Epizody(7)

Po příjezdu tajemného kněze na jeden ostrov se jeho obyvatelé stanou svědky zázračných událostí a děsivých znamení. (Netflix)

Rockerman

Jde o převratný, originální pohled na upířinu. Vždycky je nemrtvý spojován s ďáblem, je jeho vyslancem. Zde snad poprvé přichází od Boha! Logiku to má, vždyť věřícím je po smrti slibován život věčný, tak jak to má každý upír. Mimochodem tohle slovo tu nepadne ani jednou. Jinak je to typický Flanagan. Dlouhý rozjezd, atmosféra se začne zahušťovat velmi pomalu, strašením a netvory se šetří. Vyzdvihl bych výkon představitelky Beverly. Ta mi šla od první do poslední minuty na nervy, tudíž svou roli zvládla skvěle. Zklamáním pro mne byl poslední díl. Jakoby se nevědělo, jak to ukončit. Spousta řečí, omluv a keců. Vrcholem zoufalství pak byla likvidace největšího zla pomocí perforace jeho "rogala" (nechci spoilerovat). ()

kkarx

Trošku nevyrovnaná mini série. Pomalejší rozjezd (celkově by stačilo minimálně o dva díly méně), ale atmosféra je super a k tomu přispívá i dobrá hudba a izolované prostředí a též je seriál celkem nepředvídatelný. Kritika církve ujde, někdy baví, ale občas je těch filozofických řečí až moc a bohužel do toho nacpali i politiku (utlačovaní muslimové). Samotné dvoudílné finále je hodně natahované. Vrchol série přišel bohužel už v předposledním díle. Poslední díl je potom velkým zklamáním i proto, že se se soustředí pořád na jednotlivé postavy, kterých je zbytečně moc a ne na likvidaci zla (to nakonec ani neuvidíme) či alespoň nějakého hlubšího vysvětlení. ()

Magenta

Viděla jsem před pár týdny a jediné, co mi utkvělo je, jak to bylo dlouhé. Postavy pořád jen mluví, mluví a mluví a přitom nesdělují nic zajímavého nebo zásadního. A když si myslíte, že konečně domluvily, udělají dramatickou pauzu a pak mluví dál a říkají zase to samé jen jinými slovy. Jedna hvězda za poslední díl, kde se aspoň chvíli něco dělo. ()

helraiser

Tak s tímhle mě Netflix opět dostal. Naprosto údernej v podstatě náboženskej film, který se postupně mění v upířinu a nutno dodat, že v dost netradiční a závěr je opravdu hodně masakrální. Co se týče atmosféry a stylu vyprávění tak jako by to vypadlo od Kinga. Postavy naprosto super ať už jde o kněze či pomatenou katolickou fanatičkou. Naprosto dokonalej je i hlavní upír, který má opravdu koule a po dlouhé době vypadá upír opravdu strašidelně, jen škoda, že se neobjevoval častěji, jelikož to po každé mělo pořádně grady. Hodně lidí to asi odepíše kvůli náboženskému kontextu, ale to je právě na tom to nejlepší. Tahle minisérie se prostě povedla a kdo vydrží až do konce, tak bude odměněn neskutečným finále které trvá prakticky celý dva poslední díly u kterých si divák opravdu neoddechne.Tentokrát opravdu palec nahoru. ()

pumpkinqueen

Jednou z mých výrazných negativních vlastností je netrpělivost. A tou rozhodně trpět u sledování tohohle díla nechcete.... Tahle hodně silně náboženská záležitost s lákavým vizuálem totiž vaši trpělivost a pozornost bude kvůli svému neuvěřitelně pomalému tempu rozhodně vyžadovat. Vizuální stránka mě samozřejmě nalákala na sledování a příběh byl tak zapeklitý a nejednoznačný, že jsem prostě celé té záhadě potřebovala přijít na kloub, přestože jsem občas trpěla nekonečnými monology kněze a dialogy jeho zfanatizovaných následníků. Zatímco úvod byl rychlý a nalákal na akci, celý seriál se neskutečně vlekl a akce se vrátila až k jeho konci. Ten obrat v šílenství byl ale příliš rychlý a tomu vleklému tempu, které ho po celou tu dobu předcházelo, podle mě nesedl. Celou dobu se to drželo své lajny a pak se všechno semlelo naráz, skoro lusknutím prstu. Chyběl mi tam asi pocit nějaké postupné gradace. Je to sice skvělá ukázka toho, jak moc slepá víra může být, ale vzhledem k množství detailů, které byly ve scénáři obsaženy, včetně jejich poetického vyjádření, by mi možná sedlo i trochu více slov a vyjádření na závěr celé téhle série. ()

Urukhaj98

E01-E07: Béčková "hororová" zápletka, která v sobě však ukrývá povedenou kritiku církve a náboženského fanatismu, navíc okořeněná o řadu filosofických úvah o životě a smrti. Mike Flanagan umí. 8/10 ()

RidleyCrowe

Serial vyzerá ako keby ho napísal Stephen King. Do života malého mestečka zasiahne nadprirodzený element a my sledujeme ako sa s tým postavy vyrovnávajú. Rozdiel je v tom, že tu monštrum hrá druhé, možno až tretie, husle. Prím hrajú zázraky na ktoré postavy reagujú. Flanaghan sa vytiahol ako scenárista. Dialógy o viere a ateizmu sú fantastické. Veľa času venuje aj postavám a ich traumam, čo spôsobuje pomalé tempo, ktoré mnoho ľudí nemusí zvládnuť. Sklamaný budú aj diváci, ktorí budú očakávať hororový seriál. Lakačky, tam sú a sú veľmi dobre, ale je ich stopové množstvo. Seriál je skôr psychologický thriller než čistokrvný horor. ()

katmandzoo

Kvalitných hororových seriálov sa v poslednej dobe natáča ako šafránu. Tento je však svetlou výnimkou a aj napriek tomu, že možno nie je až tak poznateľný, tak fanušík tohto žánru si príde na svoje. Midnight mass obsahuje prvky mysticizmu, náboženstva, fanatizmu či filozofie, ktoré umne a vkusne kombinuje s hororovými a fantasy pasážami. U mňa to zafungovalo, všetkého bolo tak primerane a aj preto som tých 7 hodinových epizód pozrel za dve noci. Tento projekt sa Netflixu veľmi vydaril. Príjemné prekvapenie 5/5 ()

siloalampa

Pomalé tempo príbehu mi až tak nevadilo. Zo všetkého najviac mi učarovali miestami vskutku krásne poetické dialógy. No a čo sa z toho v druhej polovici vykľulo, ešte stále spracúvam a neviem, čo si o tom myslieť. ()

Daiker

No co napsat...... Není to pro každého, Flanagan zfilmoval dílo od kamarádky..... Náboženský fanatismus je k zblití, hororová část je perfektní a je ji tam málo..... Dialogy, tak tam bych ubral tak 50 procent scénáře.... Čekal jsem jiný děj a ne náboženství ( které nesnáším a je pro mě podřadné) křížené s upíry .... Konečný boží masakr je super..... ()

figliar

Už z názvu bolo od prvej chvíle zjavné, že sa bude jednať o náboženský démonický seriál. Tento druh vôbec nevyhľadávam, ale v tomto prípade treba uznať, že to kvalite vôbec neublížilo. Seriál diváka neustále drží v napätí a 7 dielov ubehne ako voda. Príbeh postupne odhaľuje minulosť postáv, do ničoho sa nezamotáva a zbytočne nič nekomplikuje. Podarené zakončenie nesľubuje ďalšie nekonečné pokračovania, čo je pre mňa ďalšie veľké plus. Ďalší nadpriemerný seriál z dielne Mike Flanagana. ()

AngelG

Tato mini série se měla jmenovat "Půlnoční monology". Ano, je to děsně upovídané. Jakmile jedna scéna řečnění skončí, vystřídá jí hned druhá, kde se opět řeční. Ale ty dialogy jsou tak skvěle napsané a odehrané, že to nevadí. Mám ráda ponuré, temné až depresivní příběhy a tady prostě ta depresivnost sálá na míle daleko. Ať samotným zasazením na pidi ostrov, kde už přežívá jen hrstka věrných anebo jejich nenaplňujícími životy. Je tady málo postav, což je fajn, máte tedy možnost se s nimi pořádně seznámit a že jim je ten prostor opravdu dán. Celkově si seriál dává na čas, někdy možná až příliš, což je asi má jediná menší výtka, mohlo se to o něco pokrátit. Co se příběhu týče, tak není to nic neviděného, zápletku si celkem rychle odvodíte už v začátcích, ale tím to rozhodně neztrácí na zajímavosti. Hodně mi to připomínalo Kinga, v některých elementech Mlhu a v jiných zase Prokletí Salemu. Jinak mám také ráda kulty a fanatismus, což je tady taky silným tématem. A samozřejmě náboženství, což už napovídá samotný název, který je tady hlavním tématem a katalizátorem. Za mě tedy fajn seriál se super obsazením, který je nádherně natočený a ještě má občas i co nabídnout na zamyšlení. Ale chápu, ne pro každého. :) ()

Anayka

Nakonec se mi ten pomalý "ukecaný" rozjezd líbil víc než samotné finále, kdy už se hraje s odkrytými kartami. ()

Nykrous

Od Mike Flanagana koukám na jeho už třetí "horrorový" seriál a stále mě nepřestávají udivovat jeho nápady. Jedna z nejlepší věcí na jeho seriálových dílech je snad pokaždé atmosféra a ta je i tady geniální. Když jsem na to koukal tak jsem si připadal jako kdybych sám byl součástí té ostrovní komunity a téma náboženství se do toho hrozně hodilo. Užíval jsem si všechny herecké výkony, emoce a u dlouhosáhlých dialogů jsem nemohl odtrhnout oči od monitoru. Musím hlavně vypíchnout výkon Hamishe Linklatera, protože to bylo něco neskutečného a za mě jeden z nejlepších výkonů předchozího roku. A málem bych zapomněl na hudbu, každá skladba byla BOŽÍ a skvěle dopomohla atmosféře a hodila se opravdu ke každé scéně. Jediná slabina seriálu je podle mě hlavní antagonista, moc se mi nehodilo jeho představování do atmosféry filmu. Chtěl bych aby to bylo více tajemné a ne, že se tak moc ukazuje. 90% ()

Argondia

Pomalý rozjezd se zhruba v půlce proměnil v divokou jízdu a hltala jsem jeden díl za druhým. Pro mě je to asi nejoriginálněji a nejtajemněji pojaté hlavní téma. Hamish Linklater mě uhranul, stejně jako geniálně namaskovaná děsivá bytost! Kate Siegel už si mě získala ve filmu "Hush" a spolu s  Henry Thomasem jsem si jí všimla i v "The Haunting of Bly Manor". Samantha Sloyan byla od první do poslední chvíle na zaškrcení, postava čistě k divákově rozčilení. Podle mě sem byla skvěle zvolená hudba a "Holy holy" od Neila Diamonda to celé dokonale podtrhla. Tuto píseň mám už navždy spojenou s Linklaterovou tváří a když ji slyším, mám husí kůži. Ty dlouhé, upovídané pasáže mi vůbec nevadily, naopak. Například téma smrti tu bylo opravdu zajímavě rozebrané. K poslednímu dílu bych měla pár námitek a nápadů k obratu děje, ale nebudu konkrétní, abych  to spoilerem nekazila ostatním. ()

rublik05

Ačkoliv mám předchozí i následující projekty Mikea Flanagana moc rád a strašně mě bavily, tak v případě Půlnoční mše musím poprvé konstatovat, že mě tento seriál vůbec, ale vůbec nenadchl. Zpočátku to nevypadalo vůbec špatně, nicméně postupem času se seriál ubíral směrem, který mi jednak ne úplně dával smysl, ale především mě šíleným způsobem nudil. Jednotlivé epizody mají povětšinou více než hodinovou stopáž, mají extrémně pomalé tempo, jsou primárně založeny na táhlých monolozích a dialozích, to nejzajímavější se děje zásadně až v závěru každé epizody. Postavy nejsou vyloženě špatně zahrané, většina z nich je však nevýrazná, jejich osudy a strasti mi mnohdy nepřišly nikterak zajímavé. Po filmařské stránce seriálu nelze co vytknout, opět se jedná o dobře odvedenou práci. Příběh, jak už jsem naznačil, mi vůbec nesedl, jediné, co na něm oceňuji, je napínavá atmosféra, sem tam nějaké to překvapení, jinak ale těžká nuda. Za mě je Půlnoční mše zatím tím nejslabším Flanaganovým seriálem. Myšlenku a poselství určitě má, mě to však bohužel zcela minulo. 4/10. ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (více)

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

14.01.2021

Režisér a scenárista Mike Flanagan (The Haunting, Doktor Spánek) se až doteď soustředil převážně na horory, když se ho ale jeden z fanoušků nedávno zeptal, jestli by nechtěl natočit taky nějaký film… (více)