Rok 1942, bitka pri Rževe, známa ako vojnový mlynček na mäso. Po bojoch pri dedine Ovsjannikovo zostala nažive iba tretina roty sovietskych vojakov. Všetci sa snažia vydržať do príchodu posíl. Ale z ústredia  prichádza rozkaz, aby dedinu udržali za každú cenu. Takže nemôžu ustúpiť... Všetci pochopia, že je to rozsudok smrti, pretože z beznádejného boja nemôžu nevyviaznuť živí. Do dediny zomierajúcej pod nepriateľskou paľbou nečakane prichádza mladý poručík zo špeciálnej jednotky, ktorého úlohou je hľadať a odhaľovať zradcov medzi svojimi. Poručík je presvedčený, že to je jediný spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo. Udalosti naberajú nepredvídateľný smer... (TV JOJ)

Pajkenzi

Skvělý válečný film, ve kterém nechyběla pořádná bitva. Válka zima ty útoky na vesnici neměly chybu. Ukončení bylo až dojemné to ve válečném filmu nesmí chybět. I s věnováním. Úžasný. ()

Trustme

Další ruský válečný film, jenž ruská filmová studia tvoří jako na tankovém běžícím páse. Je to taková jejich domácí specialita, kterou adaptují žánr akčního filmu do varianty historického válečného dějepisného filmu z různých bitev. Většinou se jedná klasicky o bránění nějakého bodu zájmu a to do posledního muže či ženy. Sověti s hrdým odhodláním brání Matičku Rus a jsou ochotni pro ní i umřít, díky vymytí mozků politruky. Tento film to i velmi reálně prezentuje jak byli sovětští vojáci i mimo bitvu neustále na prahu rychlého odsouzení trestem smrti za porušování nesmyslných zákonů. Ržev je poměrně precizní, reálně ztvárněný film, který má špičkové bojové scény s hutnou dávkou syrovosti a je ukázkou neustálého technického zlepšování ruského válečného filmu, nechybí nějaký ten patos a sympatické hrdinství, nahlédnutí do (ne)funkčnosti Rudé armády a častý obdiv Sovětů k výzbroji a strategii wehrmachtu. Dialogy rvou uši (ruská bodrost a nátura, umocněná šnapsem), postavy tradičně připravené k umírání, takže není čas se divácky poznat nebo dokonce kamarádit (Rusové neumí hrdiny-sympaťáky) a v tom je to možná právě opravdovější válečné peklo. ()

drackula

Remeselne dobre zvládnuté, dostatočne špinavé, krvavé a nekompromisné. Je skvelé, že sa sa tento ruský film vyhol hrdinsko-morálne-dokonalým klišé a ukázal vojnu a jej vedenie vo všetkej jej surovosti a nelogickosti, kde ľudský život prakticky nič neznamená. Je otázne nakoľko to bol autorský zámer a nakoľko išlo o "objednávku". Rzhev je ale určite kvalitný film o udalostiach na relatívne malom priestore a aj keď záver trochu skĺzol k štandardnému "gerojstvu" film som si užil. 80% ()

ghatos

Ale tak je tam posun v tak citlivém tématu pro Rusko jako je Velká vlastenecká válka. Komplexnější, samozřejmě v rámci mírného pokroku malinko kritičtější, ale samozřejmě je to vyhlazeno tak, aby to vyhovovalo dnešnímu politickému pohledu. Rusko je v tomhle spefické, proces pochopení protikladných, nejednoznačných dějin je těžké a bude trvat ještě dekády. Řemeslo jinak úplně v pohodě. 74%. ()

JohnSmith

Hodně slušný válečný snímek, který neztrácí tempo a zvlášť druhá polovina je vydařená. Jen ty postavy nebyly vyloženě sympatické až snad na velitele, který byl i normální, ale jinak nikdo za srdce nechytne ()

Autogram

Technicky je to dokonalé, príbehom ma to tiež občas zaujalo, ale celkovo nijako vážne nezasiahlo. Zaujímavé boli práve rozhovory pri oddychu alebo naopak, priamo v akcii. Hlavne časti s kontrarozviedčikom ukázali, ako Rusi potrebovali bojovať nielen s nepriateľom, ale aj so svojimi ľuďmi a tak si zbytočne komplikovať situáciu a celú vojnu. ()

Daddko

Sú dva filmy - bitka o Ržev (a určite aj dokumentárne).Tento a Bitva o Ržev (Saška) z roku 1981. Nejdem popisovať dejiny „Mlynčeku na mäso“, tých zdrojov je nekonečno. Tento je na motív príbehu Vjačeslava Kondrateva z roku 1991. V roku natočenia (2019) už zachytáva logickú realitu aká bola na bojisku a nie ako ju prezentovala sovietska propaganda, o vedúcej úlohe strany nič, naopak. Politruk je roztrasený a bez autority, dôstojníkovi NKVD (výborná mentálna analýza týchto ľudí) sa či už veliteľ jednotky alebo vojak vzoprie, to nebývalo. Nazval by som to vojenská psychodráma jedného dňa bojov so všetkými ľudskými vlastnosťami na vzorke sovietskych vojakov. Takí i onakí, hrdninovia aj zbabelci, presvečení fanatici aj reálne mysliaci ľudia, čestní aj podliaci. A keďže je to Ruský film má to aj nacionálny podtón. Žiadne špeciálne efekty, nakrúcalo sa v reálnych podmienkach zimy (-30C), bojové scény na slušnej úrovni i keď Oslobodenia to nie je. V Rusku sa film chytil, práva kúpili viaceré krajiny (USA, Japonsko,...). Slabé hodnotenie na ČSFD pripisujem nespokojnosti diváka očakávajúceho „Mlynček na mäso“.no najmä Rusofóbii niektorých kolegov.  Je asi len pre fajnšmekrov vojenskej histórie a Ruských filmov. 5* ()

kenkaku

Tak jako vždy provedení fenomenální. Dějově vybalancované tak prapodivně. Začátek a konec fenomenální. Prostředek je hodinové konverzační cvičení, kde si neberou servítky s ničím. Není to nonstop propaganda, ale také ukázka co byli politruci za vypatlaná hovada. Nebýt té “prázdné” hodiny uprostřed, dal bych plný počet. ()

Disease

Hodně dobře natočeno, dobře napsané postavy a kromě obligátních jatek se dočkámě i pár mikropříběhů. Kdybych byl vysazený na válečné filmy, asi bych i hvězdičku přihodil. ()

janesX

Občas si pri pozeraní nejakého ruského filmu tak sám pre seba vravím, že tí Rusi majú vždy po ruke svojho Clooneyho, Pitta, Cagea, či Farrella, tentokrát sa mi zdalo, že by mohli mať aj svojho Spielberga. Úvodná bitka bola doslova výživná pre moje oči, na tomto bojisku by som sa teda nechcel ocitnúť a ako tento boj pokračuje, iný vojnový film by už začal spomaľovať, tu začne ešte viac stúpať na obrátkach. To všetko v doprovode stále dravšej hudby. No proste paráda.. Neskôr sa na tomto bojišti začne odohrávať ešte jeden zaujímavý a napínavý minipríbeh, o poriadne skurvenom radikálnom prospechárskom komunistovi. Pred pár desiatkami rokov by režisér za takýto film skončil v Gulagu aj s celou famíliou. Celkom sa tu aj kecá, ale dialógy nenudia a keď tie keci začnú byť viac ideologické a takmer aj otravné, začne sa schyľovať k druhému boju a kecaniu je koniec. Po tomto filme by som už žiadneho Rusa nepodceňoval. ()

bobstock

Až nepříjemně surové zobrazení hrůz na východní frontě, kde nebyl jen nepřítelem mráz a nacisti, současně i vlastní přesvědčení boje za bolševiky či Rusko samotné. Maniaci užívající si poctivé zobrazení válečného pole si užijí. 75% ()

Rathalos

Perfektna ruska vojnova historicka drama,ktora si zasluzi pochvalu,skvele bojove sceny,kamera,herci ci hudba,velmi dolezita kapitola v obdobi druhej svetovej vojny,ktora sa velikou zasluhou pricinila o porazku nemcov,jasna volba a cista patka...:-) ()

Rockerman

Válečné filmy Rusové umí a úvodní útok svou urputností, syrovostí a reálností připomněl Spielbergova Vojína Ryana i s jednou "vykradenou" scénou z něj. Vypadalo to na klasický průběh, jenže pak přišlo něco, co v mých očích povyššuje film na vyšší level. Ukázala se stará pravda, že komunisti jsou jen lidé s vymytýma mozkama a že Rusům na lidském životě nikdy moc nezáleželo - Nas mnogo!!! ()

Anduril

Veľmi pekne sfilmované ruské literárne dielo, zobrazujúce krutosť bojov druhej svetovej vojny v Rusku. Zaujímavý prístup velenia k životom vojakom a ľudským zdrojom, prístup k pravidlám a zákonom. Príbeh plný ľudských príbehov, veľmi dobre predstavených a priblížených. Občas bol trochu zdĺhavý, ukecaný, ale to je ruská literárna klasika. Pekný film, nemá však nič, úplne výnimočného. ()

Inozuka

Překvapivě dospělý ruský válečný film o bojích v jedné bezcenné vesnici. Střízlivý pohled orámovaný do necelého jednoho dne soustředící se na poměry i taktiku v Rudé armádě, snažící se bez velkých gest ukázat odvahu i strach, válečnou krutost i lidskost. Jednotlivé postavy působí vcelku autenticky, chovají se logicky (až na scénu "hodiny pravdy") a nejsou černobílé, což dodává filmu na autentičnosti. To bych fakt od Rusů nečekal, zvlášť po pár válečných filmech z poslední doby, co jsem viděl. Pochvalu zaslouží téměř úplná absence CGI efektů i perfektní výprava, kde jsem z historického hlediska nenašel, co by se dalo vytknout. Pro fanoušky válečných filmů povinnost! ()

RedOctober

Ovsjannikovo? Že by Marina Ovsjannikovová (V ruské televizi vystoupila s trasparentem "Zastavte válku, nevěřte propagandě, tady vám lžou")nebo její jméno bylo odvozena od této vesnice v této bitvě? Bitvě, která bylo dlouhá a podle některých zbytečná.  Pokud by podobných bitev nebylo mohli Němci - Nacisté vyhrávat válku o něco déle. Pokud bylo by jich bylo méně a bylo by více úspěšných bitev, tak Osa bojovala kratší dobu. Film dobře natočený, dobře herecky obsazený, postavy dobře napsané. ()