Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

Martinmt29

Určitě to byl na nedělní večer lepší průměr, Zajímavý příběh a dobře natočené, pouze se občas nedaly ve světlém obraze přečíst světlé titulky. ()

caesarous

Film je rozdělený na 2 části a já bych stejně rozděli i svoje hodnocení. S první jsem byl hodně spokojený. Líbila se mi snaha zachytit přerod E. Moravce z oblíbeného legionáře a člověka, který by za vlast položil život na někoho, kdo kolaboroval s nacisty. A i když jeho vnitřní pohnutky už těžko můžeme zjistit, myslím, že film dokázal být dost reálný. Druhá část už se mi líbila o poznání méně, rychlý skok v čase i málo rozebírané změny vývoje života v Protektorátu mě zklamaly. Celkově se mi líbil herecký výkond Labudy juniora a dabing podle mě nijak zásadně nerušil. K jiným hereckým výkonům už bych ale výhrad měl a stejně tak se mi příliš nelíbila kamera. Každopádně první část u mě za 90%, druhá 50%. ()

The_Casual

Když historický film a když z naší, takřka ještě nedávné historie, čekal bych do morku kosti historickou přesnost. Fiktivní postavy jsou něco, co mi vadí tak moc, že mi to zkazilo úplně dojem. První díl se tvářil jako film, druhý jako televize. Vše takové ve zkratkách, zásadní věci řešené a vyřešené vždy v jedné větě. ()

Lockeroom

Na jednu stranu je dobré Českou televizi pochválit za záslužný projekt a připomenutí zajímavé historické postavy. Na druhou stranu mám mnoho výhrad. Herec hrající Heydricha vypadal téměř jako dvojník i K.H. Frank dobře vybraný. Naproti tomu vybrat Milana Kňažka ve skvělé kondici do role senilního a vetchého Háchy je nepochopitelné. Ani pan Labuda ml. mi do hlavní role moc neseděl, na vojáka Moravce je příliš tlustý, hodil by se spíš do role účetního Fantozziho. Jolana Emmerová byla zřejmě mnohem vypočítavější a jednodušší, ve filmu je podle mého názoru zobrazena příliš pozitivně. Jinak to ale bylo mnohem lepší než jiné projekty ČT. Na závěr si dovolím dvě možná provokativní otázky. Musel se náš poválečný režim mstít i na Moravcových dětech? Vždyť to nedělali ani Němci u dětí nacistických prominentů. A za druhé nebyl vlastně Moravec mnohem prozíravější než Beneš a Jan Masaryk s varováním před nástupem bolševismu? ()

adaben

Nebylo to špatné, ale asi přece jen některé motivy přerodu Moravce nebyly zohledněny (viz. rozhovor s historikem I.Šedivým na Aktuálně.cz.). První díl mi přišel silnější, ve druhém důraz hlavně na rodinnou atmosféru trochu přebil vše ostatní, a ne úplně mi také seděly ty dějové skoky. Přece jen ty tři roky války (42-45) se také něco dělo a v Moravcovi se muselo něco dít, když vnímal, kam se válka řítí a kdo znovu slaví úspěchy. To pak jen scénky hořkosti z května 45 se sklenkou nezachránily. Dovysvětlující titulky byly příliš rychlé. a trochu mne zaskočilo, že dvě tak významné české figury Moravce a Háchu hráli slovenští herci, i když se jich zmocnili jistě zajímavě, ale přece jen postavy z našich dějin bychom si měli umět pro větší věrohodnost zahrát sami. ()

