Epizody(3)

Kdyby se Ray Bradbury v roce 1950 trefil přesně, byl by dnes Mars už jedenáct let kolonizován. Vědecká přesnost je však to poslední, co bychom v jeho povídkách hledali. Lidé v mezních situacích uprostřed fantastických cizích světů, snů, představ a kouzel, to je svět Bradburyho povídek, který jeho čtenáři vyhledávají už přes půl století. A právě tento svět přenesl scénárista Richard Matheson do čtyřapůlhodinové filmové ságy dokonale. (Levné knihy)

Parsek

Díky tomu, že se tvůrci drželi docela dost předlohy, je seriál, nebo spíš TV román, opravdu silnou příběhem prodchnutou a filozofie plnou době poplatnou podívanou. ()

numan

Nic ve zlém, ale když po dvou neúspěšných expedicích na Mars, ze kterých se nikdo nevrátil, si ta třetí postaví po přistání vedle kosmické lodi plastikový stánek a jeden z posádky začne servírovat kávičku, jdou veškeré diskuse o filozofické hloubce Bradburyho díla tak nějak stranou. ()

StarFsh

Asi najznámejšie Sci-Fi dielo od autora, ktorý nebol spisovateľom Sci-Fi. Ray Bradbury bol totiž neskutočným odporcom techniky a odmietal akýkoľvek vedecko-technický pokrok. Odôvodňoval to tým, že ľudstvo vo svojej totálnej blbosti nie je mentálne a eticky na dostatočnej úrovni, aby techniku nevyužilo na nejaké svoje zvrátené účely. O tom vlastne je aj Marťanská kronika. Je to príbeh o objavení Ameriky zasadený do budúcnosti a na Mars. Pravda je taká, že mal Bradbury úplnú pravdu. Každá nová technológia je v dnešnom svete najprv skúmaná, ako by sa dala využiť na vojenské účely a potom, po dlhej dobe sa k nej môžu dostať v nejakej oklieštenej, alebo neškodnej forme aj obyčajní smrteľníci. K samotnému filmu... Triky sú na rok 1980 zúfalé, na úrovni prvého Star Treku z roku 1966. Výprava je excelentná. Herecké výkony priemerné. Pripočítajte si k tomu ešte Bradburyho "technologickú paranoiu" a máte to tak za 4*. Inak som rád, že sa film dosť drží knižnej predlohy. To sa vo filmoch a hlavne v dnešných nestáva tak často. ()

Fumak

Ještě nikdy jsem neviděl sci-fi film, který by nebyl vizuelně poplatný době svého vzniku. To co dnes vnímáme jako retro bylo v době kdy se natáčelo mainstreamem. Zajímavější je tedy např. to jak snímek koresponduje s myšlenkou knižní předlohy. Marťanská kronika je o psychologii, duševní ekologii a také o strachu ze směřování naší civilizace (na kterém se bohužel od chvíle kdy kniha vyšla mnoho nezměnilo). Naivní triky ve filmu navozují jistou pohádkovost, která navzdory vážnému tematu není ani knižní předloze cizí a která pomáhá odvádět výše zmíněné myšlenky od technické stránky žánru. Příběh kněze, který v poušti hledá pojítko (snad Boha) mezi naší a marťanskou civilizací, muž který znovu stvoří svoji ztracenou rodinu, marťan jež se mění v toho koho chtějí lidé okolo něj vidět… postavy k přemýšlení… promyšlení… Jednu hvězdičku dolů dávám za mírnou “televizně seriálovou” rozvláčnost. Perlička: koprodukční podíl Velké Británie je patrntý: všechny volanty jsou vpravo. ()

UnCool

Mnohem lepší než jsem čekal, není to sci-fi o efektech, ale celkem dobré zpracování mé oblíbené knihy. Trochu mi chyběl marťanský blázinec, ale jinak nic výrazněji nechybělo. Perfektně se podařilo zobrazit mystično, které v knize hrálo důležitou roli. Herci až na výjimky hrají opravdu skvěle. Dobře strávených necelých 5 hodin. ()