ale je pravda, že Jackie se mi neomrzí. Chris Tucker je v originále jen těžko snesitelný, ale nějak si tahle dvojka prostě sedne. Neříkám, že je to výborné, ale sem tam některé scény sednou.(14.3.2014)

Hodně bláznivá bojová podívaná. Bitky jsou sice super a vtipný, ale je strašně moc vidět, jak je to všechno přesně nacvičený a strojený. Tímto komplexem trpí hodně bojových filmů s Jackie Chanem. Ale zase je prča sledovat na konci těchto filmů záběry z natáčení kolikrát si namlátil nebo se mu nepovedli různý skoky atd. :-D Takže 3 pěkné hvězdičky :-)(10.9.2009)

Chris Tucker....hodně by mě zajímaly jeho začátky, nebo průběh nějakého prvního castingu, ten tou obrovskou držkou (jak velikostí,tak ukecaností) musel všechny umlátit kecama ještě dříve,než mohl předvést vůbec nějaký herecký talent ! Tato trilogie se hodně povedla a Chan i Tucker tu zažívají (samozřejmě v menším hvězdném měřítku) něco, jako kdysi Gibson s Gloverem. Klišovité to sice je, ale od toho klišé asi jsou,aby se opakovaly - tady se povedlo udělat z klasických a milionkrát natočených jedno kvalitní...............moje hodnocení = 8 z 10.(26.7.2015)

• - Původně měl roli detektiva Cartera ztvárnit Martin Lawrence. (SG-1)

• - Na začátku filmu střílí Carter (Chris Tucker) do vozidla, které má v kufru plastickou trhavinu C4 a toto auto po pár výstřelech exploduje. C4 je ale velmi stabilní výbušnina a nemůže vybuchnout pokud se do ní střílí, vybuchuje pouze za použití detonátoru. (borohub)

• - Scéna, kde detektiv Carter uplácí svého informátora Stuckyho, aby mu dal pár odpovědí, byla dílem jedné velké improvizace mezi Chrisem Tuckerem a Johnem Hawkesem. Podle Bretta Ratnera bylo značně problematické sestříhat natočený materiál do podoby souvislého rozhovoru a i z tohoto důvodu je v dialogu mnoho chyb. (SG-1)