24 hodin do smrti

Dead on Arrival

D.O.A.

Drama / Film-Noir / Mysteriózní

USA, 1949, 83 min

Celkovo je to zatiaľ pre mňa najtemnejší noir (aj keď som videl len asi 4), kde všetko síce beží rýchlo, no nejaká výraznejšia gradácia tu chýba. Je vidno ako sa hlavný hrdina snaží, v mnohých scénach beží, no nijak jeho bolesť a pocit záhuby nestúpa na vyššiu úroveň, len na konci vrcholí. Tiež som mal aj pocit, akoby bol žáner filmu účelový, akoby si tvorcovia povedali: "Natočíme parádny temný noir a napcháme tam všetko, čo je pre tento žáner typické". Táto skutočnosť mi ale paradoxne nevadila, skôr vyhovovala a všetky noirové vecičky som si vychutnával. Čo mi ale skutočne vadilo- málokedy som veril hercom ich repliky. Nie som si istý, či to bolo scenárom, alebo hereckými výkonmi (asi z každého niečo), ale nejak mi to tam nehralo. Takže zasa to nebude za 5.(9.9.2009)

S přívalem informací, nových postav a jejich opětovného navštěvování přichází i neodvratná pravda, protiléku není. Stylový film-noir, který si v první polovině hudebně (pro mě ne zcela pochopitelně) hraje s Frankovou postavou, kdykoliv na chodbě hotelu v SF spatří ženu. Postava Bigelowovy snoubenky Pauly je vyloženě rušivá a pokud se vám stane, že se v přívalu postav poněkud pobloudíte, jistě v tom nebudete sami. Visions of light 2011, 9. listopadu(10.11.2011)

• honajz

Bacha, spoilery. Naprosto hloupý film, skutečně. Jak filmařsky, kdy celý úvod trvá zhruba půl hodiny (u filmu, který má celkem 83 minut!), a kdy následné pátrání je tak krkolomné a nevěrohodné, až bolí. Nehledě na to, že chlápek stihne vše odvyprávět policii, a co byste neřekli, jen dovypráví, umře. Ne během, ne třeba druhý den, hned, přesně na čas. Celou dobu jsem tedy ještě doufal v nějaký zvrat, jako že to policajti na něho ušili, aby je přivedl vlastním pátráním na stopu, a že v tom jede Paula, aby chlap nebyl takový sukničkář (proč se vždycky objevilo nějaké hvízdnutí, když spatřil ženskou? Mělo to být vtipné?), ale ono ne, je to tak ploché, jak to vypadá. Všechny ty honičky, odhalení, spousta postav, z nichž některé jsou si podobné, když se nad tím člověk zamyslí, tak zcela nejasné motivace a příběh a zápletka uvařené z vody. Vadí, že film začne rozverně, zdá se, že půjde o něco o napraveném sukničkáři, jak jsem zmínil, ale najednou přijde zvrat v žánru i stylu vyprávění, jako by přišel nový scenárista a nový režisér a měli potřebu se stejnými herci ještě něco natočit. Nekonzistentní a hloupé.(9.6.2018)

Pokľudný život majiteľa malej účtovnícko - overovateľskej firmy naberie neuveriteľné obrátky vďaka podanému jedu, zaručujúcemu maximálne niekoľko dní života. Kto a prečo? Rozhodne sa zistiť v dejovo zrejme najrýchlejšie cválajúcom noire. Zápletka a jej riešenie je zaľudnená množstvom postáv., Sčasti zbytočných a voľne zameniteľných. Vymyká sa z nich sadistický zabijak so záľubou v mučení brucha. Výhrady k chaotickosti zápletky a zameniteľnosti postáv ale hasnú v porovnaní s krátkou stopážou filmu. Vďaka nej a valiacemu sa tempu blížiacej sa smrti hlavného hrdinu, tieto zmätky nejako extra neprekážajú. Poznámka: S istou dávkou nadhľadu je možné film označiť ako americký variant Čechovovej poviedky Smrť úradníka (Смерть чиновника, 1883). Kým v poviedke je príčinou smrti je rusky (a vlastne celkovo byzantínsko balkánske) úradnícky príznačné prehnané poklonkovanie mocným, americký film stavia ohrozeného úradníka (účtovníka) do pozície odvážneho hrdinu, neváhajúceho vzdorovať komukoľvek.(22.12.2020)

„Mŕtvy (už) po príchode” na policajnú stanicu, kedy náčelníkovi oznámi vraždu jeho samého ! Notár - Frank Bigelow, je naozaj strašne moc zúfalý, pretože nevedno, kto a prečo ho vlastne smrteľne otrávil, pritom zhruba týždeň života mu (z)ostáva, až pokiaľ sa na podľahu v kancelárii nadobro nezrúti, a tak ešte tesne predtým svoj spletitý príbeh tu prítomným v "retrospektíve" vyrozpráva, ako do San-Francisca vtedy prišiel, kde v hoteli a vo veľkej nálade so samými babami flirtoval, že aj v nočnom podniku u Fishermana sa potom celkom obstojne zabavil, niečo to i vypil, že práve do pálenky mu ktosi čosi črpol, keď ráno po vytriezvení, nebude iba opicu pociťovať, u troch špecialistov vyšetriť sa necháva, kedy všetci mu stále len to isté vravia, ale on už bohužiaľ žiadny čas na "hospitalizáciu" nemá , keďže sa snaží v prvom rade zistiť, kto všetko za ušami niečo má... ? Všelijaké postavy k tomu stretáva, keď napríklad psychopatický jedinec mu do brucha vkuse s revolverom buší, či aj Paula Gibson mu neustále vyvoláva, až normálne roztrhať sa musí. Už i tak mu životné funkcie otrava trhá, kedy do posledného dobrodružstva sa naplno vrhá... / Začnem nikým iným, než krakovským rodákom, Rudolphom Matéom. Ide najmä o špičkového kameramana v Hollywoode, ktorý sa tejto úžasnej profesii venoval takmer 30 rokov, kde medzi jeho úplne najlepšie práce môžme započítať, trebárs také počiny, akýsi sú: Utrpenie panny Orleánskej, alebo Vidorova Gilda s Ritou Hayworth, a taktiež i veľa ďalších. A na základe týchto všetkých úspechov, sa zrejme odvážil presedlať na stoličku režiséra, ale už bez toho, aby si zároveň komponoval i obraz. D.O.A. je vôbec prvým režijným počinom, ktorý som od neho videl, keď kameramanské zárezy mám oveľa viac naštudovanejšie. Spokojnosť prevláda, ale i podľa hodnotenia, je nad slnko jasné, že nebola maximálna, ako to väčšinou po celý čas vypadalo, hviezdička smerom nadol, je kvôli kvantu postáv, z ktorých som mával miestami menší chaos, pričom aj po scenáristickej stránke, to nie je o nič lepšie. V podstate Maté ani za to nemôže, len si vybral trochu náročnejšiu látku, v ktorej sa strácal možno aj on sám ? Maďar Laszlo ho i napriek tomu vehementne vkusne zastúpil, že už automaticky uzrel svetlo sveta - extra ponurý Film- Noir, ktoré mám tak veľmi rád !!!(6.6.2020)

• - Na konci filmu je uveden text, že jed použitý ve filmu je skutečný. Tato informace není pravdivá a uvedený jed je tak pouze výmyslem filmařů. (Muffino)

• - Beverly Garland v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Neville Brand v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)