LoneGunman

Mě se to líbilo. K té časté kritice toho, že jsme neviděli "důvody" toho, proč Moravec zradil - to je proto, že všichni čekají nějakou dramatickou událost, nebo okamžik prozření. Ale takhle to nefunguje. On ze svého pohledu nepřeběhl k nacistům, ve skutečnosti si o sobě nejspíš až do smrti myslel, že je stejně oddaným Čechem jako předtím. My máme pořád tendenci vidět to všechno z našeho pohledu, kdy už víme, co kdo dělal a jak to dopadlo. Takhle to ale lidé tehdy vidět nemohli. Moravec nedělal nic jiného, než nezanedbatelná část celého národa, prostě žil dál. To není obhajoba Moravce, a už vůbec ne znevažování hrdinství těch, kteří se rozhodli nežít dál stejně. Právě naopak, o to víc je obdivuju. Ta volba totiž nebyla mezi kolaborací a odporem. Ta volba byla pro většinu lidí mezi pokračováním jejich obyčejného života a hrdinstvím, u kterého můžete umřít. A to je mnohem těžší volba než ta první. Jitstě, čím výše postavený dotyčný byl, tím více se jeho obyčejný život a kolaborace nakonec prolnuly. V Moravcovi se ale v podstatě zrcadlí osud velké části Protektorátu. Jsem proto rád, že se filmaři neuchýlili k přespříliš dramatickým dějovým zvratům a přílišnému patosu. ()

Bogey

Kdyby se ta snaha a peníze místo colorování archivních záběrů daly do gradingu obrazu, svícení a klíčování, udělali by mnohem líp. Dvě hvězdičky za námět a snahu produkce. Vizuální postprodukce hrozná, kamerově celkem kýč, velmi špatný dabing a zbytek postsynchornů, casting mi také, až na výjimky, moc nefungoval a bez jakéhokoli režijního vedení. Žádné emoce, žádné velké překvapení, byť námět má ohromný potenciál. Tentokrát bohužel velké zklamání. ()

McGuffin

Anatomie zrady se podtitulem i vytrvalým soustředěním na jednu postavu snaží navodit dojem, že jde o postavu hlavní, zrádce. Jenže není. Lucie Konášová a Josef Konáš nevyprávějí příběh neúspěchu, ale příběh úspěšného splnění úkolu. Jen je ten úkol záporný, odporný. Ale i takové úkoly život i vypravěči přinášejí. Chcete propustit lidi, hodně lidí? Někdo kdo to splní se najde. Chcete někoho okrást nebo podvést? Pošpinit? Zabít? Někdo se najde. Je to ale poměrně nudná odpověď a tedy nudná otázka, úkol. Daleko zajímavějším příběhem je vyprávění o zrodu, anatomii záporného, odporného úkolu. Je to jako se sportem. Vyhlásíte-li závod, na sto procent někdo vyhraje a někdo prohraje. I když vyhlásíte závod odporný, třeba zápas v blátě. Je nudné hledat odpověď na otázku proč, a tedy konstatovat že, někdo vyhrál nebo prohrál. To je pointa stejně pravděpodobná, jako tipovat, jestli vyjde slunce nebo kterým směrem teče voda. Zajímavější je vyprávět, jak a proč někoho napadne pořádat zápas v blátě. Protože to nemá předvídatelný konec. Anatomie zrady se s jakýmkoli podtitulem a postavou zkrátka odehraje vždy. Zajímavější je sledovat, jak vznikne úkol, k jehož splnění je třeba zrádce. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

pCCb

Zdá se mi, ze zběžného prolétnutí komentáři, že velká část lidí to nepochopila. Možná by to potřebovali podat "polopaticky", trochu víc černobíle. Ovšem tak svět a lidi nefungují. Souhrn genetiky a všech možných prožitků člověka ve zlomovém okamžiku někam nasměruje. Mě až zarazilo, jak se to podobá změnám u některých současných veřejně známých osob. Jako by je nic nenutilo, přejít na druhou stranu, ale neschopnost přiznat si svůj omyl, je nutí naprosto otočit své názory. Jinak by ve svých očích ztratili respekt k sami sobě. Přitom je to jen iluze, kredit dávno ztratili, teď už jsou jen k pláči. ()

Zravocado

Musím tedy říct, že na českou tvorbu se mi film moc líbil. Někteří herci se snažili dokázat, že jsou světoví a někteří to rovnou dokázali. Jak zde zmínil někdo predemnou, je škoda, že byly některé scény prokládány výstřižky z dokumentů a nepůsobilo to ve filmu moc vábně. Jinak vcelku dobře zpracovaný kousek historie z jiného pohledu, než na který jsme zvyklí. ()

shakened

tvl, Arichtev, to stačí. Toč ulice, modrý kody. Na tohle nemáš. Jak to funguje v CT, ruka ruku myje. Takto nosné téma zabiješ Labudou, seš borec, blbe. ()

xplsek01

Třicet minut uplynulo a stále čekám na příběh. Po půl hodině se děj konečně rozbíhá. Názorový veletoč Moravce, tak jak je ve filmu prezentován, mi byl záhadou. Od zarytého obránce demokratické republiky až po vlastizrádce, který nemá v českých dějinách obdobu. Že by obyčejný strach o přežití, nebo skrytá psychopatie? Filmaři mi odpověď neposkytli. Anatomie se nekonala. A tak jsem začal pátrat. A zjištění? Všechno bylo tak trošku jinak. Moravec byl povahou cholerik, proto herecké pojetí flegmatického a submisivního Labudy, je nesmysl. Jolana Emerová mladičká kurvička a lesbička, nikoliv dívka překypující mateřským citem. Navíc udavačka gestapu. Charaktery osob film líčí povrchně. Autentické jsou dobové záběry. Děj se zrychluje až po kvapný závěr. Truchlení nad smrtí syna je nevěrohodné. ()

honza.g

Cíl ukázat E.Moravce jako složitější postavu, než jak se o ní učí ve škole, se zdařil. Vzhleden k jednostrannosti takto vybudované představy je i správné zvýraznit ty okolnosti, kdy byl všemi spolupracovníky opuštěn a většinou jako "Benešovec" nenáviděn. Nová představa, ve které je Moravec jakoby vehnán do náruče nacistického vedení protektorátu a pak jimi využit, je sice také přehnaná, ale aspoň se to jaokby vyrovná. V čem mne film zklamal, je absence pokusu o vhled do psychologie člověka, který věří, že cílem nacistů není Čechy vyhubit, a zároveň je konfrontován s fakty, kdy jsou likvidováni i lidé zjevně nevinní, pokorně spolupracující s okupanty, jen tak, pro výstrahu nebo z nacistické nenávisti. ()

stuj

Vždyť to bylo docela dobrý. Pravda, dabovaný hlavní hrdina je trochu úlet, ale jinak to žádná hrůza nebyla. Na českou tvorbu bych řekl i nadprůměr. Člověk se aspoň trochu podívá do zajímavé části naší historie a nenudí se u toho. ()

marian666

O Moravcovi som nič nevedel alebo si to nepamätám ale mám rád filmy podľa skutočných udalostí. Keď som uvidel Labudu tak som to chcel hneď vypnúť lebo jeho orig. nevýrazný hlas nemám rád. Ako sa mohol stať hercom, žeby protekcia? Ešte že ho nadabovali. ()

Zeman007

Film o zmene cloveka z demokrata na muze ktery se snazil jen prezit,se mi libil.Jinak se o tom polemizuje v backorach u tv a jinak v realu,kdyz se probudite a nemci obsazuji Prahu a cekate na gestapo,jestli zazvoni u dveri... ()

Maroušek

Já tak nějak nevím. Určitě to mělo velké ambice, stálo to spoustu kaček ale tak nějak to nemá koule, Taky je to dobově určitě dobře natočené, ale... Upřímně řečeno, jen díky tomuhle filmu, konečně vím, kdo je mladej Labuda a myslím si, že pro tuhle roli nebyl ideální volba, Ať  byl Moravec jakej byl, tak určitě musel mít nějaký charisma, což bohužel Labudovi naprosto chybí. I tak je to plejáda vynikajících herců, kteří zde ale nemají ani co předvést. I ta hezká Slovenka, co hraje jeho 3, ženu tady předvede víc. Tohle všechno bych odpustil ale to, jak se z vlastence, legionáře a zřejmě asi slušného člověka stala takováhle kurva, v tom mi tenhle film vůvec nepomohl. Pardon, když ho ta hnusná 2, stará ale taky jen prvoplánově orvala o všechno a neměl co do huby, to bych byl ještě mohl možná pochopit i to že se mu synek vymknul z rukou a on se ho snažil chránit. Ale ten zásadní přerod mi tady prostě chybí. Ukecejte, ztloustněte, vyholte Rodena, Trojana a hlavně pro tuhle roli Novotného, tam nemusíte ani jedno ale nebude to nuda ()