Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

Chrysopras

Film průměrný snad ve všech směrech - počínaje režií, přes herecké kreace ( Renč mi přišel jak špatnej vtip ) až po hudbu. Námět má silný potenciál ( kdo zná skutečnou zpověd aktérky/hlavní hrdinky, ví že jej ještě silnější... ), ale Renč ho podle mě dost prohospodařil. ()

OG_Swifty

Ačkoliv ten film je dost levná záležitost a samotný prostředí takovýho domova mi nahání husinu, tak film, založený na skutečné události, je skutečně dobrá podívaná. Ve filmu se mihne řada zapamatovatelných postav, jako je dětinský ředitel s autíčky, opilý - normální doktor, sesterský sbor a v neposlední řadě Bára Hrzánová, který bych tu dávku demence i věřil.. ()

dyfur

moja zaujímavosť: Snímka získala Hlavnú cenu na festivale Fórum mladého filmu v Bratislave v roku 1991. (dyfur) ()

kagemush

Nějak přeceňovaný,ne? Něco týrání,něco zmatenosti,něco premenstruální tenze(no fuj,to je ale sexistický!) a uděláme si ohýnek. A jak to bylo doopravdy? A zajímá to někoho? Film na efekt a afekt to mělo značný. ()

SonG

Requiem pro panenku od začátku nabere tempo, které bere dech. Tím, že Renč opravdu spolupracoval s tělesně i psychicky postiženými dodává na snímku velké autentičnosti. Aňa i ve svých šestnácti letech boduje, film dokresluje parádní ponurá hudba a herečky v podání vychovatelek podávají dobrý výkon. Není to film na klidné sobotní večery, ale pokud náte rádí trochu té ,,nervydrásájící,, atmosféry, je to film přímo pro vás. ()

BoredSeal

Film má několik problémů. Chlubí se, že je podle známé tragédie, ale Renč si ho ve snaze vytřískat co nejskandálnější film přizpůsobil a místy to dojde i těm nejhloupějším. Dále - je točen po revoluci, takže se svezl v protikomunistické hysterii. Celý ústav, komunistická instituce je ve filmu líčený jako místo totálně lhostejných, nekvalifikovaných, úmyslně záporných postaviček, kteří si výborní herci (Valentová, Holubová, Hanušová, Schmid, Cupák) užívají natolik, že jsou jejich postavy lidštější a zábavnější než nezajímavá svlečená Geislerová, dokonce i komunističtí hasiči jsou podle Renče vagón opilců, kteří si v autě přivezli spousta prázdných lahváčů ale žádnou vodu a akorát se s pobavením dívají na, cituji, hořící dementy. Pak si Renč pro sebe napsal postavu lhostejného údržbáře, který ale při požáru dostane rozum, zacloumá s hasičem a donutí ho konat svou povinnost, což už vyvolává nutně úsměv. Dodám li, že duo záporaček, sexy Valentová a úžasně zlá Holubová spolu udržují lesbický poměr, což poměrně trapně ještě v porevolučním homofobním Česku asociovalo chudák lesbičky s potřebou konat zlo v dětských domovech pod rouškou růžové mafie, už máte asi chuť tuhle komedii vidět - a neváhejte. Film je sice správně sychravý a ponurý, ale snaha šokovat ve své době za každou, i nesmyslnou cenu ho kazí - kdykoliv zmizí z doupě lesbického komunistického zla, divák chcípe nudou a těší se na další šikanu. ()

ilemas

Tento film, když jsem včera viděl v tv se mi líbil jako napoprvé v kině a to už je co říct. Jeden z nejlepších českých filmů. ()

honajz2

Když já nevím. Já tyhle psychothrillery strašně rád, jenže i přes pár skvělých a efektivních scén z ní mám spíš průměrný dojem. Nevím, jak moc to bylo podle skutečné události, ale i tak mi to místy přišlo poněkud přehnané a vykalkulované. Zahraný je ten film dobře (i když nejlepší na něm jsou ti skuteční postižení), některé scény jsou opravdu brilantní, depka je to taky (ačkoli podle mě přehnaná a nihlisitcká) ale mě se prostě nemůže líbit film, který má černobílé postavy a i když si hraje na umění, snaží se působit jen na efekt, ale na hloubku kašle. Prostě i tady je moc vidět, že Renč je jenom průměrný režisér, akorát Requiem pro panenku mělo větší úspěch jenom kvůli atmosféře a tomu, že takové filmy se tu za komančů netočily (a pokud jo, tak buď zapadly nebo skončily v trezoru). Navíc mám pocit, že si tady Renč hlavně chtěl uspokojit svoje úchylné choutky a proto je tady Geislerová - ještě vlastně v dětském věku - nejednou nahá... Holt Omerzu není mezi českými režiséry jediný pedofil. Stejně mě ale pobavilo, jak si tu Renč (naprosto hrozně, btw) zahrál roli skoro až superhrdiny a vlastně spolu s Geislerovou tu hrají jediné hodné nepostižené postavy. Což taky něco o Renčově vidění světa svědčí. Každopádně dávat vyšší hodnocení jen kvůli atmosféře je podle mě pitomost a tak zůstanu u průměrného hodnocení. 3* ()

MartinNDL

První film Filipa Renče a Anny Geislerové a dopadlo to takhle dobře. Vynikající drama z prostředí dětského domova pro mentálně zaostalé holčičky. Myslím, že všechno zde působí velmi autenticky, scény nejsou přehnaně sentimentální, vlastně je vidět, že je točeno podle skutečného příběhu. Aňa již tehdy byla krásná (její oči jsou úžasné) a hlavně super herečka a výkon Evy Holubové je mistrovský. Takhle pěkně zahraná zlá vychovatelka, to je něco. ()

Jufonka

Od tohoto filmu jsem moc nečekala - jako od hodně českých snímků. Film mě však upřímě překvapil! Řekla bych sice, že námět je trochu ukraden přeletu nad kukaččím hnízdem, ale budiž. Hudba se mi moc nelíbila, ano, hodila se tam - ale nijak úžasná nebyla. Je hrozné, že film je podle pravdy! Ale tak to bohužel chodí. Skvěle zahrála Holubová - šílenou ošetřovatelku. Vlastně celkově dobře zahrané (např. Bára Hrzánová - skvělá). Dobrý film, na katerý se určitě stojí podívat! ()

balba

Film je pozoruhodný zejména hereckým výkonem B.Hrzánové v roli jedné z pacientek v ústavu pro duševně choré.F.Renč se nechal inspirovat skutečnou událostí což vytvořilo perfektní film. ()

rakovnik

Hnusný a depresivní film, o to horší, že je podle skutečných událostí. Vynikající je jak Barbora Hrzánová, tak Aňa Geislerová, ale přesto nemají na odpornou Evu Holubovou či Jaroslavu Hanušovou, kterou známe spíše v úsměvnějších rolích. Jak (ne)fungovala socialistická ústavní výchova v celé své nahotě. A nemyslím si, že přehnaně. ()

Martin741

Drsne vykreslenie reality zalozene na desivo realnych zakladoch ....... a podla mna najlepsi Rencov film. Vsimol som si aj Sonu Valentovu /Kladivo na Carodejnice/. 82 % ()

Jonash87

Divím se, že mi tenhle klenot až do dnešního dne unikal... Mrazivá, tíživá atmosféra od samého začátku, výborná mladičká Geislerová i Hrzánová, zručná režie Filipa Renče (jeho imho jediný fakt povedený film, ač i Román pro ženy mám rád), skvělá hudba, vygradovaný závěr... Brrr, "dobrý" psycho. ()

Wiikii

Ta atmosféra. toho všeho co vám snímek ukazuje je tak neuvěřitelně poutavá, že Vámi během sledování projde skrz na skrz, chytne a jen tak nepustí. .... HODNOCENÍ: 80% (4*) ()

cariada

Na můj vkus velice sugestivní drama, film jsem viděl asi jednou a nák mě to stačilo. Je to příliš silné. Jak málo stačí , aby se normální dívky dostala do ústavu pro postižený děti, kde panují hrozné poměry a vychovatelky se chovají jak gestapačky. ()

Rodriguez

No, toho debila z ní nakonec neudělaly a ona se jim za to pomstila. Škrtla sirkou a blaf :-D Hodně kontroverzní snímek na tehdejší porevoluční dobu. Hodně mi to připomínalo Přelet nad kukaččím hnízdem. Pro mě je Filip Renč na své tehdejší filmové začátky úžasnej. 90% ()

Flaxik

Moje smůla je, že jsem si premiérové počučení na tenhle film odbyl v době, kdy už bylo známo, že si pan Klíma s panem Johnem celou story "podle skutečného příběhu" malinko vylepšili. Takže z tlusté šikanující cikánské lesby s pyromanskými sklony, které se všechny ústavy zbavovaly jako horké brambory, se stala křehká zrzka, nešťastně zmítaná osudem. A Geislerová si tu odbyla jedinou roli, kterou v různých variacích zvládá ve všech filmech dodneška (nervově labilní, vyšinutá pizda). Ale bez ohledu na to všechno, je to pěkně a napínavě natočený film, takže tři hvězdy to snese ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů