Minari

• USA Minari

Osmdesátá léta minulého století. Rodina korejských přistěhovalců se stěhuje z města na arkansaský venkov, aby si splnila svůj americký sen. Doufají, že jim život na farmě zajistí lepší budoucnost, ale nové prostředí jim klade do cesty řadu překážek. Ty jim však pomůže překonat jejich vzájemné pouto. (HBO Max)

marhoul

Stačí vidět deset minut prvních a posledních. Pozor, mega spoiler: "Babička našla pro minari opravdu dobré místo, roste úplně samo." a čau. Zvedneš se z gauče a jdeš rozkopat televizi. Takový ten typ filmu, kdy stále čekáš, že něco přijde a ona je to vlastně zkouška, kolik vydržíš. ()

Stanislaus

Minari v sobě vesměs umným způsobem snoubí hned několik nadčasových problematik - ať už jde o partnerské, rodinné či celkově mezigenerační vztahy, tematiku přistěhovalců či hledání "amerického snu" (po jihokorejsku). Občas mi snímek maličko připomínal Manželskou historii, avšak Baumbachův film šel více na dřeň. Zaujala mě především postava babičky a její (zprvu nesnadná) interakce s vnukem - Yeo-jeong Yoon předvedla vskutku solidní výkon a postarala se též o několik úsměvných momentů ("Ding dong broken!"), které vyvažovaly dramatickou linii. Příběhově nabízí film nejeden symbolický moment k zamyšlení (viz plevelné minari, třídění kuřátek, tahání kříže či hadi v "rajské zahradě") a vedle komorního pojetí mě Minari zaujalo i podmanivým hudebním doprovodem. Slabší čtyři hvězdičky! ()

HellFire

Skvělý film, na který se moc dobře dívá. Korejská rodina přijíždí z Kalifornie do Arkansasu, aby založila farmu. Otec s matkou pracují v místní drůbežárně, zatímco se otec ve volných chvílích snaží zprovoznit malou zeleninovou farmu. Samozřejmě, že život malém obytném domku na místě zcela mimo civilizaci s sebou přináší problémy. Hlavně v podobě babičky, s níž se ze začátku pere hlavně její vnuk. Z letošních nominací na Oscary je Minari rozhodně nejlepším filmem. Minimalistický a krásně nasnímaný. Strašně se mi líbilo, jak elegantně se oblékala hlavní hrdinka-manželka. Velmi elegantní styl, žádné trapné legíny. ()

claudel

Minari a Zemi nomádů spojuje jedno - můžete se od obrazovky vzdálit na pět, deset, patnáct, dvacet, možná i třicet minut, a u děje nezpozorujete žádný zásadní vývoj, posun, dramatičnost. Děj si totiž jen tak plyne, kamera zabírá krásné záběry, ale postavy nerozehrají nic světoborného. Na dvě dramatičtější scény dojde, ale tím to končí. Nominace na Oscara za hlavní mužský herecký výkon působí vedle Anthonyho Hopkinse a Garyho Oldmana zcela nepatřičně. ()

Mikah

Trochu jsem čekala příjemný film o šťastné rodince, která si pěstuje zeleninu a nemohla jsem být dál od pravdy. Sice vznikl v USA, ale scénářem a celkovým zpracováním je to korejský film, který může na někoho působit zvláštně a nudit ho. Je to především drama o komplikovaných rodinných vztazích v cizí zemi, a i když člověka párkrát rozesměje, po skončení v něm zanechá spíše smutek. ()

ScarPoul

Kedysi som na festivale videl jeden z Lee Isaac Chungových filmov a viem, že som z neho mal fajn pocit, hoci si už nedokážem presne rozpomenúť, o čom bol. Minari vo mne prebúdzalo veľmi dlhú dobu smútok. Je to film o hľadaní šťastia ale zároveň je to snaha o komplexnejšie zobrazenie stretu dvoch protipólov. A je jedno či je to protipól kultúrny, generačný alebo náboženský. Zároveň je to najväčšia slabina filmu. Nemá totiž ujasnený jeden motív. Tým, že as venuje veľa veciam, stále sa na obraze niečo deje a občas tomu chýba taký ten ľudský moment. na odľahčenie. V minimálnej miere ho dodávajú do filmu len podivnosti typu babička, alebo nábožensky založený sused. Vo finále je to ale príjemný film. Taký v ktorom sa odráža aspekt ľudskosti, snahy niečo dosiahnuť a strety názorov, ktoré sa usilujú v rámci rôznorodých životných podmienok spolu koexistovať a hľadať si k sebe cestu. Práve to, a tiež mierne koketovanie s nadprirodzenom, ktoré som si tam ja osobne našiel, hoci si myslím, že je tam veľmi umne skryté, dodávajú filmu na konci určitý pocit zadosťučinenia. Will Patton v prazvláštnej kreácií a Steven Yeun si hrá svoj štandard. Myslím si, že toto je jeden z tých filmov, kde si každý nájde aspoň niečo. ()

