24 hodin do smrti

Dead on Arrival

D.O.A.

Drama / Film-Noir / Mysteriózní

USA, 1950, 83 min

Neotřelý model detektivního příběhu, velmi temně působící natočení a zdařilá hudba... Další z expatriotů, který za velkou louží uspěl s žánrem filmu noir. Nicméně... Edmond O'Brien není Humphrey Bogart, ani Kirk Douglas, ani nikdo jiný, kdo má charizma, které by mě nutilo zatínat pěsti a rvát se se smrtí spolu s hrdinou.(13.8.2013)

• honajz

Bacha, spoilery. Naprosto hloupý film, skutečně. Jak filmařsky, kdy celý úvod trvá zhruba půl hodiny (u filmu, který má celkem 83 minut!), a kdy následné pátrání je tak krkolomné a nevěrohodné, až bolí. Nehledě na to, že chlápek stihne vše odvyprávět policii, a co byste neřekli, jen dovypráví, umře. Ne během, ne třeba druhý den, hned, přesně na čas. Celou dobu jsem tedy ještě doufal v nějaký zvrat, jako že to policajti na něho ušili, aby je přivedl vlastním pátráním na stopu, a že v tom jede Paula, aby chlap nebyl takový sukničkář (proč se vždycky objevilo nějaké hvízdnutí, když spatřil ženskou? Mělo to být vtipné?), ale ono ne, je to tak ploché, jak to vypadá. Všechny ty honičky, odhalení, spousta postav, z nichž některé jsou si podobné, když se nad tím člověk zamyslí, tak zcela nejasné motivace a příběh a zápletka uvařené z vody. Vadí, že film začne rozverně, zdá se, že půjde o něco o napraveném sukničkáři, jak jsem zmínil, ale najednou přijde zvrat v žánru i stylu vyprávění, jako by přišel nový scenárista a nový režisér a měli potřebu se stejnými herci ještě něco natočit. Nekonzistentní a hloupé.(9.6.2018)

Kdybych tu byla speciální šestá hvězda, tak ji bez váhání hned udělím! Má to všechno, solidní režii, kameru, rozpočet, herce... a hlavně tempo natolik strhující, že jsem skoro ani nedýchal. Někdo bych snad mohl vytknout, že je obtížné sledovat, jak jsou jednotlivé postavy vzájemně propojeny, D.O.A. to však kupodivu nijak neubližuje. Vždy jde o kompromis mezi vysvětlováním děje a tempem a zde se prostě nekompromisně šlo cestou nejvyššího možného tempa, což se přímo nabízelo. Neznamená to, že by děj byl špatně vysvětlen, ale informací je opravdu mnoho. Někdy se nepovede ani jedno, viz. natahovaný a současně zmatečný "The Big Sleep". Výjimečně doporučuji verzi s dabingem (Postránecký nebo snad Mrkvička - v každém případě naprostá paráda), kde se povedlo utišit poněkud příliš výraznou hudební stopu.(31.5.2018)

Špičkový film noir, který bych zařadil k vrcholům žánru vůbec. Už začátek je velmi působivý - hlavní hrdina dorazí na policejní stanici, aby nahlásil vraždu. Když se ho policista zeptá, kdo je zavražděný, muž odpoví, že on sám... Download zde: http://www.archive.org/details/doa_1949(15.4.2006)

Celkovo je to zatiaľ pre mňa najtemnejší noir (aj keď som videl len asi 4), kde všetko síce beží rýchlo, no nejaká výraznejšia gradácia tu chýba. Je vidno ako sa hlavný hrdina snaží, v mnohých scénach beží, no nijak jeho bolesť a pocit záhuby nestúpa na vyššiu úroveň, len na konci vrcholí. Tiež som mal aj pocit, akoby bol žáner filmu účelový, akoby si tvorcovia povedali: "Natočíme parádny temný noir a napcháme tam všetko, čo je pre tento žáner typické". Táto skutočnosť mi ale paradoxne nevadila, skôr vyhovovala a všetky noirové vecičky som si vychutnával. Čo mi ale skutočne vadilo- málokedy som veril hercom ich repliky. Nie som si istý, či to bolo scenárom, alebo hereckými výkonmi (asi z každého niečo), ale nejak mi to tam nehralo. Takže zasa to nebude za 5.(9.9.2009)

• - Neville Brand v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Beverly Garland v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)