Epizody(8)

V seriálu Devs vyšetřuje mladá softwarová inženýrka Lily Chanová uzavřenou divizi rozvoje svého zaměstnavatele, společnosti špičkových technologií se sídlem v Silicon Valley, která je podle ní zodpovědná za vraždu jejího přítele. (HBO Europe)

panki9922

Toto je seriál, ktorý si vyžaduje vašu plnú pozornosť. Nemôžte sa popri tom hrať na telefóne, lebo by ste nepochytili ani polovicu. Po pravde, ak aj budete sledovať plne koncentrovaný, budete mať veľa otázok. Jeho tempo je veľmi pomalé, je tu dôraz na hudbu, kameru a komornosť. To všetko dokopy funguje a vďaka tomu, je to z môjho pohľadu skvelý seriál. Považujem sa za veriaceho človeka, no Devs ma svojimi úvahami o determinizme a slobodnej vôli prinútil mnohé spochybniť a mnohému sa pýtať. Ak toto nie je znak kvalitného scifi thrilleru, tak potom už nič. Veľmi ľahko môžte Devs sprdnúť a dat mu odpad, pretože nemáte radi pomalé tempo, očakávali ste lepšie rozuzlenie alebo je podľa vás povrchný a pod. Ja si s Garladnom naopak rozumiem veľmi dobre a teším sa na jeho ďalšiu tvorbu. Sledovanie som si vychutnával plnými dúškami. Dúfam, že som mimo boxu :) ()

serdehelan

Garland má rád sci-fi a celkom berie do úvahy aj to SCI, nielen FI. Preto ma baví stále viac. Z tria Ex-Machina, Annihilation a DEVS - ten posledný je najlepší. Formálne veľmi podobné ako ExMachina, mnoho záberov z vnútra DEVs pri práci so svetlom pripomínalo Sunshine. Velmi pomalé pozvolné tempo, mnohým nebude vyhovovať ale u mňa sadlo na 100%. ()

bonovox

Alex Garland sa pomaly ale isto stáva top tvorcom ambicióznych sci-fi námetov. Devs je výborne natočenou sériou o človeku ktorý sa snaží zmeniť za pomoci kvantovej fyziky historiu tak aby mohol žiť v radostnejšej prítomnosti a budúcnosti. Ale obeta ktorú treba za to priniesť môže byť príliš veľkou. Devs má skvelú myšlienku, vizual, hypnotický hudobný doprovod a nie príliš okukanych hercov. A hlavne má uspokojivý záver, ktorý všetko krásne uzavrie. Druhá séria tu určite nie je potrebná. Ak máte radi žáner sci-fi a svet technológií netreba váhať. ()

Jirka.Moser

Po dlouhé době jsem se dočkal kvalitního sci-fi seriálu. Zajímavý příběh, u kterého se nebudete nudit a konec, který se nedá předvídat, zajímavě vymyšlená technologie, kolem které se to celé točí. Samozřejmě je to sci-fi. Musíme očekávat, že tahle technologie tak trochu popírá zákony fyziky... Pěkná artová hudba, zajímavá kamera a skvělý casting. Vše jsem jim věřil. Hlavně jsem si užil Alison Pill, kterou znám ze 7. řady AHS. Musím dát 5/5 Ps.: Must-see pro diváky Black Mirror! ()

jjjerry

První díl vás navnadí. Zajímavá hudba, zajímaví herci a neznámý příběh. Pak si říkáte, že se něco musí stát. Čekáte, kdy se to konečně rozjede. Nestane se vůbec nic, bohužel. Dále pokračuje nuda střídaná nudou. Zajímaví herci, vám po čase přjdou stále stejní, se stejně blbým výrazem. ()

chozze008 odpad!

1) verbal jeste nedostal ban, považuju to za záměr 2) jsem zvyklej na filmové úchylárny 3) todle je první seriál kterému nedám šanci ani k druhému dílu. První díl, který má hodinu se odehrává na zhruba 5 lokacích - připomíná to komorní filmy z československé prodkuce padesátých let. Počet vět by se dal zřejmě také spočítat (né na prstech jedné ruky, ale o moc víc to nebude). Vůbec nic vás netáhne k tomu koukat se dál, absolutně nic. Snažili se o obdobu Stranger Things (které také nemusím) v hi-tek artovém hávu? Nevím, protože to nikdy vidět nebudu. Herci absolutně necharismatičtí. Co se týče zřejmě hlavní hrdinky, menší "vnady" nemá ani Sigourney Weaver a zřejmě ani žádná žena, kterou jsem za svůj život potkal, no nic to jen tak mimo. ()

Saxos

Hlavní cena za nejstupidnější a nejotravnější směs seriálových zvuků může být stoprocentně udělena. Prostě psycho a celkem nechybělo hodně k tomu, abych celou sérii odpískal po prvním dílu. Přitom soundtrack je v pohodě.  Ve sledování jsem pokračoval, trpěl jsem, trápil se a čekal na nějaký posun. Přišel? Ne. Zvuky mě dál dávaly zabrat, příběh a děj mě nechytli, herci neupoutali, ztracených několik hodin. Závěr: vysoké hodnocení obdivuji, ale sledovat nedoporučuji. ()

Azalix odpad!

Premárnená šanca urobiť z dobrého námetu kvalitný materiál. Mali z toho spraviť 90 minútový film a bolo by to možno záživnejšie. Takto je to roztečené ako brazílska telenovela. Kopec balastu, čo sa tvári ako silné myšlienky. Nuda. Prvé tri diely vás navnadia na super zážitok a zbytok to zabije nudou. Škoda, malo to potenciál. ()

Proso

Střihově, kamerově a obecně vizuálně zajímavý skvost, který bohužel tápe v oblasti postav a poustavosti příběhu. Začátek vypadá i v těchto ohledech slibně, postupně ale začnou hodně opadat. Nicméně mě seriál rozhodně přiměl zajímat se o Garlandovu tvorbu, která skrz jeho originální vizi, nápady a práci se zvukem dokáže vytvořit neskutečnou atmosféru. ()

Godik

"Name a random event." Teleologická meditácia par excellance. Aká je pravdepodobnosť, že pri hode mincou padne na tú či onú stranu? Ak ste odpovedali 50:50, tento seriál vás má čo naučiť; pravdepodobnosť je len zjednodušujúci ľudský konštrukt, reduktívne úsilie človeka vysporiadať sa so svojimi limitmi. Akokoľvek považujem kinematografiu, či už v seríalovej alebo filmovej podobe za podradnejší formát pre účely komunikácie obsahu, o to viac som ohromený ak sa niekomu podarí na obmedzenom priestore sformulovať tak dôležitý myšlienkový smer. Filozofický presah je badateľný aj v ostatnom Garlandovom diele, sám priznáva, že jeho scenáre sú "idea based stories"; v tomto prípade je tou ideou determinizmus, fascináciou ktorým sa netají (v prípade jeho prvotiny Ex Machina tou ideou bola umelá inteligencia, v poslednom Annihilation evolúcia). Aká zvláštna zhoda náhod (pun intended), že v súčasnosti na tej istej streamovacej službe vychádza tretia séria Westworldu, ktorá sa potýka s nachlp rovnakou tematikou superpočítača, avšak kombinuje s ňou snáď všetky možné sci-fi prvky a vo výsledku je oproti tomuto titulu len lacnou prekombinovanou čalamádou všetkého možného. Na začiatku 19. storočia prvýkrát postuloval Simon Pierre LaPlace podmienku, známu ako LaPlaceov démon, dokonalej komprehenzie časopriestorového bodu ako základ pre možnosť spolahlivo opísať ktorýkoľvek iný bod či už v minulosti alebo budúcnosti. "The computer can see backwards. The computer can see forwards." Historicky neprekvapivo, ľudstvo je dnes až na výnimky neschopné stráviť skutočnosť, že nie sme detičky božie s vyvoleným údelom, autonómiou alebo výnimočnosťou, rovnako ako svojho času nebolo schopné stráviť, že Zem sa netočí okolo Slnka, že sa, pre účely tohto komentáru zjednodušene povedané, vyvinulo z opice pravdepodobne niekde vo vnútrozemnej Afrike a že medzi nami a tou mincou rotujúcou vo vzduchu až taký rozdiel nie je. Frank Ramsey stihol vedecký determinizmus trefne obohatiť o spôsob, akým sa vyrovnať práve s onou priepasťou medzi prírodným a ľudským - pravdepodobnosť všetkého v čom má prsty človek je závislá od informovanosti subjektu. Garland ako zdroj inšpirácie uvádza Davida Deutscha a súčasnú fyziku, pointa je ale rovnaká. Kedže schopnosti človeka mu neumožňujú častokrát si pamatať ani čo mal včera na večeru, suplovať ho v tom musí superpočítač, do ktorého sa nalejú dáta. Vo výsledku sa scenárista pracujúci s týmto námetom nutne dostane ku konfrontácii postáv s determinovaným a až na výnimky vzniká klišé, kde dochádza buď k paradoxnému vzopretiu sa determinovanosti alebo k slučke, kde oboznámenosť protagonistu s budúcimi javmi ho od nich neoslobodí, práve naopak, dovedie ho k nim (Twelve Monkeys, Time Crimes, Looper). Ostatne, obdobný dramatický oblúk je známy už z čias antiky, kde sa hrdinovia a vladári museli popasovať s veštbami kadejakých veštcov a mudrcov. Pokiaľ ide o formálnu stránku, mnohým bude prekážať pomalšie tempo a s tým súvisiaca komornosť, malý počet postáv a akási zaprdenosť na tých istých miestach. Ja osobne mám za to, že všetky tieto aspekty plne svätia účel a ani najslabší článok seriálu - stvárnenie hlavnej postavy, ktorá často hrá tak neadekvátne, až som mal chvílami chuť to zahrať za ňu, a vonkoncom neoplýva dostatočnou charismou na to aby utiahla rolu hlavnej postavy, ma neodradil od plného hodnotenia. () (méně) (více)

Kamil111

Garlandův zásadní problém byl odjakživa nevyrovnanost - od úplných sraček až po genialitu. Tady je všechno. A největší sračkou je ta synopse v úvodu této stránky (...vyšetřuje mladá softwarová inženýrka... - WTF? To na csfd nikdo neumí překládat z angličtiny?) ()

Mukade

Super seriál, ale smiešny druh whitewashingu kedy hlavnú postavu hrá herečka s anglicko japonskými koreňmi, žiadnymi čínskymi plu jenozmnačne vyzerá ko japonka a nie číňanka a napriek tomuhrá číňanku. Pričom tvorcovia asi dúfali že okolo roku 2020 stále belosi belosi nerozoznajú číňanov od japoncov... No neviem, lol. ()

Carlito1

Ten nejoriginálnější seriál, co jsem kdy viděl, kde vládne spíš science než fiction. Naprosto fenomenální práce ve všech odvětvích a na všechny strany od Pana Alexe Garlanda a jeho týmu. ()

nudlis

Tvl nechápu, co na tom všichni vídíte? 8 dílů o partě dvou divnejch asiatů, trojici ruskejch špionů, několika vousáčích, jednom nájemným vrahovi a mimořádně ošklivý blondýně, co střídavě zíraj, filozofujou, mordujou, poučujou o fyzice a skuhraj nad svým posraným životem. To je fakt náplň seriálu jak víno. A to jste nejspíš většinou koukali na verzi v originále a s titulkama (nebo bez). Já jsem čuměl na tu dabovanou verzi. Což to bylo mocné utrpení! Dabing hlavní postavy bych ještě tak nějak zkousnul, ale toho mladíka, kterej vypadal na třináctiletýho génia a vyklubal se zněj devatenáctiletej sebevrah, tak toho nadaboval nějakej chlapeček z pátý třídy. Přístě si radši vezmu špunty do uší a stáhnu si titulky. Takže ve finále 1 hvězda za ty světýlka na stromech v lesíku, ty vypadaly fakt efektně. Až budu mít lesík, taky si stromy takhle osvětlím. ()

lineker

Intošská sci-fi dráma, která nám předkládá jednu velkou metaforu za druhou, hluboké dialogy o principech vnímání světa, jeho současnosti, minulosti, ale i budoucnosti. Morální kodexy, které jsou před tvůrce Devs stavěny jsou konfrontovány s jejich schopnostmi a osobními traumaty. Filozofický počin, s nádhernou hudbou a promyšlenou kamerou, který je možná na seriál příliš neakční, uzavřený a ne každého to musí chytit. S tím ovšem tvůrci museli počítat. Pro mne příklad ukázkového rozdílu mezi HBO a Netlfilxem. Kusová ruční práce versus pásová velkovýroba. ()

stuj

Místy to sice trochu klopýtá, ale pět hvězd si zaslouží. Seriál nevede k chroupání popcornu, místo toho nabízí téma k popřemýšlení. A přitom diváka vtáhne do povedené atmosféry. Stoický klid některých postav je suprový. Výstižné komentáře: Djkoma, Davies182. ()

bonsetti

Extrémně natahované, nudné scény s diskusemi o ničem. Bez nich by to mělo tak poloviční stopáž. První epizoda ještě vypadala zajímavě, ale pak to šlo čím dál víc k horšímu, až jsem to ve čtvrté předčasně vzdal. Sergej chudák vypadal jako IQ tykve, a zbytek osazenstva bylo módní multi-kulti. Když k tomu přidám zlatá blikátka a rozsvěcující se a zhasínající světla, která připomínala sci-fi ze šedesátých let, tak jsem s hodnocením skoro u odpadu. Ale za ten první díl něco přilepším, tak celkem za 2*. ()

stret

Keď tak teraz pozerám zoznam filmov od Garlanda - ktorého existenciu som nijak nevnímal, zisťujem, že je režisérom viacerých mojich obľúbených alebo prinajmenšom zaujímavých filmov. No tak nečudo, že aj tento seriál ma oslovil. Ako zaujímavá fikcia. Ono tam nešlo o kvantovú mechaniku, ale skôr o úvahu na tému osudu či ne-osudu, založenej na prostej úvahe, že ak veci čo sa dejú majú svoje príčiny, tak teoreticky by sa mohlo dať dopátrať po príčinách spätne - až k počiatku. To je samozrejme hovadina - tie dáta nemáme a mať nebudeme, ani takú výpočtovú silu, ale nejakú logiku to má. Do toho bola primiešaná príchuť multi-vesmíru, ktorá sa do takej polievky kľudne hodí. Plus vzťahové linky a nejaký ten príbeh. Hlavná postava ma bavila, aj celý kolektív Devs. Prvý diel bol najslabší - a seriál poriadne začal až po smrti toho nesympatického Ukrajinca. A tie kecy že "načo tam bola zápletka so špiónom?" No a prečo nie? "No ale má malý vnady". No tak si pusti porno - tam to máš lepší. ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt