Rok 1942, bitka pri Rževe, známa ako vojnový mlynček na mäso. Po bojoch pri dedine Ovsjannikovo zostala nažive iba tretina roty sovietskych vojakov. Všetci sa snažia vydržať do príchodu posíl. Ale z ústredia  prichádza rozkaz, aby dedinu udržali za každú cenu. Takže nemôžu ustúpiť... Všetci pochopia, že je to rozsudok smrti, pretože z beznádejného boja nemôžu nevyviaznuť živí. Do dediny zomierajúcej pod nepriateľskou paľbou nečakane prichádza mladý poručík zo špeciálnej jednotky, ktorého úlohou je hľadať a odhaľovať zradcov medzi svojimi. Poručík je presvedčený, že to je jediný spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo. Udalosti naberajú nepredvídateľný smer... (TV JOJ)

ARI50

Skvělý úvod, bitva která dokáže zasáhnout, němci nebyli to nejhorší ve válce ale ta zima a prostředí bylo smrtelné. Přežít jeden mezi druhým bylo nebezpečné. Skvělý válečný film nenudil jsem se. ()

Necrotongue

No, Rusové šli evidentně do sebe, dříve útočily celé fronty, armády, sbory nebo alespoň divize, tentokrát nasadili pouhou rotu a udělali moc dobře. Kromě realisticky natočených bojových scén se otevírala i témata, která byla dříve tabu, a téměř dvouhodinová stopáž nepředstavovala žádnou překážku. Přemotivovaný politruk Rykov na mě sice působil jako karikatura, ale chápu to tak, že tady reprezentoval určitou sortu sovětských politických důstojníků (a nebylo jich málo), kterým to takto chtěli tvůrci spočítat. Líbilo se mi ale, jak pojali postavu politruka roty Žurkina, jeho rozpolcenost mezi stranou a lidskostí byla až lehce schizofrenická. Ve výsledku jsem byl až nečekaně spokojen. ()

JASON_X

"Nas mnogo, čto takoe odin!" Obětování jedince/několika jedinců ve vyšším zájmu celku, je letitým historickým zvykem nejen u hmyzu, ale i u lidí, třeba u Číňanů nebo Rusů. Nám současným, blahobytem zhýčkaným ba zdegenerovaným západním individualistům to může připadat nespravedlivé až děsivé, ale jak známo účel světí prostředky a druhá světová tedy nakonec dopadla tak, jak dopadla (ačkoliv Sověti měli v každé bitvě zpravidla několikanásobně vyšší počet obětí než nepřítel). Vynikající válečný film, komorní a extrémně málo epický, postavený spíš než na bojových scénách na interakci jeho postav, ale přesto silný a působivý. Už jen úvodní scéna sovětského útoku proti německým zákopům svou syrovostí a autentičností strčí do kapsy většinu obdobných scén v obdobných pompézních velkofilmech amerických. Nebýt trapně zkarikované postavy fanatického podporučíka v modré čepici a zbytečně "autenticky" třaslavé kamery, jdu na pátou. ()

Morholt

Že se Rusové technicky dokážou západním produkcím minimálně přiblížit je věc známá a tady se to jen potvrdilo. Útok na vesnici, kterým film začínal, byl naprosto parádní a měl všechno, co jsem od něho chtěl a ještě něco navíc. A ani později se nenechali tvůrci zahanbit. Jestli jsem se něčeho bál, tak to byl laciný heroismus a někdy až směšné vlastenectví, ale i v tomto ohledu jsem byl příjemně překvapen. Sovětští vojáci se tady nepotýkají jen s Němci, ale i se zaťatým politrukem, fanatikem z NKVD či s velením, které odmítá vidět situaci takovou, jaká ve skutečnosti je. Dojde i na osobní animozity mezi členy roty a světe div se, i sovětský voják může mít strach. Takhle komplexně pojatý válečný film jsem od Rusů snad ještě neviděl. Na gerojství samozřejmě dojde a poslední střet mi celkový dojem trochu pokazil, ale zase ne tolik, aby mě odradil od vysokého hodnocení. Tohle by si zasloužilo kino. 90% ()

mm13

Už som nedúfal, že sa niečoho takého dočkám... ale nie, Rusi nezabudli! (ako natočiť VOJNOVÝ film) ()

NinonL

Toto není jen další film o statečném boji sovětských vojáků ve druhé světové válce. Tentokrát je to trochu střelba do vlastních řad. Film je o jednom beznadějném boji o prázdnou ruskou vesnici a o destruktivním vlivu politruků na morálku mužstva. Poručíci NKVD tipovali, chytali a popravovali dezertéry i vojáky, kteří chtěli ustoupit z beznadějného boje. Působili ve vojsku škodu často větší než německý nepřítel. ()

Volodimir2

Podľa poviedky sovietskeho spisovateľa Viačeslava Kondratieva „Vykúpenie krvou“ bol sfilmovaný tento výborný film. V skutočnosti z bitky o Ržev ide o malú jednodňovú epizódu v bitke o dedinku Ovsjannikovo. Bitka o Ržev nebola bitkou o mesto ale išlo o úlohu zničiť hlavné sily nemeckej skupiny armád Stred na rževsko-vjazemskom predmostí 150 km od Moskvy. Tu do Rževského výbežku sa musela nemecká armáda stiahnuť pred sovietskymi vojskami. Stalin 5.1.1942 vydal rozkaz , aby Ržev Kalinský a Západný front oslobodili za týždeň od nacistov. Rozkaz bol splnený 20.3. na ďalší rok 1943. Pobyt nemeckej armády pred bránami Moskvy predstavoval obrovské riziko. Len v priebehu roku 1942 sa odohrali štyri skutočné operácie aj zo strategickými cieľmi, zahnať nemeckú armádu čo najďalej od Moskvy. Mnohokrát nezmyselne vedené boje mali na oboch stranách neskutočne množstvo padlých, odhaduje sa na strane Červenej armády 776 889 stratených vojakov a na Nemeckej 400 tisíc. Napríklad tu padla celá 33. armáda generála Jefremova aj s jej veliteľom. Aj tu mi nedá sa upozorniť na strašnú cenu, ktorú museli zaplatiť všetky národy, ale predovšetkým ten ruský za to, že vyhnali nacistov zo všetkých štátov ktoré okupovali. Takže si myslím, že nie je na mieste znevažovanie spomienok na ruské obete. Teraz k filmu. Kondratiev podáva svoju autobiografiu z tejto bitky o Ovsjannikovo. Ide o drsný, nejednoznačný ale čestný obraz skutočnej udalosti. Film sa snaží neskresľovať príbeh podáva ho čo najčestnejšie a najpravdivejšie, ukazuje udalosti také, aké v skutočnosti boli. A v Červenej armáde boli skutočne velitelia, tí mali svojich politrukov a na nich ešte dozerali aj orgány NKVD. ()

slunicko2

Sovětské vnímání věcí je passé. 1) Snímek je na hony vzdálen sovětskému ideologickému vidění války i dobových poměrů v armádě. Vojáci jsou běžní lidé, jeden z nich je kriminálník. Hloupý propagandou zblblý politruk i fanatický dozorující orgán z NKVD jsou stateční lidé, kteří prostě nemohou jednat jinak, než jednají. Ani na velitelství, kde dobře vědí, jaká je situace, nemohou vydat jiné rozkazy, než které vydávají. Ostatní jsou normální poctiví chlapi. Bojují za přežití proti smrti, kterou zde výtečně představují anonymní němečtí vojáci._____ 2) Ve filmu převládá výrazná stylizace s lehkým nádechem jakési falešnosti. Ale konec je dojemný._____ 3) Zajímavé je, že tu nevystupuje ani jedna žena._____ 4) Výstižný koment: Inozuka*****._____ 5) 2.2.2021 - Zaujal mě přitažlivý 26letý Grigorij Někrasov (ppor. Rykov z NKVD)._____ 6) Po opakovaném zhlédnutí přidávám jednu hvězdičku. ()

PP66

Přehnaný ruský heroismus, podobně jako americký, navíc ty plky překladatele snižují můj dojem na tři.... ()

Trevor

Vydarený vojnový film, v ktorom sa však príliš veľa času venuje letákom s nemeckou propagandou a niektoré vzťahy medzi postavami sú až príliš sovětské. Naproti tomu tu máme skvelé zábery zo stretov medzi armádami a výsledkom toho je jeden z priemerných vojnových filmov. ()

Hennes

Já se nebojím dát plný počet hvězd. Výborně zpracované téma hrůz východní fronty během 2. světové války. Osudy obyčejných vojáků byly na obou stranách stejné, nebylo na výběr, buď zabiji já nebo budu zabit. Skvěle natočené bojové scény, které Vás vtáhnou přímo do středu děni. Válka je peklo. ()

MrPierc

Zajímavé postavy s typickou ruskou povahou. Někdy kruté i lidské. Bohužel, příliš patetické a ke konci spíše učebnicové pro Rusy a jejich hrdinství. ()

C0r0ner

Tak se mi zdá, že se v Rusku chytli za rypáky, naložili do kinematografie haldy rublů a řekli si, že budou točit pořádné filmy, protože jejich produkce z posledních řekněme deseti let fakt stojí za to. Parádní válečný film z neznámých lokací plný střelby a mrtvol, přesně tak, jak to má být. 85% ()

zette

Rusove tyto valecne filmy tocit umi, tento je zajimavy i pribehem, ktery se snazi kritizovat vnitrni pomery v sovetske armade. Po technicke strance dobre zpracovane, o valecne sceny neni nouze. ()

PROCESOR

V poslední době jsem se přesvědčil, že Rusové uměj točit kvalitní válečný filmy. Jsou správně syrové bez příkras, takže si divák říká, že takhle nějak to skutečně mohlo být. V této bitvě je hezky znázorněn vyšší strategický cíl, kvůli kterému se musí obětovat velmi mnoho vojáků. ()

Juto

Myslím si, že pri natáčaní vojnových filmov, najmä filmov o druhej svetovej vojne, je ruský filmový priemysel úplne najlepší. Režisér Igor Kopylov vytvoril dobrý film o jednej z mnohých kľúčových bitiek, ktoré pomohli formovať konečné víťazstvo Ruska nad Nemcami vedúce k bitke pri Stalingrade. Samotný film je len malým pohľadom na množstvo stratených životov, ktoré sa snažia ubrániť a zabezpečiť túto malú dedinu. Film sa nevyhýba brutálnej a sadistickej povahe Nemcov, aby si zabezpečil víťazstvo (masakrovanie civilistov) a následné systematické ničenie nepriateľských síl. Režisér skvelo zachytáva bojisko a dáva najavo, že niektoré z najväčších prekážok, ktorým ruská armáda čelila vo vojne, boli od sovietskeho vedenia! Byrokracia a hlúposť Sovietov stála život mnohých statočných mužov. Aj to je dôvod, prečo toľko Rusov zomrelo počas druhej svetovej vojny. Pokiaľ ide o štruktúru príbehu, film sa väčšinou sústreďuje iba na mužov umiestnených v dedinke Ovsyannikovo, pričom niekoľko útržkov snímku sa odklonia k veliacemu dôstojníkovi, ktorý sa snaží ospravedlniť svoju logiku neposlať posily a ani nepomáhať svojim vojakom. Film pôsobí o to viac autenticky. Režisér Kopylov zachycuje bojisko veľmi realisticky, napríklad niektorí vojaci trpia šokom z granátov, záchvatmi paniky či delirium z výbuchov presne ako by ste za takýchto podmienok očakávali. Film je pútavý a napínavý. Doporučujem!!! 7,5/10 ()

laik_60

nevídaný rusky film z bojov v oblasti (pre nás neznámej) Ržev. Film plný bojov doplnený o zaujímavé momenty o správaní a uvažovaní vojakov, politrukov či dokonca NKVD dôstojníkov (príbeh s nemeckými letákmi bol krásny) ()

alchac

Poměrně realisticky pojatý, řemeslně velmi kvalitně zvládnutý, značně naturalistický, překvapivě minimálně patetický, občas i povedeně vtipný, do vlastních řad nemilosrdně pálící (neb míra principiálního zmrdství a absence elementární úcty k životu jednotlivých gumáků roste úměrně se šarží, vzdáleností od přední linie a úrovní stranické vymytosti) film o Velikoj otěčestvennoj vojně, katoryj byl sdělánnyj v Sajůzu? No to snad ani neni! Pravda, v závěru si přece jen malodci neodpustili trochu velkovlastenecké kecavky (mezi producenty jsem marně hledal Ruskou pravoslavnou církev) a také „ruský“ útok na kulometné hnízdo v podání Wehrmachtu, takže musím tomuto dílku chca necha trochu proplejt epolety, ale jinak překvapivě velmi kvalitní feldflaška vodky! ()

Johnny.ARN

Úvodná scéna je najlepšia od vojaka Ryana. Potom sú tie brutalitky pekne dávkované a miešané s kecavími pasážami. Našťastie to nie je tak silno stranícke a gerojské, ako posledné ich filmy. Vojaci sa správajú a rozprávajú, ako vojaci, čo práve niečo odbojovali oddychujú, bojovky sú skvelé, postavy tam síce sú ale jebal ich pes, koho zaujíma nejaký politruk? Atmosféricky to ale zožralo všetky doterajšie počiny od skurviackych Panfilovcoch až po digitálny T-34. Asi prvý rusák, ktorému dám plnú paľbu a viem, že to chcem vidieť ešte raz. Ržev sa teda podaril. 5 z 5 ()