Mys hrůzy

• slovenský

Mys hrôzy

Krimi / Thriller / Drama

USA, 1991, 128 min

Kam sa hrabú moderné horrory, to nám dokonale ukázal a riť si s nimi ešte dlho bude vytierať majster Scorsese. Perfektný scenár, hudbu a všetko ostatné zdokonaľujú perfektní herci na čele s psychopaticky šialeným De Nirom vo vrcholnej forme. Bez laickosti, naivity, či obohraných a nudných scén. 90%.(9.11.2006)

Délka, obávám se, neodpovídá materiálu a scénáři. Tudíž se často opakuje předešlé, spousta věcí se říká obrazem, a poté znovu slovem, prudký nájezdy kamery ze strany čelné k postavám a časté vertikální náklony musejí falešně urychlovat příběh a přidávat mu na napětí... svým způsobem je pozoruhodný, jak tuhle ohyzdnou špeluňku Scorsese vytapetoval. Na druhou stranu totálně selhal při změně žánru v poslední půlhodince a při pochopení základních veličin dramatu: Zatímco Hitchcock hlásal „napětí a nepravděpodobnost“, Scorsese hlásá „překvapení a pravděpodobnost“, v čemž se bohužel mílí. Mys hrůzy, toť dobrotivá vzpomínka na život než život sám. Oproti Dějinám násilí nebo Strašákům řadové zboží.(17.11.2008)

Už úvodní záběr na De Nirovu kérku na vymakaném těle dává tušit, že se dočkáme něčeho zajímavého. Scorsese se opět pochlapil a jeho remake strčí černobílého předchůdce hravě do kapsy. Vyplatí se vidět, už jenom kvůli scéně, kdy De Niro jako údajný bohémský učitel svádí Julliete Lewisovou - to co ona předvádí, to je famózní herecký koncert. Dal bych i za pět, ale konec je bohužel blbej, klasicky hollywoodsky natahovanej.(11.5.2003)

Martin Scorsese od dětství miluje westerny, filmy noir a především oldschoolové thrillery. Po téměř třiceti letech si splnil sen - natočit remake jednoho z klasických thrillerů. Atmosféra je špičková a svou roli si užil nejen Robert De Niro, ale i Nick Nolte. Zápory jsou snad jen dva, nesympatická Juliette Lewis a Cadyho kočičí život (což je ale u podobných filmů běžné). 75%.(10.3.2007)

Geniální nápad, ale zpracovaný relativně průměrně, nebo teda já jsem u toho docela solidním způsobem usínal, pravda teda je, že ta zásadní, závěrečná scéna měla grády jako prase a usnout se u toho nedalo, i když mně se i to málem podařilo. Hlavní na tom filmu ale je to, jak Martin Scorsese dokázal výborně rozebrat a popsat a rozpitvat psychologickou stránku každé postavy, to jak si s ní dokázal zahrát a pořádně s ní zacvičit, to se jen tak nevidí a když se připíše Scorsesemu fakt, že umí výborně vyprávět příběhy, docela to ze mě cucalo chvílema nervy, které jsem ke konci už skoro vůbec neměl. Jenže i tak to nemělo ten pravej náboj, tomu příběhu totiž chybělo cokoliv, co by mě dokázalo chytit, přišlo mi to hrozně průměrné, a nebýt tam toho terorizování a týrání hlavního hrdiny, tak by to ani za to shlédnutí nestálo, takhle jsem se alespoň docela příjemně pobavil, protože DeNirovi to šlo příjemně od rány, on ty nenápadný psychouše dycky uměl(22.2.2009)