Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Tezuka

Popravdě řečeno, vůbec mě nenapadají vhodná slova, která bych měl ohledně tohoto filmu použít. Stand by Me ve mně zanechal něco nepopsatelného. Nejenže to bylo na americké poměry něco absolutně netradičního, ale dýchala z toho tak obrovská dávka nostalgie, že jsem cítil, jako by tam ten svět byl skutečně můj, a to, co vnímám jako skutečnou realitu, je jen nějaká hloupá noční můra. Přestože byl děj situován do 50. let 20. století, film byl natočen v období Golden 80ties, a ta atmosféra nádherného Oregonu byla opravdu cítit až do morku kostí. Navzdory relativně krátké stopáži se necítím být vůbec ochuzen. Jsem toho názoru, že to, co zde pro diváka vzešlo z 89 min, bylo mnohem více než vydá většina filmů za dvojnásobek času. Úžasné pocity a dojmy, takové, které už vám moderní filmy nenavodí, čímž netvrdím, že by nebyly dobré, ale časy se nedají napodobit. Kluci, kteří byli obsazeni do hlavní role, nemohli být zvoleni lépe. Líbily se mi kontrasty jejich povah a zejména to, že na člověka působili až neskutečně přirozeně a obyčejně až jsem se v nich začal sám hledat. Nejvíce chci však vyzdvihnout postavu Chrise Chamberse v podání Rivera Phoenixe. Nevím jaký člověk byl ve skutečnosti, ale mít ve 12 letech takto vyvinutý charakter, empatii, obětavost, pochopení a nesobeckost vůči ostatním lidem, to už musí být frajer. S takovým člověkem bych se také nebál vypravit na ta nejdivočejší dobrodružství, protože bych v něj měl absolutní důvěru. Smutný paradox je, že navzdory filmovému vyprávění, kde údajně zemřel mladý, zemřel mladý i ve skutečnosti. Bylo mu pouhých 23 let, avšak nezemřel jako charakter ve filmu, nýbrž jako zdrogovaná fetka, která se předávkovala kokainem na Halloween. Tohle prostě nikdy nepochopím. ()

Bogrant

Spočiatku som sa až divil, že vážne ide o Kingovu predlohu, pretože je to dosť nezvyčajne podané dobrodružstvo sprostredkované skrz štyroch mladých faganov, ktorí však strúhajú jednu lepšiu hlášku za druhou, scénu za scénou, tváriac sa krute dospelo, ale stále si udržujúc detskú hravosť. Nenápadný malý film, ktorý nepotrebuje byť temný, násilný či krutý, stačí, že je priateľský. ()

Marcecek

Príjemný priamočiary príbeh, tak trošku road-movie 4 puberťákov, ktorí minochodom hrajú veľmi dobre, najmä River Phoenix, ktorého je škoda. Možnosť vidieť vychádzajúce herecké hviezdy, z ktorých niektorí to dotiahli ďalej, niektorí zakrneli, ale v tomto si filme si to vlastne všetci pomerne s prehľadom dávajú. Že je Rob Reiner režisér a ešte tak dobrý, som sa dozvedel až po zhliadnutí Vlka z Wallstreet, keď som pátral čo je to herca, a on mal v tej dobe za sebou už niekoľko priam legendárnych a kultových snímkov. Tento určite patrí medzi ne, výborne napísané story o sile priateľstva, odvahy a dospievaní, hľadaní samého seba, nechýba tu napätie ani humor, všetko je také príjemné, ľahko stráviteľné, svojim spôsobom tak obyčajné až neobyčajné, zasadenie do minulej doby tomu dodáva originalitu. Stále mi chodí na um porovnanie s Goonies, ktorí sú ale viac dobrodružní a viac inklinujú k Indymu, a asi preto sú pre mňa sú práve "Gúni" tou topkou, tou No. 1, ale to už je veľmi subjektívne takto hodnotiť, niekto to bude mať naopak, ale chcem zdôvodniť 4*. Ale určite za mňa skvelé spracovanie nehororového diela majstra Kinga, ktoré len veľmi tesne minulo päť hviezdičiek. ()

Damnsinead

Stand by me si zachovává atmosféru povídky a kluci v hlavních rolích působili přirozeně, ale film samotný vypráví příběh příliš rozvláčným tempem. Povídka taky není dost dlouhá, aby vyšla na celovečerní film. 80% ()

Obi Wan

Nejlepší adaptace Stephena Kinga kterou přenesl na filmové plátno režisér Rob Reiner. Film zachycuje čtyři nejlepší přátele, kteří se vydávají hledat mrvolu a sní o tom že z nich budou hrdinové.Jejich cesta začíná nevinně ale později narazí na pár překážek a potíží ale tato cesta vyzkouší hlavně jejich přátelstí a odvahu. Uvidíme zde skvělé herecké překvapení v podání Wila Wheatona dále zde zazářily River Phoenix, Corey Feldman a hlavně Kiefer Sutherland jako dvacetiletý společně s Johnem Cusackem a jako spisovatele uvidíme Richard Dreyfuss. ()

CrazyWolf

Zfilmovat cokoli z tvorby Stephena Kinga je téměř nemožné. King je mistr psychologických profilů, a to se ve filmu jen těžko ukazuje. Tenhle příběh je spíš o psychologii, vztazích a má jasně definovaný cíl - proto se filmová adaptace povedla mnohem lépe než v ostatních filmech podle Kinga. Ve všech ostatních dílech totiž museli filmaři přepisovat, škrtat, upravovat... tady to nebylo tolik nutné. Ale i tak doporučuji přečíst si i předlohu, protože příběh v knize je přece jen trošku o něčem jiném, než jen o napínavé procházce několika kamarádů. ()

Bránolog

"Malej" film, z kterýho jsem měl velkej zážitek. Přechod mostu je nejnapínavější filmová scéna, kterou jsem kdy viděl (hlavně její první polovina) - člověk ví, jak to dopadne, ale stejně jsem měl srdce až v krku...I cesta může být cíl...Skvělá dobová hudba. ()

Quick888

Bomba film. Už jako malému klučinovi, když jsem ho poprvé zřel, vryl se mi velkým způsobem do paměti jako super dobrodružství mých vrstevníků. Min. patnáct let jsme se tak nějak míjeli, než jsem měl tu možnost ho zase vidět a vychutnat si ho taky z jiné stránky, než pouze dobrodružné. Nekompromisně 5 z 5. ()

Pattrick

Kingovo dílo na plátně vyznělo hrozně chladně, bez náboje s dávkou vtipu. Čtyři chlapci a jejich putování a síla přátelství na mne nedýchla, tak jak by měla. Stopáž uteče velmi rychle, režije odsejpá, skvělá hudba zvedá film do vyšších tříd, ale nevím co ho u mě tak srazilo, protože na konci jsem si řekl, to je všechno ? ()

bedsore

Nebýt těch několika ubrečených scén, který mi tam nesedly (no dobře, přiznávám, otáčel jsem oči v sloup), tak by mi tento film přilnul k srdci mnohem více. Někdy ta konverzace zněla až moc dospělácky, tak nějak naroubovaná na ty dětský role. Ale to je můj pocit, nikomu nevnucuju. Trochu škoda, páč jinak mě to bavilo. Holt pro pohlazení duše se budu muset opět v obrátit na "Rošťáky". ()

kanadan2010

Z TOHO FILMU DÝCHÁ ATMOSFÉRA DĚTSTVÍ,KTERÉ SE NENÁVRATNĚ BLÍŽÍ KE KONCI A NIC UŽ NEBUDE JAKO DŘÍV.PARÁDNÍ FILM,KTERÝ DOKONALE VYSTIHL KNIŽNÍ PŘEDLOHU! ()

ryhy

Za prvé výborná hudba. Celkově je příběh opravdu hodně jednoduchý, o to je ale vlastně zajímavější a emočně plnější. Herci také odvedli úžasné výkony. Vlastně bych neměla co tomu vytknout, opravdu mě to hodně dojalo. Ale na druhou stranu jsem myšlenkami ubíhala občas pryč, v několika místech mě to nudilo. Proto 79% ()

Tomoso18

Úžasný film o priateľstve, ktoré je skutočne úprimné... Azda hovorím za všetkých, keď poviem, že počas tohto filmu vyhŕknú slzy pri spomienkach na vlastné detstvo. ()

julls

Film, ktorý ma od prvého vzhliadnutia chytil za srdce. Nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása, tento film je krásne jednoduchý a pritom v sebe nesie tak veľký odkaz. Poukazuje na priateľstvo v jeho najčistejšej podobe a na radosti ale aj problémy dospievania a na to, že človek môže dokázať všetko, čo si zaumieni, aj keď nezačína úplne z tej najlepšej pozície. Štyria mladí hrdinovia sú úplne rozdielni, navzájom sa dopĺňajú a myslím, že každý z nás by sa minimálne v jednom z nich našiel. Mne osobne film pripomína spomienky na detstvo a práve na tie kamarátstva, ktoré vznikli v mladšom veku a boli to práve tie najpevnejšie. Herecké výkony všetkých ústredných hrdinov sú naozaj veľmi presvedčivé a samozrejme mi nedá nevyzdvihnúť výkon Rivera Phoenixa, ktorý bol naozaj talentom svojej doby a nebyť jeho predčasnej a zbytočnej smrti, na jeho konte už mohol byť nejeden Oscar. ()

Ganka

Snůška sentimentálních sraček? V žádném případě. Krásný film o naivitě dětství, přátelství, hledání mrtvoly a tak... ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)