Lacike

Na jednej strane to je celkom pekný príbeh jednej kórejskej rodinky žijúcej v amerike, ktorý aj napriek pomalému tempu príliš nenudí. Na druhej strane je to proste až príliš obyčajné jak milión iných kdejakých televíznych filmov, takže na ňom nevidím nič výnimočné. Oscarová nominácia dáva zmysel jedine vzhľadom na úbohú konkurenciu aká minulý rok vznikla. Neľutujem, že som to videl, ale znova si to určite nepustím. 6/10. ()

vurhor

Svým způsobem korejská verze dva roky starého japonského filmu Zloději. Místo Japonska se však odehrává na americkém venkově, kde se hlavní rodinka musí utkat nejen s finanční krizí, ale i menším vnitřním rozkolem. Minari je velice jemné a tiché melodrama, které divákovi dokazuje, že americký sen je v mnoha ohledech věc pro naivní idealisty... a nebo ne? Má velice milou a příjemnou atmosféru, která však není vždy úplně veselá. Rozhodně se však nejedná o vyloženě smutný film, byť se to tak občas může zdát. Výborně tam jsou vykreslené vztahy mezi jednotlivými členy sympatické rodiny, obzvlášť pouto mezi malým chlapcem a skvělou babičkou bylo bezvadný. Až jsem si přál, aby ho film ještě více rozvinul. Plus i přestože se film snaží působit co nejvíce lidsky, zároveň se mu daří vyvarovat se různým klišé a přílišné sentimentalitě. Ne vždy ale dokáže udržet divákovu pozornost, protože některé sekvence se až zbytečně táhnou. Také mě to osobně emočně nezasáhlo tak silně, jako právě ti Zloději. Ovšem kus poctivé filmařské práce to je stoprocentně, navíc bylo fajn zase vidět Glenna. Očividně se od tchána Hershela naučil farmařit. Good for him! Slabší 4* ()

berny2468

Hodně průměrné drama o americkém snu po korejsku. Minari má vcelku slušný retro vizuál, ale na druhou stranu naprosto nezáživný příběh, který nemá vlastně ani skoro žádný vývoj postav. Prostě se nějak začne a najednou se skončí. Nominace na ceny akademie jsem nepochopil. Opravdu průměrné drama o ničem se sympatickými herci z Jížní Koreje. Má slušnou atmosféru, ale bohužel myšlenku žádnou. Takže Minari určitě nebyl můj šálek kávy. 5/10. ()

slord

Indie film, ktorý zaujme sympatickými hrdinami, ale samotný príbeh nie je ani moc zaujímavý a celkom dosť nudí v niektorých momentoch. Najviac ma bavilo budovanie vzťahu medzi babkou a vnukom, a občas som mal pri tom úsmev na tvári, ale inak film ničím moc nezaujme. 6/10 ()

Derek

sam reziser Lee Isaac Chung je potomok korejskych imigrantov, ktory sa uz narodil v amerike a jeho zazitky su hlavnou inspiraciou pre MINARI, pribeh korejskej rodiny ktora hlada svoj americky sen v zapadakove akym je Arkansas. film sa nesustreduje len na mladeho syna Davida ktory sa v amerike narodil a jeho prve stretnutie s jeho korejsokou babkou co prenho predstavuje najvacsi sok (lebo nie je to klasicka babka, lebo "prava" babka by mala robit kolace, neupijat mu z jeho mountain dew a hlavne nenadavat!). tieto pasaze su zachytene citlivo a je prijemne sledovat zblizovanie tychto dvoch postav. Lee vsak venuje rovnaku pozornost i rodicom (Yeun a Han su obaja skvely) a ich problemom ktore novy farmarsky zivot prinasa. dobru postavu si vystrihol i Will Patton ktory hra dobrackeho, i ked trocha sialeneho, spolupracovnika ktory to mysli dobre, ale svojou prehnanou laskou k Jezisovy je viac menej cudak. skoda ze scenar sa snazi zachytit az prilis vela pribehov (otec, matka, syn a babka) namiesto jedneho hlavneho hrdinu a trocha slabsi az narychlo spichnuty mi prisiel i koniec. ale inak ide o prijemny, maly film... ()

