abrat

Škandálny film o láske a smrti. Skvelá kamera a odvážne výkony Branda a Schneiderovej. Dakedy to bolo dokonca zakázané, až postupom času sa ukázalo, že to nie je, len film o nahote... ()

datel13

Je asi jedno, jestli film řeší hluboké zákruty lidské duše anebo jen nahazuje motivy, nad nimiž se divák může zamyslet. Poslední tango je jeden z těch filmů, kde si každý odnese něco a nebude zklamaný. Pro mě je to „něco navíc“ víceméně jen hezká Paříž (která sama o sobě dokáže zkrášlit lecjakou filmovou nudu) a taky dvojjazyčnost filmu (anglicky a francouzsky), což je prvek, co podle mě velmi oživuje kinematografické počiny (viz např Inglourious Basterds). Takže v té svérázné Paříží 70. let se náhodou potkají mladá infantilní hysterka a starej olezlej Američan a scházejí se v bytě kousek od legendárního mostu Bir Hakeim za účelem nevázaného sexu. Pro někoho už toto určitě stačí, aby se na film podíval (myslím ten sex, ne tu hysterku). Postava Marie Schneider měla zřejmě zobrazovat „vášnivou Francouzsku“, ale ve skutečnosti je to spíš ta zmíněná zpovykaná hysterka (vzájemně se to asi nevylučuje). Brando hraje ohyzdného starého vošousta.. ale jeho drzost a samozřejmost, s níž zapůsobí na sebevědomou Jeanne je celkem dost uvěřitelná. Přestože Brandova postava vypadá jako vyžilá divadelní maškara. Je jejich „vztah“ paralelou ke snoubeneckému vztahu Jeanne a jejího kluka, uječeného fotografa? Má minulost Paula (dětství na farmě) a Jeanne (ztráta přísného otce) nějaký přesah anebo je to jen vata, o níž si vypráví mezi bizarními sexuálními výstupy? Ať rozhodne každý sám. Film za vidění stojí, ale není to žádná extraklasa. ()

Cesty timem

U mne je to s filmem podobně, jako se ženou. Někdy je erotičtější, zajímavější, tajemější... když je oblečená. Stejně jako film v dnešní přeerotizované a přesexované době na mne působil asi jinak, než kdybych ho viděl kdysi a ne až nyní. Puritán nejsem, ale v dnešní době mám rád spíše tajemné francouzské romantické filmy v té době či kolem natočené, které na mne a ženy v nich působí daleko erotičtěji. ()

FuLister

Rozhodně ne lehce stravitelný snímek. První hodinu se mi zdálo, že se nic moc neděje a jde to odnikud nikam, aby se to následně začínalo rozjíždět a tu pravou pointu získalo až na konci. I když je možné, že ani tak to nechápu a budu to muset zhlédnout vícekrát, abych to řádně docenil. Jinak rozhodně zajímavá atmosféra, dobře dokreslovaná hudbou. ()

Kaleidoskop

Málokterý film, ve vás vyvolá tak rozporuplné pocity, jako právě Poslední tango v Paříži. Zejména díky překvapivému konci, který přijde po dvou hodinách romantického svádění a hraní si na nedostupné, si vlastně nebudete jisti, s kterou postavou sympatizujete a jestli některou vůbec máte rádi. Myslím, že v tomto filmu Bertolucci využil a zhmotnil veškeré zásady nových vln v evropě. Filmu nechybí rázné a občas zvláštní francouzské tempo, britská studie psychologie a osobnosti postav, přičemž mu není cizí ani italská sexuální otevřenost. Již sama zápletka je založena na tématu, které bude obecenstvo rozdělovat a autor to podporuje ještě vhodně zvolenými situacemi. Výborným hereckým výkonům pak na světlo pomáhá poetická kamera, tolik typická pro mladé kinematografické směry, která své postavy vkládá do zajímavého městského prostředí. Bertolucci se ale nebojí ani explicitních erotických scén, kterými dodává celému příběhu jistý nádech pikatnosti a drzosti, čímž se vrací z evropského prostoru do italských žánrových konvencí. Poslední tango v Paříži tak můžeme číst jako výkládní skříň nádherných kinematografických postupů evropských nových vln, ale i jako jednoduchou pozvánku do zvláštní italské kinematografie té doby (mám na mysli třeba Pasoliniho). ()

JARDAHONDA

Ponořte se do působivého a smyslného světa Posledního Tanga v Paříži a připravte se na ten nejkontroverznější film všech dob. Film, který byl nominován na dvě ceny Akademie, je nabitý tak silným sexuálním nábojem, jako dosud žádný jiný. Dnes již klasický film kdysi šokoval celý národ.. a "změnil tvář jednoho uměleckého směru". ()

bloks

Tento film má status kontroverzného filmu. Ale skôr je to výborný film, ako kontroverzný. Už len ten námet - drsný Brando sa stretáva s mladou ženou v prenajatom byte a hoci nepoznajú ani svoje mená, rozdávajú si to naostro. No zvláštne. Vzájomný vzťah prerastá až do ponižovania a film má tragický koniec... ()

Pedro72

Jedna pichlavá hvězda za poznání z oblasti sociologie: miliony lidí potřebovaly Bertolucciho, aby si mohly přiznat, že je fascinuje představa anonymního sexu. Druhá ještě pichlavější za poznání z oblasti psychologie: film dal divákům možnost projektovat si posedlost sexem do Branda. Ale protože ani jedna z těch hvězd není o filmovém umění, tak je obě škrtám a dávám jiné dvě za kulisy Paříže. ()

stuj

Umělecké, nezávislé, ale ne moc zajímavé. Popis filmu naslibuje hodně, ale do konce jsem vydržel dokoukat možná jen díky tomuto slibu. A ze zvědavosti na Branda. Slabé tři. ()

karmalat

Klasika zanru o sexualni zavislosti, ja jsem v tom zadne skryta temata nehledal. Moc me to neoslovilo. Z dnesniho pohledu mi to neprislo az tak kontroverzni. Sympaticka je atmosfera 70ych let. ()

Ramana

V polovině jsem to vypnul - studie lidské patologie, postavy se chovají jakoby právě opustily ústav pro choromyslné - viděl jste někdo kolem sebe, že by takto lidé chovali? A ty rádoby hlubokomyslné žvásty Marlona o smrtí, atd! Nejhezčí byly kozy Marie (jedna hvězdička, druhá za herecké výkony). ()

pupidup

Ja uz jsem se musela asi na poctvrte donutit nejakou dobu na to koukat. A musim rici, ze na tohle jsem asi prilis outlocitna. Tohle me uplne odpuzovalo...dej se tahl...Brando slizoun... Maria vyrazove strasna... mne to nesedlo. ()

Sejkorka

Na takový filmu musí mít člověk nálady a tu já včera večer měl. Musí se u toho docela přemýšlet, spousta situací je náznakových, nelogických. Osudy hlavních hrdinů si člověk skládá dohromady postupně. nad jsem s nesoustředil, ale nepochopil jsem úplně, proč manželka Paula spáchala sebevraždu. Bertolucciho mám rád, hlavně Svůdnou krásu a Snílky. Ty mi Tango trochu připomíná neskrývanou nahotou hlavní hrdinky. A to oba snímky dělí 30 let. ()

StaryMech

Slavná kritička, jíž si velmi vážím, věnovala chvále "Posledního tanga" celých sedm stránek. Já kdysi viděl jen dobovou atrakci na tři hvězdičky, a po letech dokonce tu třetí ubírám. Ve výtvarně a hudebně okázalém návodu jak řešit (a nevyřešit) krizi amerikánského supermejla (kritička měla nejspíš správný dojem, že film je ze všeho nejvíc o Brandovi, a on sám se prý později vyjádřil, že ho režisér zneužil) postupujeme od stehen jedné zdravě sebestředné sotva zletilé k jejím ňadrům a klínu a končíme - jak jinak - v hrdinově zadku. K tomu náladový saxofon, metro, Camus na zdi, novovlnný Léaud, koupelna zacákaná krví a spousta zbytečných slov. Další kritik pochválil "paletu děložních barev"; taky se mi líbily, i když mám za to, že v děloze bývá většinou tma. ()