Mys hrůzy

• slovenský

Mys hrôzy

Krimi / Thriller / Drama

USA, 1991, 128 min

Nijak originální námět, ale Martymu se z něho především pomocí excelentního Roberta De Nira v roli " sympaťáka " Maxe Cadyho podařilo vyždímat maximum možného! Potěší i Nick Nolte jako bývalý Maxův obhájce Sam Bowden a v roli jeho manželky skvělá Jessica Lange. Jako pověstná třešínka na dortu je to potom BOŽSKÁ lolitka Juliette Lewis jako jejich dcera. Její rozhovor s De Nirem na " hodině dramatu " patří k vrcholům snímku. Obdivuhodným způsobem vygradovaný děj, popdpořen mistrnou kamerou, to vše opepřeno geniální hudební složkou. Silné 4*, tu 5- tou strhávám za ZÁVĚR. p.s. na stole mi leží originál s Robertem Mitchumem a Gregory Peckem, ale nevím nevím, zda-li k němu sáhnu po shlédnutí tohoto Martyho majstrštyku. Nedovedu si jednoduše představit lepší ztvárnění než je toto........(7.10.2009)

Délka, obávám se, neodpovídá materiálu a scénáři. Tudíž se často opakuje předešlé, spousta věcí se říká obrazem, a poté znovu slovem, prudký nájezdy kamery ze strany čelné k postavám a časté vertikální náklony musejí falešně urychlovat příběh a přidávat mu na napětí... svým způsobem je pozoruhodný, jak tuhle ohyzdnou špeluňku Scorsese vytapetoval. Na druhou stranu totálně selhal při změně žánru v poslední půlhodince a při pochopení základních veličin dramatu: Zatímco Hitchcock hlásal „napětí a nepravděpodobnost“, Scorsese hlásá „překvapení a pravděpodobnost“, v čemž se bohužel mílí. Mys hrůzy, toť dobrotivá vzpomínka na život než život sám. Oproti Dějinám násilí nebo Strašákům řadové zboží.(17.11.2008)

Po velmi dlouhém rozvažování musím dát plné hodnocení. Originál z roku 1962 je velmi zdařilý, ovšem srovnávat ho s remakem nelze. Napínavé tak, že jsem spálil večeři, mrazivé, hudebně výborně podmalované ... zkrátka dokonalost v každém detailu, o dialogově zvládnutých scénách netřeba hovořit ( rozhovor Danielle s Maxem v divadle, závěrečná scéna na lodi atd.) a Robert De Niro mě stále jen utvrzuje, že je možná nejlepší herec všech dob... co možná? on jím opravdu je!(28.3.2011)

Tak takhle nějak si představuji OPRAVDOVÝ thriller. Cape Fear má všechno, co od něj divák čeká. Krom povinné zajímavé zápletky a smypatických postav však nabízí ještě mnohem víc. Martin Scorsese přesně ví, čím zapůsobit a přesto nebo právě proto, že neporušuje hranice žánru zůstává divák přikován k obrazovce až do samotného konce. Začne to vlastně celkem normálně, ale nenechte se zmást, Cape Fear vám ukáže, co znamená ona gradace děje. Postavy nepostrádají vývoj, ba dokonce každou chvilku se dozvídáme více o jejich niterných pocitech, mění se zcela logicky, poodkrývají své pravé Já. Stejně je na tom i příběh, zpočátku nevinné vyhrožování se pomalu mění až se dostaneme do nervy drásajícího finále. Každá minuta tu má divákovi co nabídnout. A herci? Ano, i ti jsou báječní, ale kdo čekal něco jiného? [TOP 19/14 86%](13.3.2007)

Viděl jsem i originál a tento remake ho rozhodně převyšuje. Ten byl totiž černobílý i v charakterech - Nolte tady už není tím jednoznačně kladným hrdinou jako Peck - i on má trochu černé svědomí. Vedle skvělého DeNira se mi moc líbili i ostatní herci. Herrmannova hudba je prostě geniální. Závěr mi nevadí, ale je pravda, že De Niro má asi 10 životů.(7.6.2003)