Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě při hledání životního poslání. Příběh zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako obyčejný člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž byl předurčen Bohem. Film natočený podle románu Nikose Kazantzakise je provokujícím, zároveň však působivým a obohacujícím dílem. (Magic Box)

GOREGASM

Knižní předlohu neznám, ale Scorsese ve mně svým Ježíšem Kristem zanechal hlubokou brázdu a zážitek z filmu mi v hlavě několik dní dozrával až do uvědomění si, že jsem viděl výjimečný film. Marty se nikdy nebál kontroverze a co je víc kontroverzní, než téma náboženství, dvojnásob když se bavíme o alternativním výkladu osudu Ježíše Krista. Skvělý Dafoe, fantastický Keitel a výtečně zpracovaný námět, který vás možná první hodinu nechá na pochybám, ale pokud vydržíte, dostane se vám šťavnaté odměny. Věřte nebo ne, ale The Last Temptation of Christ je povinnost pro každého filmového nadšence. 100% ()

levente

Jen se připojím a povzbudím k nutnosti tenthle film vidět. Vynikající předloha, nápad, scénář, žádná laciná gesta, jak se tak člověk na poslední pokušení dívá, přemýšlí o celém řádu a životu a smyslu.... Jinak nechápu 80 % Cinemy, znovu. ()

plagjoklas

Tento film som po prvý krát videl ked som mal nejakých 10 rokov. Uz vtedy na mna velmi silno zapôsobil a asi najviac som si pametal scénu z Jezisovho krstu. Nedávno som ho zhliadol znovu a mozem o nom konecne napisat viac. A musim povedat je to velmi ale velmi silný film. Jezisovo pochybovanie je skvelé, konecne pôsobí ako clovek. Velmi zaujímavé je aj podanie Judása ako kladnej postavy a na mna pôsobil asi ako najvetsí sympaták s celého filmu. tomu urcite velmi dopomohol skvelý výkon Harveyho Kietela. Takého Willema Dafoea som si ako Jezisa predstavit nevedel ale tu mu to sadlo velmi dobre a svojho napoly sialeneho krista vystihol uplne do posledneho detailu. Scorsese svoj film zvládol velmi dobre len mal dve chybicky krásy. Za prvé na mnohých miestach dost nestastne vybratá hudba. Taká scéna Kristovho príchodu do Jeruzalema mala tendenciu mrazenia na krku. No len kebyze má inú hudbu. A tá druhá je podla mna zbytocne natahovaný záver. Akoze celkový záver filmu a samotná pointa je skvelá len udalosti po Kristovom stretnutí s dievcatkom mohli byt aspon o poloviu skrátené. To by tempu filmu podla mna výrazne pomohlo. Ale inak je to skvelý film, ktorý od plného hodnotenia delí slabá polovicka hviezdicky. ()

Xatrix

Nemam Scorseseho rad. Jeho filmy mi prijdou fajn, ale vzdy mi na nich neco chybi a na vine je podle me reziser. Posledni pokuseni me ale dostalo. Neskutecne hrajici Dafoe a precizni rezie, tohle jsou hlavni trumfy tohoto snimku a prestoze jsem neverici, tak tahle verze "polidsteneho" Jezise me skutecne uhranula. Plne hodnoceni nedavam jen za obcasnou vatu, ale jinak doporucuju kazdemu. ()

Barak

Hm, tak to vypadá, že si ty dvě hvězdičky budu muset zuby nehty ubránit ;) Scorseseho hlavní problém je délka jeho filmů, kterou si nedokáže pohlídat, takže je mu jedno, jestli se divák bude nudit nebo na něj nadávat a nebo mu to bude baštit. PPK je dlouhé opravdu neúnosně - zvlášť ve spojení s "nedějovostí" vytváří neskutečnou nudu. Co kdyby byl Ježíš obyčejný člověk? No, proč ne, ale podat to formou stopadesátiminutového filosofování bez pořádné "zápletky" je přecejen hodně o hubu. Nepochybuju o tom, že tohle dílko má hodně do sebe, ale kolem mě prošlo téměř bez povšimnutí. Když už tak kritizuju, tak můžu ještě poukázat na lacině vypadající výpravu. A když se někdy v budoucnu budu chtít podívat na něco a Ježíšovi, sáhnu radši po Umučení.... (herecké výkony hodně dobré) ()

JimiH

Film, který mě spolu s Evangeliem sv. Matouše donutil brát Ježíšův příběh vážně, a to i přesto, že jsem ateistou. Geniální režie, špičková hudba, životní role Dafoea i Keitela, skvělý Bowie v malé roli Piláta. ()

Biopler

Masterpiece!!! Scorsese si trúfa na Ježiša Nazaretského a skvie sa. Svojimi typickými zbraňami sa snaží obnažiť Krista. Posúdenie svojho snaženia necháva na divákovi. Kontroverzné, ale neurážajúce. ()

Kaucuk

Ucouraný nicméně i přes to skvěle odvedený film. W.Defoe hraje skvěle ale mě osobně víc zaujala postava Jidáše (H.Keitel) "zrazený zrádce". ()

Jajar

Téma duševně rozpolceného člověka nespokojeného se světem kolem sebe se ve Scorseseho filmografii objevilo několikrát (např. Taxikář), ale právě v Posledním pokušení Krista dostalo svůj klíčový rozměr. Ježíš je zde vykreslen jako muž plný strachu a pochybností, který se svého úkolu zhošťuje nedobrovolně a nerad. Teprve na konci, když umírá na kříži, pochopí, že rutinní každodennost života s rodinou a dětmi není jeho osudem a dobrovolně tak přijme úděl Mesiáše. Snímek krom ústřední myšlenky zaujme přístupem k novozákonnímu schématu, které nenaplňuje (postava Jidáše vykazuje známky nejsilnějšího z apoštolů, když zradí mistra na jeho požádání) a scény z něj zobrazuje navzdory biblické čistotě (kolem Jana Křtitele pobíhají zfanatizovaní šílenci). Bohužel skutečnost, že nejen díky zmíněnému církev snímek odsoudila, svědčí o její zkamenilosti a dogmatičnosti, kterou právě Ježíš tolik kritizoval. Tohle je nejhlubší, nejchytřejší a nejpodmětnější film, který Scorsese natočil a zároveň i nejlepší dílo, jenž převyprávělo Ježíšův život. ()

Kultak

Známý příběh trochu jinak, což může mnoho lidí pobouřit, přičemž se s "oficiální" verzí nevylučuje. Alternativní pohled na věc nabízí mnoho zajímavých a hlubokých zamyšlení. ()

Shizle

Už když jsem zjistil, že se jedná o 160 minutový snímek týkající se duchovní cesty Ježíše Krista, tak nějak jsem tušil, že to nebude pro mě. A bohužel jsem měl pravdu, dlouho jsem neviděl nic pro mě obdobně náročného. Značnou část filmu jsem se nudil, nebudu lhát, Kristovy monology a zdlouhavá myšlenková pouť, ve které prožívá nejedno pokušení a vnitřní souboj, mi prostě nic moc neříkaly, a neříkaly mi tak moc, že jsem měl pocit, jakoby mě ve finále ukřižovali po jeho boku. A že mě to dost mrzí. Musím ale uznat, že je mi takhle lidské vyobrazení Krista ze všech ostatních zdaleka nejsympatičtější. Výprava je výborná, Scorseseho režie jakbysmet, za mě však na plné čáře vyhrává casting. Dafoe je pro roli Krista jako stvořený. Nic obsáhlejšího však o filmu říct nedokážu. ()

chlebos

muj kamarad Lima me porad rikal: "podivej se na pokuseni je to fakt bomba" Ja jsem to dlouho odkladal a vcera jsem si to konecne pustil. Musim priznat ze me hodne dlouho nic tak nesrazilo k zemi. Film je to naprosto dechberouci. Vyprava, kamera, hudba, rezie, herecke vykony jsou na 1*. Zakladem je ovsem pribeh. Ja jsem verici clovek, cely zivot se snazim opovedet si na otazku, co je to buh. Jako verici clovek mam obdobi plne pochyb jestli buh je nebo neni, mam ruzna dilema o tom co je spravne a co neni. Nejsem krestan ani prislusnik jine cirkve a tak me film nemuze pobourit. Dokonce si myslim, ze inteligentiho premysliveho krestana, ktery cetl bibly tento film nemuze v zadnem pripade urazit. Kristus byl synem bozim, ale taky mel lidskou matku. Clovek je hrisny tvor a tak verim, ze zrovna takhle to mohlo klidne byt. Dekuji Scorsesemu za odvahu, ze ten projekt dotahl do konce a doufam ze v budoucnu se tomuto filmu dostane tolik ucty kolik si opravdu zaslouzi. ()

arkie

No ja neviem, práve som to videl a moje pocity sú velice rozporuplné. Nevyrovnaná réžia, zmätený scenár, dokonca aj herecké výkony na zaplakanie. Nechce mi snáď niekto tvrdiť, že s tým prejavom, s ktorým Dafoe vybehol na dav, by niekoho vôbec presvedčil, že ho má nasledovať? Chápem, že pointa bola v pohľade na Ježíša ako normálneho človeka, ale tie haluze okolo toho? Som sklamaný. ()

teyra

Lidská opravdovost je cennější než náboženské ikony a věřím, že v tomhle filmu o Ježíšově lidské podstatě Scorseseho srdce bylo. Nebýt krásného a působivého konce, který dává smysl celku, bylo by to ale za míň. Štvaly mě pasáže, v nichž Scorsese jenom vykrádá evangelia a nic k nim nepřidává, ani umělecký výraz ne. Filmu jednoznačně škodí příliš dlouhá stopáž. Hrát Ježíše je určitě těžké a Dafoe dělá, co může, ale jako duchovní Mistr mě nepřesvědčil, možná to bylo režisérovým pojetím. Hodně se mi ve srovnání vybavoval Pasoliniho charismatický a drsný Ježíš z Evangelia svatého Matouše. ()

