Nula nula nula

(seriál)
Trailer
Itálie, 2020, 7 h 20 min (Minutáž: 48–67 min)

Předloha:

Roberto Saviano (kniha)

Mogwai

Andrea Riseborough, Dane DeHaan, Gabriel Byrne, Érick Israel Consuelo, Giuseppe De Domenico, Mauricio Méndez, Harold Torres, Diego Cataño, Claudia Pineda (více)

Epizody(8)

Seriál Nula nula nula odhaluje temná tajemství světového obchodu s kokainem, od jeho výroby až po dodání na místa konečné spotřeby. Je to cesta do hlubin složitého, důkladně propracovaného systému, který se vyznačuje nejen násilím a krutostí, ale také vysokou odborností, zručností a představivostí. Od džungle až po mrakodrapy, od Mexika po Paříž, přes rovníkovou Afriku, země Maghrebu, Kalábrii, ve světě obývaném zločinci a byznysmeny, zoufalými lidmi i miliardáři, je vše propojeno neviditelnou a magickou lajnou kokainu. V této nelítostné mocenské válce jsou všichni zúčastnění, od malých lokálních dealerů až po kmotry nejvlivnějších zločineckých organizací, nuceni bojovat a riskovat své životy. (HBO Europe)

Trailer

Lacike

U seriálu Gomora som si myslel, že mi postavy nesadli hlavne kvôli ich predstaviteľom, ale tento ďalší mafiánsky seriál od rovnakého tvorcu mi ukázal, že mi proste vôbec nesedí štýl akým píše. Nielenže nemám komu fandiť, ale ani ma osudy nikoho z nich nezaujímali a bolo mi jedno, či zvíťazí mladá mafiánska krv, ktorá sa snaží nahradiť starú, alebo či sa vzchopí stará krv, prípadne či nejak výraznejšie do toho prehovorí polícia alebo nejaká iná strana. Je to pre mňa podané strašne nezáživne. Trochu mi to pripomínalo filmovú sériu Sicario pri ktorej som tiež zdochýnal od nudy. Vydržal som sledovať 2 epizódy plus som si pozrel ešte záverečnú, aby som sa pobavil nad tým kto s kým vyjebal. Vyústenie ma nijak neprekvapilo. Takže ani v tomto smere to nič nové neprináša. 4/10. ()

bearmeedek

Po Narkosech a Gomorrách velké překvapení. Naprosto jiný pohled a podání. Pokud se něco vymyká zavedeným pořádkům a je to jiné, tak je to hned divné. A tohle divné si dokázalo upoutat pozornost v mnoha ohledech. Dějová linka se v každém dílu vrací k nějaké jiné osobě a jede znovu v čase z jiného pohledu. Až bombastické je cestování po světě, kde filmaři neuhnuli před náročností, včetně peněz. Super je Afrika. Mexiko je tu tvrdé a hodně jiné, než v Narcos. Protože jsou zde všichni jen hajzli, žádná kladná postava, mělo by být jedno, kdo zrovna zařve. Přesto z diváckého pohledu tady má až sympatie dvojice mladých sourozenců, pašeráků. Příjemná je i kratší délka seriálu, "pouhých" osm dílů. 90%. ()

Arkanoid

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Osudové slow motion zábery na začiatku, konci či v strede epizódy nefungujú tak, akoby tvorcovia chceli. Dej je totiž rozbitý do troch dejových línií, pričom v každej skupine máme aspoň jednu hlavnú postavu a k tej by sme mali cítiť nejaké emócie, čo nefunguje za každej situácie. Najlepšie sa dá stotožniť s dealmakermi, tí vedú okrem dohadovania ceny kokaínu a záruky pašovaného tovaru v podstate normálny život blízky každému divákovi. Smolu majú v tom, že ich príbehy bývajú spočiatku najnudnejšie, preprava však do nich prinesie adrenalín. Mexické príbehy sú o nábožensky založenom veliteľovi špeciálnych jednotiek armády, ktorý zároveň pracuje pre kartel. Tieto príbehy vedia byť najdrenalínovejšie, pričom sa ale o ich hlavnú postavu veľmi nebojíte, čo znamená, že jej charakterizácia mohla byť prepracovanejšia. Talianska časť sa venuje vojne v rámci jednej mafiánskej organizácie v Kalábrii, kde stoja proti sebe boss bossov oblasti skrývajúci sa v lesoch pred políciou (Adriano Chiaramida, známy ako Zio Carlo z Romanzo Criminale) a jeho vnuk, ktorý chce násilne prevziať moc. Obe postavy majú čo ponúknuť a divák tak môže porovnať dva biznis modely. Stefano Sollima, režisér viac ako prvej série mafiánskeho seriálu Gomorra o neapolskej Camorre, filmu Suburra o ostijskej a rímskej mafii či seriálu Romanzo Criminale o mafii v Ríme v 70. a 80. rokoch minulého storočia využíva v tejto talianskej časti väčšinou na rozprávanie obraz pred dialógmi, čo mu tu aj v spomínaných tituloch znamenito vychádza a pri zobrazení kalábrijskej prírody sa niet čomu čudovať. Navyše v mafiánskych filmoch najmä o talianskej mafii je ticho skvelým symbolom napätia, ktoré trochu odďaľuje krviprelievanie, čím vzbudzuje záujem o túto časť celkového príbehu. Celý seriál je zmesou rôznych žánrov, od akčného, thrilleru, dobrodružného, krimi s tónmi kartelového Mexika a nádychom kampánskej mafie. Príbehy by lepšie vynikli samostatne, čo sa v niektorých častiach podarilo, chýbala však čisto talianska časť, ktorej by bola ponechaná väčšina priestoru. Zbytočne sa takto lámali emócie, ktoré mohli byť pri samostatne prevedených príbehoch intenzívnejšie. Mexiko je síce akčné a drsné, no má najmenej kvalitných postáv (veľa vytretých hláv, ktoré majú povahu ako rovnaký človek) a najviac predvídateľný dej, aj keď sa blysne určitými adrenalínovým scénami. Dealmakeri majú spočiatku slabšie scény, ktoré im vylepší o trochu akcie transport, inak im dráma funguje vždy. Za najlepšiu časť hodnotím tú taliansku (treba však brať aj do úvahy predpojatosť fanúšika mafiánskych filmov a seriálov s talianskou mafiou), kde fungujú postavy (veľa kvalitných, avšak zaslúžili by si viac priestoru), napätie (obrazom ticha, keď ťa vezmú priatelia len tak zrazu zajazdiť si na neznáme miesto aj v drsných, vypätých scénach + mafiánska kultúra talianskych mafiánov) aj akčné scény, lebo divák bol už pozornosťou zaujatý kvalitnými postavami a napätím. Všetky príbehy majú formálne vysokú kvalitu kamery a výborné zábery zobrazovanej krajiny. Gomorra to bohužiaľ nie je, Stefano Sollima má na konte lepšie tituly. Najlepšie herecké výkony (nie postavy): Dane DeHaan > Andrea Risenborough > Harold Torres > Adriano Chiaramida > Giuseppe De Domenico. () (méně) (více)

kukkik

Tak tohle byl přinejlepším průměr. A to ještě dost slabý. Začátek vypadá slibně ale pak je to celé příšerně utahané.. dlouhá stopáž seriálu vyloženě škodí, jelikož 80% z každého dílu je zaplácnuto prázdnými scénami, které by mohly být bez problému vystřiženy aniž by to jakkoli ovlivnilo děj. Rozhovory, co by mohly trvat vteřiny zde trvají minuty, stejně tak záběry na zdi, auta, prázdné místnosti a především na protagonisty, hrozně významně hledící donikam, držící se za hlavu nebo chodící po ulici. To všechno by bylo fajn v rozumné míře ale ne, když to zabírá větší část každého dílu. Takový pokus o napodobení stylu Narcos, akorát hrozně nepovedené, utahané a nudné. 2/5 ()

pushover

Roberto Saviano a Stefano Sollima jsou prostě sázka na jistotu. Obával jsem se, že po všech těch Gomorrách, Suburrách, Narcos atd. už budou mlátit prázdnou slámu, ale opak je pravdou. Zvolený styl vyprávění rozdělený na příběhy dodavatelů, přepravců a odběratelů, kde jedou samostatné linky a vývoje postav se nadmíru povedl. Hlavně u sourozenců přepravců jsem místy ani nedýchal. Btw. Andrea Riseborough tady vypadá jako mix Tildy Swinton a Christophera Walkena. ()

• Rovnako ako dej seriálu, aj jeho natáčanie prebiehalo v Mexiku, Taliansku, Senegale, Maroku a Spojených štátoch. (Real Tom Hardy)
  • Chris Lynwood (Dane DeHaan) trpí Huntingtonovou chorobou, kterou získal od své matky. Huntingtonova choroba byla poprvé popsána v roce 1872 americkým lékařem Georgem Huntingtonem. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, které se projevuje nejčastěji okolo 40. roku věku, ale vzácně se příznaky mohou objevit prakticky kdykoliv (ve 2 či v 80 letech). Mezi příznaky dominuje porucha motoriky, změny osobnosti (deprese, psychóza, paranoia), postupující demence a nakonec smrt. Nemoc trvá 10–30 let a neexistuje na ni lék. (Rollo_Tomasi)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

31.12.2020

Úbytek filmů v kinech v uplynulém roce šel bohužel ruku v ruce s nižším množstvím kvalitních celovečerních filmů obecně, především těch hollywoodských. Z prvních deseti nejlepších filmů roku dle ČSFD… (více)