A Chinese Ghost Story

• Hongkong Qian nu you hun (více)

Výběrčí daní přijede do malého města, aby plnil svoji práci. Nikomu se dvakrát nechce poskytnout mu ubytování, takže skončí ve starém chrámu, kde prý straší. Tam potká taoistického šermíře, který jej varuje před nebezpečím, a krásnou dívku, do níž se zamiluje. Problém je v tom, že pověsti o strašení nelhaly a dívka je do toho očividně nějak zapletená... (Morien)

ancientone

Iracionálna komická výbušnina prikŕmená z jednej strany groteskným hororom a z druhej ľúbostným filmom. Elementárnou časticou nevypočítateľného "rošambó" je rozprávková zápletka, kde "dobro víťazí nad zlom", zamilovaný vyberač daní ide s pomocou mnícha zachrániť zakliatu dievčinu, plná východného folklóru - samurajov, bojových umení, ciest Tao, duchov... zachytené živelnou, miestami až "evildeadovskou" kamerou, taktiež "evildeadovskými" stromami a plazivou hmlou, hrobmi šikmo ponarážanými do zeme v okolí opusteného kláštora kde ožívajú zastaralo rozpohybované hnijúce mŕtvoly, postavami akrobaticky skákajúcimi zo situačnej komiky do situačnej komiky (alebo len zo scény do scény), teatrálne herectvo, stála nepredvídateľnosť v narastajúcej absurdnosti a kopa ďalších vizuálne podmanivých bláznivostí, v ktorých sa film vyžíva hlavne počas nočných scén - Siu - Tung Ching vie takýto kypiaci rozprávkový exces, pri ktorom aj EVIL DEAD 2 (Sam Raimi sa v CHINESE GHOST STORY určite inšpiroval) alebo DELLAMORTE DELLAMORE (Soavi použil s menšími úpravami hudbu z filmu) zvládnuť s nadhľadom a stvoriť nadčasové, všetkým možným aj nemožným pretekajúce dielo symbioticky miešajúce viaceré zdanlivé nesúrodosti do súdržného, u nás pomerne exoticky pôsobiaceho, celku. ()

Lacike

Podobne ladena ducharska romantika Picture of a Nymph ma bavila, tak som konecne skusil aj tuto seriu, ale som sklamany. Vôbec ma nezaujal pribeh a romanticka linia na mna nefungovala. Bitky su extremne predratovane. Vo svojej dobe pôsobive triky su uz davno zastarale. Na romantiku ma prekvapila väcsia porcia brutality. Z hercov ma bavil akurat Wu Ma a to je malo. Dalsie diely vynecham. 4/10. ()

Litsarch

"Někteří lidé jsou děsivější než duchové. Jsou nebezpečnější." Krásná fantasy hororová pohádka z Číny, která sice může někomu připadat přitažená za vlasy, ale oni vždy trochu přehrávali. Pohádka plná vtipných momentů, hlášek, ale také krásné upřímné, leč zakázané, romantiky. Na své si přijdou fanoušci starších asijských akčňáků stejně tak jako hororový fandové. Vizuálně a trikově moc hezké, vtáhlo mě to do děje a nepustilo. A že tam byla chapadla a kdoví co ještě? To má 400 letý základ v kresbách šunga. Dobré filmové zpracování čínského folkloru. Akční, napínavé, strašidelné, romantické a zábavné. ()

Padme_Anakin

Ústřední dvojka báječná, Leslie Cheung má takové to příjemné chlapecké charisma, jinak tedy jeho postava je občas k zulíbání a jindy na kopnutí pod koleno, no a mladinká Joey Wangová se mi moc líbila, půvabné stvoření + slušný herecký výkon.. Žánrový mix mi kupodivu sednul, cením si nepřehlédnutelné kreativity tvůrců a na rok 1987 to je parádní jízda, škoda jen, že jsem to neviděla dříve, zřejmě bych teď měla ke snímku vřelejší vztah.. ()

corpsy

Kultovka, ktorá ma predbehla. Proste som z nej vyrástol. Ako príklad fantasy rokov 80. v Hongokongu, ide ale o nedosiahnuteľnú métu ( snáď len skoršími snímkami ), kde sa to hemží skvelými old school trikmi a výpravou. A o tom to vlastne v dnešnej dobe je. ()

Astaroth12

Tento film mám už veľmi dlho v hľadáčiku, ale naozaj dlho som ho aj odďaľoval a to kvôli krajine, ktorá ho natočila. Áno, Hongkong mna osobne prestal lákať po filmoch Tiger a drak či klan lietajúcich dýk. Musím, ale podotknúť, že niektoré mi zas veľmi sadli ako napríklad E zhan alebo Nue zhi lian. Lenže ako som si pred filmom prečítal obsah a aj poster k filmu tomu napovedal, že príbehovo alebo aby som bol presný technicky, sa film bude prikláňať k tým fantasy bláznivostiam, čo som spomenul ako prvé. A aj to tak bolo, že sa tu lietalo zo stromu na strom a robili sa aj ine nepredstaviteľne veci, ktoré vie práve Hongkong stvárniť na filmové plátno a kde sa iní zdráhajú, oni do toho bezproblémovo skočia. Je toho tu veľmi veľa na čo sa pozerať a aj keď som sa nemal šancu nudiť, tieto kategórie filmov mna obchádzajú a aj keď niektorý z času na čas pozriem, odo mna vysoké hodnotenia čakať nemôžu. A to skoro pravidelne pozerám aj šibnutejšie filmy, len tento ma hlavne odrádzal nie ani tak kvôli obsahu, ale hlavne kvôli strojenosti a prehnanej pre afektovanosti postav a práve kvôli tomu Ázijskú kinematografiu až tak nevyhľadávam. Keby to spravili z patričnou účtov a hlavne v celkovo vážnejšom dojme , tak by ma určite film chytil. Lebo je toho tu veľmi veľa. Samuraj z magickými schopnosťami, démoni z veľkými jazykmi, neodolateľní duchovia či spráchnivení kostlivci. Skoro všetko čo sa dialo v kláštore považujem za  zaujímavé a slušne podané, ale zas všetko, čo bolo mimo tohto diania, bolo zbytočné až hlúpe. Naozaj niektoré postavy aj samotne scény tu byť nemuseli a hned by v mojich očiach bol film celkom niekde inde a to mi ani nevadili tie hudobné sprievody a to je už čo povedať, lebo som sa pri nich cítil, ako keby to natáčal Bollywood. Je to 23 film z diskusie V.R.K a rozhodne u mna patrí k tým slabším, ktoré som kvôli tejto diskusii videl. Slabé 3*. ()

seeker23

Je to klasika, ani se mi nechce o tom rozepisovat, jen prostě nechápu ty řeči a špatných tricích a nepřehledných soubojích - kam ste dali oči, lidi?! Vždyť vše je tak bezchybně rytmizované co se akce týče (je vidět, že Tsui Hark jakožto producent do toho namluví dost - jako vždy ku prospěchu věci) a loutkové triky jsou naopak kouzelné (takhle má vypadat fantasy a ne ty tuny špatnejch CGI, co sou často k vidění v hollywoodu), prostě další potvrzení toho, že pořádné fantasy v hongkongu v 80s uměli. ()

Pirkaf

Paráda. Nechce se mi věřit, že je tomuto filmu už přes 20 let a ještě míň se mi chce věřit, že jsem ho doteď neviděl. I s ohledem na rok vzniku jasných 5 hvězdiček. ()

Naslund

Na to jak je to slavný film, tak se hledá dost špatně. Patrně dříve narazíte na Chinese Erotic Ghost Story a po několika minutách filmu vám bude připadat, že jste si ji opravdu omylem stáhli. Ale nebojte se, tady víc jak kotníky nebo rameno neuvidíte :) Film mi přijde jak z dílny Sama Raimiho, protože je tu hodně vtipů, hustá atmosféra a spousta démonů. Když to tak porovnávám, ve všech těchto odvětvích mi vyhrává Ghost Story. Kéž by se našel někdo, kdo by to předaboval a pustil do české televize, protože podle mě by to mělo fakt úspěch a čeština by tomu spíše pomohla. Teda až na Tao písničku mnicha. U té jsem se smíchy málem zadusil... doporučuji, nejezte při tom nic těžko polykatelného :D ()

kagemush

Poprvý jsem to viděl na nějaký lokální televizi,při mém výletu do indonesie.Nerozuměl jsem ani slovo a královsky se bavil.Doufám ,že si tenhle zážitek brzo zopakuju i tady.Ono lítat kvůli tomu do indošky se docela prodraží,-ale co, však je to film za všechny prachy. ()

honajz2

Včera večer jsem k tomu napsal celkem pěkný komentář, ale když už jsem ho chtěl poslat, automaticky mě to odhlásilo a ČSFD mi napsalo, že probíhá údržba stránek a že se na ně teď nedá přihlásit. A protože jsem si ho předtím neuložil, tak byl komentář v háji. Takže to zkusím shrnout znova. Mile mě to překvapilo. Sice se to nevyhnulo hyperaktivním a afektovaným hereckým projevům (kterých ale naštěstí nebylo tolik, takže vše bylo ve snesitelné míře), taky jsem se do toho nějakou dobu dostával a i písniček tam na můj vkus bylo až moc, ale jinak mě to bavilo. Vyniká to hlavně nápaditou filmařskou stránkou, která mě díky svojí kreativitě při vytváření fantasy scén nedokázala nefascinovat a mnohé tak zachraňuje, ale naštěstí nepokulhává ani příběh a tak z toho je docela pěkná oddechovka. Na Hongkong je až překvapivě ucelená a trapných scén obsahuje naštěstí také minimum, takže mě dokázala oslovit i v místech, kdy mi jiné hongkongské filmy lezou na nervy. Nedopadlo to úplně dokonale a Božská relikvie u mě pořád vede, ale výsledek pořád vidím na čtyři slabší hvězdy. Slabé 4* ()

Kwaichi

Romantická komédia postavaná na duchárskom príbehu. Herecké obsadenie je sympatické, vizuálne efekty nadčasové a a kvality hudobnéj zložky sa nedajú poprieť. Akurát na film ázijskej produkcie majú bojóvé scény veľmi biednu choreografiu. Ako veľký mínus by som to však neuvádzal, keďže film poviedkového žánru si zakladá na iných prvkoch. Ale predsa len od čínskeho filmu je divák zvyknutý aj na kvalitnú akciu. ()

daEmoNickY

Jestli je Matrix popovy koktejl tak co je potom tohle? Popove puzzle? Tak dobre poskladany film jsem dosud nevidel. Komedie. Tragedie. Horor? Humor. Romantika. Kung-fu. ()

Mol

Nádhernej film :) Scéna kdy Siu Sihn polibkem dá Lingovi vzduch pod vodu a ta závěrečná kdy odejde na vždy mě málem rozplakala jako polárního medvěda, kterej se dívá jak mu taje led pod nohama. ()

Mishqo

75% ... Hongkongský Evil Dead, len romantickejší a trocha viac lietavejší. A nádherná main theme (hudobná), ale vlastne aj hlavná myšlienka filmu je pekná. ()

Danikaa

Chcela som sa trochu odreagovať a zasmiať. Aj som sa zasmiala, aj bolo na čo pozerať, aj pekná hudba bola. Tak tie 3* sa mi pozdávajú. ()

Pecival

Příběh je sice veleprostý, ale to zpracování je prostě úžasné. Triky se mě osobně velmi líbi, do takového filmu přesně padnou. Navíc hromada kouzel a dalších špinavých tríčků - celá poslední půlhodka je pecka. Joey Wang je šik. ()

Zagros

Stejně jako je film A Chinese Ghost Story obtížné zařadit do jednoho žánru (akční, fantasy, romantika, komedie) je pro mě těžké jej hodnotit. Pár filmů z Hong Kongu jsem už viděl a tušil jsem, co jako divák dostanu. Proto mě nepřekvapila tradiční přepálenost emocí, jinak vypointovaný humor, létající bojovníci a právě mix žánrů a časté střídání rovin vyprávění příběhu. Z temné napínavé scény rovnou do romantiky, poté rychle nějaké to odlehčení, napínavý souboj, pár vtipů, znovu romantika a návrat do napětí. Vlastně mi to ani nijak nevadilo. K hongkongské produkci to zkrátka patří, a pokud nejde o koprodukci, je taková většina jejich filmů. Je jen na divákovi, jak mu tahle forma sedne. Za sebe jsem rád, že jsem snímek viděl, ale žádný hluboký dojem na mě neudělal a další díly si už nepustím… třikrát tao. ()

Adramelech

Čínské písemnictví je bohaté na duchařské příběhy, jež často bývají eroticky laděné. Toto je filmová verze jednoho z nich, který zaznamenal 蒲松齡, Pchu Sung-ling. (Tak se jeho jméno správně píše v české transkripci; na ČSFD najdete přepis anglickou transkripcí zvanou pchin-jin.) Žil v letech 1640 až 1715. Hned úvodní scéna – soulož mládence s přízračnou děvou – mě naprosto dostala. Takový sex, při němž by zvonily zvonky a padaly ze stropu lampióny, jsem nikdy nezažil. Možná to bude tím, že doma žádné zavěšené zvonky ani lampióny nemám. Ze zkušenosti vím, že Asiatky se oproti bílým ženám při sexu výrazněji akusticky projevují. Ta ve filmu přitom však vůbec nekvílela, ale spíše způsobovala zemětřesení. Prostě ženy nejsou všechny stejné, nýbrž jsou všechny různé, chci říci, že každá je jiná a každá je svébytným a jedinečným mikrokosmem, což bych mohl doložit příklady z literatury, avšak to zde snad ani není zapotřebí. Kromě erotických výjevů obsahuje film i scény s kostrami či mumiemi mrtvých bojovníků, které však nepůsobí děsivě, nýbrž spíše komicky; nikdo také netvrdí, že je to horor. Silnou stránkou filmu jsou romantické momenty s lehce strašidelným podtextem, neboť každému, kdo o čínskou literaturu byť jen letmo zavadil, je hned od začátku jasné, která bije resp. zač je toho loket. Číňané věděli, co to je láska (či spíše vášeň) až za hrob a chápali to hodně doslovně. Kdo dává přednost komornějšímu a melancholičtějšímu pojetí tématu přízračné milenky, tomu doporučuji japonský film Aido – otrokyně lásky (1969). ()