Reklama

Reklama

Historický špionážní film je založený na skutečném příběhu britského obchodníka, který byl rekrutován tajnou zpravodajskou službou. Odehrává se v období studené války. Sovětský zpravodajský důstojník Oleg Penkovskij (Merab Ninidze) informuje MI6 o možnosti jaderné války a svěří se s obavami o světovou bezpečnost. CIA a MI6 se rozhodnou, že by bylo lepší nepoužívat špióna, ale obyčejného občana. A tak je podnikatel Greville Wynne (Benedict Cumberbatch) požádán, aby se pokusil pomoci ukončit kubánskou krizi. Má dělat to, co normálně dělá, odjet do Moskvy a hledat obchodní příležitosti. Tak se dostane do pravidelného kontaktu s Penkovským, který ho využívá k předávání zpráv a tajných dokumentů týkajících se sovětských jaderných plánů a raket. Jak napětí kolem kubánské krize narůstá, komplikuje se setrvávání Penkovského v tajných službách a kontakt s Wynnem je prozrazen... (JOJ Cinema)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (72)

HAL 

všechny recenze uživatele

Mám pro oldschool špionážní filmy slabost, Tinker Taylor pro mě patří mezi nejlepší filmy minulé dekády, a The Curier nezklamal ani v nejmenším - samozřejmě se Alfredsonově majstrštyku nevyrovná, navzdory shodnému obsazení Cumberbatche, ale v žánru obstojí bez problémů. Dobře při tom těží ze své "jinakosti", hlavním hrdinou není žádný protřelý agent, ale obyčejný civilista který se do všeho kolem Kubánské krize zamíchá spíš jen náhodou a zprvu takřka proti své vůli - a to jak, při souběžné snaze o zachování nějakého normálního civilního života, postupně hledá odvahu a zaujetí pro službu je největší silou filmu. Což pak perfektně vygraduje když on sám přebere otěže a stane se hlavním hybatelem. Jen je to vyvrcholení trochu předčasné, poslední půlhodina už trochu změní žánr a ztrácí drajv, i když je nutná pro dovyprávění příběhu - který je podle skutečnosti, což film zvedá na ještě trochu vyšší level. 8/10 ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodný příklad a ukázka toho, jak může vzniknout hluboké přátelství a sympatie mezi dvěma lidmi z opačné strany barikády. Benedict Cumberbatch si střihl poměrně náročnou roli, kvůli níž musel asi leccos obětovat. Jessie Buckley hraje všude dobře, kde jsem ji zatím viděl. ()

Reklama

angel74 

všechny recenze uživatele

Musím ocenit, že se tvůrcům podařilo skvěle vystihnout dobovou atmosféru. Pak mi doslova vzala dech nebývalá fyzická proměna Benedicta Cumberbatche za účelem co nejvěrohodnějšího ztvárnění dané role. Akorát mě mrzí, že Cookeův snímek postrádá jakoukoliv gradaci a dramatičnost, všechno tak nějak vyšumí do ztracena. (65%) ()

Rockerman 

všechny recenze uživatele

Děj se odehrává v době , kdy bylo vše jasné. Byl jasný předěl mezi dobrým a zlým, mezi demokracií a totalitou. Věřili jsme , že to tak je a i dnes věřím, že to tak bylo. Bohužel v současnosti to už tak jasné není. Zatímco zlo zůstalo na stejném místě, dobro se nám nějak rozmělnilo a zastřelo. Totiž z kdysi té správné strany teď přicházejí neuvěřitelné zprávy o cenzuře, jen tom jediném správném názoru a potírání toho opačného a dalších totalitních prvků. Děsí mě to, ale stále ještě doufám, že demokracie je silnější a dokáže si najít cestu. Skvělý, silný film o pravdě a lži! ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Sometimes lie is a gift. An act of love. Přirovnání k Alfredsonově Tinker Tailor Soldier Spy sedí jen s ohledem na dobovou výpravu, staromilský přístup upřednostňující dialogy před akcí a účast o jedenáct let vrásčitějšího Benedicta Cumberbatche. Carrého příběhy jsou ale bytostně antihrdinské a ani ti nejlepší nejsou podobně jako v životě nezranitelní; dokonce ani Smiley ne. Jinak má bohužel zoufale televizní Courier, též oslavující triumf obchodnických schopností a ctností ve světě tajných služeb, blíže k Spielbergově Mostu špiónů. Což není něco, co by činilo špiónský film lepším. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (3)

  • V čase filmu 20:12, při procházce noční Moskvou, je možno na malý okamžik zahlédnout v levém horním rohu nápis „Kuchyně“ v interiéru restaurace, kolem které postavy prochází. Scéna je natáčená v ulici Rybná v Praze. (Globus_Jirka)
  • Film se natáčel v Praze a Londýně. (Yardak)
  • Jedna z pražských lokací, kde byl film natáčen, je budova Ministerstva dopravy, která ve filmu představuje objekt americké ambasády v Moskvě. Ve filmu se objeví jak pohled na exteriér budovy (byť dodatečně digitálně upravený), tak i pár záběrů z jejího interiéru (včetně záběru na zdejší funkční páternoster). (HonzaBez)

Reklama

Reklama