Křižovatka smrti

Rušná hodina

Akční / Komedie / Krimi / Thriller

USA, 1998, 97 min

• Tyler

Ještě než jsem viděl tento film, měl jsem možnost zhlédnout podprůměrnou "Křižovatku smrti 2" a dal jí dvě hvězdičky. Teď ale začínám uvažovat o tom, že jsem jí asi křivdil. A nebo ani první díl téhle "taškařice" za moc nestojí...Což se blíží pravdě asi o něco víc. Nemůžu si pomoct, ale dát dohromady Chrise Tuckera a Jackieho Chana nebyl moc dobrý nápad. Jistě, odlišnost ústřední dvojky, která je výchozím bodem pro různé veselé příhody a nedorozumění, je nutná - ale co je moc, to je moc...Málo vtipu, nedostatek pořádné akce a vyloženě trapný závěr. Radši se podívejte na dvojku - i ta sice nestojí za moc, ale aspoň má Zhang Ziyi.(3.2.2006)

V Los Angeles unesie gang orientálcov jedenásť ročnú dcéru hong kongského konzula. Požadujú mnohomiliónové výkupné. Za celou akciou stojí tajuplný zločinec Juntao. Na tomto medzinárodnom prípade začne okrem FBI pracovať aj podivná dvojica detektívou. Priamo z Ázie prilieta inšpektor Lee, ktorého má po LA sprevádzať ukecaný černoch James Carter z miestného policajného oddelenia. Stret ich rozdielných osobností a kultúr vedie nakonec ku priateľstvu a tiež aj k úspešnému vyriešeniu tohto zložitého prípadu. ***(7.11.2010)

První díl a dalo by se říci že navzdory vysokému hodnocení rovněž nejslabší. Prvních 30 minut Jackie téměř nemluví a Tuckerův humor bych označil za spíše trapný. Záporák slaboučký a děj prostinký. Kdepak, tahle buddy movie díru do světa neudělá a srovnávat něco podobného s tahounem žánru jako je například Smrtonosná zbraň mě příjde naprosto přitažené za vlasy. 55%(14.3.2016)

Sice nejúspěšnější, ale pro mě určitě ne nejlepší film s Jackie Chanem. Na to je tu málo soubojů a především občasný nedostatek humoru - v porovnání s jeho jinými filmy. Ale Američany si tím získal víc než čímkoli jiným. Možná je to tou typickou "americkostí" této komedie. Každopádně druhá (a dokonce i třetí) Křižovatka se mi líbí víc. Ale film je to dobrý, není to nesmysl. A stojí především na rozdílech obou hlavních postav: seriózní policista-bojovník Chan (Asiat) + užvaněný (nebo spíš upištěný) Afroameričan Chris Tucker. A to má ráda spousta lidí (i já): vtipné a především nesourodé a protichůdné dvojice. Ale buďme upřímní: Brett Ratner není režisér, ale jen nadšenec. :-)) Ještě veselá informace na závěr: Chan prý s Tuckerem nevycházel úplně nejlíp také proto, že mu špatně rozuměl. Já ale myslím, že to bylo spíše Tuckerovou rychlomluvou než chatrnější Jackieho angličtinou. :-)(27.2.2008)

Soundtrack Lalo Schifrin: 1. Rush Hour (Main Title) ,2. Fight at the Harbor ,3. Soo Yung's Theme ,4. Soo Yung's Abduction ,5. Lee Arrives in L.A. ,6. Jumping the Bus ,7. Won Ton for Two ,8. Explosive Situation ,9. Lee at the Mansion ,10. Restaurant Poison ,11. Battle at Juntao's ,12. Greasy Egg Rolls ,13. Chasing Sang ,14. $50 Million Ransom ,15. On Juntao's Heels ,16. Asian Art Convention ,17. Lee's Sadness ,18. High Tension ,19. Sweet and Sour ,20. Chinese Street Music ,21. Carter Chases Clive ,22. The British Menace ,23. Rush Hour (End Titles) ,(12.5.2011)

• - Na začátku filmu střílí Carter (Chris Tucker) do vozidla, které má v kufru plastickou trhavinu C4 a toto auto po pár výstřelech exploduje. C4 je ale velmi stabilní výbušnina a nemůže vybuchnout pokud se do ní střílí, vybuchuje pouze za použití detonátoru. (borohub)

• - Ve filmu ukazuje Carter inspektorovi Lee otisky nohou Johna Waynea. Ve filmu Tenkrát na východě Jackie Chan ztvárnil postavu Chona Wanga, kterému říkali John Wayne. (SG-1)

• - Scéna, kde detektiv Carter uplácí svého informátora Stuckyho, aby mu dal pár odpovědí, byla dílem jedné velké improvizace mezi Chrisem Tuckerem a Johnem Hawkesem. Podle Bretta Ratnera bylo značně problematické sestříhat natočený materiál do podoby souvislého rozhovoru a i z tohoto důvodu je v dialogu mnoho chyb. (SG-1)