Otec

• Velká Británie The Father (více)

Film Otec je triezvy, realistický rodinný príbeh, ktorý bez sentimentu vykresľuje emočne intenzívny pohľad na svet očami človeka, ktorý trpí demenciou. Dramatická ilustrácia fyzických strát, ku ktorým dochádza spolu s duševnými stratami.  Anthony má 80 rokov, odmieta však akúkoľvek pomoc od svojej dcéry. Snaží sa pochopiť svoje meniace sa okolnosti, pričom začína pochybovať o svojich blízkych, vlastnej mysli a dokonca aj o vnímaní vlastnej reality. (Itafilm)

filipvrbik

Zcela geniálně natočené a ještě lépe zahrané umělecké dílo o muži s demencí...Mám s tím osobní zkušenost (babička), takže zasloužený Oscar pro Anthonyho Hopkinse (který zde hraje Anthonyho, aby se to nepletlo), a také zasloužený Oscar za adaptovaný scénář..Film působí depresivním a skličujícím dojmem , je to taková částečně mysteriózní one man show a určitě jedno z nejlepších překvapení...97% (zajímavost: když se doktorka zeptá Anthonyho na datum narození, řekné Anthony Hopkins své skutečné datum narození) ()

Honzeek95

První film, který vykazuje jasné nelogičnosti v ději, a přesto jsem mu dal 5 hvězd. Anthony, gratuluji za životní výkon. ()

Rozjimatel

4,5 "I'm very intelligent. Sometimes I even surprise myself."  Skvelá dráma s dokonale stvárneným zmätkom človeka postihnutého postupujúcou demenciou. Divák je rafinovaným spôsobom donútený prežiť si ten zmätok na vlastnej koži (presnejšie vo vlastnej hlave) a ten pocit úzkosti, ktorý z toho pramení, nie je práve najpríjemnejší. Výkon Anthonyho Hopkinsa je tak famózny, až som začal mať vážne obavy o hercove duševné zdravie. Filmári si šikovne vystačili s pár miestnosťami, ktoré hrajú v celom tom zmätku významnú rolu. ()

mclenin

Herecký koncert sira Anthonyho v role Anthonyho, ktorého vnímanie sveta preberá divák na seba vďaka excelentnej práci scenára, kamery a strihu. Realistické, intenzívne, desivé. ()

Darth Maul

Smutné a dojímavé majstrovské dielo bez sentimentu, no presne taká je aj staroba. Smutná a dojímavá. Viem si dosť dobre predstaviť, že práve takto koncipovaný film môže pomôcť mnohým ľuďom aspoň čiastočne sa vyrovnať so starnutím blízkej osoby. ()

janesX

Najprv som mal trochu obavy, že ma to bude nudiť, bol som totiž pôvodne naladený skôr na akčný film. No vybral som si tento a rýchlo som si aj uvedomil, že ako by mohol Anthony Hopkins nudiť? To skrátka nejde a samozrejme, že nenudil. Striedaním príjemných momentov (úsmevy Imogen Poots) s tými skľučujúcimi ma film vťahoval čoraz viac do hĺbky problému týchto postáv, ktorým životy sa rozhodla ničiť táto choroba. Za takýchto Oscarov som vždy. 80%. ()

prezdivaka

Všechno chápu, přesto je těchtéměř sto minut občas k nepřežití. Film plyne bez zápletky a táhne se velmi pomalu. Myslím si, že tak vysoké hodnocení ovlivňuje zvolené téma stáří a smrti. Nepochopil jsem záběr, na kterém dcera svého otce na lůžku škrtí. Co to mělo znamenat. Otec spal a pokud to měla být jeho představa, bylo to podáno špatně. Nic jiného si ale představit nedovedu. ()

geimz

Unikátny film v tom, že diváka stavia priamo do pozície človeka, trpacieho demenciou, a jeho postupný úpadok mysle sleduje s rovnakou zmätenosťou, ako sám Anthony. Keď odrazu príde na scénu jeho dcéra, ktorú ale hrá iná herečka, alebo keď sa rozmiestnenie nábytku v byte zmení tak, že si protagonista nie je istý, kde je, sa emócie veľmi ľahko prenesú na diváka, lebo sleduje všetko jeho očami. Neskutočný zážitok, ktorý umocňuje naozaj skvostný Hopkins. Ten v závere exploduje do výkonu, ktorým zamrazí v kostiach. Aj napriek ťažkej téme zároveň "zábavný" film v tom, že divák je v napätí a chce vedieť, čo je reálne a kam sa dej posunie. A to všetko na pár metroch štvorcových s minimom hercov. Sklaniam klobúk. ()

bobstock

Tentokrát žádné manipulace s oběťmi démonického Dr. Lectera, tentokrát citlivý a křehký příběh starého muže, který se stává obětí mozkové choroby a má pocit, že vše kolem něj mizí, objevuje se a mění každým dnem po probuzení včetně nejbližší osoby dcery. Filmaři zvolili scénografické hrátky a pár postav, které nejen mystifikují hlavního hrdinu taktéž i diváka. Názorně zobrazené stavy zoufající dcery a muže propadajícího se ve vlastním vnímání nejbližšího okolí včetně většiny zapomenutého života. Herecký výkon Olivia Colman a Oscarem ohodnocený Anthony Hopkins. 85% ()

Emo-haunter

Sociopsychologická sonda do života starého muže a jeho handicapu v podobě stařecké demence. Kvalitní herecké výkony, dobře vystavěný scénář, práce s kamerou i střihem na vysoké úrovni. Citlivý, dojemný, i když trošku komornější snímek plný zajímavých konverzací a point. Já jsem s filmem více než spokojen. 8/10 ()

jasanka

Uzasne. Chvili se smejete, chvili chcete brecet. Coz ve filmech nesnasim, ale tohle je jedna velka vyjimka. Moc se mi libila zmatenost pribehu, ktera dokonale vystihovala zmatenou mysl. Hopkinsovi jsem verila kazde slovo, perfektni vykon. ()

barteca

Velký zážitek. BAFTA Sira Hopkinse odměnila právem. Přeji mu i Oscara. ......Stalo se. Je to oskarový výkon, blahopřejeme ! ()

bllm

Nejlepší film na tohle téma, co jsem kdy viděla. Brilantní. Asi 4 týdny mi to leželo ve stažených souborech, protože jsem čekala další jen další z řady dojáků o stařecké demenci, kterých se letos vyrojilo hned několik. A ono se z toho vyklubal tenhle klenot. O to více obdivuhodné, že se jedná o režisérovu prvotinu. Klobouk dolů. A těším se na další filmy pana Zellera. ()

tomashrabek

Toto nie je žiaden prvoplánový oscarový bait, ale komorný a originálny film, ktorý budem ešte nejakú dobu niesť v sebe. Citlivé pojednanie o tom, ako človek na sklonku života stráca kontrolu nad svojou pamäťou, osobnosťou, telom. Divadelný pôvod je v ňom silno cítiť, no Zeller ako filmový debutant nenatočil len prostý záznam predstavenia – pravidelne ukazuje, že filmovej reči rozumie a využíva ju naplno, či už kompozíciou záberov, alebo strihmi zdôrazňujúcimi neistotu a chaos. O Hopkinsovi snáď netreba písať nič, poslednou scénou si toho Oscara zaslúžene podpísal a pokiaľ by toto bol posledný film jeho kariéry, nemohol by si želať lepšiu rozlúčku. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Co dalšího chystá režisér The Father?

Co dalšího chystá režisér The Father?

15.04.2021

Režisér Florian Zeller se svou filmovou adaptací vlastní divadelní hry The Father oslavil letos velký úspěch, a dokonce bude už za pár dní bojovat i o Oscary. Není tak divu, že se nyní talentovaný… (více)