Lupes

Tento film je pro mě nejlepším zpracováním biblických evangelií. Málo platné, žádný jiný film o Kristu (nemluvím nyní o filmech užívajících evangelijních motivů či Ježíše jako předobraz) si nedovolil jít za hranici pouhého převyprávění biblických faktů a vstoupit tak na půdu theologie. Po zhlédnutí Posledního pokušení člověk začíná tušit to, co se jako křesťan často léta snaží pochopit či přijmout. A to na dvě hodiny není málo. Vše navíc doplněno geniální hudbou Petera Gabriela. Paráda. ()

Acrobat

Tajomstvá, pravdy, nenájdeš v knihách za pár eur...Vraj má podnietiť k úvahám len o ľudskej prirodzenosti. Kto iba nasleduje dogmy. Kto chce premýšľať. Ktorý pohľad je presnejší, vysvetľujúci? Sú totižto len dve možnosti. Áno a nie. Pre kresťana je obzvlášť zložité dostať sa do diskusie, kde je naň vyvalená konštatácia o ľudskosti. Nie o božom duchu. Snáď už aj všetci uznali, že historicky to bolo. Potiaľ je to v poriadku. Aj ho mohli vliecť, súdiť, dokonca aj zabiť, už nehovorím o tom, že pochovať. Áno, to všetko mohli. Tu končí zjednotenie a začína viera. V ten tretí deň nastala schizma. Už ju nezistíš vykopávkami, čo ja viem akými metódami. Tu treba nanešťastie len veriť. A to je problém. Pozorujem, že ak o božej a ľudskej, neskôr opäť iba božej prirodzenosti hovorí miliarda ľudí na čele s Vatikánom, ich názor nikoho nezaujíma. Ak Scorsese (či niekto iný, neviem) dá jeden odlišný, alebo aspoň do filmovej formy prevedený názor ďalšej avšak menej početnej skupiny ľudí, mnohí túto interpretáciu považujú za presnú, jedinú možnú. Hovorím, že ak by rovnako veľa času, odborných diskusií a myšlienok ako poukázať na ľudský aspekt venoval niekto skúmaniu druhej možnosti, k čomu by dospel? Nemenej podstatným detailom filmu je ten, že ak chcem prstom ukázať na toho Človeka, musím najprv v neho veriť. Až tak rozoberať otázky o revolúcii. Hovorím, že film je umnou ukážkou a prezentáciou toho faktu, ktorý každý vedel, tušil, myslel si, že môže existovať, ale bál sa ísť napovrch. Môj mizerný a neodborný názor je, že Martin skôr ako s imperatívom: „No vidíte, tu je pravda, tak to bolo!“ išiel na vec s : A nemohlo to byť takto? Čo poviete na tento úsudok? Skúste sa, prosím, vyjadriť na toto.“ Vatikán by mal problém, lebo všetko je založené na viere, no je stále držiteľom absolútne všetkého hmotného aj duchovného bohatstva (chuť nazrieť do Vatikánskych archívov je niekedy väčšia ako sex). Kto teda založil svoju argumentáciu skrz tento film ma plytký vzťah k okoliu. Kto ho odignoroval s povýšeneckosťou nie je hodný pravej viery. A teda sme opäť v strede, iba v schopnosti pomenovať strany, ale ani na jednu s istotou nesmerujú naše kroky, ak by nás to malo stáť život. Solídny zdroj nekonečných diskusií, ktorý skvelé informuje, a čo je hlavné – neuráža. Každopádne, ak Ježiš nevstal z mŕtvych, sú kresťania najúbohejšími ľuďmi a nemajú zmysel. Na druhej strane podľa vedeckého výskumu prestížnych amerických univerzít má človek hodnotu podľa svojho zloženia 2 eurá 71 centov. Non nobis, Domine, non nobis sed Nomini Tua da gloriam. ()

Brinkley

K Poslednímu pokušení Krista jsem se dostala až po jeho Umučení dle pana Gibsona a mohu za sebe konstatovat, že k filozofickým, náboženským a morálním otázkám či samotné sebereflexi přiměje ateistu spíš tento brilantní, mistrně zrežírovaný snímek než nekonečně dlouhé Melovy explicitní záběry fyzického utrpení. Předlohu Nikose Kazantzakise jsem bohužel nečetla, tímto se staví do dlouhé řady knih na čekačce. ()

Angalo

Nebýt poslední půl hodiny, budu si toho filmu vážit, ale takhle...možná jsem to nepochopil, možná se na to ještě někdy podívám (spíš ne) a přehodnotím. ()

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (více)

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie