Colectiv

• Česko Kolektiv (festivalový název) (více)

V roce 2015 si požár v bukurešťském klubu Colectiv vyžádal 27 mrtvých a 180 zraněných. Záhy na to začnou v nemocnicích umírat další popálené oběti na zranění, která nebyla považována za život ohrožující. Poté dá jeden z lékařů echo týmu investigativních novinářů. Jedno odhalení střídá druhé, když začnou novináři odkrývat obrovské podvody v rumunském systému zdravotní péče. Nový ministr zdravotnictví po svém jmenování nechává nahlédnout pod pokličku nejen svého úsilí o reformu zkorumpovaného systému, ale také překážek, jimž je nucen čelit. Dokument Collective, který sleduje novináře, informátory, oběti požáru i vládní úředníky, nabízí nekompromisní pohled na vliv investigativní žurnalistiky v té nejlepší podobě. (HBO Europe)

zette

Doslova hruzostrasne. Behem sledovani dokumentu, me nejednou napadlo, jestli by se neco podobneho mohlo stat i u nas..?! ()

BoXBe

Hrozivá zpráva o zemi, kterou drtí korupce, touha po moci a obecně institucionální krize. Rumunsko holt nemá potřebnou politickou zkušenost, ale co my odsud z Česka můžeme povídat...:) ()

Tosi

Konečně o sobě rumuni natočili něco pravdivýho a hned je z toho nominace na Oscara. Korupce je v Rumunsku asi tak rozsáhlá, jako doping u bulharskejch vzpěračů, ale tohle bylo tak velký, až to bylo věrohodný. Paradoxně největší korupční aféru v zemi vytáhl na světlo světa sportovní denník. Trvat to hodinu, je to akorát, ale téměř dvě!? Byl jsem z toho ke konci docela uzívanej, takže jen tři pecky. ()

Skeksis

Červy v rane sa mi páčili, snaha niečo zmeniť tiež. Korupciu tam teda majú asi tak ako u nás, ale asi vo vyššej miere. Komu už napadne zriediť dezinfekciu 10x? Na skalpeloch baktérie... Fakt magor, a ešte pri tom lekár. A ten škaredý ujo - vraj riaditeľ nemocnice - trochu mi pri pohľade naňho, a pri nahrávke jeho zúrivostnej scény skypela žlč. Nerozumiem však (o tom nik nehovoril), prečo bola v uzavretej miestnosti typu veľká dreváreň, použitá pyrotechnika. Však ten klub vzbĺkol za pár sekúnd ako fakľa. Akože... poďme hrať do veľkej drevárne, z ktorej nie je úniku, zapálime si ohník, však zhoríme tam na škvarky, a čo? ()

vyfuk

Těžká záležitost. Člověk se spíše divý, že něco takového je i v 21. století možné. Že někdo nedokáže vyřešit popáleniny. Ale co už. Asi extrémním bizárem na tom je, že o pochybení musí informovat deník Sport. Navíc něco, co absolutně rozložilo Rumunsko a dle ohlasů i některé části světa, je v rámci zpracování, tak nezáživný až to bolí. Občas to i trochu přestane připomínat dokument. Bohužel. ()

haluska11

skvělý investigativní dokument o relativně současné společenské situaci v Rumunsku. po nešťastném požáru v klubu Colectiv umírá mnoho lidí nejen na místě  - do několika týdnů umřou i zachránění pacienti. důvod? zředěná dezinfekce a rychlé šíření bakterií.  po tomto odhalení přichází salva (tzv. shitstorm) dalších skandálních zjištění sportovních žurnalistů, které vedou až k samotné zkorumpované vládě. smutný důkaz, že politika je všude tzv. naprd. ()

Vajonek

Děsivá podívaná. A to ani ne tak proto, že si v tomhle dokumentu můžete například dosyta "užít" červy v ráně pěkně zblízka, ale spíš kvůli tomu, jaká sdělení (týkající se rumunského zdravotnictví) zde zaznívají a lidé, co hovoří, jejich obsah považuji za něco úplně normálního. U filmů tohoto typu si vždycky uvědomím, jaké mám štěstí, že žiju v zemi, ve které žiju (i když to tu jistě není bez chyby). Měli bychom být rádi, že tu (doufám) není běžné to, co v Rumunsku, že české nemocnice mají víc než pět disponibilních lůžek pro pacienty s popáleninami, že do nich můžeme jít bez obav, že by nás tam za pár dní sežrala nějaká bakterie, i když jsme tam přišli třeba se zády. Fandila jsem novému ministru zravotnictví, i když bylo celkem jasné, do jakého závěru (velké marnosti) to spěje, zaujatě jsem sledovala rozkrývání vší té prohnilosti reportéry. Přece jen by si ale film podle mě zasloužil trochu svižnější tempo a o něco kratší stopáž - chvílemi do toho byl člověk úplně vtažen a napjatě poslouchal a sledoval, chvílemi to bylo takové moc utahané, některé scény dle mého nadbytečné. Celkově 75 %. ()

Hanys_

Temná sonda do rumunského zdravotnictví a zjištění, že nejlepší investigativní reportáže dělá sportovní oddělení. Fakt šílené, boužel zároveň mrazí z toho, že tohle není fikce ale krutá realita. ()

kolemjdouc

ještě té bílé mafii věříte???Ve mě to rozdrtilo poslední kousek víry a pokud mám své zkušenosti.....Zaplať nebo vypadni.V den kdy se zavedl první poplatek pro pacienty to jelo z kopce.Tady se mi to dostalo do morku kosti.trestán je ten, kdo upozorní (zde na pacientovu hlavu s červama) a ten kdo ve jménu nenažranosti použije lidský život jako nástroj k obohacení!Chtělo se mi zvracet už dřív než ukázali ty červy.Rok 2015 a výš????To se mohlo stát v tom vycinkaném kapitalismu??? ()

prezdivaka

Výborný film, který by se dal ku prospěchu díla zkrátit, ukazuje celosvětový problém: voliči se snadno koupí prostřednictvím slibů. Dělají to celosvětově levicové vlády a mají s tím úspěch. ()

Thomas_xxxxx

Nekonečný dokument o neschopnosti rumunských nemocníc, ktorý celý čas rozoberá dookola to isté, a pri ktorom máte pocit, že trvá 4 hodiny. ()

VictorMartel

Představa, že si jeden jakkoli drsný chlápek oběhne stovky lidí, které zkorumpuje, aby mu spravovali jeho mafiánské království s naředěnou dezinfekcí, je naivní. Žádný takový filmový superzmetek nikdy nikde neexistoval, to jsou komiksové bajky. Matematicky to kulhá proti mnohem pravděpodobnější variantě, která je v adresaci iniciativy obrácená. Nedává smysl, že by jeden superschopný mafián zorganizoval business, ve kterém by dostal pod palec tolik lidí. Pravděpodobnostně vzato je mnohem blíž pravdě zcela prosaické vysvětlení, že naopak jednal v pozici blba, kterého si řídila dobře zorganizovaná skupina funkcionářů ze zdravotnického rezortu. Jestliže má stát stovky ředitelů nemocnic, pak se nejspíše velká část z nich domluvila na kšeftu, který vyžadoval řízenou nedbalost v několika stupních kontroly a samozřejmě obchodní kostru, plynoucí z podmínek globalizované ekonomiky. Daňový poplatník nemůže rozumět všemu a na koncentrace antiseptik ani výpovědní hodnotu jejich nacenění nedohlédne, tak ho nadvakrát můžeme ojebat: založit přes bílého koně firmu sedmkrát dráž dodávající základní surovinu do firmy, která ji během dalšího zpracování státu zředí. Stát vydá v případě desetkrát ošizeného antiseptika sedmdesátinásobek skutečné hodnoty. Takový kšeft může snadno živit všechny ty ředitele nemocnic, jejich feny, fakany i levobočky. A tito ředitelé mohou zastávat vzájemně příjemnou politiku, kdy se jedni v kabátu sociálních demokratů zastávají sociálních výdobytků moderního státu, druzí jim pokrytecky oponují falešnými řečmi o rozhazovačném státu. Zatímco ho z obou stran svorně vycucávají. Tento příběh v mnoha variacích známe všude, kde vesele vyháněli ty zlé a zkrachovalé komunisty. Pak je tu ještě příběh o tom, jakých kontur může snadno nabýt nacionalisty tolik oslavovaná suverenita. Stáhnout prokazatelně vadné výrobky z rumunského trhu může podle rozhovoru v dokumentu jen sám výrobce, který má ale následkem podezření ze zločinu zablokované účty, což mu brání vystavit storno faktury. Takovou legislativní šlamastiku si Rumuni asi neupletli omylem, protože od samého začátku můžeme sledovat, jak se vláda až trapně arogantně a sebevědomě snaží kauzu odbýt a znevážit. Dokonce si vycucala z prstů číslo o 95procentní účinnosti dekoncentrovaných dezinfekcí, čímž se snažila vyřídit rozčarování nad tím, že nemocnice z peněz daňových poplatníků kupují zlomek toho, nač od nich peníze dostaly, a tudíž jako bonus ohrožují životy pacientů, potažmo samotných daňových poplatníků. Mimochodem o argument víc, proč se maximum legislativy má přebírat z nadnárodně koordinované úrovně po jednáních, která zahrnují zkušenost pokročilejších systémů. Podobně jako mohou Rumuni děkovat, že se hygienická úroveň zdravotnických zařízení vykazuje unijně, protože v případě soběstačného modelu kontroly by počet evidující mrtvé evidoval pohřešované. Další příběh se může jmenovat „Lékař podnikatel“. To si takhle lékař uplácí nadřízeného, aby ho přesunul k pacientům schopným neformálně si připlatit za lepší péči. Tihle lékaři by ekonomku vystudovali z fleku. A ještě jeden je o sociální demokracii na rumunský způsob: lékaři, kteří to v Rumunsku dovedli až k červům, a IT pracovníci mají mít nulovou sazbu daně z příjmů, zatímco ostatním, zřejmě méně prospěšným, oborům má být velkoryse snížena z 16 % na 10 %. Jádro této volební korupce lze vlastně shrnout do slibu: když nám dovolíte vynulovat svým přátelům ve zdravotnictví a IT příjmovou daň, my pak tu vaši z šestiny snížíme na desetinu. () (méně) (více)

gonga

Humus, který v plné nahotě ukazuje, že my na východě, jsme se za 30 let zase tolik nezměnili, navenek máme drahá auta, obleky a počítače, ale uvnitř každý jen to staré heslo. Kdo nekrade, okrádá rodinu! A jestli si někdo myslí, že v Česku jsme nějací lepší, tak ať se podívá na preference sekty ANO, jejíž majitel krade víc, než všichni ředitelé nemocnic v Rumunsku dohromady a drží si skrze hlasy vypatlaných debilů stabilních 30%. Stačí slíbit všechno všem. ()

Warlukyn

Trošku je tu paralela s mafiánským podsvětím v každé evropské zemi a s tím jak se bojuje všude proti novinářům skrze vyhrožování... On i konec s volbami odpovídá těm našem s koblilhářem.... Asi nejvíc to vystihuje telefonát s otcem ministra, ať se vrátí do Vídně, protože lidi zůstanou tupí po komunismu ještě hodně let než jim to celý dojde, že žezlo se jen předalo s jiným státním zřízením... ()

oli009

Vzhledem k závěru a celému vyznění dokumentu mi opravdu citelně chybělo alespoň malinké nahlédnutí do tábora nevoličů nebo voličů sociální demokracie, protože je to pro mě vážně nepochopitelné. Jistě, určité náznaky "vysvětlení" film nabízí, ale já bych prostě od někoho doopravdy potřebovala slyšet proč. A pak by to byl vynikající dokument. ()

Warhaus

Autentické, silné, naučné, ale bohužel jen staticky pozoruje bez jakýchkoliv zásahů nebo vyšetřování. Na konci chybí alespoň dodatečné vysvětlení, jak to někdy bývá, přeci jen každý nejsme Rumun. 85% ()

kukkik

Silný příběh, který mě naplňuje neskutečným hněvem a vhání slzy do očí. Nejhorší je číst dnešní stav Rumunska a vidět, že se i přes to všechno nezměnilo absolutně nic.. Rumunsko je místem, kde demokracie dávno zemřela, stejně jako morálka i obyčejné lidství. Poučení z filmu? Nikdy ale opravdu NIKDY nejezdit do Rumunska a když už, tak jedině s vlastním osobním lékařem a mobilní nemocnicí. Odporná, depresivní zkorumpovaná díra obývaná neméně odpornými lidmi plazícími se ve vlastní špíně, hlouposti a zlu, ze kterých se chce člověku leda zvracet. Narodit se v takové zemi byť se špetkou morálky a dobroty v srdci musí být peklem na zemi. 5/5 ()

Jablek

Tak tohle je hodně strašidelný...o to víc, že se to odehrává v jednom ze států EU!! A ty volby na konci...peklo. Tohle bych pouštěl těm uplakánkům, který si tady u nás pořád rádi na všechno stěžujou! ()

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

30.04.2021

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům zdarma projekci filmů Chlast, Corpus Christi a Kolektiv. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června na základě… (více)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny

15.03.2021

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

12.12.2020

Dnes večer byly prostřednictvím online přenosu z Berlína uděleny Evropské filmové ceny (EFA) v rámci svého 33. ročníku. Nejvýraznějším výhercem se stal dánský snímek Thomase Vinterberga Chlast, jenž… (více)