radektejkal

Díky Švédovi, Carlu Linnému, jsme došli v klasifikaci rostlin zřejmě dále než Korea; miínari tak mlže být potočnice lékařská (Nasturtium officinale) nebo také jiná zřejmě brukvovitá rostlina. Každpádně by se drama korejské rodiny obešlo i bez ní - přestože jako spojovací článek i rámec příběhu funguje dokonale. Minari je film romantický, bez velkých vzletů a úletů. Korejská romantika se tak zásadně odlišuje od evropské a americké: žádná přepjatá gesta, zduřené emoce atd., přestože je všechno v pohybu, tříbí se a vyjasňuje (a to je právě ta romantika). Film má i své poselství: po prvním prohraném kole není ještě zápas u konce. Následuje druhé kolo, ale i to není poslední. Ještě třeba poznamenat, že v chicken sexingu vynikal Jakob o třídu nad ženami, ale také toho měl první po krk. ()

kajas

Během prvních minut projekce jsem přemýšlela, jestli se opravdu budu dvě hodiny dívat na den za dnem plynoucí, relativně poklidný život přistěhovalecké rodiny. S příjezdem babičky se situace naštěstí mírně zlepší, protože můžeme sledovat postupný vývoj vztahu mezi stárnoucí ženou a jejím malým vnukem. Feel-good záležitost s trochou retro atmosféry, nic víc, nic míň. Na jedno zhlédnutí ale příjemná podívaná. A Pattonova souseda bych úplně vyškrtla ze scénáře. ()

M.i.k.e

líbivé rodinné drama,které mě ale ani zdaleka nezasáhlo tak jak by asi chtělo a nenašel sem v něm žádnou - pro mě - přidanou hodnotu.Za pár dní nebudu vědět,že jsem viděl a nejsem si jist jestli je to škoda nebo není...60% ()

Aljak

Na to, aké to má vysoké hodnotenia a chvályhodné komentáre, som očakával niečo oveľa lepšie. Originálne to síce bolo, ale po scenáristickej stránke to bola na môj vkus vcelku nuda. Väčšinu času sa nič zásadné nedialo, dialógy boli nemastné-neslané, mal som pocit, že celý čas sa točíme v tom istom kruhu, z ktorého niet úniku. Sem tam nejaká dobrá scéna, občas nejaký posun v deji, avšak nič výrazné. Emocionálnosť filmu pôsobila skôr interne ako externe, a to je možno aj dôvod prečo ma to až tak nechytilo. Nuž, budem asi zlý, ale 1*. ()

vydumnica

Celkom fajn film, ale až tak ma za srdce nechytil. Myslím si, že na Oscaroch oproti takej konkurencii ako The Father alebo Nomadland Minari nemá šancu. Ani postavy si akosi nedokázali získať moje sympatie, najzlatšie boli deti. Babka mi liezla na nervy s tým jej vysedávaním pri telke, mala som naozaj chuť poslať ju upiecť deťom tie cookies ako to robia real grandmas. Otec mi išiel na nervy, kvôli tomu, že jeho vlastné ambície a sny mu boli prvoradé, vôbec si ma nezískal. Matka bola v pohode a z dospelákov sa mi ešte najviac páčil ten chlapík, čo niesol kríž, to jediné si asi z filmu zapamätám. Myslím si teda, že Minari je film na jedno pozretie a divák na ňho hneď zabudne. Na záver asi mali prísť emócie, ale u mňa sa nedostavili, skôr mi to bolo jedno. A ešte nechápem, že väčšia časť filmu je v kórejčine a napriek tomu film nie je nominovaný v kategórii Cudzojazyčný film, to len tak na okraj. 65%. ()

Streeper

Film o opravdu milé rodině, která se snaží začít od znovu navzdory finančním problémům a zdravotním komplikací u syna. Od začátku si tu rodinu zamilujete, je to milá pracovitá rodina, které nepřejete nic zlého, ale smůla se jím lepí na paty, takže je to trochu frustrující. Moc se mi líbila ta hudba, je krásná a chvílemi mi připomínala moje milované Vzpomínky na Afriku. Film má ale hodně pomalé tempo, první polovina je fajn, ale druhá už je trochu horší. Sice se tam objevuje více problémů, ale negraduje to natolik, aby mě to bavilo. Bohužel jsem se spíše nudila, herecky je to ale skvěle zahrané. Znovu se na film asi nepodívám, ale nelituji toho, že jsem ho viděla. ()

Steven Yeun nebude v Thunderbolts

Steven Yeun nebude v Thunderbolts

03.01.2024

Pouť jihokorejského herce po marveláckých cestách skončila ještě před svým ambiciózně naplánovaným začátkem. Oficiálního potvrzení toho, že se Steven Yeun (Živí mrtví, Neporazitelný) objeví v… (více)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

14.04.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Když na jaře roku 1996 dorazil do kin blockbuster režiséra Jana de Bonta s názvem Twister, jeho vír zábavy doslova zbořil kina. Snímek s velmi štědrým rozpočtem 92 milionů dolarů díky svému poutavému… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)