Mys hrůzy

• slovenský

Mys hrôzy

Krimi / Thriller / Drama

USA, 1991, 128 min

Už úvodní záběr na De Nirovu kérku na vymakaném těle dává tušit, že se dočkáme něčeho zajímavého. Scorsese se opět pochlapil a jeho remake strčí černobílého předchůdce hravě do kapsy. Vyplatí se vidět, už jenom kvůli scéně, kdy De Niro jako údajný bohémský učitel svádí Julliete Lewisovou - to co ona předvádí, to je famózní herecký koncert. Dal bych i za pět, ale konec je bohužel blbej, klasicky hollywoodsky natahovanej.(11.5.2003)

Tak tohle byl hodne dobrej thriller. Scorsese se docela verne drzi originalu, ale zaroven si sceny odvypravi po svem a vetsinou lip. Hned se de v podstate na vec, zadny velky zdrzovani a film v docela rychlym tempu smeruje ke konci na Mysu hruzy. Hudba je lepsi nez v originale, kamera je vic atmosfericka a celkove je film drsnejsi. Co je ale nejvetsi plus tohohle filmu, jsou herci. Nick Nolte sice ze zacatku nic moc, ale po case se slusne rozjede, potesi ucast Mitchuma a hlavne Pecka. Jenze taky tu je naprosto dokonale odpornej a zapornej Robert De Niro, ten byl fakt naprosto uchvatnej, asi jedna z jeho nej roli. A i kdyz konec je krapet odlisnej od originalu, je lepsi a je to fakt nejlepsi cast filmu. Presto by mohl bejt ale film krapet kratsi a kdyz neni De Niro na scene, tak to misty vazne, takze jen 4*.(12.2.2007)

Že umí Scorsese vytvářet napětí, to je dávno známá věc. Horší je, že Nick Nolte a Jessica Lange si tady vybírají regulérně slabou chvíli a všechno tak stojí na bedrech soustředěného démona De Nira. Právě ve stínu jeho pomalého znervózňování nenáviděného advokáta působí závěrečná katarze na lodi klišoidně a zbytečně ukřičeně.(10.3.2007)

De Niro je skvělý, Nick Nolte a ostatní výteční. Kromě přenatahovaného závěru směřujícího k jasné pointě, mi však vadilo, že advokát Bowden je na to, že je advokát, až příliš nedovtipný. Už tu dávnou vědomou chybu v obhajobě by profesionál (kterým údajně je) nikdy neudělal. A jestli ji udělal kvůli svému nikoliv profesionálnímu svědomí, byl to projev neskutečné hlouposti a lehkomyslnosti; mohl se obhajoby bez ztráty kytičky vzdát - a musel o takové možnosti vědět. Podobně neinteligetně se pak zachoval ve filmu ještě několikrát (například ono patlání se v krvi zavražděného detektiva), ale už se mi to nechce rozepisovat. Na sdělení pocitu jsem toho napsal až moc.(20.4.2009)

Pokud jsem u nějaké postavy napsal, že je démonická, beru zpět a všechno směřuji na Cape fear, kdy se o De Nirovi fakt dá říct, že jeho Max Cady je opravdu démonická svině, které bych se bál jenom od pohledu. Nolte jako jeho kontrast působí nevěrohodně a nesympaticky. Celkově to má atmosféru, ale zažil jsem i lepší.(23.3.2010)

• - Vo verzii filmu pre televízne vysielanie bola odstránená krv, ktorá sa rozlieva po podlahe pod mŕtvym detektívom Kersekom v kuchyni. (elanius)

• - Postavu Leeho Hellera měl místo Gregoryho Pecka hrát Robert Redford, ten však odmítl. (Rocky62)

• - Release date v USA bol 13.11.1991. (elanius)